Készült: 2024.09.20.09:14:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2019.07.02.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:43


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. „Az otthonápolással kapcsolatos visszaélésekről” címmel az LMP képviselőcsoportjából Ungár Péter képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A polgári oldal lapjának, a Magyar Hangnak a kérdésére Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón azt nyilatkozta, hogy kettő ok miatt nem emelik az otthonápolási díjat azoknak, akik nem gyermeküket ápolják. Ez alapvetően jelenleg vagy 38, vagy 58 ezer forint ma Magyarországon. A következő kettő okot nevezte meg Gulyás Gergely. (Zaj.  Az elnök csenget.) Az egyik a költségvetési terhelés, a másik pedig a visszaélések ebben a rendszerben.Vegyük az elsőt! A költségvetési terhelése ennek az otthonápolásidíj-emelésnek körülbelül 20-25 milliárd forint lenne. Most nem szeretnék belemenni olyan nagyon alacsony absztrakciós szintű dolgokba, hogy mi kerül még 20-25 milliárd forintba a magyar költségvetésben, és nem fogom elővenni sem az EMMI új Magyarságkutató Intézetét (Dr. Rétvári Bence: Nem vetted elő!), sem a Budapest-Belgrád-vasútvonalat (Dr. Rétvári Bence: De jó, hogy egyiket sem vetted elő!), sem azt nem fogom elővenni, hogy mennyit költenek kormányzati kommunikációra ezzel kapcsolatban. (Dr. Rétvári Bence: Ezt sem vetted elő!)

Ezt nem tettem meg, helyette azt mondanám, hogy ön is biztos tud rengeteg olyan dolgot mondani, ami 20-25 milliárd forintba kerülne, és beleférne ebbe a költségvetésbe. (Dr. Völner Pál: Ezt hívják valótlan állításnak.) Pontosan tudják, hogy egy ekkora, ilyen nagy alapszámú költségvetésbe ez az összeg beleférne. Tehát már tudjuk, hogy ez nem egy valós indok. Önök azért nem emelik az otthonápolási díjat a szülőt vagy testvért ápolóknál, mert nem akarják.

De menjünk a másodikra, amivel, azt gondolom, Gulyás Gergely a cinizmus Pavarottijává vált. Ugyanis az a helyzet, hogy kilenc év kormányzás után azt mondani, hogy egy szociális rendszerben visszaélések vannak, az azt jelenti, hogy önök nem tudták ezeket a visszaéléseket kiszűrni, és nem tettek semmit ellenük. Nem lehet egy szociális emelés elleni érv az, hogy visszaélések vannak, amikor kilenc éve önök vezetik a szociális kormányzatot. Ha tehát eddig visszaéléseket találtak volna, akkor lett volna lehetőségük ezt esetleg valamilyen módon fölszámolni, de ezt nem tették meg.

Amúgy szeretném azt is jelezni, hogy én tettem föl kérdést az EMMI-nek azzal kapcsolatban, hogy mondják meg, pontosan hány ilyen visszaélés volt ebben az ápolási formában, hogy meg tudjuk nézni közösen, hogy olyan rettenetes sok visszaélés lett volna-e, ami indokolja azt, hogy megmaradjon ez az összeg 38 vagy 58 ezer forinton.

Abba ne is menjünk bele, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter a visszaélések szót nem a taopénzek kapcsán, nem a kormányzati médiaköltések kapcsán, nem a magyar tankönyvpiac kapcsán vetette föl, hanem annak kapcsán, hogy vannak magyar emberek, akik azért, mert mondjuk, Alzheimerrel élő édesanyjukat ápolják 0-24 órában egész héten át, 58 ezer forintot kapnak! Itt jutott eszébe valahogy Gulyás Gergelynek a visszaélés szó, nem pedig a kormányzati teljesítmény eddigi részéről.

Az a helyzet, hogy jelenleg nem azért vannak emberek ápolási díjon, mert így tartja úri jókedvük. Nem tudják fizikailag intézménybe beadni a demenciával élő idős szülőket. Ön is pontosan tudja, hogy a minimális várakozási idő jelenleg idősotthonba kettő-három év Magyarországon. Ezeket az adatokat nem én találtam ki, ezek a Központi Statisztikai Hivataltól jönnek. Minimum kettő év jobb helyeken a várakozási idő. Mit csináljon ez a magyar állampolgár kettő évig?

A másik pedig az, hogy nem azért nem mennek el dolgozni, mert nem szeretnének, hanem mert nagyon sok helyen még akkor is, ha valahogy meg lehet oldani, nem tudnak olyan munkát találni, ami flexibilis lenne, és az ápolással együtt megoldható lenne. Ez amúgy nemcsak a szülőt, testvért vagy házastársat ápolóknál súlyos probléma, hanem a gyermeküket otthon ápolóknál is.

Az a helyzet, hogy az otthonápolás olyan dolog, amiben a kormányzat kétségtelenül tett pozitív lépést tavaly év végén, amikor megemelte a gyermekek otthongondozási díját. De ez nem elegendő, és nem tudják önök sem megérvelni azt: miért van az, hogy 100 ezer forintot, illetve a minimálbért fogja kapni valaki, aki gyermekét ápolja otthon, de nem adják meg ugyanezt az összeget valakinek, aki mondjuk, a gyámját ápolja otthon, a testvérét vagy házastársát ápolja otthon. Pénteken lesz még lehetőség ezen változtatni.

Az LMP képviselőcsoportjának van egy költségvetési módosítója, amivel meg tudják növelni az otthonápolási díjat minden magyar állampolgár számára, hogy az a szégyenteljes összeg, amit jelenleg kapnak, megnőjön először 100 ezer forintra, majd ugyanúgy 2022-ben a minimálbér szintjére.

Ez kevés pénz. Ez a költségvetést nem terheli meg valójában. És ha önöknek számítanak ezek az emberek, és nem arra szolgál önöknek a szociális kormányzás, hogy a különböző televízióikban elmondják, hogy Magyarországon minden rendben volt alapvetően mindig is, és nincs itt semmi látnivaló, akkor megszavazzák ezt a módosítást, és akkor nem a propaganda, hanem ezek mellé az állampolgárok mellé állnak, akiknek innen is köszönjük meg azt az áldozatos munkát, amit végeznek a saját otthonukban. Ők mindennapi hősök, és megérdemlik azt a megbecsülést, amit 100 ezer forint jelentene. Köszönöm szépen. (Nagy taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Kezdem azzal az utolsó mondattal, amivel egyetértek, és utána elmondom azt, amiben ön rendkívül téved, tisztelt képviselő úr. Valóban, azok az emberek, akik arra teszik fel az életüket, hogy a gyereküket vagy más hozzátartozójukat hosszú távon otthon ápolják, és biztosítsák a beteg, önmagáról gondoskodni nem tudó ember számára a biztonságot, az otthoni harmóniát, a folyamatos ellátást, ők valóban nagyon nagy elismerést érdemelnek, éppen ezért nekünk itt a parlamentben mindent meg kell tennünk azért, hogy ezt mind szimbolikusan, mind anyagilag ki is fejezzük. Idáig értek önnek egyet.

De a másik része, amit elmondott, tisztelt képviselő úr: tudja, mi a különbség Gulyás Gergely és a Fidesz-KDNP-képviselők, illetve ön és az ellenzéki képviselők között? Tavaly december 12-én mi megemeltük az ápolási díjat, és beemeltük újként a jogrendszerbe (Tordai Bence közbeszól.  Zaj.  Az elnök csenget.) a gyermekek otthongondozási díját. Mi emeltünk ezeken a díjakon. És önök mit csináltak, amikor lehetőségük lett volna? Mert most ön beszél, hogy majd jövő pénteken ez meg az történhet. Tisztelt Képviselő Úr! Itt volt, nem tudom, hogy hétfő volt vagy péntek, december 12e volt. (Tordai Bence: Értetted, amit mondott? Értetted, amit mondott?) Mindnyájan itt voltak.

Belekiabálhat, képviselő úr, mert ennyire tiszteli ön ezeket az embereket, belekiabálhat ebbe is. (Zaj, közbeszólások a kormánypárti padsorokban.  Az elnök csenget.)

(8.30)

Tudom, hogy fáj, amikor tükröt tartanak önöknek (Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Az elnök csenget.), csak felelőssége van országgyűlési képviselőként, hogy éppen sípol, dudál, szelfizget (Bana Tibor: Vagy éppen szétlopja az országot!), élő közvetítéssel (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), ön élő közvetítéssel rohangált itt a mi padsoraink között, amikor önnek az lett volna a kutya kötelessége országgyűlési képviselőként, hogy százezer forintos támogatást ezeknek a családoknak bevezet, és ehhez képest… (Nacsa Lőrinc: Így van!  Taps a kormánypártok soraiban.)  ehhez képest pótakkumulátorért rohangált a frakcióirodára, hogy még három lájkot begyűjtsön, és még többen kövessék az ön Facebook-oldalát, amikor országgyűlési képviselőként a helyén meg kellett volna szavazza, hogy ezek a családok százezer forintos juttatást kapnak idén (Taps és közbeszólások a kormánypártok soraiból: Így van!), és évről évre növekvő juttatást kapnak, és 2022-re a minimálbér összegével megegyező juttatást kapnak. (Tordai Bence: Az érintettek negyede!  Ungár Péter közbeszól.) De önnek a pótakkumulátor volt fontosabb, és a hangoskodás volt fontosabb (Tordai Bence közbeszól.), és hogy minél közelebbről csinálhasson élő videoközvetítést a kormánypárti képviselőkkel, és az felülírta, mert az ön politikai értékrendszerében, az ön hierarchiájában az első számú a médiamegjelenés, a riogatás, a hangulatkeltés a parlamentben, és még azt az öt másodpercet sem volt hajlandó abból a napból arra áldozni (Közbeszólás az ellenzék soraiból.), hogy a saját helyén megszavazza ezt a javaslatot. (Nacsa Lőrinc: Így van!)

Mert még az is lehetett volna, hogy ön előtte tülköl, meg utána tülköl, de van egy napirendi pont, ami miatt azért azt mondja az ellenzék, hogy ellenezzük a munka törvénykönyve módosítását, amit persze önök megtehetnek…  az elmúlt hat hónapban az élet persze cáfolta önöket, mert amikkel riogatták az embereket, az elmúlt hat hónapban, januártól júniusig nem következett be. (Közbeszólás az ellenzék soraiból.)

Tehát valótlan, de tiltakozik, tiltakozhat, de azt mondja a frakció, hogy azért mégiscsak van egy kis emberség, legyen egy fél percre szünet a tülkölésben, fél percre visszamegyünk a helyünkre, megszavazzuk az otthonápolási díj emelését, megszavazzuk a gyermekek otthongondozási díjának a bevezetését, aztán visszamegyünk, tülkölünk, szelfizgetünk (Kunhalmi Ágnes: Emeljétek meg mindenkiét!), meg élő videoközvetítést csinálunk. De egy ember sem volt az ellenzékből, aki bármelyik frakcióülésen legalább ezt a pici időszakra azt mondta volna: egész nap tülkölünk, egész nap tülkölünk, de azt az időszakot talán kihagyjuk. (Tordai Bence: Értjük, menjünk tovább!)

Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy elmondjam önnek: az elmúlt években pontosan azért, hogy ezeknek az embereknek legalább részben anyagilag is ki tudjuk fejezni azt az áldozatát, amit nap mint nap valóban embert próbáló módon megtesznek, éppen ezért vezettük be az alap- és az emelt ápolási díj mellett a kiemelt ápolási díjnak a kategóriáját, így azok esetében, akik a legsúlyosabb helyzetben lévő hozzátartozójukat ápolják, már az idei évben hatályba lépő módosítás előtt is, tehát 2014 és ’18 között is egy 53 százalékos emelést tudtunk biztosítani az ápolási díjban. És mivelhogy  ahogy ön is mondta  nem tudnak emellett munkát végezni, éppen ezért a nyugdíjuk is alacsonyabb, éppen ezért, aki legalább húsz évig a saját háztartásában ápolta a gyermekét, azok számára egy 50 ezer forintos nyugdíj-kiegészítést, nyugdíj melletti juttatást biztosítunk. Fontos, hogy a nyugdíjévekbe beleszámít az otthonápolással töltött idő, és egészségbiztosítás is jár mellé. (Dr. Harangozó Tamás közbeszól.)

Ahogy elmondtam, amit önök nem támogattak itt a parlamentben, az a javaslat úgy hangzott, hogy idéntől bruttó százezer forintot kapnak, és 2022-ben pedig már az akkori minimálbérnek megfelelő juttatást kapják, és mindemellett pedig idén január 1-jétől az ápolási díjat mindenki számára univerzálisan 15 százalékkal emeltük, a jövő évi költségvetés tartalmazza a további 5 százalékos emelést (Tordai Bence: 5 százalék!)  támogathatja a költségvetésben, ha gondolja, tisztelt képviselő úr , és aztán 2021-ben és 2022-ben is további 5 és 5 százalékkal emelkedik ez tovább. (Tordai Bence: Ez fantasztikus!  Az elnök csenget.)

Az önök december 12-ei és mostani megnyilvánulása is viszont csak azt támasztja alá, ami a költségvetési módosítókban is megjelenik, hogy komolytalanok és alkalmatlanok az ország irányítására. Köszönöm szépen. (Tordai Bence: Szánalmasan gyenge volt!  Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai