Készült: 2024.05.05.11:02:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2019.03.05.),  111-120. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 20:15


Felszólalások:   99-110   111-120   121-144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Erzsébet-programról szóló 2012. évi CIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/4820. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon sokszor elhangzott már, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy Magyarország Kormánya számára minden gyermek ajándék, minden gyermek egyformán fontos. A kormány ezért kiemelt figyelmet fordít a gyermekekre, és nemcsak a nevelési és oktatási intézményekben, hanem azon túl az iskolai szünetek idején is. Emiatt támogatjuk az Erzsébet-táborok programot, amely nemcsak Magyarország legnagyobb táboroztatási programja, de európai szinten is egyedülálló.A kormány célja, hogy a Kárpát-medencében élő anyaországi, illetve határainkon túl élő gyermekek üdültetése, táboroztatása, nyári programjaik, a rászoruló gyermekek nyári étkeztetésének megszervezése, az itt élő fiatalok művelődése, az anyagországgal való kapcsolattartás biztosított legyen.

Ennek érdekében működünk együtt a programot közfeladatként költségvetési támogatásból megvalósító Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvánnyal, amelynek 2019-ben 4 milliárd 360 millió forintot biztosítottunk erre a célra a központi költségvetésben. Ezen túlmenően 13,5 milliárd forint összegű uniós támogatású esélyteremtő program is hozzájárul, hogy még több eszközzel, még több módon még több hátrányos, illetőleg halmozottan hátrányos helyzetű, valamint fogyatékossággal élő tanuló számára is elérhetővé váljanak az Erzsébet-táborok programjai.

E célok érdekében az alapítvány számos tábort szervez, és megannyi gyermekprogramról gondoskodik egész évben, legyen szó hagyományőrzésről, a sport, az életmód, a kultúra, a művészet vagy a tudományok területéről. Évről évre egyre több lehetőség és rengeteg élmény várja mind a hazai, mind a határon túli magyar gyermekeket a napközis és az ottalvós táborokban, osztálykirándulások, családi hétvégék, országos rendezvények, rekreációs, szociális, kulturális és egyéb programok alkalmával. A táborozási program támogatásával az a célunk, hogy a lehető legtöbb gyermeknek, diáknak biztosítsuk az aktív kikapcsolódási lehetőséget, hogy eljuthassanak a Balatonnál Zánkán és Fonyódligeten vagy egyéb belföldi, sőt anyaországon kívüli, Kárpát-medencei helyszíneken szervezett táborokba, hogy új ismereteket, élményeket szerezzenek, barátságokat kössenek, közösséget építsenek.

Az Erzsébet-táborok programjain 2016-ban közel 90 ezren vettek részt, 2017-ben ez a szám már meghaladta a 100 ezret, 2018-ban, tavaly pedig 126 ezerre emelkedett az Erzsébet-táborokban részt vevők száma. 2018-ban összesen már csaknem 30 ezer táborozó nyaralt a biztonságos és tartalmas programokkal szervezett, hatnapos balatoni Erzsébet-táborokban Zánkán és Fonyódligeten. Külön öröm számunkra, hogy a közel 30 ezer résztvevő között határainkon túlról, Kárpátaljáról, Erdélyből, Felvidékről és Délvidékről érkezők is voltak, összesen mintegy 2500-an. Az erdélyi Erzsébet-táborokban Ivó településen lévő táborhelyen nyáron több mint 1500 magyarországi gyermek táborozott, ősszel pedig csaknem 2000 erdélyi magyar gyermek tölthetett együtt hosszabb időt.

(15.30)

A zánkai Erzsébet-tábor egy különleges programsorozatnak is otthont adott 2018-ban, a családok évében: a családi Erzsébet-táborokban a gyermekek nem az iskolai közösséggel, hanem családtagjaikkal, szüleikkel, nagyszüleikkel, testvéreikkel együtt tapasztalhatták meg az Erzsébet-tábori szabadidős létet.

De nem feledkezhetünk el a speciális ellátást igénylő, betegséggel élő gyermekekről sem. Az ő kikapcsolódásukat, állapotuk javulását, a szükségleteiknek megfelelő, speciális ellátást biztosító Gyógyító Szent Erzsébet-táborok nyújtják Zalaszabaron és Tihanyban, ahol a teljes ellátás, valamint a tartalmas programok mellett a speciális tábori szakellátás is biztosított.

A napközis táboroztatási program Magyarország ötszáz településén közel 60 ezer gyermek vakációs napközi időtöltéséről és napi négyszeri egészséges étkezéséről gondoskodott a lakóhely közelében, a napközis Erzsébet-táborok keretében.

A nyári táborok mellett ősszel és tavasszal úgynevezett ottalvós osztálykirándulásokon vehetnek részt a gyermekek. 2018-ban az őszi-tavaszi ottalvós osztálykirándulások keretében a balatoni táborhelyeken több mint 18 ezer gyermek vett részt Erzsébet-tábori programokon.

A magyar kormány az elkövetkező időszakban összesen 26 milliárd forintot fordít ennek a két balatoni, a zánkai és a fonyódligeti táborhelynek a felújítására és bővítésére. A felújítások során a zánkai Erzsébet-tábor nemcsak minden meglévő lakóépülete felújításon esik át, de új közösségi terek is létrejönnek: megújul a sportcsarnok, a színházterem, fejlesztik az éttermet és a konyhát, Fonyódligeten pedig teljesen új, korszerű épületek létesülnek. A munkálatok nem befolyásolják a táboroztatást, az eközben is zökkenőmentesen folyik majd.

A kormány által biztosított forrás így lehetővé teszi, hogy a színvonalas programok mellett XXI. századi körülmények között és duplájára emelt létszámban táborozhassanak majd a gyermekek. A beruházás megvalósítása érdekében az is szükséges, hogy a táborokat üzemeltető alapítvány tulajdonába kerüljön a gyermektáborok teljes területe. 2016 szeptemberében ez nagyrészt már meg is valósult, az alapítvány az államtól ingyenesen megkapta a táborhelyekhez tartozó ingatlanokat, három ingatlan kivételével, ahol különböző adminisztratív és jogi akadályok miatt az átadás akkor még nem történhetett meg. Mostanra azonban ezek az akadályok elhárultak, így immáron nincs akadálya annak, hogy az alapítvány a most tárgyalt, az Erzsébet-programról szóló 2016. évi CIII. törvényt módosító törvényjavaslat révén a magyar államtól ingyenesen tulajdonba kapja az alapvetően a gyermektáborok működéséhez kapcsolódó ingatlanrészeket, amelyekből kettő a fonyódi táborhelyhez tartozó partsáv mentén, egy pedig a zánkai táborhely kikötőjében terül el.

Bízom abban, hogy az Országgyűlés támogatja majd a területek átadását, és ezzel ismét egy lépéssel közelebb kerülhetünk majd azon cél megvalósulásához, hogy minél több gyermek tudjon az Erzsébet-táborok keretében színvonalas üdülési, nyaralási lehetőséget kapni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és kérem szavazataikban is megnyilvánuló támogatásukat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Kovács Sándor képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

KOVÁCS SÁNDOR, a Fidesz-képviselőcsoport részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy államtitkár úr említette, a 2016. évi CIII. törvény módosításáról beszélünk, hiszen a kormány a 1123/2017. (III. 17.) kormányhatározattal döntött a zánkai és a fonyódligeti Erzsébet-gyermektáborok fejlesztéséhez szükséges 26 milliárd forint összegű, nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek nyilvánított beruházás támogatásáról, amely jelenleg előkészítés alatt áll.A felújítások során a zánkai Erzsébet-tábor minden meglévő lakóépülete megújul, új közösségi terek jönnek létre, felújításra kerül a színházterem, fejlesztik az éttermet, a sportcsarnokot és a konyhát, Fonyódligeten pedig teljesen új, korszerű épületek létesülnek.

2016-ban valamennyi, a táborhely területén fekvő, korábban állami tulajdonú ingatlan azok üzemeltetője, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány tulajdonába került, három ingatlan kivételével: a zánkai kikötő, amely gyakorlatilag 765 négyzetméter, a mólószára ennek, a fonyódi tábor partszakaszán egy 2510 négyzetméteres kivett töltés, valamint egy Fonyód belterületén lévő kivett közpark. Azért fontos, hogy minden egyes, fejlesztés által érintett terület a már említett alapítvány tulajdonába kerüljön, hiszen eddig az uniós projekthez kapcsolódó fenntartási kötelezettségek, valamint a vízügyi igazgatóság vagyonkezelési jogának átadására nem került sor az alapítvány számára, ezért ezeket most pótolni szükséges.

Azt gondolom, hogy az előterjesztésben foglalt törvényjavaslat rendelkezik a három állami ingatlan tulajdonának az alapítványra való ingyenes átruházásáról. Az átruházásról és az ahhoz kapcsolódó például természet- és környezetvédelmi tárgyú kötelezettségek részleteiről az MNV Zrt. és az alapítvány között kötendő megállapodás fog majd rendelkezni.

Kérem a tisztelt Házat, hogy szavazatával támogassa az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Most megadom a szót Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszonynak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Rétvári államtitkár úr részletesen ismertette, és köszönöm, hogy a gyermekek valóban ezekben az Erzsébet-táborokban jól érezhetik magukat, olyan élményekben lehet részük, amelyek valóban fontosak a gyermekek számára, és az állam támogatja ezeket a nyaralásokat. Az előttünk lévő törvényjavaslat az Erzsébet-programról szóló 2012. évi CIII. törvény módosítása. Valóban, három ingatlan állami tulajdonból az alapítványnak történő átadásáról szól, de élek a gyanúperrel, hiszen március 15-én életbe lép a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló jogszabálynak a Balatonra vonatkozó szakasza. Két olyan táborról beszélünk, a zánkai és a fonyódi gyermektáborról, amelyekhez kapcsolódóan ezek a területek majd az alapítvány kezébe kerülnek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től, az ő tulajdona lesz.

Itt beszélünk egy kivett mólóról, amely kikötőnek is alkalmas lehet, egy kivett közparkról Fonyód tekintetében. Nagyon bízom benne, hogy a kormány szándékai egyértelműek, és valóban a gyermekek fogják ezeket a területeket birtokolni (Dr. Rétvári Bence: Mint eddig is!), ott tudnak majd nyaralni, és nem fog egy-két éven belül apartmanházak tömkelege ezen a közel 13 ezer négyzetméteres területen kinőni, mint ahogy sok-sok helyen ezek az apartmanházak megjelentek.

Összességében természetesen az alapkoncepcióval a Jobbik képviselőcsoportja egyetért, és fogja is támogatni ezt a törvényjavaslatot, de tisztelettel kérem önöket, hogy ez maradjon is így, és valóban a gyermekek használhassák ezeket a területeket. Nem esett arról szó, hogy a törvényjavaslatban módosításként az is szerepel, hogy sarkalatosnak fogják minősíteni ezt a törvényjavaslatot, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag bebetonozzák ennek a három ingatlannak is az alapítványhoz történő átkerülését.

Tehát összességében még egyszer meg kívánom erősíteni, hogy támogatjuk, azonban az alapcél szerinti tevékenységet támogatjuk, és bízunk benne, hogy valóban pár év múlva tényleg nem mások fognak ott megjelenni ezen a területen. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.  Dr. Rétvári Bence tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Most megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, jegyző úrnak, a DK képviselőcsoportja vezérszónokának.

ARATÓ GERGELY, a DK képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Azt hiszem, kevés olyan alkalom van, amikor magával az alapcéllal tulajdonképpen a Háznak mind a két oldalán egyetértünk, és ha nem önökről lenne szó, nem arról a kormányról, amelynek minden intézkedése mögött némi gyanakvással kell figyelnünk azt, hogy milyen üzleti érdekek tűnnek fel, akkor tulajdonképpen azt is mondhatnánk és mondjuk is, hogy az, hogy a gyerektáborozás kapacitása növekedjék, az, hogy erre az állam újabb forrásokat fordítson, tulajdonképpen támogatható. Egy kérdésünk van csak. Ha ez fontos az államnak, akkor miért szervezte ki a feladatot? Miért kapta meg ezt egy olyan alapítvány, amely persze egyházi kézben van, mint ahogy ez általában lenni szokott önöknél, de amelyikben egyébként innen kezdve, mint egy fekete lyukban, eltűnik ez a vagyon, eltűnik az állami beruházás, ami fölött innen kezdve nincsen közösségi ellenőrzés? Mondhatnám azt is, hogy ezek után már Zánka is elvesztette közintézményjellegét az önök szokása szerint, az oda fordított források elvesztik a közpénzjellegüket, megjelennek egy alapítványban.

(15.40)

Ezt önök jól körülbástyázzák egyébként jogi értelemben ebben a törvényjavaslatban. Most még további vagyont is adnak neki a kikötőből.

Egyébként, hozzá kell tennem, önmagában erre megint azt lehet mondani, hogy ez lehet jó is meg lehet rossz is, nem lehet megmondani. El tudok képzelni olyan felhasználást a gyermektáborozásban  és korábban is voltak, amikor még Zánka közalapítvány volt, voltak ilyen elképzelések, amelyek a kikötőt jobban használták volna. Ott ez szembement bizonyos bérlői és tulajdonosi érdekekkel. Elképzelhető, hogy valóban az lesz a következmény, amit önök ígérnek, hogy tudniillik akkor a gyermektáborozáshoz kapcsolódó funkciók kerülhetnek erre a területre is, de azért érdemes emlékeztetni arra, hogy jó pár újságcikk szólt már eddig is arról, hogy nem egészen erről van szó, hanem arról, hogy lesz ott majd üzleti hasznosító a kikötőre, lesz majd üzleti hasznosító a tábor környékén lévő, de a táborozás alól kivett területekre.

Azt kell önöknek mondanom  és ez a törvényjavaslat is erről szól , ha önök tisztességes úton járnának, akkor nem lenne szükségük arra, hogy ilyen módon eldugdossák a vagyont; például nem lenne szükség arra, hogy úgy adják át a vagyont, hogy egyébként nincs rajta elidegenítési tilalom, tehát azt kezd vele az alapítvány, amit akar; nem úgy adnák át ezt a vagyont egyébként, hogy ne legyen fölötte tovább kontroll; és természetesen, ha önök tisztességesen járnának el, akkor 26 milliárd forint közpénzt nem úgy költenének el, hogy ezt a kiemelt beruházások nevű fekete dobozba dugják bele, amelyik doboznak az oldalán csak az villog nagybetűkkel, hogy „lopás”.

Úgyhogy azt tudom önöknek mondani, hogy a cél nemes, az önök szándékaiban erősen kételkedünk, és figyelni fogjuk azt, hogy mit követnek el ebben az esetben a gyerekek érdekeire hivatkozva. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Megkérdezem, hogy kíváne még valaki hozzászólni. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Rétvári Bence államtitkár úr jelzi, hogy igen. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Csak nagyon röviden reagálnék a rövid hozzászólásokra. A Jobbik részéről köszönjük szépen a támogatást, ami megnyilvánult. Ha megnézzük, hogy a public sectornak mik a tagjai, hogy az állam nyilvánvalóan annak a része, de ha az egyházat is ilyennek nézzük, amely a köz érdekében lát el feladatokat az elmúlt ezer évben Magyarországon, akkor azt mondhatjuk, hogy továbbra is közösségi felhasználásban van ez az ingatlan. És így lesz a későbbiekben is, hiszen láthattuk, hogy adott esetben akár állami ingatlanok, maga Zánka is adott esetben egy bizonyos időszakban, a Gyurcsány-kormány alatt veszélyben volt. De most azt láthatjuk, hogy a következő generációkban, a következő évszázadokban  csak nem akarok ilyen nagy szavakat használni , mint ahogy a többi egyházi intézmény és egyházi oktatási intézmények, az egyházi kórházak is évszázadokon keresztül a közösséget szolgálták és általában ingyenes oktatást, ingyenes gyógyítást, ingyenes szociális segítséget kínáltak minden rászoruló számára évszázadokon keresztül, itt is egy olyan alapítványról van szó, amely egyházi kötődésű alapítvány, a Szeged-Csanádi Egyházmegyéhez kötődik, tehát biztosak lehetünk abban, hogy ahogy az elmúlt ezer esztendőben a Szeged-Csanádi Egyházmegyének a vagyontárgyai a köz javát, elsősorban a rászorulók javát szolgálták, úgy a következőkben is ezt fogja tenni. És ezt tudom mondani a Demokratikus Koalíció képviselőinek is, akik persze már megfenyegették egyszer a szeged-csanádi püspököt, hogy ha hatalomra kerülnek, akkor megnézheti magát, és elindulnak ellenük. Ilyen kicsit kunbélás hangvételű felszólalásaik voltak, ők ettől remélnek politikai hasznot. De mindez nem tántorítja el a kormányt attól, hogy itt valóban, Zánkán is, Fonyódligeten is, Ivón is olyan táborokat építsünk és korszerűsítsünk, amely sok-sok tízezer, most már több mint százezer diáknak, fiatalnak a nyári kikapcsolódását is szolgálja és az év közbeni kirándulásoknak a céljait is szolgálja.

Bízom benne, hogy ehhez a törvényjavaslathoz minél többen adják majd a támogatásukat, hiszen ahogy mondtam, egy már meglévő ingatlant ez tesz teljessé, ez tesz kompletté, és a felújítások során is így tud egy legmagasabb értékű Balaton-parti kirándulást kínálni azoknak a fiataloknak, akiknek egy jó része elmondta  ezt tegyük hozzá , hogy még életükben nem jártak a Balatonnál, ez volt az első alkalom, hogy a magyar tengert lássák, és ott egy hetet közösségben színvonalas, tartalmas programokkal eltöltsenek, hiszen az Erzsébet-táborokban nemcsak gyermekmegőrzés zajlik, hanem akár képességfejlesztés, tematikus programok akár hagyományőrzéssel, kultúrával vagy egyes szociális érzékeknek a fejlesztésével kapcsolatban. Tehát mindenki, azt hiszem, nyugodt szívvel támogathatja az Erzsébet-táborokat, az itteni fejlesztéseket, mert a következő generációk számára évente százezres nagyságrendben nyújt segítséget, elsősorban azoknak, akiknek más módon nyaralásra nem igazán van lehetősége. Úgyhogy még arra kérem önöket, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   99-110   111-120   121-144      Ülésnap adatai