Készült: 2024.04.29.01:39:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.), 4-6. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ami a Kossuth teret illeti, önök voltak azok, akik a Kossuth teret kordonnal vették körbe. (Felzúdulás az MSZP és a DK soraiban.  Dr. Vadai Ágnes: Muszáj volt, mert a csőcselék betört!) Ma a Kossuth téren lehet tüntetni, csak a törvényeket be kellene tartani. Sajnálom, hogy önök ezt, elvileg demokratikus pártként, nem hajlandóak tudomásul venni. Engedje meg, hogy az említett törvénymódosítás körülményeiről, előzményeiről is szóljak. A polgári kormány egyik legfontosabb célkitűzése volt a kezdetektől fogva, hogy Magyarországon mindenki dolgozhasson, aki akar és tud. Azt vállaltuk, hogy egymillió munkahely jön létre, és időarányosan jól állunk, mert több mint 700 ezer ebből már teljesült. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.  Kunhalmi Ágnes: Nem igaz!) Igen ám, de az önmagában nem elég, hogy mindenkinek van munkája, mert azt is szeretnénk elérni, hogy meg is érje Magyarországon dolgozni. Ezt szolgálják többek között az ágazati béremelések, ezt szolgálják a megállapodások a munkaadók és a munkavállalók között, de más lépésekre is szükség van. (Varju László: Az államtitkári béremelések!)

Ugyanis Magyarországon gyakran előfordul, hogy aki többet akar dolgozni és többet akar keresni (Gréczy Zsolt: 200 százalékos miniszteri fizetésemelések!), annak ki kell játszania a bürokratikus szabályokat. A munkatörvénykönyv módosításának az a célja, hogy aki többet akar dolgozni és így többet akar keresni, az megtehesse (Rig Lajos: Nem! Másodállásban mehet dolgozni!), és ez elől lebontsuk a bürokratikus akadályokat. (Kunhalmi Ágnes: Évekre rá?)

A kormány ezért támogatja, hogy a dolgozók önként vállalt munkavégzésre kapjanak lehetőséget (Felzúdulás az ellenzéki pártok soraiban.  Kunhalmi Ágnes: Milyen önként? Milyen önként?), és így többet is kereshessenek…

ELNÖK: Miért zúg a csekély számú tömeg? Miért zúg? (Derültség a kormánypártok soraiban.  Szabó Timea: Mert nem tetszik, amit hallunk!  Folyamatos közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.) Kérem, államtitkár úr, folytassa; önök pedig legyenek szívesek csendben lenni, és hallgassák, amit államtitkár úr mond, hátha okosabbak lesznek a végén. Parancsoljon, államtitkár úr! (Dr. Vadai Ágnes: Nem hallgatjuk!  Varju László: Leléptetjük az elnököt is!)

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Ezért támogatjuk, hogy a dolgozók önként vállalt munkavégzésre kapjanak lehetőséget, és így többet is kereshessenek. Egy dolgot azonban érdemes tisztázni: ehhez mindig szükséges a dolgozó beleegyezése. A cél tehát változatlan: teljes foglalkoztatottság és magasabb bérek, azaz a munka becsületének helyreállítása. (Kunhalmi Ágnes közbeszól.)

(13.40)

Ebben az ügyben azért eléggé álságos az önök felszólalása. Miért nem rabszolgáztak akkor, amikor bagóért eladták a magyar ipart külföldi cégeknek, úgy, hogy még a profitot is szerződésben garantálták nekik, közben nagy cégeket meg leépítettek, mint például a Mátrai Erőmű esetében történt? (Zaj, közbekiáltások az ellenzéki padsorokból.  Szabó Timea: Önök meg mindent odaadnak Tiborcz Istvánnak meg Mészáros Lőrincnek!) Miért nem rabszolgáztak akkor, amikor elvettek önök egyhavi bért, vagy amikor százezreket kitettek az utcára (Folyamatos zaj.), vagy amikor önök megduplázták a munkanélküliséget? Több mint 12 százalékos volt a munkanélküliség ebben az országban. Hol volt, tisztelt képviselő úr, a rabszolgázás akkor, amikor a minimálbér és a segélyek között olyan kicsi volt a különbség, hogy semmiféle ösztönzést nem jelentett arra, hogy bárki is inkább dolgozzon segély helyett? (Közbeszólás az ellenzéki oldalon: Nálunk adóznak a legtöbbet a minimálbér után!) Hol volt akkor a rabszolgázás?

Tudomásul vesszük, hogy önök rabszolgának minősítik a magyar munkavállalókat (Felzúdulás az ellenzéki padsorokban.), de attól még tény marad, hogy a mostani kormányzás időszakában több százezer új munkahely jött létre (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból, köztük: Hol? Londonban?), az átlagos bérszínvonal több mint 30 százalékkal nőtt (Kunhalmi Ágnes: A saját béretek tekintetében!), a minimálbér, a szakmunkás-minimálbér megduplázódott, és ha a kormányon múlik, akkor tovább növekszik majd, mert véletlenül sem szeretnénk azt állítani, hogy akár a munkahelyteremtés, akár a bérek ügyében elértük a kívánt szintet, még további lépésekre van szükség.

Szóval, engedje meg, hogy azt mondjam, a hétvégi megnyilvánulásuk  és az a helyzet, hogy a mostani hőzöngésük is  annak bizonyítéka, hogy az MSZP továbbra sem tud érdemi, valós javaslatot nyújtani azoknak, akik munkával szeretnének előrejutni Magyarországon. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Ne minket hibáztassanak azért, mert a baloldal  egyébként nem csak Magyarországon  hátat fordított a saját bázisának, a munkából és fizetésből élőknek! (Kunhalmi Ágnes: Ti árultátok el a saját szavazóitokat, a jobboldali munkásokat, dolgozókat!  Zaj az MSZP, a DK, a Párbeszéd soraiban.)

A gondolattalanságuk tengerében egyetlen, egyetlen konkrét javaslatuk van, az alapjövedelem, ami gyakorlatilag segélyt jelentene munkavégzés nélkül (Felzúdulás az MSZP soraiban.  Közbeszólás az ellenzéki oldalon: Visszamentetek a ’30-as évekbe!), és mi a magunk részéről nem szeretnénk visszafordulni a múltba azért sem, mert sok millió magyar ember munkája van abban (Folyamatos moraj, közbeszólások az MSZP, a DK, a Párbeszéd, az LMP soraiból.  Kunhalmi Ágnes: Fasisztoid kormány!), hogy ez az ország, ennek az országnak a gazdasága már erősebb, mint 2010-ben volt.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Kunhalmi Képviselő Asszony! Már látjuk, hogy a baloldal vezetői pár napja felvettek egy sárga mellényt. Azt gondoljuk, hogy ez kiváló kezdeményezés, legalább messziről látni, legalább messziről látjuk, hogy kik azok, akik az elmúlt években semmit nem tettek a munkából élőkért. Megduplázták a munkanélküliséget, elnézték a reálbérek csökkenését a kormányzásuk alatt, és ráadásul majdnem eladták a fejünk fölül az országot. Ezt nem szeretnénk még egyszer végignézni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai