Készült: 2024.09.19.02:42:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Czunyiné Bertalan Judit képviselő asszony, Fidesz-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

CZUNYINÉ DR. BERTALAN JUDIT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ugyan Vadai képviselőtársam elhagyta már az üléstermet, de azt gondolom, hogy ebben az ügyben is, amiben felszólalását megtette, már megint egy kicsit csak azon a hangszeren játszanak, ami nekik tetszik. A hivatkozott témában az elmúlt héten történt valami vagy a témához hasonló ügyben, amire ők viszont nem reagáltak. (Gréczy Zsolt: Karácsony reagált!) Ebből is látszik, hogy csak cirkuszt vagy csak felhajtást csinálnak bizonyos károsultak ügyéből, a tényleges tettek, a jogszabályalkotás, a szigorítás a Fidesz-KDNP kormányzata részéről történt meg 2010 óta.Az elmúlt héten jött ki a hír, hogy a Katona József Színház azonnali hatállyal szerződést bontott egyik rendezőjével. Szűkszavú volt a közlemény, mindösszesen annyi állt benne, hogy az ügy kirívó súlyosságára figyelemmel, a közlemény több esetben is erkölcsi határokat átlépő módon viselkedő munkatársáról szólt. Szerdán azonban robbant a hír, hogy az érintett személy nem más, mint a korábban az SZDSZ színeiben politizáló Gothár Péter. (Dr. Varga-Damm Andrea: Honnan tudjuk, hogy nem Fidesz-szavazó volt?) Egy közleményben saját maga vallotta be, hogy ő volt az, aki erkölcsileg elfogadhatatlan módon közeledett egy munkatársnőjéhez. A vallomással kapcsolatban azonban felmerülhet a kérdés, hogy pontosan hány érintettje lehet az ügynek: míg a teátrum több érintett dolgozóról beszél, addig a Kossuth-, valamint Nemzet Művésze-díjjal kitüntetett Gothár csupán egyetlen esetről számol be. Jelzem, csupán egyetlen eset is több, mint ami megengedett.

Meghökkentő, hogy a teátrum az áldozatokat titoktartásra kötelezve igyekszik védelmezni a zaklatással vádolt rendezőt, annak dacára, hogy éppen a Katona József Színház volt az, amely a „me too” kampány kirobbanásakor a szexuális zaklatások elleni küzdelem élharcosává kiáltotta ki magát, összeállított egy chartát, illetve még egy előadást is készített az adott témában. Most pedig szomorúan láthatjuk, hogy amikor a valódi botrány kitör, a színház az áldozatok védelme helyett csak azzal foglalkozik, miként mentse meg az ismert rendezőt. Az azonban felületes intézkedésnek bizonyul a színház részéről, hogy egy Gothár-rendezést levesz műsoráról az évad végéig, sőt, mi több, a különféle sajtóközleményekből arról is tudomást szerezhettünk, hogy Gothár esetében már legalább egy éve tussolják el a hasonló súlyosságú tetteit.

Tisztelt Képviselőtársaim! Minimum visszás, hogy éppen a balliberális kulturális elit próbálja eltitkolni és eltussolni az ügyet, akik egyébként az ehhez hasonló érzékeny területeket érintő bűncselekmények esetében a lehető leghangosabban igyekszenek hallatni a hangjukat. Aggasztó, hogy Gy. Németh Erzsébet, a DK prominens politikusa, aki jelenleg a kultúráért felelős főpolgármester-helyettes, kijelentette, részéről lezártnak tekinthető az ügy, mivel a színház nem tett büntető feljelentést.

Kérdezem női képviselőtársaimat  már akik bent vannak a teremben , hogy véleményük szerint is ezzel le van tudva a dolog. Valljon színt Bősz Anett, Kunhalmi Ágnes, Vadai Ágnes vagy akár Bangóné képviselőtársam és valamennyien, hogy miért nem demonstrálnak most látványosan, nyíltan, amikor egy, a balliberális kulturális elithez tartozó személy a botrányban érintett! Természetesen mind a színház, mind pedig a Színház- és Filmművészeti Egyetem részéről, ahol egyebek mellett Gothár szintén dolgozik, elvárható lenne, hogy alaposan vizsgálja ki az ügyet.

Az alaposság kritériuma már ott megkérdőjeleződik az egyetem részéről, hogy nem egy külsős, hanem egy Gothár barátaiból álló bizottságot kértek fel a vizsgálat lefolytatására. Érdekes, hogy a Kossuth-díjas rendező legutolsó filmrendezői osztályának tagjai vagy tagja éppen egy szexuális zaklatásról szóló filmet forgat.

Tisztelt Ház! Nem áll jogomban, és nem is fogok, nem is akarok vádaskodni. (Gréczy Zsolt: Épp azt csinálod!) De mindenképpen szeretném nyomatékosan hangsúlyozni, hogy a színház részéről elvárt minimum a felderítése annak, hogy pontosan hány alkalommal és hány áldozattal szemben követhette el erkölcstelen tettét a rendező. Olyan kivizsgálásra van szükség, amely esetében akár a bűnüldöző hatóság megkeresése is indokolttá válik vagy válhat, ha megállapítást nyer a zaklatás bűncselekményének megalapozott gyanúja. Megengedhetetlen, hogy Magyarországon ilyen cselekményeket tussoljanak el. (Gréczy Zsolt: Meg a vak komondor!) Az ilyen személyek méltatlanok bármilyen állami kitüntetés jövőbeni elnyerésére.

Szomorú az is, tisztelt képviselőtársaim, szomorú, kedves képviselőtársam, hogy az ellenzéki színjátszókör a múltheti előadásából kihagyott egy jelenetet. Kihagyott egy jelenetet, mert azzal volt elfoglalva, hogy 15 órán át beszéljen arról a tisztelt Házban, hogy nem beszélhet. A fontos ügyekről, amit nem használhatnak saját céljaikra, pedig hallgatnak. (Dr. Varga-Damm Andrea: Nem arról beszéltünk! A sérelmekről beszéltünk!)

Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedjék meg, hogy először a kérdés szakmai oldalára reagáljak (Dr. Varga-Damm Andrea: Volt neki szakmai oldala?), utána pedig az aktualitásra. Ami a kérdést illeti, a kormány kiemelten fontosnak tartja a nőkkel és a gyermekekkel szembeni erőszak elleni fellépést, elutasítjuk az erőszak minden formáját.

Ami a nők elleni erőszak ügyét illeti, 2013-ban lépett életbe az új Btk., amely Európa egyik legszigorúbb büntető törvénykönyve; kiemelten védi a nőket, és kiemelten bünteti a nők elleni erőszakos cselekedeteket. Egy olyan ügyről van szó, ahol egyébként kiemelten fontos a probléma mielőbbi jelzése, a segítségkérés, és ezt az idei évtől már egy mobiltelefonos alkalmazás is segíti. Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat ingyenesen hívható, emellett 20 krízisközpont, 8 menedékház és 7 kríziskezelő ambulancia is áll rendelkezésre.

Ami a gyermekek elleni erőszakot illeti, ez a kormány volt az, amelyik a büntető törvénykönyv szigorítását kezdeményezte korábban. 2012-től a gyermekek kiemelt védelmet élveznek, és szigorú büntetést kapnak a gyermekek elleni szexuális bűncselekmények elkövetői. Szeretnék itt azért mindenkit emlékeztetni arra, hogy a szigorításról szóló szavazáson az MSZP és az LMP képviselői nemmel szavaztak, a Jobbik pedig tartózkodott. Ennyit arról, hogy kinek mi a hozzáállása ehhez a kérdéshez.

Az Országgyűlés azóta tovább szigorította a törvényt, 2018. januártól szigorúbban büntethető a 12 évesnél fiatalabb gyermekek sérelmére elkövetett erőszak. A módosítás alapján a 12 év alattiak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekményeket, ha az elkövető a sértett hozzátartozója, vagy a sértett a nevelése, felügyelete, gondozása vagy egyéb módon a hatalma, befolyása alatt áll, ezentúl 5-15 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a Btk., és ez független attól, hogy a cselekményt kényszerítéssel vagy a sértett beleegyezésével követték el.

(12.10)

Ami az aktuális kérdést illeti, valóban megdöbbentő: a múlt héten a Katona József Színház szűkszavú közleményt adott ki erről a kérdésről. Azt mondják, hogy egy munkatársuk több esetben is erkölcsi határokat átlépő módon viselkedett a színház dolgozóival. Arról is szóltak egyébként, hogy a szóban forgó embert ki is tiltották, az együttműködést megszakították. Aztán szerdán a színház oldalán közzétették Gothár Péter nyilatkozatát, aki bevallotta, hogy elfogadhatatlan módon közeledett egy kolléganőjéhez, ezért pedig bocsánatot kér.

Az ügyben továbbra is nagyon sok az ellentmondás, például a színház több esetről ír, Gothár Péter ehhez képest csak egyet ismert el. Bárhogy is legyen, sorjáznak a kérdések, ezért teljes körű kivizsgálásra van szükség. Meg kell vizsgálni, hogy hány áldozat lehet. Meg kell vizsgálni, hogy több ilyen eset történhetette, meg kell vizsgálni, hogy az intézmények vezetői tudtake ezekről az esetekről, és ha igen, akkor próbáltáke szőnyeg alá söpörni. Azért kell tisztán látnunk, mert bűncselekménygyanús esetekről van szó. Ki kell vizsgálni az ügyet, hogy még egyszer ilyen esetek ne fordulhassanak elő.

Tisztelt Ház, és azon belül is, tisztelt ellenzéki Képviselők! Ha a nők elleni erőszakról van szó, önök gyakran akcióznak itt az Országgyűlésben. Vadai Ágnes korábban monoklit festett magának, máskor az MSZP és a Párbeszéd politikusai beragasztott szájjal tiltakoztak a nők elleni erőszak ellen. Ott volt Kunhalmi Ágnes, Gurmai Zita képviselő asszony és Szanyi Tibor is; Szabó Timea képviselő asszony egyszer mécsest gyújtott az áldozatok emlékére. (Gréczy Zsolt közbeszól.)

Most valamiért, amikor van egy konkrét ügy, nem látjuk ezeket az akciókat. Nincsenek festett monoklik, nincsenek beragasztott szájak és nincsen mécses sem, egyetlenegy sem! Miért nincs? Csak remélni tudjuk, hogy nem falaznak az elkövetőknek. Még nincs késő, hogy cselekedjenek, legyenek partnerek abban, hogy világosan lássunk ebben a súlyos ügyben. Ha valóban fontosak a nők jogai és az erőszak elleni fellépés, akkor most megszólalnak! Nem teátrális jelenetekre van szükség, hanem őszinte szóra és bátorságra. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.  Gréczy Zsolt: Isztambuli egyezmény!)




Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai