Készült: 2024.09.19.07:24:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.), 142. felszólalás
Felszólaló Horváth László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta az egyes kutatás-fejlesztéssel, valamint szakképzéssel összefüggő törvények módosításáról szóló T/3296. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 5 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat három fő részből áll. Elsőként javaslatot tesz a Kossuth-díjról és a Széchenyi-díjról szóló törvény módosítására abból a célból, hogy a 65. életévüket betöltött Széchenyi-díjas tudósok is havi rendszeres juttatást kapjanak tudományos alkotói munkásságuk és kiválóságuk megbecsüléseként.

Másrészről a törvényjavaslat a szakképzésről szóló törvény módosításával a felsőoktatási intézményekben már működő és jól működő kancellári modell bevezetésére tesz javaslatot a szakképzési centrumokban. Erre meglátásunk szerint azért van szükség, hogy a szakképzési centrumok főigazgatói a továbbiakban még jobban tudjanak koncentrálni elsődleges feladatukra, az általuk irányított intézmények szakmai tevékenységének, oktatási színvonalának felügyeletére.

Végül, harmadrészt a törvényjavaslat a központi költségvetés által finanszírozott kutatóhelyeken, köztük az egyetemeken létrehozott szellemi alkotások hasznosítását kívánja elősegíteni, a tudományos kutatásról, fejlesztésről és az innovációról szóló törvény és a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény célirányos módosításával. Ezzel olyan szabályozási környezet jön létre, amelyben a közfinanszírozású kutatóhelyeken létrehozott szellemi alkotások a kutatóhely tulajdonává válnak, aminek eredményeképpen e szereplők érdekeltté is válnak szellemi alkotásaik iparjogvédelmi oltalmazásában és ennek üzleti hasznosításában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jelen tervezet, úgy gondoljuk, támogatást érdemel, hiszen az új szabályozási keretek lehetővé teszik az innovációs ökoszisztéma támogató, segítő, katalizáló tényezőinek, de különösen az egyetemi bázisú innovációs ökoszisztéma építésének lehetőségét. Mindezek alapján kérem önöket a törvényjavaslat támogatására. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai