Készült: 2024.09.26.08:01:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:41


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Jó reggelt kívánok! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretettel köszöntöm valamennyiüket, és köszöntöm mindazokat, akik figyelemmel kísérik mai munkánkat.Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Móring József Attila és Lukács László György képviselő urak lesznek segítségemre.

Most napirend előtti felszólalások következnek. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Párbeszéd képviselőcsoportjából Mellár Tamás képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A válságkezeléssel kapcsolatban az elmúlt hetekben gyakran emlegették kormánypárti oldalon azt, hogy álságos most számonkérni a szociális intézkedéseket a kormányon, hiszen az ellenzék, a Gyurcsány-kormány az elmúlt időszakban a nyugdíjasoktól elvett egy hónapnyi nyugdíjat. Ebből egyébként annyi kétségkívül igaz, hogy valóban, de a Bajnai-kormány vette el ezt, vagyis függesztette fel a 13. havi nyugdíjak kifizetését, és ezzel valóban egytizenketteddel kevesebb nyugdíjat fizettek ki, vagyis 8,3 százalékkal kevesebb nyugdíjat kaptak a nyugdíjasok. Ez tény, ezt el kell ismerni.

De maradjunk továbbra is a tényeknél! 2010-hez képest ’19-re a nyugdíjak összességében, kumuláltan 33 százalékkal növekedtek nominálisan. Ez egy nagyon szép szám, de ha beszámoljuk az inflációt is, ami 22 százalékos volt ugyanebben az időszakban, akkor azt kapjuk, hogy reálértékben 11 százalékkal emelkedtek. Ez még mindig egyébként egy megsüvegelendő összeg.

Ha azonban megnézzük azt is, hogy a Fidesz-kormány a svájci indexálás módszerét föladta, amely szerint 50-50 százalék súlyarányban kellett volna figyelembe venni a várható fogyasztói árindexet és az előző évi nettó átlagkereset növekedési indexét, és ezzel kellett volna a nyugdíjakat emelni, de ezt hatályon kívül helyezték, akkor a nyugdíjaknak 42 százalékkal kellett volna emelkedniük 2010-19 között. Ehhez képest 9 százalékkal kevesebbet fizettek ki a fideszesek. Tehát következésképpen ez a 9 százalék több mint egyhavi nyugdíjnak felel meg, vagyis mondhatjuk azt, hogy az Orbán-kormány is elvett egyhavi nyugdíjat a nyugdíjasoktól, mégpedig tette ezt békeidőszakban, és nem egy válságos időszakban.

Mindezek után most a szociálisan érzékeny kormány, legalábbis a szociális érzékenységét próbálja bizonyítani azzal, hogy egy, azaz egyheti többletnyugdíjat fog adni majd jövő januártól, ami mindösszesen 2 százaléknyi nyugdíjnövekedést fog jelenteni a nyugdíjasok számára.

Nos, tisztelt kormány, önöknek csak akkor lenne erkölcsi alapjuk erről a kérdésről beszélni, hogyha mindenekelőtt visszaadnák ezt az egyhavi nyugdíjat, amelyet önök nem fizettek ki, valamint a Bajnaiék által szintén elvett egyhavi nyugdíjat. Ez összességében kéthavi nyugdíj lenne, ami 17-18 százalékos nyugdíjemelést jelentene most azonnal.

Ha erre önök nem képesek vagy nem hajlandóak, akkor, kérem, ne emlegessék a 13. havi nyugdíj elvételét, mert ez teljesen hiteltelen. Ráadásul egyébként ez azért is jó lenne a válságkezelés szempontjából, mert hogyha önök most többletkeresletet generálnának ezzel a nyugdíjnöveléssel, akkor egy olyan keresletet növelnének, amely egyébként az országon belül maradna, mert a nyugdíjasok túlnyomó többségében fogyasztási javakat vásárolnának, gyógyszereket vásárolnának, rezsire költenének, és ez mind-mind a belső körben maradna, nem generálna importot.

De mindezek mellett még elfelejtettem azt is megemlíteni, hogy a Fidesz-kormánynak el kellene számolni a 3000 milliárdos nyugdíjvagyonnal, a magánnyugdíjpénztárak vagyonával, mert ezt mind ez ideig nem tette meg. Magyarázatot kellene adni arra is, hogy vajon 2011-hez képest eddig miért nem sikerült még mindig bevezetni a névleges egyéni számlás rendszert, mert az volt az ígéret, hogy majd a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat arra a számlára fogják átírni, jóváírni. Ezek mindmáig nem történtek meg.

Mivel ezek nem történtek meg, azt gondolom, hogy a kormány nem partnernek tekinti a nyugdíjasokat, hanem manipulálható tömegnek, és azt gondolom, hogy ez nagyon-nagyon rossz üzenet a nyugdíjasok felé, és nagyon-nagyon rossz üzenet az aktív dolgozók felé is, akik nem láthatják azt, hogy majd nyugdíjaséveikben valójában milyen nyugdíjat tudnak kapni. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A polgári kormány 2010-ben kötött egy megállapodást a nyugdíjasokkal, ami úgy szól, hogy amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a nyugdíjuk vásárlóértéke megmarad. Az elmúlt évek bebizonyították, hogy álltuk a szavunkat. A baloldali kormányok  és a parlamenti patkó azon oldalán ül ön is  ezzel szemben 2,4 millió nyugdíjastól vették el a 13. havi nyugdíjat, és 2006-2010 között 4 százalékkal esett vissza a nyugdíjak reálértéke. A Nyugdíjbiztosítási Alapot pedig 357 milliárd forintos hiánnyal vettük át 2010-ben.Ehhez képest a nyugdíjak 38 százalékkal emelkedtek, reálértékük is 10 százalékban nőtt, 2019-ben 2,7 százalékkal, 2020 januárjában pedig 2,8 százalékkal emelkedtek.

Nyugdíjprémium formájában a nyugdíjasok is részesülnek a gazdasági sikerekből. Először ’17 novemberében, ’18-ban kaptak ilyen juttatást összesen 23 milliárd, illetőleg 40 milliárd forint értékben. 2019 novemberében átlagosan 20 ezer forint nyugdíjprémiumot kaptak 52 milliárd forint értékben. 2016, ’17 karácsonyán, ’18 húsvétján emellett Erzsébet-utalványban is részesültek a nyugdíjasok, 2019 szeptemberében pedig minden nyugdíjas 9000 forint értékű rezsiutalványban részesült. A „Nők 40” program keretében több mint 270 ezer nő mehetett nyugdíjba 40 év munkaviszony után, és azt gondoljuk, hogy a többszöri rezsicsökkentés is érezhető segítséget jelentett a nyugdíjas korosztálynak is.

Ha jól értem, akkor azon túl, hogy azt gondolom, hogy az itt felsorolt intézkedések önmagukért beszélnek, képviselő úr azt vetette a szemünkre, hogy a 13. havi nyugdíjat miért nem egyszerre és egyáltalán miért vezetjük vissza, tehát hogy miért nem egyben, bocsánat, miért nem egyben vezetjük vissza a 13. havi nyugdíjat. Úgy látom, vagy az ön felszólalását hallgatva számomra az derült ki, hogy ön még jobban támogatná a nyugdíjasokat, és még inkább a 13. havi nyugdíj pártján áll.

A gond az, képviselő úr, hogy ön 2017 októberében a következőket mondta ugyanebben a témában: „Nem attól vagyok jobboldali, hogy mindent elnézek a Fidesznek, hanem hogy konzervatív az értékrendem. Ezért kapok kiütést attól, ha azt hallom, hogy az MSZP be akarja vezetni a 13. havi nyugdíjat.” Ezt mondta képviselő úr 2017 októberében. Ön még 2017 októberében is a 13. havi nyugdíj ellen beszélt.

(9.10)

A parlamenti patkónak a kiváló oldalán van, azon az oldalon, ahol azok a balliberális politikusok ülnek, akik elvették a magyar nyugdíjasoktól a 13. havi nyugdíjat, és jól láthatóan, ha önön múlna és a baloldalon múlna, akkor a 13. havi nyugdíjat a magyar nyugdíjasok soha nem kapnák vissza. A helyzet az, hogy önök elvették, ön nem támogatja, a polgári kormány pedig visszavezeti. Úgyhogy én azt tudom erre mondani, hogy szégyellje magát, és szégyellje magát e miatt a felszólalás miatt! Köszönöm szépen. (Derültség.  Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai