Készült: 2024.09.23.05:57:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2018.10.08.),  143-150. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:12


Felszólalások:   141-142   143-150   151-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. Miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia. F Kovács Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Meddig vezethetik még elítélt bűnözők Szeged városát?” címmel. Képviselő úr, öné a szó, parancsoljon!

F. KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt évek során megszokhattuk, hogy sorra buknak ki a szocialisták tevékenységéhez fűződő csontvázak. Elég csak a négyesmetró-panamára, az EMIR informatikai rendszerrel kapcsolatos visszaélésekre vagy a sukorói telekmutyira gondolnunk. De nem szabad megfeledkeznünk a DK-MSZP ügyvédje, Czeglédy Csaba többmilliárdos vagyoni hátrányt okozó ügyéről sem. A balliberális botrányok tovább folytatódnak. A bíróság első fokon a Szegedi Közlekedési Kft. korábbi vezetőjét tíz hónap, címzetes főjegyzőjét nyolc hónap, Botka László alpolgármesterét hat hónap, míg kabinetfőnökét tíz hónap szabadságvesztésre ítélte. Az elítéltek büntetésének végrehajtását a bíróság egy évre felfüggesztette. A járásbíróság megállapította, hogy a vádlottak 2008 és 2012 között 307 ingyenes parkolóbérletet biztosítottak anélkül, hogy erre közgyűlési felhatalmazásuk vagy egyéb jogszabályi alapjuk lett volna. Hab a tortán, hogy olyan személyek is kaptak parkolási ingyenbérletet, akiknek semmi közük nem volt az önkormányzathoz.

A történetre tekintettel a címzetes főjegyzőnek, az alpolgármesternek, a kabinetfőnöknek azonnal és végérvényesen távoznia kell a szegedi közéletből. Megítélésünk szerint Botka Lászlónak azonnali hatállyal fel kell mentenie a munkavégzés alól az elítélt alpolgármesterét, címzetes főjegyzőjét és kabinetfőnökét. Fölmerül a kérdés, ha Botka László nem tudott közvetlen bizalmasainak törvénysértő cselekedeteiről, akkor alkalmas-e egy megyei jogú város vezetésére.

A fentiekre tekintettel kérdezem tisztelt miniszter urat, hogy meddig vezethetik még elítélt bűnözők Szeged városát. (Szilágyi György: Éljen az elszámoltatás! Ez a legnagyobb eredmény!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Gulyás Gergely miniszter úrnak adok szót. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdés jogos, sőt mi több, nehéz, hiszen az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy ha fideszes vagy a Fideszhez bármilyen módon kötődő, vagy nem is kötődő, de köthető politikus, üzletember ellen akár csak vádat emeltek, nemhogy elsőfokú ítélet született, akkor egységesen követelte az ellenzék a szélsőjobboldaltól a szélsőbaloldalig az illető visszalépését, lemondását, sőt már az azonnali ítélet-végrehajtást is. Ehhez képest egyelőre rögzítsük, hogy egy nem jogerős, elsőfokú ítélettel állunk szemben, de az ítélet indokolásakor valóban elhangzott az, hogy a szegedi önkormányzatnál évente, évről évre döntöttek arról, hogy kik kapjanak ingyenesen parkolóbérletet. 2008-tól ezt a listát Botka László polgármester kabinetfőnöke állította össze, és ezt utána a vezetői értekezleteken vita nélkül hagyták jóvá; erről jegyzőkönyv is készült.

Utána a listákat a címzetes főjegyző és az alpolgármester írta alá. A Szegedi Közlekedési Kft. korábbi vezetői pedig utasították a parkolási üzletág vezetőjét ezeknek a bérleteknek az átadására.

Az ügyészség szerint, amely által emelt vádnak megfelelően határozott az elsőfokú bíróság, 2008 és 2012 között 307 ingyenes parkolóbérletet adtak ki, amelyek odaítéléséről a vezetői értekezleteken döntöttek. Ennek keretében, e döntések során olyanok is kaptak ingyenes éves parkolóbérleteket, akiknek a bíróság szerint semmi közük nem volt a városhoz; ráadásul a bérletek kiadásához a bírósági álláspont szerint a közgyűlés felhatalmazására is szükség lett volna, ilyen pedig nem volt. Ebből adódóan szerintem is az elsőfokú ítéletből eredő politikai konzekvenciákat a város vezetésének kell levonnia. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

F. KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Ahogy elhangzott, ez a parkolási botrány elérte a szegedi városvezetés legfelsőbb köreit. Szeged az ország harmadik legnépesebb városa, és megérdemelné, hogy olyan személyek vezessék, akik nem állnak bírósági ítélet alatt, olyanok, akik nem károsítják meg súlyosan a közösségük tagjait. Remélhetőleg a közeljövőben a szegedi városvezetés megtisztul, és végre olyan emberek kerülnek a megyeszékhely élére, akik megszolgálják a szegediek bizalmát. Köszönöm miniszter úrnak a választ. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(14.30)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Miniszter úrnak egy perce van a viszonválaszra. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Mindebből csak azt a következtetést vonhatjuk le, hogy bízzunk a választók bölcsességében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   141-142   143-150   151-158      Ülésnap adatai