Készült: 2024.09.19.18:27:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  192-195. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:   184-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések után áttérünk a sima kérdésekre. Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Miért fontosabbak a stadionok, mint a hallgatói tanulmányi ösztöndíjak?” címmel. Farkas Gergely képviselő urat illeti a szó.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Tizenegy év, ennyi ideje nem emelte a kormány a hallgatói tanulmányi ösztöndíjak keretösszegét, miközben a diákok költségei, az albérlet, az utazás, az étkezés, a tankönyvek ára folyamatosan növekedett. A Jobbik számtalanszor hangot adott annak, hogy ez a helyzet tarthatatlan, ugyanis mindez kihat a továbbtanulásra is, sokan azért nem kezdik el tanulmányaikat, mert nincsen rá anyagi fedezetük, és nem is akarnak eladósodni. A tanulmányi ösztöndíj minimumösszege jelenleg nem lehet kevesebb a hallgatói normatíva 5 százalékánál, ami 6 ezer forintot jelent, és sok esetben tényleg nem sokkal többet kap egy egyetemista ennél az összegnél. Önök szerint egy ilyen ösztöndíj mennyire motiváló, és hogyan lehet normális körülmények között folytatni a tanulmányokat úgy, hogy a legvisszafogottabb becslések szerint is egy átlagos egyetemista kiadása havonta 50-60 ezer forintra tehető?

Tisztelt Államtitkár Úr! Ugyanakkor az az örömteli helyzet állt elő, hogy gyakorlatilag ebben a kérdésben a kormánypártok ifjúsági szervezetei is osztják a Jobbik véleményét, sőt tavaly a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár is azt mondta, idézem, hogy adóssága ez a kormánynak. A legutóbb pedig, pont két napja, most szombaton, az EFOTT-on egy kerekasztal-beszélgetés folyamán ismerte el a két kormánypárti ifjúsági szervezet vezetője, hogy igazunk van ebben, és ők is támogatják ezt a lépésünket. Az más kérdés, hogy annyira súlytalanok, hogy ennek ellenére sem tudnak előrelépést elérni a saját kormányuknál.

Az ösztöndíjemelés csak szándék kérdése, a HÖOK által kidolgozott egyszeri, 40 százalékos emelés körülbelül 12 milliárd forintos többletkiadást jelentene az államnak, ami bőven futná a költségvetésből.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdésem konkrétan a tanulmányi ösztöndíjakra vonatkozik, ezért kérem, válaszában ne a szociális vagy egyéb, kiválósági ösztöndíjakról beszéljen. Kérdezem tehát, hogy miért nem voltak képesek több mint két kormányzati ciklus alatt megemelni a felsőoktatási tanulmányi ösztöndíjakat, miközben öt év alatt 32 stadion fejlesztésére szavazott meg több száz milliárdnyi forrást a kormányzat. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Farkas képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azt mondta, hogy szociális okokból növelni kell az ösztöndíjakat, de a szociális ösztöndíjról ne beszéljünk. (Farkas Gergely: A tanulmányi ösztöndíjról beszéltem!) Én mégis inkább felhívnám az ön figyelmét arra  valóban fontos dolog a diákok felsőoktatási lehetőségeinek növelése , hogy eddig minden olyan kormányzati intézkedés, amire önök azt mondták, hogy el fogja riasztani a hallgatókat a felsőoktatásból, nem riasztotta el a hallgatókat a felsőoktatásból; amire azt mondták, hogy csökkenteni fogja a jelentkezők számát, az növelte a jelentkezők számát és növelte a felvettek számát  így lesz ez szerintem azokban a kérdésekben is, amelyeket ön említett.

A kormány idén szeptembertől 40 százalékkal emeli a szociális ösztöndíjakat, pontosan azért (Farkas Gergely: A tanulmányi ösztöndíj kicsit más!), amit ön mondott, tisztelt képviselő úr, a felszólalása első felében, hogy akik nehezebb anyagi helyzetből érkeznek a felsőoktatásba, az ő számukra biztosítson többletforrást. Ha ön is szeretné, hogy több legyen a hallgatóknak, szavazza meg a jövő évi költségvetést, még pénteken megteheti (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), ezzel 1 milliárd 874 millió forint többletet ad ösztöndíj formájában a szociálisan rászoruló hallgatóknak. Érdeklődéssel várjuk az állásfoglalását majd, tisztelt képviselő úr.

Ha összességében nézem a felsőoktatási forrásokat egyébként 2010 és 2018 között, akkor azt láthatjuk, hogy 38 százalékkal költünk többet ma a felsőoktatásra, a hallgatókra, az ottani képzésre, és sok minden többletet vezettünk be, akárcsak az ingyenes nyelvvizsga megszerzését a fiatalok számára, vagy sok-sok más ösztöndíjat, amit a legkiválóbb teljesítményű fiatalok kaphatnak meg: Útravaló-ösztöndíj, Arany János tehetséggondozó, Arany János kollégiumi, szakközépiskolai program, amely segít a fiataloknak, a Bursa Hungarica.

(19.00)

Említhetném a Diákhitel1 összegének megemelését, a Diákhitel2 kamatmentessé tételét, amelyek mind-mind-mind a fiatalok számára nyújtanak lehetőséget. Nyilván itt az utóbbi hónapokban bevezetett ingyenes KRESZ-tanfolyam és KRESZ-vizsga is lehetőség a fiatalok számára (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és bízunk benne, hogy az átfogó kollégiumfejlesztésnek is egyre többen, egyre hamarabb fogják érezni a pozitív hatásait. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   184-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai