Készült: 2024.09.21.02:44:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2019.03.25.),  87-90. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:   83-86   87-90   91-94      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt továbbmennénk a munkában, az önök nevében is hadd köszöntsem Sáta községből érkezett honfitársainkat. Örülök, hogy itt vannak, jó napot kívánok! (Taps.)Ungár Péter képviselő úr, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi források miniszterének: „Hogyan tervezi a kormány az idősgondozás problémáját megoldani a jövőben?” címmel. Képviselő úr, parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Pszichiátriai Társaság szerint 2050-re minden magyar családban lesz egy demenciával élő idős ember, és ezek az emberek 30-40 éveket dolgoztak végig, fizették a tb-jüket, ezért megérdemlik azt, hogy emberhez méltó módon töltsék utolsó éveiket. Az a helyzet, hogy minden magyar állampolgár, aki vitte már intézménybe idősebb rokonát, pontosan tudja, hogy két-három évig tartanak a várólisták, amelyek egy ilyen intézményben vannak, és azt is pontosan tudja, hogy hihetetlen szakemberhiány van az idősek otthonában, illetve azt, hogy az idősek otthonában dolgozó szociális munkások megalázó béreket kapnak.Négy kérdésem lenne az államtitkár úrnak konkrétan, és remélem, megtiszteli ezt a témát azzal, hogy konkrétumában válaszol ezekre a kérdésekre. Az első az: hogy magyarázza az államtitkár úr azt, hogy az egyházi intézmények 1,8-szoros normát kapnak az idősek otthonában az állami intézményekhez képest? Miért tesz különbséget a kormányzat idős ember és idős ember között az alapján, hogy milyen intézménybe megy?

A második, hogy jutnak-e valamire a Szociális Dolgozók Szakszervezetével? Lesz-e végre jelentős béremelés a szociális szektorban, illetve hogy végre egy ilyen béremelés nem pótlékokban lesz benne, hanem az alapbérben konkrétan, illetve van-e olyan terv, hogy egységesítsék a szociális, pedagógusi, illetve egészségügyi bértáblákat, legalább a végzettségi szinten átjárhatóvá téve?

(13.20)

Továbbá: mit terveznek annak érdekében, hogy ezek a várólisták csökkenjenek, és hogy végre azok az emberek, akik arra szorulnak, hogy idősebb rokonaikat ilyen intézményekbe beadják, meg tudják-e tenni anélkül, hogy négy-öt éveket várjanak? Az utolsó kérdés, hogy mikor emelik meg 58 ezer forintról 100 ezer forintra azoknak az embereknek is az ápolási díját, akik idős, beteg hozzátartozójukat gondozzák otthon. Ezek az emberek nem 58 ezer forintot érdemelnek, hanem megbecsülést. Kérem, ezekre a kérdésekre válaszoljon. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári Bence államtitkár úré a szó. Tessék!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha a szociális ágazatban nézzük az átlagbérek alakulását, azt láthatjuk, hogy az elmúlt években 130 ezer forinttal sikerült átlagosan havonta növelni (Schmuck Erzsébet: Mi? 130 ezerrel?  Ungár Péter: Nem!) ezt az összeget, amit egy szociális dolgozó meg tud keresni. Ez több mindenből adódik össze. Egyrészről a 2014-es ágazati bérpótlékból, a 2015-ös kiegészítő pótlékból, a 2016-os szociális ágazati összevont pótlékból, továbbá abból, hogy 3 ezer dolgozó, aki egészségügyi végzettséggel is rendelkezik, az egészségügyi bértábla szerinti bért kapja, illetve a különböző szakmunkásbér-emelés és hasonlók nyilván a szakképzett dolgozók fizetését szintén érezhető mértékben emelték. Így az átlagfizetés átlagosan 130 ezer forinttal emelkedett az elmúlt években, és a Fidesz-KDNP arra a garancia, hogy ez a továbbiakban is így legyen és emelkedjen, hiszen 2010 előtt az önök új szövetségesének, az MSZP-nek a kormányzása alatt egyhavi bért elvettek ezektől az emberektől. 8 százalékos bércsökkenés volt, ehhez képest most 130 ezer forintos az emelés.De a házi segítségnyújtásnál is igyekeztünk bővíteni a lehetőségeket, hiszen azoknak a száma, akik ellátottak a házi segítségnyújtásban, 75 ezerről 91 ezer főre emelkedett, tehát jóval több, 15 ezerrel több ellátott van most a házi segítségnyújtásban. Jóval többen is gondoskodnak róluk. Korábban ez 5764 fő volt, most 12 181 fő, tehát sokkal többen gondoskodnak idős emberekről, akik otthonukban kaphatnak ápolást. (Schmuck Erzsébet: A kérdésre válaszoljon, államtitkár úr!) Az egy főre jutó gondozási díj is így emelkedett, 145 ezer forintról 210 ezer forintra az elmúlt esztendőkben. (Ungár Péter: Miért kapnak többet az egyházi intézmények?)

A kormány minden idősellátásban részt vevőnek egyenlő támogatást nyújt egyenlő elbírálás mellett. Az viszont szintén fontos, hogy a kormány az ápolási díjat összességében 30 százalékkal megemelte, és bevezette a gyermekek otthongondozási díját, a gyodot, amely minden, gyermekét otthon ápoló (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) szülő számára 100 ezer forintot jelent. Ez a következő években tovább fog emelkedni. Ezeket természetesen az ellenzék itt a parlamentben nem szavazta meg, nem támogatta 2018. december 12-én. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   83-86   87-90   91-94      Ülésnap adatai