Készült: 2024.09.25.11:09:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.),  57-62. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:26


Felszólalások:   41-56   57-62   63-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Potápi Árpád államtitkár úr jelentkezett. Bár a kormány képviselője a vitában bármikor felszólalhat, időkeret nélkül, de miután lezártam a vitát, érkezett be a nyomógombos jelentkezés, így nem tudok önnek szót adni.Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra pénteki ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Most soron következik a sportról szóló 2004. évi I. törvény és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A Bánki Erik, Nagy Csaba és Dunai Mónika fideszes képviselőtársaink által benyújtott T/712. számú előterjesztés és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlament informatikai hálózatán valamennyi képviselőtársam számára elérhetők.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, és ennek keretében kerülhet sor a megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére is.

Most megadom a szót Dunai Mónika képviselő asszonynak, a bizottság előadójának. Mivel van kisebbségi vélemény, így legfeljebb nyolc perc az időkerete a képviselő asszonynak. Parancsoljon, képviselő asszony! Öné a szó.

DUNAI MÓNIKA, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Urak! Kedves Képviselőtársaim! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. július 12-én megtartott ülésén megtárgyalta a sportról szóló 2004. évi I. törvény és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény módosításáról szóló T/712. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 22 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta. Az összegző módosító javaslat magában foglalja a Kulturális bizottság részletes vitát lezáró módosító javaslatát, amely kizárólag jogtechnikai módosításokat tartalmaz. A törvényjavaslat elsődlegesen a közvetítési joggal való rendelkezés módosítására irányul, amely a vagyoni értékű jogok közül a legnagyobb értékkel bír. A törvényjavaslat célja annak egyértelmű rögzítése, hogy a korábbiaktól eltérően a szövetség helyett a sporttevékenységek, sportversenyek és sportesemények közvetítésével összefüggő vagyoni értékű jog a sportszervezeteket illesse meg, megszüntetve ezzel a szövetségek addig fennálló monopolhelyzetét.

A javaslat a sportszervezetek közötti viták szakmai alapon történő rendezését is elő kívánja segíteni, a tervezet szerint ugyanis a sportszervezetek jogvitáiban a jövőben kizárólag a sportért felelős, azaz a Sport Állandó Választottbíróság és a svájci székhelyű szervezetük lesz jogosult eljárni. Ezek a választott bíróságok úgy fognak működni, hogy ott szakemberek, sportszakemberek, sportjoggal foglalkozó szakemberek dolgozzanak, és ez biztosítja azt, ezzel biztosított lehet az, hogy a jövőben a döntések is szakmailag teljes mértékben minden esetben megalapozottak lesznek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jelen törvényjavaslat a sportszervezetek önállóságát erősíti, valamint a sportszervezetek közötti viták szakmai alapon történő eldöntését segíti. A Törvényalkotási bizottság támogatta a javaslatot, amint a felvezetőben elmondtam. Kérem, hogy támogassák önök is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Sajnálatos módon a kisebbségi vélemény nem tud elhangozni, mert az előadója nincs jelen az ülésteremben. Most akkor megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne valamelyikük az előterjesztők közül felszólalni. (Bánki Erik: Nem.) Jelentkezőt nem látok.

Akkor megkérdezem, hogy a kormány részéről az államtitkár asszony kíváne élni a felszólalás lehetőségével. (Jelzésre:) Szabó Tünde államtitkár asszonyé a szó. Parancsoljon!

DR. SZABÓ TÜNDE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy hallhattuk a képviselő asszonytól, az előttünk lévő, sportról szóló 2004. évi I. törvény és a 2011. évi CLXXV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat alapvető célja annak egyértelmű rögzítése, hogy a sportesemények közvetítésével összefüggő vagyoni értékű jog a sportszervezeteket illesse meg. A javasolt módosítás tehát elő kívánja segíteni a klubok gazdasági függetlenségét és a vagyoni értékű jogaik felhasználásával gazdasági tevékenységük, gazdálkodásuk még hatékonyabbá tételét.Itt szeretném megjegyezni, hogy az általános vita során, a Kulturális bizottságban lefolytatott részletes vitában és a Törvényalkotási bizottság eljárása alatt ellenzéki képviselőtársaim által többször megemlített médiapiaci folyamatokat jósoló és előre feltételezett folyamatokat a törvénymódosító javaslat nem tartalmazza.

Hangsúlyoznám, csakúgy, mint az általános vita során is tettem, hogy a jogalkotó szándéka a kormány álláspontja szerint egyértelmű: a sportszervezetek gazdasági erejének, függetlenségének megerősítése vagyoni értékű jogaik helyzetének egyértelmű törvényi rendezésével.

A sporttörvény alapján a sporttevékenységek, mérkőzések televíziós, rádiós, valamint egyéb elektronikus, digitális technikákkal, például az interneten történő közvetítésének, rögzítésének és ezek kereskedelmi célú hasznosításának engedélyezése, beleértve a reklám- és marketingjogokat is, vagyoni értékű jogokat képez. A törvényjavaslat az ezen vagyoni értékű jogokkal kapcsolatos helyzetet kívánja rendezni.

Jelen módosítás másik fontos eleme, ahogy szintén hallhattuk Dunai képviselő asszonytól, hogy a sportszervezetek jogvitáiban a jövőben kizárólag a Sport Állandó Választottbíróság és a svájci székhelyű CAS jogosult eljárni, más állandó eseti bíróság pedig nem. Erre is óriási igény volt az elmúlt időszakban, hiszen ezzel a módosítással azt kívánjuk biztosítani és azt is fogjuk tudni elérni, hogy a sportszervezetek sporttal kapcsolatos ügyeiben, esetleges jogvitáiban csak kifejezetten a sportügyekre specializálódott választott bíróságok, fórumok vagy a jogterületen már működő szakemberek és sportjogászok járhassanak el.

(12.00)

Ezzel lehetővé válik a sport területén is a következes, szakszerű és gyors ítélkezési gyakorlat kialakítása. Mindannyian érzékelhetjük, hogy a sportágazat milyen gyorsan és dinamikusan fejlődik. Minden sportág érzékelheti a folyamatos változásokat, a sport szerepét a társadalomban vagy éppen a média világában. Ennek a munkának szerves része, hogy a szakmai igényeket, a gyakorlati tapasztalatokat figyelembe véve időről időre felülvizsgáljuk a törvényi szabályozást is, hiszen az határozza meg a mindennapok keretrendszerét.

Ennek hatására került a sportszervezetek vagyoni értékű jogait érintő módosítás is ide a tisztelt Országgyűlés elé. Hiszen a klubok, sportszervezetek független működésének további erősítése érdekében fontos a sportesemények közvetítésével összefüggő vagyoni értékű jogok helyzetének egyértelmű tisztázása és törvényi rögzítése. Éppen ezért szeretném előrebocsátani, hogy a kormány már dolgozik a sporttörvény további tartalmi elemeinek átfogó módosításán, amely meghaladja a most tárgyalt javaslatokat, hiszen a sportágakban megjelenő újítások és a sportági szakszövetségek gyakorlati tapasztalataival kapcsolatos igények folyamatosan érkeznek a sportigazgatás területére, melyek az egyeztetések során összegzésre fognak kerülni, és a tervek szerint már az őszi ülésszakban az Országgyűlés elé fognak kerülni.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Az elhangzottakon kívül a törvényjavaslat további elemei jogtechnikai pontosításokat tartalmaznak, ez utóbbit erősíti a Törvényalkotási bizottság összegző módosító javaslata, amelyet a kormány a törvényjavaslathoz hasonlóan támogat.

Ennek alapján a kormány nevében is kérem a tisztelt Ház támogatását a T/712. számon benyújtott törvényjavaslat elfogadásához. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm, államtitkár asszony. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat, és tájékoztatom az Országgyűlést, hogy a kijelölt Kulturális bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek, a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. (Senki sem jelentkezik.) Jelzést nem látok. Tisztelt Országgyűlés! A vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne felszólalni, élni a felszólalás lehetőségével. (Jelzésre:) Jelzi Bánki Erik képviselő úr, hogy igen. Öné a szó, képviselő úr.

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Mivel a záró szakaszban már nem érkeztek érdemi hozzászólások a törvényjavaslathoz, ezért nyilvánvalóan nincs erre sem érdemi mondanivalóm. Mindenkit arra kérek, hogy a zárószavazás során támogassa a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Bangóné Borbély Ildikó és Ungár Péter tapsol.)




Felszólalások:   41-56   57-62   63-76      Ülésnap adatai