Készült: 2024.04.26.05:21:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Az LMP részéről Keresztes László Lóránt képviselő úr kért szót: „Elmaradt cselekvés a migrációs krízis okainak kezelése kapcsán” címmel. Képviselő úré a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ha szabad egy rövid gondolattal visszautalnom az imént elhangzott vitára, akkor azt kell mondanom, hogy ez a helyzet, ez az egymás mellett való elbeszélés jól illusztrálja azt a problémakört, amiről itt röviden szólni szeretnék napirend előtt. Lassan véget ér itt az Országgyűlésben az Alaptörvény, illetve az úgynevezett Stop Soros törvényjavaslat vitája. Ez tulajdonképpen két salátatörvény, amiről elmondhatjuk, hogy az indoklásában nagyon komoly problémákat vet fel, nagyon komoly kibeszéletlen kérdésekről szól, és ezeknek a megoldásait próbálja kínálni. Ugyanakkor ezekben olyan javaslatok fogalmazódnak meg, amelyeknek ehhez a gyökérproblémához tulajdonképpen semmi közük. Az elmúlt időszakban, de mondhatjuk, hogy az elmúlt években, illetve az elmúlt néhány hétben, amióta az Országgyűlés előtt itt vannak ezek a törvényjavaslatok, szintén azt tapasztalhattuk, amit most ebben a Házban, hogy egymás mellett elbeszélnek politikusok. Igazából azokról a problémákról nem esik szó, amelyek valóban megoldandó, nagyon komoly kritikus problémák, mondhatni, hogy sorskérdést jelentenek Európa és mindannyiunk számára, de valamiért nem tudtunk eljutni sem a magyar, sem az európai politikában oda, hogy ezekről a kérdésekről nyíltan beszéljünk, és elkezdjünk a valós megoldásokról szólni.

Az elmúlt évek, illetve az elmúlt néhány hét aktuális eseményeit értékelve elmondhatjuk, hogy a globális migrációs krízis egy valós súlyos probléma. De ez a kormány számára nem egy megoldandó problémaként jelent meg, hanem egy kommunikációs eszközként, egy olyan hatalomtechnikai eszközként, amivel nem az volt a célja, hogy megoldja ezeket a problémákat, hanem az volt a célja, hogy ezt beemelje a politikája középpontjába, ebből egy politikai tematikát tudjon gyártani, ezzel készüljön fel az országgyűlési választásokra, és ebben az időszakban tulajdonképpen az országgyűlési választások kiterjesztéseként, illetve már előre láthatóan az európai parlamenti, adott esetben az önkormányzati választások számára is egy erős politikai tematikát biztosítson.

Én pécsi képviselő vagyok. Mi megtapasztaltuk és testközelből láthattuk, hogy miképpen lett ebből az igen fontos kérdésből egy politikai kampánytéma, nem más, mint kizárólag egy politikai kampánytéma. 2015-ben, amikor a migrációs krízis erőteljes hullámai elérték hazánkat, akkor egy kormányzati döntéssel, az Orbán-kormány döntésével egy ideiglenes befogadótábort kívántak létesíteni Pécs közvetlen szomszédságában Martonfa településre, mégpedig oly módon, hogy erről semmiféle előzetes konzultációt nem folytattak sem a település lakosságával, sem a szomszédos Pécs lakosságával. Tehát egy diktátumként jelent meg ez a döntés az Orbán-kormány részéről. S amikor az ellenzék fölhívta erre az elfogadhatatlan eljárásra a figyelmet, akkor a Fidesz politikusai beszéltek arról, hogy az ellenzék milyen populista. Majd néhány hónap múlva megjelent a politikai kormányzati kommunikációs direktíva, és igazából már semmi másról nem tudtak beszélni, csak a migráció kérdéséről, ugyanakkor ezzel összefüggésben nem a valós problémákról, nem az okokról, hanem kizárólag a tünetekről és a tüneti kezelés lehetőségeiről.

Azt elismerem, hogy az Orbán-kormánynak annyiban volt egy minimális pozitív szerepe, legalábbis a tüneti kezelések kapcsán, hogy bizonyos európai uniós döntések vagy döntéskezdeményezések kapcsán egyfajta vitát generált, amiképpen legalább ez az ügy többek figyelmét felkeltette az európai politikában. Ugyanakkor azt is láthatjuk, én magam is láttam három év alatt Brüsszelben, amíg a Régiók Bizottsága tagjaként ott teljesítettem szolgálatot, hogy nem tudtak a magyar kormány politikusai sem a nemzetközi politikában túllépni az európai politikusok legtöbbjén, nem tudtak ezeknek a kérdéseknek az okaival foglalkozni, nem tudtak egy őszinte vitát nyitni, és ilyen módon teljes mértékben elmaradt erről a kérdésről a tartalmi vita. És azt kell mondani, hogy mi látjuk ökopolitikai pártként, látjuk az LMP tagjaiként, hogy ez a problémakör, a globális migrációs krízis problémaköre egy sokkal súlyosabb kérdés, és középtávon sokkal inkább fog mindannyiunkat érinteni, mint amiről egyáltalán a Fidesz-kormány beszél.

(13.30)

Azt kell mondanom, hogy ez egy súlyos mulasztás az önök részéről, hogy sem érdemi vitát nem kezdeményeztek, sem a megoldásokról nem kezdtek párbeszédet. Az elmúlt időszakban, az elmúlt hetekben, amióta megjelent az Országgyűlés előtt az Alaptörvény módosítása, illetve az úgynevezett Stop Soros módosítása, azt láttuk, hogy az az eljárás, amit követtek, az az eljárási mód, hogy egy salátatörvényben próbáltak megoldási javaslatokat kínálni teljesen oda nem illő elemek bevezetésével, azt bizonyítja, hogy önök egy olyan javaslatot kívántak letenni az asztalra, amit az ellenzék egészen biztosan nem fog tudni elfogadni.

És nem éltek azzal a lehetőséggel, hogy őszintén, a valós problémákat feltáró vita által egy olyan javaslatot terjesszenek az Országgyűlés elé, amit esetleg valamennyi párt, valamennyi ellenzéki párt, adott esetben a teljes Országgyűlés egységesen tudott volna elfogadni, és ez adott volna egy nagyszerű kiindulópontot ahhoz, hogy egy európai szintű vitát, nyílt, őszinte vitát kezdeményezzünk a kérdésekről. Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra ismét Rétvári Bencéé a szó. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön felszólalásából kiderült, hogy ön nem ismeri el a déli kerítésépítés fontosságát. Donald Trump és Angela Merkel elismerték az elmúlt héten. Hát, együtt kell élnünk azzal, hogy Keresztes László Lóránt nem ismerte el. A kettő politikai súlyát pedig mindenki mérje föl.Ön arról beszél, hogy nincsenek konzultációk a bevándorlás kérdéséről. Lapozza föl, legyen szíves, a képviselőtársai 3-4-5 évvel ezelőtti, inkább 3-4 évvel ezelőtti mondatait, amikor azt mondják, hogy fölösleges a nemzeti konzultáció, fölösleges a népszavazás, nem kell erről ennyit beszélni, nem kell az állampolgárokat megkérdezni. Most meg ön azt mondja, hogy miért nincsenek megkérdezve az állampolgárok. Ahogy önt hallgattam, kicsit olyan, mintha ön híreket azóta kezdett volna el olvasni, amióta itt képviselő (Derültség.), de az előtte lévő eseményekből mintha valahogy kimaradt volna.

Arról beszél, hogy miért nincs nyílt beszéd erről. Tisztelt Képviselő Úr! Ha ön megnézi, 2015 óta Magyarország volt az, amely európai szinten és ha kellett, világszinten is a legőszintébben beszélt erről a kérdésről. Akár az Európai Parlamentben volt erről vita, akár az ENSZ-ben, akár bármelyik nemzetközi testületben, aki erről őszintén beszélt és nem a politikailag korrekt beszédmód különböző kifejezési formáit erőltette magára, hanem nyíltan elmondta azt, mit gondolt, és amit megoldásnak is gondolt, az pontosan Magyarország.

Ön azt mondja, hogy ez egy hatalomtechnikai eszköz. Tisztelt Képviselő Úr! Az emberek érdekei szerinti kormányzás, ha ezt ön pejoratíve mondja hatalomtechnikai eszköznek, akkor a lelke rajta, de mi ezt a demokrácia lényegének gondoljuk. Ha az emberek egyértelműen azt szeretnék, hogy Magyarországot a magyarok országának őrizzük meg, egy keresztény kultúrájú nemzetnek, akkor mi ennek meg fogunk felelni. És nem azt keresgéljük, hogy ki az, akinek sok pénze van, és ezzel ellentétes dolgokat gondol, és majd azoknak próbálunk meg megfelelni. Mint ahogy teszi ezt, mondjuk, az ön pártelnöke, Szél Bernadett, aki olyanokat mondogatott az ön által idézett időszakban, hogy ilyen kihívások lesznek az egész században, ha elkezdünk riogatni, ha elkezdünk arról beszélni, hogy lezárjuk a határokat, azzal semmire sem fogunk menni. Ezt mondta az ön pártelnöke. Azt is mondta, amit ön is mondott most itt a felszólalásában, hogy Magyarországon a bevándorlás nem probléma, nincs menekülthullám. De azt is elmondta még az RTL Klub híradójának, hogy gyakorlatilag most már napi szinten olyan témát hangosít fel a médiában a Fidesz-KDNP-kormány, amivel Magyarországnak jelenleg nincs problémája.

Ha csak az utolsó részt nézem, akkor azért nincs problémája ezzel Magyarországnak, mert kiépítettük a határzárat, amit önök persze nem támogattak, mert nem támogatták, hogy a déli határon kerítést létesítsünk, nem támogatták, hogy jogi határzár és jogi szigorítás legyen, itt a parlamentben. Nem szavazták meg, hogy Magyarország az Európai Bíróságon támadja meg az kötelező betelepítési kvótákat, nem szavazták meg a betelepítési kvótákat tiltó alaptörvény-módosítást, és a népszavazásnál sem álltak ki a betelepítési kvóták ellen.

Tehát ha önökön múlt volna, akkor ennek a mondatnak a második része, hogy Magyarországnak jelenleg nincs problémája, nem állna fönn; mert Magyarországnak ugyanolyan problémája lenne, mint Ausztriának vagy Olaszországnak, ahol kormányokat söpör el az a fajta elégedetlenség az emberek részéről, hogy nem az ő érdekeit képviselik a kormányok, hanem valamilyen, kicsit fantomizálódott brüsszeli vagy Soros György hálózatához tartozó érdekcsoportok érdekeit járják ki. Mi viszont az emberek érdekében szeretnénk eljárni. Az pedig csak hab a tortán, amit az ön pártelnöke a Nemzetbiztonsági bizottság ülésén mondott, hogy a kerítés nem humánus és egyáltalán nem jelent megoldást a menekültkérdésre.

Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, és most már egyre több európai és amerikai vezető is úgy látja, hogy Magyarország választotta ebben a kérdésben a helyes utat. Az olyasfajta torzításait meg visszautasítom, hogy bármifajta állomás létesült volna Pécs környékén. Nem állomásokkal, hanem kerítésépítéssel próbáltuk ezt a problémát orvosolni, és ez utóbbi volt a sikeres. Ezt bizonyítják az elmúlt évek.

Az LMP számára viszont, azt hiszem, Schiffer Andrásnak is volt egy-két megfontolandó tanácsa. A pártpolitikának pontosan addig van értelme, üzeni ezt a még az LMP-ben maradottaknak ő, aki alapító elnökként elhagyta a pártját, mert a párt elhagyta az elveit, tehát a pártpolitikának pontosan addig van értelme Schiffer András szerint, amíg jól azonosítható morális céloknak rendeljük alá a taktikai szempontokat, és nem fordítva. Az önök európai parlamenti képviselője viszont sorozatosan arról nyilatkozott, hogy márpedig európai kötelező kvótákra van szükség és más megoldás nincsen.

Azt is mondta az önök korábbi pártelnöke, hogy az LMP nem kínált föl a magyar emberek számára narratívát, sem jövőképet, sem semmilyen egységes irányt, és az elmúlt hónapokban az LMP politikája számára vállalhatatlan volt, mert nagyítóval sem különböztethető meg az ön körül ülő többi párttól. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai