Készült: 2024.04.27.22:37:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  211-214. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:   207-210   211-214   215-218      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra holnapi ülésnapunkon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes választásokkal kapcsolatos törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/2941. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Salacz László képviselő úrnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon!

DR. SALACZ LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. november 22-én tartott ülésén megtárgyalta az egyes választásokkal kapcsolatos törvények módosításáról szóló T/2941. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 24 igen szavazattal, 8 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő javaslat célja, hogy lehetővé tegye az uniós lakhellyel nem rendelkező, azaz harmadik országbeli magyar állampolgárok számára azt, hogy aktív választójoguk gyakorlásával részt vehessenek és akaratukat kifejezhessék az Európai Parlament tagjainak megválasztása alkalmával.

A választási okmány módosításával maga az Európai Unió ösztönzi arra a tagállamokat, hogy megteremtsék az uniós lakhellyel nem rendelkező állampolgáraik számára azt, hogy véleményt nyilváníthassanak, amikor arról döntenek, hogy ki képviselje hazájukat Brüsszelben. A javaslat szellemisége maga is megmutatja, hogy igenis az európai értékeken alapul, amikor egy hazája iránt felelősséget érző állampolgár él azzal a lehetőséggel, hogy kifejezze véleményét az európai ügyekben. Különösen fontosnak tartom ezt a módosítást akkor, amikor a kárpátaljai magyarságot súlyos támadások érik szülőföldjén.

A választójog kiterjesztésén kívül a törvényjavaslat biztosítja a jogrendszer koherenciáját azáltal, hogy a választási, illetve a népszavazási eljárásról szóló törvényt hozzáigazítja a közigazgatási perrendtartás új terminológiájához.

Végezetül pedig a törvényjavaslat néhány fogalmi pontosítást, tisztázást is tartalmaz a kapcsolódó törvényekben, úgymint a kampánytevékenység vagy a választási gyűlés definíciója.

Tisztelt Ház! Az elhangzottakra tekintettel kérem önöket, hogy támogassák az előttünk fekvő törvényjavaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Orbán Balázs államtitkár úr jelezte, hogy a vita későbbi szakaszában kíván az előterjesztő képviseletében felszólalni. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a kijelölt Igazságügyi bizottság nem állított előadót.Most képviselői felszólalások következnek. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Kérdezem képviselőtársaimat, kíván-e valaki felszólalni az adott napirendünk keretében. (Nem érkezik jelzés.)

Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom. Megadom a szót Orbán Balázs államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt képviselő Hölgyek és Urak! Nagyon-nagyon rövid leszek. Ahogy elhangzott, a törvényjavaslat célja, hogy megteremtse az uniós lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok számára az aktív választójog gyakorlásának a lehetőségét, és ezen túlmenően a választási eljárási törvénnyel, népszavazási törvénnyel, európai polgári kezdeményezésről szóló törvénnyel, valamint a népszavazási eljárásról szóló törvénnyel kapcsolatban tartalmaz technikai jellegű és elsősorban a polgári perrendtartásról szóló törvény hatálybalépésével összefüggő módosításokat. Mi azt gondoljuk, hogy ez a törvényjavaslat az európai demokrácia megerősítését szolgálja, és a nemzetpolitikai törekvéseinket is erősíti azáltal, hogy az uniós lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok számára  például a Vajdaságból  az aktív választójog gyakorlásának lehetőségét megteremti az Európai Parlament tagjainak megválasztásánál. Úgy gondoljuk, hogy mindez ráadásul az Európai Parlament legitimitását is erősíteni fogja. És, magunk között vagyunk, ezért ki is mondhatjuk, hogy erre nagy szükség van a mai politikával terhelt és legitimációs deficittel terhelt helyzetben.

Köszönöm szépen a szót. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   207-210   211-214   215-218      Ülésnap adatai