Készült: 2024.09.23.10:08:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:59


Felszólalások:   15-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Orbán Balázs államtitkár úr. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Brenner Koloman képviselő úr, a Jobbik képviselője: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai nap folyamán is le fogjuk itt folytatni azt a vitát, amit tegnap már megkezdünk a felhatalmazási törvény kapcsán. Én azt szeretném kiemelni, folytatva azt, amit tegnap a néppárti Jobbik elnöke és miniszterelnök-jelöltje, Jakab Péter most már elég egyértelműen Orbán Viktor tudomására hozott (Derültség a kormánypártok padsoraiból.), hogy miért nem tudjuk ezt ismételten támogatni, holott egyszer már volt Budán kutyavásár, megadtuk önöknek a bizalmat. Én két dolgot emelnék ki első körben. Először is azt, hogy ezt a felhatalmazást a Fidesz az egypárti túlhatalmának a további kiépítésére használta, egyrészt a választási törvény módosításával, másrészt pedig (Nacsa Lőrinc a karját széttárva: Mi van?) egyre több egyetem alapítványi fenntartású átforgatásával. (Dr. Rétvári Bence: Mi köze a kettőnek egymáshoz?)

Én azt azért meglehetősen érdekesnek tartom, hogy már az elbocsátott légiót is részben visszafogadta Orbán Viktor, itt gondolok a régen elhányt polgári zászló zászlóvivőire, Stumpf Istvánra, Navracsics Tiborra. Úgy tűnik, annyira megijedt Orbán Viktor és a Fidesz attól (Dr. Rétvári Bence: Azt hittem, Brenner Koloman…), hogy ’22 áprilisában a magyar polgárok végre leváltják őket, hogy már az elbocsátott légióra is újra szükség van.

Mint olyan felelős értelmiségi (Németh Szilárd István: Ez vagy te?), aki azért lépett politikai pályára, mert elborzasztott ez az egypárti túlhatalmat kiépítő Fidesz-rendszer, amit én életkoromnál fogva jól ismerek a kommunista egypártrendszerből, Németh Szilárd államtitkár úr, én jól ismerem, ön nem (Dr. Rétvári Bence: Azért Gyurcsány Ferencet támogatod?), és azt gondolom, hogy egy felelős értelmiségi, aki valóban polgári és konzervatív eszmerendszert vall (Dr. Rétvári Bence: Annyira félsz a kommunizmustól, hogy Gyurcsányt támogatod!), mint Stumpf István, én ezt elfogadom tőle, az nem adhatja a nevét és a karrierjét egy ilyen bolsevik típusú egypártrendszer kiépítéséhez. (Derültség a kormánypártok padsoraiból.  Dr. Orbán Balázs: Hadd döntse már el!  Dr. Rétvári Bence: Milyen értelmiségi beszólás volt ez!)

Látjuk, hogy Freund Tamás, az MTA elnöke… Jó szórakozást Eric Cartmannek, akarom mondani Nacsa Lőrinc képviselőtársamnak, de az ilyen csujogatásokat inkább a szájeri ereszbulin Brüsszelben, és ne az Országgyűlésben adjon ki magából. Freund Tamás, az MTA elnöke látnivalóan megkapta a büntetését azért, mert egyetlenegyszer nagyon szelíden, úgy is mint a Professzorok Batthyány Körének egyik volt kiemelkedő alakja, ellene mert mondani a tekintetes miniszter úrnak, hogy az OTKA-pályázatokat talán mégse a miniszter döntse el, hanem az arra hivatott szakmai grémiumok. (Nacsa Lőrinc közbeszól.)

(9.50)

Meg is lett a büntetése, azonnal ki is rakták a Kossuth-díjat odaítélő bizottságból, és megkapta a jutalmát a hóhér, Vidnyánszky „Mefisztó” került be ebbe a grémiumba. Szégyelljék magukat! Ez az önök értékítélete, nyilvánvaló. (Zaj, közbeszólások a kormánypártok soraiból.) A jog uralma és a korrupció, mindaz, ami önöket jellemzi. Nem véletlen talán, hogy a legutóbbi korrupcióérzékelési index szerint is ismét vívunk Romániával és Bulgáriával az Európai Unió legkorruptabb állama címért. Hát, gratulálok! 30 éve, én úgy emlékszem, hogy nem ezt ígértük a magyar polgároknak, hanem jólétet és szabadságot. Jó-létet és szabadságot, és nem pedig azt, hogy 30 évvel a rendszerváltoztatás után megint a keleti blokk legrosszabb tagjaival versenyzünk az utolsó helyért. Emberek, bajtársak, tényleg önök azt gondolják, hogy ez összhangban van azzal, amit itt tegnap Orbán Viktor miniszterelnök úr eléggé szürreális előadásában nekünk elmondott?

Lássuk be, hogy nem véletlen, hogy önök ráadásul most már a magyar polgárok 6,3 milliárd euróját is veszélyeztetik az önök felelőtlen politikájával, hiszen az a tervezet, amit önök elküldtek az Európai Bizottságnak a korrupció elleni lépésekben, az még a „tervezet” szót sem érdemli meg. Ez veszélyes, ez a pénz a magyar polgároknak jár. Ráadásul a médiahelyzet is olyan, amire egyébként már a 2018-as EBESZ-jelentés is felhívta a figyelmet, a választásokra, hogy a választások ugyan szabadnak voltak tekinthetők, de fairnek nem, éppenséggel a torz médiahelyzet miatt. ’18 óta, nézzük meg, hogy mi történt, amelynek újabb szomorú csúcspontja annak a Klubrádiónak a bezárása, amelynek szellemiségével mi, mint az ellenzék egyetlen jobbközép, keresztényszociális alapon álló pártja (Derültség a kormánypártok soraiban.), nem értünk egyet, de a végsőkig harcolunk azért mint valódi polgári erő (Dr. Rétvári Bence: Polgári erő?! Nem polgár, Bolgár! Bolgár Györgyért rajongtok!  Zaj a kormánypártok soraiban.  Az elnök csenget.), hogy ne az önök tényszerű túlhatalma miatt le lehessen egyszerűen halkítani.

Látszik, hogy önök félnek, reszketnek, hogy bekövetkezik az a szebb jövő, aminek vannak pozitív jelei, hiszen Jakab Péter és a Jobbik a legnépszerűbb a 35 év alatti korosztályban (Dr. Rétvári Bence: Ne! Ne!), és az a felálló nemzeti egységkormány, amelyben a Jobbik a garancia, az, hogy semmi nem fog abból bekövetkezni, amivel önök riogatják a magyar polgárokat (Dr. Rétvári Bence: Kimondtad, megbüntet a Gyurcsány Ferenc!  Zaj, közbeszólások a kormánypártok soraiból.  Az elnök csenget.), majd elküldi önöket oda, ahova valók, a történelem szemétdombjára. Kemény szavazás lesz! (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Brenner Koloman képviselő úr. A kormány nevében Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni az elhangzottakra.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy fölhívjam arra a figyelmét kezdésképpen, hogy lehet, hogy ön felelős értelmiséginek gondolja saját magát, de hogy a memóriájával probléma van, az egészen biztos. Ön pontosan tudhatja és tudja is, hogy a védekezéshez szükséges felhatalmazást a kormány megkapta, de ezt a kormány kizárólag a védekezéshez szükséges intézkedések meghozatalára használja. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Tisztelt Képviselő Úr! A választási törvényről itt a parlamentben vitatkoztunk. Tisztelt képviselő úr, én személyesen vitatkoztam önnel felsőoktatási kérdésekről. Miért állítja azt, hogy a kormány visszaélt volna bármilyen felhatalmazással? Ön itt ült, tisztelettel felhívom a figyelmét, hogy ön nem tagja a magyar kormánynak (Nacsa Lőrinc: Hála istennek!), magyarul, ha itt beszélgetünk erről a kérdésről, akkor egészen biztos, hogy az Országgyűlés nyilvánossága előtt zajlik a vita. Tisztelt képviselő úr, azért engedje meg, hogy azért a csodálkozásomat fejezzem ki amiatt is, hogy ön arra használja a napirend előtti műfajt, hogy a Klubrádióért lobbizzon, egy olyan helyzetben, amikor a Klubrádió frekvenciaügyében világos és egyértelmű a helyzet. A magyar bíróság döntött, mi pedig azt gondoljuk, hogy a bíróság döntéseit és a magyar törvényeket mindenkinek be kell tartania. Önnek is, a Klubrádiónak is, mindenki másnak is be kell tartania a jogszabályokat, és figyelembe kell vennie a bírósági döntéseket. Maga a Klubrádió sem vitatja egyébként, hogy folyamatos jogsértést követtek el, ezzel szemben ön azt tartja botránynak, hogy egy nyílt, többszereplős pályázaton kell döntést hozni a frekvenciáról. (Dr. Brenner Koloman közbeszól.) Ráadásul a bíróság ítéletének megfelelően szükséges a következő lépéseket most még megtenni.

Tisztelt képviselő úr, az a helyzet, hogy ön említette a tegnapi napot. Hát, akkor beszéljünk teljesen egyértelműen! Tisztelt képviselő úr, ön és a baloldali barátai tulajdonképpen semmit nem változtak. Semmit nem változtak, most sem szavazták meg a veszélyhelyzet meghosszabbítását. Ha önökön múlt volna, akkor február 22-én éjféltől megszűnt volna a veszélyhelyzet. (Zaj, közbeszólások a Jobbik soraiból.) Tisztelt képviselő úr, önök szóban sok mindent mondanak, de soha nem cselekszenek, soha nem adják meg a szükséges támogatást a magyar embereknek (Felzúdulás a Jobbik soraiban.), a magyar családoknak és a magyar vállalatoknak. Ha önökön múlt volna, akkor február 22-én éjféltől nem lenne ágazati bértámogatás, nem lenne hitelmoratórium, nem lenne adó- és járulékcsökkentés, nem lenne bérletidíj-elengedés (Közbeszólások, zaj a Jobbik soraiban.  Az elnök csenget), nem lenne háziorvosibér-emelés, és megszűnt volna a védekezéshez szükséges valamennyi intézkedés is. Képviselő úr, ön pontosan így döntött tegnap. Vagy nem érti, hogy egyébként miért van szükség a védekezési intézkedésekre, vagy nem érti azt, hogy miért szükséges támogatásokat adni a vállalatoknak, a magyar családoknak és a magyar embereknek, vagy pedig nem akarja ezeket megtenni. (Dr. Brenner Koloman közbeszól.) Képviselő úr, ez a helyzet.

Engedje meg, hogy arra is fölhívjam a figyelmet, hogy a tegnapi nap is jól mutatja, hogy a szélsőjobb és a szélsőbal hogyan ér össze. Önök a szélsőjobbról megérkeztek a szélsőbalra. (Zaj a Jobbik soraiban.  Dr. Brenner Koloman közbeszól.) Persze, ennek…  képviselő úr, én is meghallgattam önt. Persze, ennek vannak történelmi előzményei. Jól látható mind az ön felszólalásán, mind az ön pártelnökének a felszólalásán, hogy bizony ennek vannak történelmi előzményei. Jól tudjuk mindannyian, hogy a nyilas keretlegényekből lettek a legjobb ÁVH-s verőemberek. Tisztelt képviselő úr, ez a helyzet, megvan ennek a történelmi előzménye. És, tisztelt képviselő úr, ha ön… (Dr. Brenner Koloman közbeszól.  Az elnök csenget.)

Tisztelt képviselő úr, engedje meg, hogy végigmondjam a felszólalásomat. Ön szóba hozta még a felsőoktatást is. Mi világosan beszélünk a felsőoktatás területén is. Azt szeretnénk, hogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek, és az ehhez szükséges felsőoktatási változások megvalósulhassanak. De arról is beszélünk, hogy a kormány azokban az intézményekben, ahol modellváltást tartottak szükségesnek, ott ezt az őszi ülésszakban behozta az Országgyűlés elé, most pedig az intézmények maguk kérik, hogy egyébként ők is szeretnének a modellváltásban részt venni. (Zaj a Jobbik soraiban.)

Tisztelt képviselő úr, ön dolgozott felsőoktatási intézményben, tartsa tiszteletben a felsőoktatási autonómiát, tartsa tiszteletben az egyetemi szenátusok döntését. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   15-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai