Készült: 2024.09.19.18:24:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  340-353. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 17:48


Felszólalások:   324-339   340-353   354-365      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. A döntésekre a holnapi ülésnapon kerül sor.A Jobbik képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön a lakás-takarékpénztárról szóló 1996. évi CXIII. törvény módosításáról szóló T/2896. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Gazdasági bizottság utasította el.

Elsőként megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak, az előterjesztőnek.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem lennék azon kormánypárti képviselő helyében, akinek meg kellene magyaráznia, hogy miért volt értelme a lakáscélú előtakarékosság állami támogatását megszüntetni. Nincsenek illúzióim, hogy ma ez itt a teremben bekövetkezne, tehát nem hiszem, hogy lesz olyan harcostársunk, aki feláll, és egy markáns indoklásba kezd azt illetően, hogy miért kellett ezt az őrületet megtenniük.Eleve hazugsággal indult maga az indoklásuk is, hiszen a lakáscélú előtakarékosságnak soha nem volt nettó célja az, hogy kizárólag új építésű lakások jöjjenek létre belőle. Azt is el kell mondjuk, hogy éppen ezen indoklás okán lehet kizárólag az a célunk, hogy az eredeti állapot helyreállítása tekintetében el tudjuk érni azt Magyarországon, hogy a lakáscélú előtakarékosságot újfent egy 30 százalékos állami támogatás tudja segíteni, nyilván itt azért a felső összeghatárt is ugyanúgy megtartanánk, mint az eddigiekben volt.

Ezt követően pedig le lehetne folytatni azt a vitát, hogy ez a rendszer működőképes-e, vannak-e hibái. Én magam fel tudnám sorolni a korábbi lakás-takarékrendszernek három olyan hibáját, ami törvénymódosítást érdemelne, vagy olyan módosító javaslatot, amely érdemben tud változtatni rajta. De azt kell mondjam, azért, mert visszaélések voltak egy rendszerben, nem érezheti magát feljogosítva senki arra, hogy ezt a rendszert megszüntesse, eldózerolja, kivégezze, kicsinálja, mert önök ezt tették.

Nagyon konkrét kérdéseket tettünk fel egyébként több fegyvernemben, több műfajban. Hogy egy példát kiemeljek, a társasházakban élők… (Több képviselő egymás közt konzultál.) Bocsásson meg, csak megvárom, amíg elül a csatazaj. Köszönöm szépen. A társasházban élők tekintetében 80-90 százalékra volt jellemző az, hogy valamilyen lakáscélú előtakarékosságot igénybe véve szaporították a megtakarításaikat akár egy kazáncsere, akár egy felújítás elvégzése érdekében. Azt tapasztaljuk, hogy alternatíva nem igazán áll a rendelkezésükre, hiszen CSOK-ot nyilván nem fognak társasházak tömegesen igénybe venni.

Azt is látjuk, hogy a kormányzat elképesztő amatörizmusról tesz tanúbizonyságot akkor, amikor azt mondja, hogy majd egyszer a CSOK talán képes lesz kiváltani az érintettek megtakarításainak támogatását. Ugyanakkor nem találta ki ennek eszközrendszerét, tehát most kezd gondolkodni azon, hogy mi fog történni majd valamikor ezen a területen. A CSOK feldicsérése közben szeretném emlékeztetni képviselőtársaimat arra, hogy bizony nagyon sok magyar fiatal a CSOK-hoz szükséges önrészt lakáscélú előtakarékosság állami támogatása segítségével tudta kigazdálkodni, összeszedni évek alatt. Ezeket az embereket most, ha úgy tetszik, a bankok karmai közé lökik, hiszen ők vagy pótlólagos hitelfelvételre kényszerülnek, ha van biztosítékuk vagy tudnak jelzálogot produkálni. Vagy ha ez sem sikerül, akkor bizony elesnek attól a lehetőségtől, hogy önálló otthonra tegyenek szert.

A Jobbik javaslata tehát azt célozza, hogy az eredeti állapot helyreállítását követően folytassuk le azt a szakmai vitát, amely az esetleges túlkapásokat vagy visszásságokat képes megszüntetni, visszaszorítani, de semmiképp nem a teljes rendszer megszüntetésével, felszámolásával. Ez ugyanis olyan barbár megoldás, amelynek demográfiai vetületei egyértelműen negatívak, és egy demográfiai tél közepette, amikor Magyarország azért küzd, hogy az élveszületések számát legalább szinten tartsa, és sajnálatos módon még ez sem sikerül az országnak, egészen elképesztő hozzáállás bármiféle családi vagy lakhatási célt támogató rendszert visszaszorítani, korlátozni.

Ehhez kérem tehát minden frakció támogatását, ezt a korlátozást ne engedjük, állítsuk helyre az eredeti állapotot, ezt követően pedig folytassuk le a szükséges szakmai vitákat.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Elsőként megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, a DK részéről.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Röviden fogalmazva azt szeretném mondani, hogy támogatjuk ezt a javaslatot. Itt egy olyan típusú döntést hozott az Országgyűlés, ami mögött sem szakmai érv, sem társadalmi igazságosság, sem józan ész nem volt. Kizárólag valamilyen nehezen megfogalmazható célokat szolgált, amit nem árultak el. Valami luxusprofitot próbáltak itt elkapni, és tudjuk, hogy a luxusprofit az, ami nem Mészáros Lőrincnél vagy nem a miniszterek valamelyik rokonánál keletkezik. Ezt most megpróbálják valamilyen módon oda átirányítani.Teljesen nyilvánvaló módon a lakás-takarékpénztárak támogatásának megszüntetése semmilyen józan, épeszű célt nem szolgált, ezért igen helyénvaló, ha most ezt a javaslatot napirendre vesszük, megtárgyaljuk, és remélhetőleg döntünk a támogatás visszaállításáról, és aztán hátha egyszer majd sikerül önöknek egy olyan lakáspolitikai elképzelést is hoznia, amely a magyar fiatalok számára valódi, érdemi megoldást, előrelépést jelent.

(20.50)

Magyarán, ne hátrafelé haladjunk, hanem inkább előre, inkább próbáljunk segíteni azon a nagyon sok fiatalon is, akiket nem érnek el a mai lakástámogatási eszközök. Az nagyon klassz, ezúton is gratulálunk ahhoz, hogy a CSOK-ot, önök szerint legalábbis, már 90 vagy 97 ezer család igénybe vette, csak éppen a lakás-takarékpénztárt igénybe vevők száma ennek közel a tízszerese volt, ráadásul jóval olcsóbban. Tehát az a rendszer több embernek segített jóval kevesebb közpénz felhasználásával. Fölösleges megszüntetni, inkább állítsuk helyre, s aztán találjuk ki, hogy mire van még szükség.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Varga László képviselő úrnak, az MSZP részéről.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Majd’ másfél hónapja történt az az őrület, ami előttem elhangzott ellenzéki képviselőtársaim által is. Alig több mint 24 óra alatt verték szét a lakás-takarékpénztárak rendszerét, ami szerintem szinte jogtörténeti pillanat volt, mert olyanra nem is igazán emlékszem, hogy a Magyar Közlönyben már néhány órával a szavazás után megjelent egy indítvány egy keddi napon, amelyet önök még hétfő késő délelőtt nyújtottak be. Nyilvánvaló ebből, hogy semmiféle felkészülési ideje a szereplőknek, a magyar lakosságnak nem volt arra, hogy felkészüljenek, hogy mi lesz a lakás-takarékpénztári rendszer után. Ráadásul ez egy olyan rendszer, amit még a Horn-kormány idején, 1996-ban az Országgyűlés szocialista többsége vezetett be, s azóta egyetlenegy kormány sem kérdőjelezte meg a működését, ha voltak is vele problémák, történt jogalkotás többször, és finomítottak a rendszeren a mindenkori kormányok, országgyűlések. Ezt meg lehetett volna tenni most is. Ha voltak aggályaik a rendszerrel kapcsolatban, akkor ilyen típusú döntéseket lehetett volna hozni.

Önök azonban egyik pillanatról a másikra gyakorlatilag lerombolták a rendszert. A vitában olyanokat mondtak, hogy majd nemsokára fognak hozni helyette valamit. Egyelőre ennek a nyomát se látjuk. Részben a CSOK-ot bővítették, de az persze más, egy másik lába a lakástámogatási rendszernek. Ez kifejezetten fontos lába volt, s nemcsak a családok, hanem adott esetben az egyedülállók, az idősebb korosztály számára és a társasházak számára is komoly fejlesztési lehetőség volt. Hiányzik tehát, hogy mi legyen, ezekben a kérdésekben mi fog történni. Önök előterjesztésnek a nyomát sem hozták be ide a Ház elé.

Ezért egyetértünk a Jobbiknak azzal a javaslatával, hogy állítsuk helyre az eredeti állapotot, és egy szakmai vita alapján hozzunk döntést a későbbiekről. Én magam akkor is amellett fogok érvelni, hogy a lakás-takarékpénztári rendszerre szükség van. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönjük. Most megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak, a Párbeszéd részéről.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd támogatja a Jobbik javaslatát. Igazi humanista felvetésnek gondoljuk. Nem igazán értjük, hogy miért törölte el a Fidesz-KDNP-kormány. Ez egy egyszerű kormányzati kudarc, beismerték képtelenségüket a valódi kormányzati munkára, és nem voltak alkalmasak arra a feladatra, hogy leszabályozzanak egy olyan területet, ami megítélésük szerint nem működött tökéletesen vagy megfelelően. Vagy ez is az Orbán-csomag része, ez is a fideszes megszorító politikának az egyik eleme, amely úgy próbálta ezt a 70 milliárd forintot elvenni a magyar emberektől, hogy aztán majd betömködhessék mindenféle réseken, amit a költségvetésen ütöttek leginkább azzal, hogy szétlopták az uniós pénzeket, és ezért leállt a brüsszeli folyósítás. (Nacsa Lőrinc: Nem igaz!) Nem igaz? Akkor miért van ezermilliárdos mínusz a költségvetés folyó számaiban, kedves képviselőtársam? S ha már KDNP-s képviselőtársam végre megnyilvánult, akkor a figyelmébe ajánlanám a KDNP országos elnökségi tagjának azt a húzását, amikor önök 48 óra alatt kicsinálták a lakás-takarékpénztári rendszert. Az önök elnökségi tagja még azt hirdette a Facebookon az ismerősei körében, hogy most gyorsan, holnap lehet még utoljára szerződéseket kötni. Ez egyébként nem kritika, hanem dicséret. Valószínűleg ez az egyetlen vezetőségi tagja a KDNP-nek, aki felelősségteljesen járt el, gondolom, azóta már ki is zárták vagy visszahívták a tisztségéből. A másik nagy kormányzati megszólaló pedig Varga Mihály, akit a csendes, okos szavaiért és visszafogottságáért kedvelnek egyesek.

Ő azt bírta mondani, hogy így is túl hosszú volt a törvény benyújtásától a kihirdetéséig tartó időszak, ami, még egyszer mondom, körülbelül 48 óra volt, merthogy így még 140 ezer embernek alkalma nyílt arra, hogy ezt a népszerű és fontos támogatást igénybe vegye.

Tehát úgy látszik, hogy önök ezt a másfél millió embert nem kívánják a továbbiakban támogatni, nem akarják a magyar családok lakhatási minőségét javítani. Ezt végtelenül szomorúan vesszük tudomásul. De talán megváltozott az elmúlt hetekben a véleményük. Kíváncsian várom a holnapi szavazást. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Csárdi Antal képviselő úrnak adom meg a szót.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. Arra gondoltam, hogy bele fogok ordítani a mikrofonba, amikor elkezdem, hátha fölébresztem KDNP-s és fideszes képviselőtársaimat, és fölnéznek a telefonból, illetve a tabletből, de aztán rájöttem, hogy teljesen fölösleges lenne. Az LMP támogatja a javaslat tárgysorozatba vételét, mert azt gondolom, az évszázad bűnei között fogják számontartani azt a döntést, amikor önök ellehetetlenítették az öngondoskodás leghatékonyabb módját Magyarországon. Legyünk őszinték, hogy az az áltevékenység vagy áldöntés, amit utána a CSOK kibővítésével megcsináltak, csak azt mutatta meg, hogy önök nem értik az öngondoskodás lényegét. Azt nem értik meg, hogy az öngondoskodás a lakásmegtakarítások kérdésében vagy a nyugdíj kérdésében egy összefüggő, koherens egész képet kellene hogy mutasson, és arra kellene kondicionálni az itt élőket, hogy éljenek ezzel a kérdéssel.

Láttam, hogy csóválta a fejét képviselőtársam, amikor azt mondtam, hogy a CSOK-nak és a lakástakaréknak igazából nincs hozzá köze. A családi otthonteremtési kedvezmény egyébként igényli az önerőt, és az önerőt a mai kamatkörnyezetben úgy tudja félretenni az önök milliárdos haverja és a Pest déli részén élő egyszerű proli is, hogy használja azt az állami támogatást, amit önök most elvettek. Igen, képviselőtársak, ez történt. A Magyar Nemzeti Bank adott ki egy közleményt, amiben elmondja, ahhoz, hogy a CSOK hitelrészét igénybe vegyék, nagyon fontos, hogy önrésszel rendelkezzen az a család, amelyik nem a harmadik gyereket szüli meg elsőre, hanem az elsőt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök, hogy fölháborodtak, már nem jöttem be ma hiába. Azt gondolom, hogy a világ szégyene az, amit önök elkövettek ezzel a megtakarítási formával. S azt gondolom, az ellenzéknek, de a kormánynak is a legnagyobb célja az, hogy ezt visszaállítsuk. Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Most megadom a szót Bana Tibor képviselőnek, a Jobbik részéről.

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Elképesztőnek tartom azt, hogy már a sokadik tárgysorozatba-vételi kérelemről vitázunk itt az Országgyűlésben, jóval korábban véget fog érni a mai ülésnap, mint az várható volt, mégsem hangzik el kormánypárti oldalról érdemi hozzászólás. Nem vitáznak velünk, nem mondják el a véleményüket egyik javaslatról sem, amit különböző ellenzéki frakciók benyújtottak, holott olyan témákról van szó, amelyek meghatározzák minden honfitársunk mindennapjait. Az a javaslat, ami most a Ház előtt fekszik, kimondottan a lakás-takarékpénztárak ügyét érinti. Bár hozzáteszem, nem lepődöm meg azon sem, hogy most nem szólnak hozzá, hiszen még a szakbizottsági üléseken sem jellemző ez önökre, ott sem szoktak érvelni, sőt azt szeretnék leginkább, hogy néhány perc alatt lefussanak ezek az ülések, és ne kelljen semmilyen választ adniuk az ott elhangzott felvetésekre.

Az pedig különösen elképesztő, hogy éppen a mai napon volt Z. Kárpát Dániel frakciótársamnak egy interpellációja, amire felháborító választ adott Tállai államtitkár úr. Persze, csak követte a főnökét, Varga Mihályt, hiszen lényegében ő is megismételte a kartellre vonatkozó vádat, és összességében az volt kivehető a szavaiból, hogy támadja azokat a tisztességes magyarokat, akik úgy gondolták, hogy élni kell ezzel a lehetőséggel. A napnál is világosabb az, hogy önök azért szüntették meg ezt rendkívüli és elképesztő gyorsasággal, mert a saját haverjaikat szeretnék kiszolgálni, ilyen módon szeretnék átalakítani ezt a rendszert. A barátaikat kívánják helyzetbe hozni, ez áll ennek a hátterében, ahelyett, hogy egy széles rétegnek adnának lehetőséget, ami eddig nagyon is pozitívan tudta befolyásolni mindenkinek az életét, hiszen messze nem olyan célokra költötték ezeket a pénzeket, mint ahogy az önök megfogalmazták kormányzati oldalról.

Nem volt véletlen tehát, hogy megszületett ez az elképesztő döntés, és az sem véletlen, hogy egyetlen mondatot sem hajlandók mondani erről és a többi fajsúlyos ügyről, akár a munka törvénykönyvéről sem. Szégyelljék magukat! Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

(21.00)

ELNÖK: Köszönjük. Megkérdezem Z. Kárpát Dánielt mint előterjesztőt, hogy kíván-e hozzászólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy igen. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni a Jobbik frakciója nevében mindenki támogatását, aki megtisztelt nemcsak bennünket, de a 1,5 millió élő szerződéssel bizonyos piaci időszakban bíró magyar állampolgárt is azzal, hogy legalább a véleményét kifejtse. Nem lennék kormánypárti képviselőtársaim helyében, nem is akarom hármuknak címezni azt a kritikámat, ami egyébként az egész kormányt illeti.Nyilván egyfajta tilalom van önök fölött, ami megtiltja azt, hogy részt vegyenek egy vitában, maximum csak közbekiabálás szintjéig képzelhető el mindez. De egy dolgot hadd jegyezzek meg. Én magam is el kell számoljak majd az unokáim szemébe nézve a maga idejében, amikor vélhetően már nem leszek parlamenti képviselő, és el kell számolnom azzal az időszakkal, amit itt töltöttem, és ezt önöknek is meg kell majd tenniük, teljesen függetlenül attól, hogy melyik pártcsalád tagjai vagyunk, ki milyen ügyeket hoz ide a Ház elé.

Mi igyekszünk mindig ahhoz tartani magunkat, hogy ami a magyarság életérdekeit szolgálja, azt egyértelműen támogatjuk, ha fideszes kezdeményezés, akkor azt, ha más párt nyújtja be, akkor azt a kezdeményezést. Nem hallottunk igazából olyan érvet, ami megerősítene bárkit, hogy a lakáscélú előtakarékosság támogatását miért érdemes eltörölni. Egyetlen idevágó gazdasági adat, a multiplikátorhatás fogalma nyilván mindannyiunk előtt ismert, négy, azaz négy év alatt az összes ezen rendszerbe tett állami forint megfordul, visszahozza önmagát, aztán pedig hasznot kezd el hajtani.

Tehát közgazdasági szempontból nettó badarságot követett el a kormányzat, nettó önsorsrontást követett el, aminek demográfiai hatása is negatív. Nem lennék azok helyében, akiknek el kell ezzel majd számolni a saját unokáik előtt. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   324-339   340-353   354-365      Ülésnap adatai