Készült: 2024.04.26.04:55:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.), 148. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a részletes vitában is elhangzott, a T/3624. számú törvényjavaslat hét energetikai tárgyú és két klímapolitikai tárgyú törvény, továbbá az energetikai tárgyú törvényekhez kapcsolódóan két adózási tárgyú törvény módosítására irányul. A módosításokat az elmúlt időszak jogalkalmazóinak hatósági tapasztalatai, az energiaszektorban végbement változások és a végrehajtott intézkedések teszik szükségessé. A bányászat tekintetében a törvény javasolt módosítása a bányászati tevékenységgel kapcsolatos szabályozást finomítja. Egyes kérdésekben, például a fizetési kötelezettségek nemteljesítése esetén szigorítja a rendelkezéseket, más részkérdésekben versenynövelő intézkedésekkel javítja az ágazati szereplők helyzetét.

A javaslat a távhőszolgáltatás, a villamosenergia-ellátás, illetve a földgázellátás terén számos, esetenként az egyes ellátási nemek szabályozásán párhuzamosan átvezetett módosítást is tartalmaz. Mindhárom területen megvalósítaná egyes eljárásrendek, többek között a panaszeljárások vagy egyes cégjogi események eljárásrendjének egységesítését.

A villamosenergia- és földgázellátásra vonatkozóan a fogyasztóvédelmi szempontokat megerősítő javaslatok többek között újraszabályozzák a piacfelügyeletet, és két évről három évre emelik meg a panaszeljárások és a szerződésből eredő igények elévülési idejét.

A törvénymódosítás a mai kor kihívásainak megfelelően a fogyasztók részére nyújtandó szolgáltatások körében inkább a digitális megoldások terjedésének biztosít teret. A módosítás a földgázellátás terén átvezeti az európai uniós adatszolgáltatási előírásokat. A módosítás lehetővé teszi továbbá, hogy a nemzeti közműszolgáltatás kialakításának hatékonyságnövelő és költségoptimalizáló hatása az árszabályozásban már 2019. január 1-jétől figyelembe vehető legyen.

A villamos energia tekintetében a kiegyenlítő fizetések rendszerének átszabása hoz még jelentősebb újítást. Javaslatunk szerint a jövőben a kiegyenlítő fizetéseket nem a fajlagos díjak csökkentésével, hanem egyösszegű kifizetéssel hajtanák végre.

Két javaslat is érinti a hazai biztonsági szénhidrogén-készleteket. A földgáz biztonsági készletezéséről szóló törvény módosításának háttere, hogy a biztonsági földgáztárolóban lehetővé teszi a jelenleg is tulajdonos Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség nagyobb szerepvállalását. A behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezéséről szóló törvény módosítása pedig azt biztosítja, hogy a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség közgyűlésének döntéshozatalában a kőolaj- és a földgázszekció azonos súllyal bírjon.

A klímavédelemben is számos előremutató javaslatot hoztunk a tisztelt Ház elé, és úgy gondolom, figyelembe véve az általános vitán elhangzottakat, e téren teljes egyetértésről beszélhetünk. A törvényjavaslat legfontosabb eleme az éghajlatvédelem szempontjából az, hogy előírja: a kibocsátáskereskedelemből befolyó bevételeket teljes egészében kibocsátáscsökkentésre és az energiahatékonyságot növelő beruházásokra kell fordítani a zöldberuházási rendszeren belül.

A fentieken túl a törvényjavaslat célja a vállalkozások, azon belül is kiemelten a kis- és középvállalkozások terheinek könnyítése az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezménye és annak kiotói jegyzőkönyve végrehajtási keretrendszeréről szóló törvény módosításával. A változtatásokat az eddig megszerzett gyakorlati tapasztalatok indokolják, amelyek eredményeként a klímavédelmi bírság 6 havi fizetési halasztása 12 hónapra bővül, továbbá a 6 havi részletfizetés helyett is 12 havi részletfizetést állapít meg.

Végül pedig megemlítem az energiahatékonyságról szóló törvény módosítását is, amely elsősorban a fogalmi keretek pontosítására és tisztázására irányul a gyakorlati tapasztalatok alapján. A bemutatott módosításokkal jelentős előrelépéseket tehetünk energetikai és klímapolitikai szabályozásunkban és az éghajlatvédelem területén.

Az előbbiekben elhangzottakra tekintettel kérem önöket, hogy a szavazás alkalmával támogassák majd a törvénymódosítást. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai