Készült: 2024.09.18.23:18:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2018.06.27.),  135-136. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:   134   135-136   137      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Lukács László György képviselő úr, a Jobbik képviselője: „Ami a költségvetési vitából kimaradt” címmel. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Most már hagyományosan minden költségvetési vita után, amikor lehetőségünk nyílik, egyrészről a korlátolt időkereteknek a túlszárnyalása vagy még jobban kitolása segítésére egy olyan összegzéssel, egy olyan egyveleggel szoktam készülni  és minden évben megtettem -, amit nem tudtunk elmondani itt a plenáris ülésen, és ezek azok a fejlesztések, azok a módosító javaslatok, amelyekre bár az ellenzéki képviselőknek nagyon kevés esélye van, hogy ezek révbe érjenek, de amelyekre a lakosságnak, a választókerületnek vagy összességében az ügyek általánosságát megítélve az egész országnak szüksége van. Így engedje meg, tisztelt államtitkár úr és tisztelt képviselőtársam, hogy ilyen ügyekre felhívjam a figyelmüket, és ilyen fejlesztéseket javasoljak az önök figyelmébe.Javasoltam módosító javaslatként  és itt a mai napon az M4-es autóútról már többször beszéltünk -, hogy addig is a fegyverneki halálos, mondhatjuk úgy, hogy horrorkereszteződésnek az ügyét egyszer és mindenkorra rendezzük le. Ez az a kereszteződés, amely a mostani 4-es úton belterületi szakaszon halad, illetve azt elhagyva egy rendkívül veszélyes kereszteződésként létezik. Gyakorlatilag egy évben olyan 8-9 nagyon komoly, súlyos sérüléses és legalább egy-két halálos áldozattal járó baleset történik ott, természetesen hosszú távra kivetítve a statisztikát lehet, hogy ennek más az eloszlása, de ez egy rendkívül veszélyes kereszteződés, amelynél valahogy meg kell oldani, hogy a szintbeli kereszteződésben a gyalogosok, a biciklisek vagy azok, akik a buszmegállóhoz igyekeznek, biztonságosan átjussanak, vagy azok, akik egyébként személygépjárművel próbálnak átjutni ezen a szakaszon. Ugye, mondani se kell, hogy ez a 4-es útnak egy olyan veszélyes szakaszához tartozik, és annak folytatása, ahol a ceglédberceli tragédia megtörténhet, ahol a 4-es szolnoki átkelőjén egymást érik a különösen súlyos balesetek, tehát egy olyan terület, ami igazán veszélyes. Éppen ezért javasoltuk, hogy a biztonságossá tételét fogadja meg a kormány, és építse be ezt a módosító javaslatot.

De javasoltam a nagyiváni útnak a javítását, hiszen Nagyiván egy tisztes Hortobágy-széli, Jász-Nagykun-Szolnok megyei, alföldi település, és most már lassan zsákfalu, merthogy nem lehet rendesen eljutni oda több irányból, az egyik irányból még csak-csak, de a Hortobágy felől szinte már lehetetlen eljutni a településre, és az ott élők mindennapi közlekedését nehezíti, hogy az út olyan állapotban van, hogy sok esetben a délszláv háborúban jártas haditudósítók is különb utakat láttak a bombázásokat követően.

Szintén javasoltam azt  és ez egy központi téma , hogy az eladósodott kórházakkal kezdjünk valamit. Én nem láttam a költségvetésben azt a tételt, ami körülbelül 30 milliárd forint, amely szükséges lenne az eladósodott kórházaknak az egyszeri adósságrendezésére; a legjobb az lenne, hogyha megakadályoznánk ennek az újratermelődését, de amíg termelődik, addig meg kell szabadítani őket tőle. Éppen ezért javasoltam egy ilyen előterjesztést.

A másik az egészségügyi civil szervezeteknek a plusz-, többlettámogatása. Itt a költségvetés rendelkezik, azt hiszem, hét civil szervezetről, amely egészségügyi munkát végez, az ő támogatásukról, itt egyenként az ő tevékenységüknek a jobbá és többé tétele érdekében egy többletet javasoltam, és két olyan nagyon fontos alapítványt, egyrészt a Mályvavirág Alapítványt, amely nemcsak a méhnyakrákszűréseknél, hanem a méhnyakrák utáni, a betegség utáni felépülésben, gondozásban, életvezetésben és minden másban ad tanácsot, tehát egy nagyon fontos, a hölgyeknek különösen fontos tevékenységet végez, és mindeddig nem részesült ilyen támogatásban, egyébként 20 millió forintos összegről beszélünk.

De ott van a Magyar Hospice Alapítvány is. Emlékszünk rá, hogy a Magyar Hospice Alapítvány volt az, amely év közben nagyon-nagyon nagy bajba került, és menet közben meg kellett segíteni. Fontos lenne, hogy őnekik is egy kiszámítható és tervezhető, azaz a költségvetésben külön sorként megjelenő támogatásuk legyen.

De javasoltam a karcagi kórház megsegítésére is egy olyan 300 millió forintos fejlesztést, amellyel nemcsak a központi kórházi rész, a Karcagon lévő rész, hanem  nagyon fontos  a kunhegyesi és egyébként főként az idősebbeknek és a krónikus betegeknek az ápolásával foglalkozó telephelynek a javítása megvalósítható lenne.

És egy nagyon fontos, össztársadalmi ügy: én úgy gondolom, abban az időszakban, amikor a közösségi médiában vannak olyan felületek, amelyek viccesen próbálják a túlzott alkoholfogyasztást jópofa dologként beállítani, akkor különösen veszélyes, hogy Magyarországnak nincs alkoholstratégiája, nem létezik Magyarországon az első, a numero 1, a legveszélyesebb népegészségügyi problémára egy megfelelő stratégia, egy terv. Ezt meg kell csinálni, tisztelt államtitkár úr, erre pénzt kell szánni. Ez egyrészt (Az elnök csenget.) az egészségügyi kormányzatnak, másrészt a Pénzügyminisztériumnak mint a pénzt adó kéznek is a felelőssége.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat és a kormány tagjait is, hogy támogassák ezeket a módosító javaslatokat, mert országosan és helyi szinten is mindegyik nagyon fontos. Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   134   135-136   137      Ülésnap adatai