Készült: 2024.09.20.09:49:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2019.03.25.),  119-122. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   115-118   119-122   123-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mikor oldják meg végre a háziorvos-hiányt Magyarországon?” címmel. Parancsoljon!

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! A háziorvosok hiánya egyre nagyobb problémát jelent Magyarországon, egyre nagyobb területek és egyre több ember marad megfelelő ellátás nélkül az országban. Igaz, két héttel ezelőtt, ugyanígy B-héten az azonnali kérdések órájában, nem tudnám felidézni, hogy melyik miniszter, de azt mondta, hogy Magyarországon nem igaz, hogy előfordulna az, hogy egy beteg ellátatlan marad amiatt, mert betöltetlen háziorvosi körzetek vannak. Látjuk, hogy a háziorvosok hiánya egyre drasztikusabb mértéket ölt. Az év elején már kiderült, hogy több mint 422 háziorvosi körzet folyamatosan betöltetlen. Ez azt jelenti, hogy 40 újabb praxis megüresedését jelentették a statisztikák, és kimondhatjuk, hogy ma Magyarországon több mint 600 ezer ember nem jut hozzá a napi háziorvosi ellátáshoz.

Ha megnézzük a statisztikai adatokat, akkor nagyon jól látszik, hogy főleg az aprófalvas és a hátrányos helyzetű térségekben ölt drasztikus mértéket a háziorvosok hiánya. De itt beszélni kell a gyermekorvosok hiányáról is, és arról, hogy a mostani adatok szerint a gyermekorvosok 50 százaléka betöltötte a 60 évet, egyötöde pedig már 70 éven is túl van.

De beszélhetünk arról a több mint 400 körzetről, ahol csak helyettesítéssel tudják a védőnői szolgálatot napi szinten megoldani.

Államtitkár úr, kimondható most már, hogy az elmúlt 8 évben önök csak kommunikáltak az egészségügyről, de semmit nem tettek annak érdekében, hogy ne ezeket az adatokat tudjam 2019 márciusában sorolni.

Államtitkár úr, tudom, hogy megint meg fogjuk hallgatni, hogy mi volt a szocialisták elmúlt nyolc évében, csak tudomásul kellene venni, államtitkár úr: kilencedik éve kormányoznak. Kilencedik éve csak a hazugságokat halljuk az egészségüggyel kapcsolatban, és közben itt arról beszélünk, hogy betegek halnak meg nap mint nap csak amiatt, mert önök nem kormányoznak, csak kommunikálnak. Mikor lesz ennek már vége, államtitkár úr? Várom válaszát.

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr, parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Mindenki összehasonlíthatja, hogy milyen volt a szocialista egészségpolitika és milyen a Fidesz-KDNP-s egészségpolitika; valamelyest erről a választók az elmúlt három választáson véleményt is nyilvánítottak. Önök a háziorvoslás esetében vizitdíjat akartak bevezetni, hogy ne menjenek az emberek háziorvoshoz, mi pedig megemeltük a háziorvosok finanszírozását. 2010-ben, amikor önök a kormányzásukkal felhagytak, 867 ezer forint volt átlagosan egy háziorvosi praxis finanszírozása, 867 ezer forint. Ma ugyanez 1 millió 596 ezer forint. Tehát kevesebb mint 900 ezer forint helyett közel 1 millió 600 ezer forint az, amiből ma egy háziorvosi praxis gazdálkodhat. Tegye mellé, tisztelt képviselő asszony, a vizitdíjat, meg azt, hogy önök elbocsátottak 6 ezer egészségügyi dolgozót, és elvettek egyhavi bért. Ha megnézi, bár tudom, hogy a matematika meg a számok összehasonlítása mostanában nehézségeket okoz önnek, hogy 2010-ben mennyi (Bangóné Borbély Ildikó: Majd csütörtökön, a közérdekűadat-igénylésnél…) orvos volt Magyarországon, aki működési engedéllyel rendelkezett, azt látja, hogy 33 943. Ha ugyanezt megnézi 2017-ben, akkor 34 ezer helyett 39 132 orvost találhat. Ha megnézi, mennyi orvosi diplomát adtak ki 2010-ben Magyarországon, 1040-et talál, míg 2017-ben 1521-et. Tehát az orvosutánpótlás esetében is sikerült szerencsére ösztönöznünk a fiatalokat, hogy minél többen válasszák az orvosi pályát, és azon belül pedig ösztönöznünk kell a végzősöket, hogy a minél több végzősből minél többen válasszák a háziorvosi pályát.

A letelepedési pályázat, amely maximálisan 20 millió forintos vissza nem térítendő támogatást ad, és a praxispályázat, amely maximálisan 4 millió forint vissza nem térítendő támogatást ad, eddig a letelepedési pályázat esetében 247 orvos számára, a praxisok vásárlása esetén pedig 220 orvos számára volt vonzó. Így 637 ezer lakos háziorvosi és 250 ezer ember fogorvosi ellátását tudtuk megoldani; és továbbra is minden magyar ember orvosi ellátása, akár helyettesítéssel is, de megoldott. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   115-118   119-122   123-126      Ülésnap adatai