Készült: 2024.09.20.06:37:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Simicskó István képviselő úr, a KDNP tagja: „A jövőnk biztonsága” címmel kért napirend előtti felszólalásra lehetőséget. Megadom a szót, parancsoljon!

(14.00)

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jövőkutatók úgy fogalmaznak, hogy az elkövetkezendő harminc évben többet fog változni az emberi világunk, mint az elmúlt háromszáz évben. Ferenc pápa egyenesen úgy fogalmaz, hogy az emberi civilizáció korszakos változással járó időszakba lépett. Hihetetlen gyors változások vannak technikai, technológiai értelemben is, és nyilván ezek a változások, ezeknek a sebessége is jelentős mértékben növeli meg a különböző társadalmak, nemzetek, államok sebezhetőségét. Oswald Spengler A Nyugat alkonya című művében úgy fogalmaz, hogy egy civilizáció a születése pillanatától halálra van ítélve, és ez vonatkozik őszerinte az európai civilizációra is, éppúgy, mint az óegyiptomi vagy az antik görög-római civilizációkra. Ne legyen igaza, hiszen nekünk fontosak az európai értékeink, a keresztény értékeink, a keresztény civilizációnk!

Carroll Quigley, a Harvard Egyetem egykori professzora, a civilizációk evolúciójának kutatója hét fejlődési stádiumra bontja a különböző civilizációk fejlődését. Az első lépésben a keveredésről ír, majd a vajúdásról, ezt követően a terjeszkedésről, amikor a népességnövekedéssel és egyfajta földrajzi kiterjedéssel együtt járó folyamatot ír le, amely gyakran robbanásszerűen, tervezhetően történik. Ezt követően, illetve emellett alakulnak ki különböző viszályok, konfliktusok, majd kialakul a teljes birodalmi lét  amelyre nézve úgy fogalmaz Quigley, hogy „az aranykor valójában a túlérettség csillogása, s hamarosan követi a lecsúszás” , majd a hanyatlás, és végül pedig az invázió, azaz a hódítás és a régi civilizáció eltűnése önfeladás útján. Bár  hozzáteszi Quigley  végtelen ideig is fennállhat az adott civilizáció, de ehhez tenni kell, ehhez fel kell ismerni a civilizáció belső bajait, fel kell ismerni a külső veszélyeket, és tenni is kell ezzel szemben; ha erre képes az adott civilizáció, akkor megmarad, ha nem, akkor eltűnik, és helyette más veszi át az irányítást.

Ebből tehát az adódik mindannyiunk számára, hogy a biztonság alapérték. Mindannyian ismerjük a Maslow-piramis elméletét: a fiziológiai szükségletek fölött ott van a következő helyen a védelem, a biztonság iránti igény. Igenis minden korban mindenkinek kötelessége tenni azért, hogy az adott állam, az adott civilizáció meg tudja védeni önmagát.

Egy nemzet megmaradásának garanciális elemei között természetesen ott található a demográfia, ott található az erős gazdaság. Én azt szoktam mondani, hogy legalább négy dologra mindenképpen szükség van: a gazdaság erősítésére, iskolák építésére, templomépítésre és egy ütőképes haderőre, amely képes megvédeni az adott országot, az adott nemzetet a külső bajoktól; természetesen a terület hozzátartozik az államisághoz, és ennek a megvédésére is alkalmas eszközrendszerrel kell rendelkeznie.

Örömteli, hogy a Zrínyi 2026-os haderőfejlesztési program elindult, a kormánynak világos és egyértelmű céljai vannak  a Kereszténydemokrata Néppárt támogatja mindezt , hogy egy ütőképes Magyar Honvédsége legyen. Örömmel látjuk, hogy a költségvetés is jelentősen növekszik, és olyan valós védelmi képességekkel erősödik a Magyar Honvédség, amellyel mindig képes lesz a magyar családok biztonságát garantálni.

Azt is tudjuk azonban, hogy egy szervezet, legyen az hadsereg vagy bármilyen más intézmény, igazi erejét mindig a szellemisége, a hite adja, ezért fontos az, hogy ha a jövő biztonságáról beszélünk, akkor törekedjünk arra, hogy gyermekeinknek átadjuk a hazaszeretet érzését, hogy legyen ott a szívükben mindig, mindenkor, hogy nyugodt szívvel tudjuk átadni a magyar zászlót, hogy ők is törekedjenek arra, hogy ezt a hazát, amely a szülőföldünk, amely semmivel sem pótolható érték, mindig védelmezzék, mindig óvják. Ezért kell nekik adnunk szellemiséget, értékrendet, hitet; erre törekedjünk, a KDNP ezt messzemenőkig támogatja.

Goethe arra a kérdésre, hogy mi a legtöbb, amit adhatunk gyermekeinknek, úgy fogalmaz, hogy az nem más, mint gyökerek és szárnyak. Igen, a gyökerekben a hagyományokra, az értékrendünkre, a kultúránkra utal, ezt kell átadnunk, egy megfelelő értékrendet a gyermekeinknek, és ahhoz, hogy tudjanak nagy célokat megvalósítani és sikeresek legyenek az életben az önmegvalósítás útján  hozzáteszem: a közösség javára , ahhoz kellenek szárnyak.

Én azt hiszem, hogy a hazafias nevelés, az egészséges nemzettudat ezt a célt kell hogy szolgálja. Ebben mi továbbra is támogatjuk a kormányt, és ott leszünk minden kilométerkőnél, ahogy azt szoktuk volt mondani, támogatjuk ezt a törekvést. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Németh Szilárd államtitkár úré a szó, parancsoljon!

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a biztonság középpontba állítása a kormány és a parlament egyik legfontosabb feladata, ennek a feladatnak a biztosítására pedig a Magyar Honvédség készen áll, de mindig is készen állt. Azt szoktuk mondani, hogy az európai keresztény civilizációt, keresztény kultúránkat, Magyarország szuverenitását, a magyar emberek és az európai emberek biztonságát a Magyar Honvédség kiválóan őrzi. Az, hogy Magyarország ma Európa legbiztonságosabb országai közé sorolható, az a Magyar Honvédségnek, magyar honvédeinknek, a magyar katonáknak, a magyar katonai doktrínának és annak a politikának is köszönhető, amelynek az elmúlt nyolc évben tanúi voltunk, és itt önnek is köszönetet szeretnék mondani mint volt honvédelmi miniszternek, hiszen ön a jövőről beszélt, a jövő kihívásairól, de azért ha visszagondolunk, az elmúlt nyolc évben voltak olyan kihívások a Magyar Honvédség előtt  hogy csak hármat említsek , amelyeknek kiválóan megfelelt: 2010-ben, a vörösiszap-katasztrófa idején kire lehetett vajon számítani, ha nem a magyar honvédekre, ha nem a magyar katonákra? Vagy a 2013-as nagy dunai árvíz idején az egész ország megtapasztalhatta azt, amit egyébként Európában példásan, illetve példa nélkül hajtottak végre katonáink, hiszen a magyar nagy árvíz során, a század árvize során emberéletben nem keletkezett kár, és ez Európában teljes mértékben egyedülálló volt. De említhetném Európa 2015-ös megszállását, azt az inváziót, amely Magyarországot is elérte, azt a migránsválságot, a migránsválság, illetve a migránsok behívásának következtében azt a 400 ezres tömeget, amely gyakorlatilag átrohant az országon. A 2015-ös nemzeti konzultáció során a magyar emberek által kifejtett vélemény alapján meg kellett védenünk az országunkat, és az országhatár védelmében a magyar honvédeink élen jártak. Emlékezzenek vissza arra, hogy három hónap alatt sikerült megépíteni 400 kilométer kerítést, azt a kerítést, amely annak a hármas feltételnek, a jogi, a műszaki és az élőerős védelemnek az egyik legfontosabb lába, amellyel meg tudtuk állítani azt a migrációs nyomást, amely a Dél-Balkánról, a Délnyugat-Balkánról hazánkat érte, és ebben is a honvédeink vállaltak fontos szerepet. De utána magában a járőrözésben is, hiszen itt a parlament Fidesz-KDNP-többsége úgy döntött, hogy a honvédeknek is ki kell venniük a részüket.

Csak néhány számot hadd említsek önöknek: 11 településen 1300 katona teljesített szolgálatot, határőrizeti szolgálatot, egy időben összesen a Magyar Honvédségtől 6 ezren foglalkoztak ezzel a kérdéssel, összességében pedig az elmúlt időszakban 18 ezer ember, 18 ezer magyar honvéd vett részt ezekben a feladatokban.

A Zrínyi 2026 a jövőnek szól, a Zrínyi 2026 nemcsak haderőfejlesztésben szól a jövőnek, nemcsak abban, hogy észrevettük, hogy megváltozott körülöttünk a világ, megváltozott az a hadviselés, amit kiberhadszíntérnek vagy aszimmetrikus, hibrid hadviselésnek neveznek, ami ellen a védekezés egy nagyon fontos digitális programot is kíván tőlünk, digitális fejlesztést, a modern eszközöknek, az okosfegyvereknek a fejlesztését, illetve használatát; hanem azt a fejlesztést is magában hordozza a Zrínyi 2026, amely a honvédelmi lába, amely a katonát  ahogy a miniszter úr, képviselő úr említette: a katonát  helyezi a középpontba, és a katonák képzésében, abban, hogy legyen elég katonánk, abban bizony a társadalmat is segítségül hívja, az oktatást, a nevelést a hazafias nevelés, a honvédelmi nevelés középpontba helyezésével. Hogyha megengedi, ebből idéznék egy részt. A felnövekvő nemzedék számára lehetővé kell tennünk a fejlődést annak érdekében, hogy megfelelő módon tudjanak felkészülni a mai kor és a ma még nem látható jövőbeli kihívásokra. Új problémákkal kell szembenéznünk a terrorcselekmények, a migrációs válsághelyzet révén. Válaszokat kell adnunk arra, hogyan képzeljük el Magyarország biztonságának garanciáit (Az elnök csenget.) a mai változó nemzetközi környezetben. Ebben számítunk az ön segítségére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(14.10)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai