Készült: 2024.09.24.18:35:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2019.06.12.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   21-24   25-28   29-55      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hende Csaba képviselő úr, a Fidesz képviselője, az Országgyűlés alelnöke: „Aktuális ügyekről” címmel. Alelnök úr, parancsoljon!

HENDE CSABA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jövő évi büdzsé az adócsökkentés költségvetése lesz. 2020-ra 500 milliárd forint adóteher-csökkenést tervez a kormány a gazdaságvédelmi akcióterv alapján. 2010 óta a magyar adópolitikai intézkedések hatására folyamatosan mérséklődik az adóelvonás mértéke. Éppen ezért Magyarország az Európai Unióban a legnagyobb adócsökkentő, a GDP-arányos adóterhelés mértéke évek óta egyre mérséklődik.Tisztelt Ház! A kormány megvédi a magyar gazdaság eddig elért eredményeit. Ez a célja a jövő évi költségvetésnek és a gazdaságvédelmi akcótervnek. A jövő évi büdzsé és az akcióterv ütésállóbbá teszi a magyar gazdaságot, megerősíti a magyar családok helyzetét, megvédi a magyar gazdaság szereplőit. Az adócsökkentésekkel, adó- és strukturális intézkedésekkel jelentősen javítja a magyar vállalkozások fejlődési lehetőségeit. A következő három év alatt 167,5 milliárd forintot fordítunk majd a vállalkozások technológiai fejlesztésére, piacra jutásuk támogatására. Ebből 90 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás lesz. A kutatás-fejlesztésre és az innovációra az idei 130 milliárd forint helyett jövőre 32 milliárd forinttal többet, vagyis 162 milliárd forintot fordítunk.

Tisztelt Országgyűlés! Azon ígéretes vállalkozásokat akarja támogatni a kormányzat, amelyek 2014 és ’17 között az egymás utáni években képesek voltak évi 20 százalékkal növelni árbevételüket, illetve évi 50 százalékkal növelték exportjukat. A tervek szerint a magyar egyetemeket úgy alakítjuk át, hogy az ottani tudás segítse a magyar vállalkozások tevékenységét, és a globális értékláncok, a multik problémái is megjelenjenek a kutatásokban. Az elképzelés az, hogy nyolc hazai egyetem körül nyolc tudományos park jön majd létre.

A gazdaságvédelmi akcióterv hozzájárul a foglalkoztatás további bővüléséhez. A 13+1 pontból ezt a célt szolgálja a munkát terhelő adók csökkentése, illetve hogy már a vállalkozások részére is lehetőség nyílik állami támogatással munkásszállók építésére. A kimagasló reálbér-emelkedésnek köszönhetően a szociális hozzájárulási adó mértéke 2019. július 1-jével 2 százalékponttal, 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken. A kormány ezzel az intézkedésével az idén 144 milliárd forintot, jövőre pedig további 156 milliárd forintot hagy a magyar vállalkozásoknál. A munkaadók a többletforrásokat a bérek emelésére és a fejlesztések finanszírozására fordíthatják.

Tisztelt Országgyűlés! Míg a Fidesz számára a gyermekes családok támogatása az első, addig az ellenzék élén álló Gyurcsányék csak elvennének a gyermekes családoktól. (Zaj, folyamatos közbeszólások a DK soraiból.) Amikor dönteni kellett, ők soha nem a magyar családok mellé álltak. Most ugyanazok Gyurcsányék állnak az ellenzék élére, akik egyszer már tönkretették az országot és megnehezítették a magyar családok megélhetését. Kormányzásuk alatt adóemelésekkel és megszorításokkal sújtották a gyermekeseket.

Első dolguk volt, hogy elvették az egy- és kétgyermekesek családi adókedvezményét. Eltörölték az otthonteremtési támogatásokat. Elvették az édesanyáktól a hároméves gyest. Bölcsődéket, óvodákat, iskolákat zártak be.

Nemcsak a gyermekes családok támogatásait veszélyeztetik politikájukkal, hanem a magyar gazdaság eredményeit is. Gyurcsányék egyre több hatalmat akarnak adni Brüsszelnek és a külföldi gazdasági érdekeknek. Ezt tették kormányzásuk alatt is. Kormányzásuk idején Magyarország teljesen elvesztette gazdasági önrendelkezését, pénzügyileg és gazdaságilag is meggyengült, az IMF és Brüsszel diktált az országnak, és a külföldi gazdasági érdekek érvényesültek.

(10.10)

Mindeközben a magyar emberek megalázó bérekért dolgoztak és megszorításoktól szenvedtek. (Arató Gergely: De most aztán bezzeg nem!) A Gyurcsány-korszakban egymillió embert tettek munkanélkülivé. A magas adókkal, elhibázott gazdaságpolitikájukkal tönkretették a gazdaságot. Az alkalmatlanság és a korrupció miatt nem volt olyan év, hogy ne szállt volna el a költségvetési hiány. Megduplázták az államadósságot, ezt se feledjük.

Tisztelt Országgyűlés! Ha tehetnék, ugyanezt csinálnák most is, mert ők most sem a magyar emberek érdekeit képviselik. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Bodó Sándor államtitkár úr reflektál. Tessék!

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Alelnök Úr, Képviselőtársaim! Köszönöm szépen a benyújtott költségvetéssel kapcsolatos hozzászólását. Valóban így van, a legfontosabb tartalmi elemek a gazdaság növekedésével, illetve a magyar családok segítésével kapcsolatosak. Ebben a helyzetben egyre kedvezőbbek a mutatószámok. Mielőtt ennek a részleteire is rátérnék, mindenképpen fontosnak vélem megjegyezni e Ház falai között is, hogy a költségvetés várható elfogadása  ami néhány héten belül megtörténik  jó alkalmat nyújt a gazdaság szereplőinek, a vállalkozásoknak, a családoknak, a magánszemélyeknek, hogy a következő évi terveiket, fejlesztési elképzeléseiket ennek mentén tudják megfogalmazni.

Ahogy említettem, a legfontosabb mutatószám az elmúlt időszak gazdasági növekedése, ami szerencsére nem árva gyermek, hiszen több kedvező mutatószám környezetében az egyik legfontosabb. A költségvetés idei vonatkozásához szorosan kapcsolódhat, hogy az első negyedévben 5,3 százalékkal növekedett a magyar gazdaság éves teljesítménye, ami, nyugodtan mondhatjuk, hogy rekordmértékű, de ebben a helyzetben fontos összehasonlítási alap, hogy az Európai Unió átlagában is egy igen kedvező mutatószám.

A kormány tehát elkötelezett ennek a gazdasági teljesítménynek a megvédésében, illetve ezeknek az eredményeknek a megvédésében, és meg is hozza a költségvetésben is azokat az intézkedéseket, amelyek ezt biztosítják a jövőben.

Ennek persze vannak előzményei, hiszen 2016 novemberében a kormány kezdeményezésére megkötött bérmegállapodás egy ilyen nagyon strukturális alap, hiszen ennek keretében több lépcsőben emelkedtek a bérek Magyarországon, minimálbérek, garantált bérminimum, illetve bérajánlások is több alkalommal fogalmazódtak meg. A megállapodás eredményeként az Európai Unióban a legalacsonyabb, 9 százalékos mértékű társasági adó került megállapításra a vállalkozásokra vonatkozóan.

Szintén nagyon kedvező számadat, hogy Magyarországon csökkentek leginkább az adók, a GDP-arányos adóterhelés mértéke a 2016. évi 39,3 százalékról 2017-ben 38,4 százalékra mérséklődött. Ezek tehát azok a korábbi alapok, amikre most is van lehetőség építkezni.

Teljesen egyértelmű, hogy a magyar gazdaság alappillérei a magyar vállalkozások, így aztán, amikor az ország sikeréről, a gazdaság sikeréről tudunk szót váltani, mindenképpen látnunk kell, hogy hogyan teljesítenek a magyar vállalkozások, illetve hogyan tudjuk őket segíteni a következő időszakban.

Ennek egy nagyon fontos eleme a gazdaságvédelmi akcióterv 13+1 intézkedése. Ebből akár minden egyes pontról is hosszasan lehetne értekezni, de néhányat azért mégiscsak szeretnék kiemelni. A gazdaságvédelmi akcióterv részeként csökken a kisvállalkozások adója 13-ról 12 százalékra, ami 40 ezer hazai vállalkozást érinthet. A munkát terhelő adók is tovább csökkennek, a szociális hozzájárulási adó mértéke 2019. július 1-jével 19,5 százalékról 17,5 százalékra mérséklődik. Utóbbinak köszönhetően 2019-ben 144 milliárd forint, 2020-ban pedig további 156 milliárd forint marad a hazai vállalatoknál.

Emellett az adóösszevonásoknak köszönhetően érdemben csökkennek a vállalatok adminisztrációs költségei, ezzel több erőforrást biztosítva termelőtevékenységükre, továbbá a vállalkozások kötelező adófeltöltésének megszűnésével megközelítőleg 150-170 milliárd forintot hagy a gazdaságban a kormány, ami nyilván időlegesen megint a vállalkozásokat tudja segíteni.

Nagyon fontos, hogy hogyan és mennyien dolgoznak Magyarországon, és mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy ez a mutatószám javuljon. A foglalkoztatási ráta 70 százalékos, ami szintén jelentős növekedés. A másik véglet pedig, hogy a munkanélküliségi ráta országosan 3,5 százalék lett. Ennek érdekében nyilvánvalóan nagyon sokat kell tenni; a mobilitás megteremtése egy nagyon fontos eleme a foglalkoztatás növelésének, de természetesen a képzésekről, a foglalkoztatási osztályok reformjáról sem feledkezhetünk meg.

Jelentős fejlődés lehet abból következően is, hogy a képzésekre is többet fordítson a kormány. Örömmel jelenthetem, hogy a beterjesztett költségvetésben 32 milliárd forinttal több áll majd rendelkezésre. Hiszem, hogy csak megfelelően felkészült szakemberekkel tud a gazdaság a továbbiakban is jól teljesíteni.

A magyar kormány továbbra is elkötelezett tehát a munkavállalók erőfeszítései eredményeként elért gazdasági sikerek, az eredmények megóvásában, növelésében, illetve a magyar családok védelmében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-55      Ülésnap adatai