Készült: 2024.09.19.22:08:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2019.03.25.),  107-110. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:   103-106   107-110   111-114      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Hajdu László képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Ki és miért gyűlöli nálunk ennyire a megújuló energiát?” címmel. Hajdu képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Tisztelt Államtitkár Úr! Miniszter Úr! A megújuló energia napjainkban olcsóbb lett, mint a fosszilis vagy az atomenergia. Az újenergia egyszeri befektetés után lényegében ingyenes energiaforrást jelent. Ez az egyszeri befektetés válik mind olcsóbbá; a napelemek ára például az utóbbi években tizedére csökkent. 2025-re a napenergia árát kilowattonként 15-20 forintra becsülik, míg a Paks II.-ben előállított energia ára várhatóan ennek a háromszorosát is elérheti. A fosszilis energia korszaka véget ért, és leáldozóban van az atomenergia kora is, a világ előrelátóbb országai pedig gőzerővel készülnek a jövőre. Európa országai sorra mondanak le az atomenergiáról. 2050-re energiaszükségletét Németország, Franciaország, Dánia megújuló forrásból fogja fedezni. Kína 1 milliárd dolláros összeget költ újenergia-projektekre. És még a kőolajban igazán nem szűkölködő Szaúd-Arábia is 110 milliárd dollárt fordít napelemek telepítésére.

Szeretném kérdezni a miniszter urat: miért a paksi beruházást erőltetjük a megújuló energiára való áttérés helyett? Észszerű-e a fentiek ismeretében különadóval sújtani a napelemmel történő otthoni energiatermelést? Miért jó, hogy a „napelem” szó magyar vonatkozásban kizárólag a csornai napelemgyárnak az OLAF által is vizsgált panamájával összefüggésben merül föl? Köszönöm a megtisztelő válaszát. (Taps a DK és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Cseresnyés államtitkár úr, parancsoljon!

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Kérdésként megfogalmazódhat bennünk: valóban ott tart a Demokratikus Koalíció, hogy ingyenenergiával próbálja meg hitegetni a választóit? Komolyan gondolja önök közül bárki is, hogy a megújuló energia a kezdő beruházást követően költségmentes, kvázi ingyenes energia? Ön és a DK nemcsak olyan alapvetéseket hagy figyelmen kívül, mint az amortizáció, hanem attól is eltekint, hogy az energiatermelés és -felhasználás nem szigetszerű, hanem egy országos hálózat kiépítését, működtetését, fenntartását és fejlesztését is igényli. Ha a megújuló energia valóban költségmentes lenne, ahogy ön ezt mondja, akkor állami ösztönzésre sem lenne szükség, maguktól árasztanák el a gazdaságot a megújulóenergetikai beruházások. A valóság ezzel szemben teljesen más; a tények megismerése érdekében ajánlom figyelmébe a németországi energiaárak alakulásának tanulmányozását, vagy pedig a francia energiaellátásét, ahol 58 atomerőmű működik.

Légből kapottak a megújuló energia korlátozásáról szóló rágalmai is. Felhívom a figyelmét arra, hogy Magyarországon a megújuló energiaforrásból előállított energia energiafogyasztásban képviselt részaránya már 2016-ban 14,2 százalékot ért el. Az olcsó áram garanciája a jövőben is Paks lesz. A kiegyensúlyozott, az ellátásbiztonság szempontját is figyelembe vevő energiamixben komoly szerepet szánunk a megújuló energiaforrásoknak is természetesen.

Célunk, hogy 2022-re a hazai naperőműves kapacitás a háztartási méretű naperőművekkel együtt elérje a 3 ezer megawatt teljesítményt. Így az energiamixben a biztonságos és karbonsemleges atomenergia mellett a másik két jelentős pillér is klímakímélő forrásból származik. Kérem, hogy a válaszomat fogadja el. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   103-106   107-110   111-114      Ülésnap adatai