Készült: 2024.09.23.11:55:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2019.10.28.),  141-148. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   139-140   141-148   149-156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Miniszterelnök úrnak a következő harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi a nemzeti érdek?” címmel. Öntől is ugyanazt tudom kérdezni, amit a képviselő asszonytól az imént kérdeztem, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, avagy… (Csárdi Antal: Elfogadom.) Igen, elfogadja, nagyon szépen köszönöm. Tehát Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úr fog majd válaszolni. Öné a szó, képviselő úr.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A második világháború óta nem fordult elő, hogy a magyar kormány háborús bűnökhöz asszisztált volna, illetve nem fordult elő, hogy háborús bűnösöket támogatott volna.Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Döbbenetes, amit a magyar kormány képvisel a magyar-kurd konfliktus kapcsán. (Dr. Rétvári Bence: Magyar-kurd?) Egyértelműen lehet látni és bizonyított, hogy népirtást támogatnak, és amennyiben kétségeik vannak ezzel kapcsolatban, akkor javaslom, hogy egyébként a NATO-szövetségeseinknek azokat a vezetőit keressék meg, akik egyértelműen kimondták, hogy Hevrin Khalafnak az egészen szélsőséges kivégzése, megkínzása ebben a tekintetben kimerítette ezt a fogalmat. A Szíriai Jövő pártnak arról a főtitkáráról beszélünk, aki nem tett mást, mint az etnikai, vallási, kisebbségi csoportok közötti megbékélésért küzdött, és akit a török milícia tagjai végeztek ki, kínoztak meg és csonkítottak meg.

Nagy kérdés az, hogy mi a magyar nemzet álláspontja, és mi a magyar nemzet érdeke ebben a kérdésben, amikor önök lenyilatkozták, a magyar nemzet nevében támogatják azt a Törökországot, amely mindezt elkövette, elkövettette. Pontosan tudjuk, hogy egy ilyen háborús cselekménynek nincs más hatása, mint a migráció megugrása, és persze nem zárható ki, hogy ez az önök érdeke, hiszen a jelenlegi helyzetet nem tudják már kellőképpen belpolitikai célokra felhasználni. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kettő percre Gulyás Gergely miniszter úrnak adok szót. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tekintettel arra, hogy jó néhány fórumon, többek között itt a parlamentben is a kormány több tagja, beleértve a miniszterelnököt is, kellő egyértelműséggel elmondta a kormány álláspontját, én most nem szeretném ennek minden elemét megismételni, csak egy ponton hívnám fel a képviselő úr figyelmét arra, hogy ha valaki nem szeretne migrációt Európában, és nem szeretne a 2015-höz hasonló eseményeket látni Európában, akkor egy dologban biztosan támogatnia kell Törökországot, ez pedig az, hogy a több mint 3 millió ott lévő menekült bevándorló ne jöjjön tovább Európába. Ez nem vonatkozik arra, hogy bármilyen, egyébként a nemzetközi joggal nem összeegyeztethető akciót Magyarország támogatna. Az Európai Unió közös nyilatkozatát lehetővé tettük, de azt fontosnak tartjuk, hogy tegyük egyértelművé Törökország számára, hogy nekünk, Európának az az érdeke, hogy egy hasonló migrációs hullám ne ismétlődjön meg. Ha Törökország az a 3-3,5, majdnem 4 millió ember, aki ma Törökország területén van, részben Szíriából jött, és valóban ott menekültnek minősül, részben pedig bevándorlóként van ma Törökországban, elindul Európa felé, az sokkal nagyobb tragédia lesz Európa számára, mint ami 2015-ben történt. Ha ezt ön nem akarja, akkor nem a kormányt kell megvádolnia e tekintetben a miatt az állásfoglalás miatt, amit ebben az ügyben tettünk, hanem esetleg az Európai Unió olyan országait, amelyek a törökökkel való egyezmények, köztük a menekültek támogatására vonatkozó egyezmények felmondását sürgetik.

Tehát a magyar álláspont teljesen világos volt, a magyar Alaptörvény egyébként egyértelmű eligazítást ad a tekintetben, hogy a magyar állam nem fogadja el a háborút mint az államok közötti vitás konfliktusok feloldását, ugyanakkor látni kell, hogy az a nemzeti és az európai érdek, hogy a 2015-ös események  főleg többszörös hatással, többször annyi emberrel  ne ismétlődjenek meg. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Csárdi Antal képviselő úré a szó. Parancsoljon!

(14.20)

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Önök csúsztatnak, hazudnak és csúsztatnak. Azt a Törökországot elítélő EP-nyilatkozatot akkor írták alá, amikor kilátásba helyezték, hogy önöket a saját pártcsaládjukból úgy fogják kipenderíteni, hogy a Holdról is szabad szemmel lehet majd látni. Ezután támogatták önök ezt a nyilatkozatot. S valószínűleg önök az egyetlen politikai közösség a világon, akik azt gondolják, hogy háborús cselekmények támogatásával lehet csökkenteni a migrációt. Eszméletlen! Nem találok szavakat! Azt gondolom, egészen egyértelmű, hogy önök mellébeszélnek. Illetve ha nem beszélnek mellé, akkor, gondolom, számíthatunk majd Erdoğan elnök úr magyarországi látogatása során egy olyan, a KDNP, illetve a kormány által megfogalmazott nyilatkozatra, amelyben elítélik azokat a cselekményeket, amelyekről a mai felszólalásomban beszéltem. Ha erre egyértelmű választ kapnék, az nagyon megtisztelne. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg a miniszter urat is. Parancsoljon!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Nem akarom önt személyében semmiféleképpen sem bántani, de elvárható lenne, hogy ha ön itt egy azonnali kérdést fel kíván tenni a miniszterelnöknek, akkor legalább egy újságolvasó tájékozottságával rendelkezzen abban az ügyben, amiben felszólal. Ugyanis amire én hivatkoztam, az nem az európai parlamenti szavazás volt, hanem az a közös nyilatkozat, amit az Európai Unió adott ki jóval korábban, hetekkel korábban, mint ahogy az európai parlamenti szavazásra sor került. Miután a külügyi kérdésekben teljes egyhangúságra van szükség, ezért magyar hozzájárulás nélkül ezt a nyilatkozatot kiadni nem lehetett volna. Ilyen értelemben tehát mi csatlakoztunk egy közös európai állásponthoz, annak a különvéleményünknek a fenntartásával, hogy Törökország szerepe ma Európában igenis stabilizáló tényező, annak ellenére, hogy Törökország Európa határán fekszik, és az Európai Unió úgy folytat évtizedek óta csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal, hogy reális belépési alternatívája az országnak a mai napig sincsen. De ettől még az, hogy Európában ne ismétlődjenek meg a korábbi, a 2015-öshöz hasonló állapotok, ahhoz tekintettel kell lenni Törökország helyzetére és az ott ma is élő több mint 3 millió menekültre és bevándorlóra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   139-140   141-148   149-156      Ülésnap adatai