Készült: 2024.09.25.20:48:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  223-237. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 17:09


Felszólalások:   213-222   223-237   238-249      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! 18 óra 2 perc van, az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk. Most folytatjuk munkánkat előterjesztések tárgysorozatba vételi kérelmének tárgyalásával.Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön a demokrácia helyreállítása érdekében a Lex CEU eltörléséről szóló T/1496. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Kulturális bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót az előterjesztőnek, 5 perces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! (Dr. Mellár Tamás mikrofonja nem működik.)

ELNÖK: Képviselő úr, nem működik a mikrofonja. Legyen olyan kedves, ellenőrizze, hogy a kártya esetleg elmozdult. (Megtörténik.  Dr. Mellár Tamás: Ma már egyszer használtam.  A képviselő elé kézi mikrofont helyeznek.)

ELNÖK: Igen, most már működik. El lehet vinni nyugodtan a mikrofont.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A demokrácia helyreállítása érdekében a lex CEU eltörléséről adtunk be egy törvényjavaslatot. Ennek értelmében hatályát veszti a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról szóló 2017. évi XXV. törvény, valamint ennek a 2011-es törvénynek a 9. § (2a), (2b) bekezdése, valamint a 76. § (1a) bekezdése, valamint a 115. § (7) bekezdése.

(Az elnöki széket Sneider Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A 76. § (1) bekezdése helyett a következő szöveget javasoljuk: „Magyarország területén külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha a származási országában államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősül, és az általa Magyarország területén folytatni kívánt képzés és az arra tekintettel kiállított oklevél államilag elismert felsőoktatási fokozatot adó képzésnek, oklevélnek felel meg, és működését az Oktatási Hivatal engedélyezte.”

Nos, ez lenne a lényege a javaslatnak. Az indoklásban a következőket szeretném az önök figyelmébe ajánlani. Mindenekelőtt azt, hogy a lex CEU-ról szóló törvényt hatályon kívül kell helyezni, mert ez sérti a tanszabadságot és a felsőoktatási intézmények autonómiájának több évszázados alapelvét, emellett a jogbiztonság követelményeibe is beleütközik.

A Velencei Bizottság augusztusban már elkezdte vizsgálni a lex CEU-t, és ezzel kapcsolatosan állásfoglalást is fogalmazott meg. Ennek az állásfoglalásnak egy fontos eleme az, hogy a névhasználati tilalom a 24 külföldi egyetem közül csak egyedül a CEU-t érinti. Ezért is indokolt lex CEU-ról beszélni. Emellett egyébként a Velencei Bizottság megállapított még három nagyon fontos dolgot. Felszólította a magyar kormányt arra, hogy ne írjon elő nemzetközi megállapodást a származási országgal, ne kelljen a székhelyen egyetemi oktatást nyújtani, és töröljék el a névhasználatra vonatkozó indokolatlan szabályozást.

Hasonlóképpen egyébként ezt a törvényt vizsgálta az Európai Bizottság is, és az Európai Bizottság kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást ezzel kapcsolatosan. Október 4-én közzétett hírek szerint ez a kötelezettségszegési eljárás második szakaszába lépett, így a magyar kormánynak két hetet adott a válaszadásra.

Nos, ezek az elemek mindenképpen azt mutatják, hogy kifejezetten káros Magyarország számára ennek a törvénynek a fenntartása. A mi alapvető célunk az lenne, hogy szabaduljunk meg ettől, egy ilyen terhet ne cipeljünk magunkkal. Ezen túl azt gondolom, hogy azt a kérdést is föl kellene vetni, hogy miért jó Magyarországnak az, hogy a CEU el fog innen költözni. Nyilvánvalóan ennek eredményeképpen a diákok száma csökkenni fog, a dolgozók száma is, különös tekintettel arra, hogy olyan oktatók, akik nemzetközi hírű oktatók, el fogják hagyni ezt az országot. Ebből következően akár a GDP is csökkenhet. És ne higgyük azt egyébként, hogy több európai uniós forrást fogunk kapni ennek eredményeképpen. Bár az imént eltávozott Rétvári államtitkár úr a múltkoriban éppen arról beszélt, hogy a Corvinus Egyetem sokkal kevesebb európai uniós támogatást kapott az elmúlt időszakban, mint a CEU. Csak azt felejtette ki a mondandójából, hogy ez nem egy alanyi jogon jövő támogatás volt, hanem pályázati pénz, és nyilvánvalóan a CEU azért kapott több pályázati forrást, azért tudott hozzájutni, mert nyilván jobb programokat adott be.

Tehát hiába üldözzük el a CEU-t, ettől a magyar egyetemek versenyképessége önmagában nem lesz jobb, sőt nagy valószínűséggel rosszabb lesz, hiszen nem számíthatnak azokra az együttműködésekre kisugárzó hatásra, amit egyébként ennek az egyetemnek a működése mindenképpen jelentene.

Ezek lennének tehát azok a szempontok, amelyek alapján indokoltnak és megalapozottnak tartjuk ennek a törvénynek a mindenképpeni elfogadását. Kérem a képviselőtársakat, hogy támogassák ennek a törvénynek a további útját.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK : Köszönjük, képviselő úr. Én is köszöntöm képviselőtársaimat. Most képviselőcsoportonként kétperces hozzászólásra van lehetőség. Elsőként megadom a szót Brenner Koloman képviselő úrnak.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Isten látja lelkemet, nagyon szívesen elvitatkoznék azon, mint olyan volt egyetemi vezető, akinek 9 évig az akkreditáció és a nemzetközi képzések akkreditációja volt az egyik szakterülete, arról, hogy mi történik itt a CEU körül. De ez a vita már nagyon-nagyon régóta nem erről szól. Azt gondolom, hogy ebben az ügyben a legnagyobb ellenzéki pártnak, a Jobbiknak mint nemzeti néppártnak nagyon egyértelmű az álláspontja.

(18.10)

Hiszen a mi választási programunkban  igen, ismételten jelzem, hogy nekünk volt olyan  kiemelt szerepet játszott a magyar felsőoktatás modernizálása. (Nacsa Lőrinc tapsol.) Azt gondolom, hogy azok a jelek és azok a tudás- és értelmiségellenes jelek, amelyeket a kormánypártok már hosszú ideje a magyar társadalom és a magyar egyetemi és kutatói világ felé közvetítenek, az, hogy a Corvinus képében már készül az ellen-CEU, egyértelművé teszik azt, hogy a Fidesznek nem az a baja, hogy milyen szellemiséget képvisel a CEU, és nem az a baja, hogy milyen szellemiséget képviselt a Mészáros Lőrinc nevén lévő vagyon valódi gazdájának első ösztöndíjat adó Soros György, hanem az érdekli őket, hogy a CEU nem az övéké, hogy nem lehet szolgát nevelni a magyarokból és azokból a nemzetközi hallgatókból, akik a CEU-ra járnak. Hiszen itt aztán vége ezeknek az eddigi magyar egyetemekre és a magyar kutatókra nehezedő nyomásoknak.

Nem politikai ügy tehát ez. Mi, a Jobbik a tudás adta szabadság és a vitakészség adta függetlenség mellett állunk ki, az akadémiai szabadság és az egyetemi autonómia mellett. Ezért fogjuk ezt az előterjesztést támogatni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most Arató Gergely képviselő úrnak adom meg a szót, a DK részéről.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt mondta képviselőtársam, hogy ez nem politikai ügy. (Korózs Lajos: Csakis az!) Ebben én nem értek egyet vele. A Demokratikus Koalíció szerint ez csakis politikai ügy. Ez az ügy és az egész benyújtott törvényjavaslat csak arról szól, hogy a kormány és a kormányoldal nem tud elviselni semmit, ami tőle független, ami szabad szellemű, ahol kritikus értelmiséget nevelnek, ahol a nyitott társadalom értékeit elfogadják, ahol elmondják a véleményüket őszintén a társadalomról, amit nem tudnak kontrollálni, irányítani és béklyóba verni, mint ahogy ezt teszik egyébként a magyar felsőoktatás jelentős részével, kancellárokkal és másfajta eszközökkel.Éppen ezért támogatjuk ezt a törvényjavaslatot. Azt gondoljuk, hogy ennek itt van a helye az Országgyűlés előtt. Vitassuk meg, hiszen eltelt egy év. Ez alatt az egy év alatt az derült ki, hogy nincs itt semmilyen szakmai szempont, nincs semmilyen szakmai megfontolás, bármelyik országból bármelyik egyetem lehet Magyarországon akkreditált felsőoktatási intézmény. Láttunk erre csodálatos példákat, itt szakmányban kötjük a nemzetközi szerződéseket az Országgyűlésben ilyen meg olyan államokkal, ilyen meg olyan tartalommal, csak azért, hogy megfeleljenek ezeknek a formális kritériumoknak. Ugyanakkor pedig a CEU-val, amely  félretéve minden büszkeséget  megugrotta ezeket az egyébként a CEU számára nevetséges feltételeket, New York állammal nem hajlandóak nemzetközi szerződést kötni a CEU ügyében.

Egy cél van, hogy elüldözzék a CEU-t. Ez nemcsak méltatlan, de az országnak is árt. Ezért mi ezt nem támogatjuk, viszont támogatjuk a törvénymódosító javaslat vitáját. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most a következő hozzászólásra megadom a szót Ungár Péter képviselő úrnak, az LMP részéről.

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Ismételten meg szeretném kérdezni a kormány rengeteg jelen lévő tagjától, akik részt vesznek a népképviselet munkájában ezen a késői órán is, hogy melyik pont lehetett náluk az, amikor hirtelen a kettős diplomakibocsátás problémát jelentett. Akkor, amikor Kumin Ferenc a képzését befejezte ott, amikor a posztdoktorális képzésben a kormányszóvivő esetleg befejezte a tanulmányait, vagy akkor, amikor a CEU-n tanító Illés Zoltán éppen nekem átadta ezt a két darab diplomát, amit én azon az egyetemen megkaptam? Tehát azt még a mai napig nem tudjuk, hogy melyik volt azon pillanat, amikor rádöbbentek, hogy a nemzet egységét fenyegeti az a veszély, hogy egy egyetem két diplomát ad, mint ahogy ez nagyon sok helyen megtörténik.Az a helyzet, hogy támogatjuk ezt a törvényjavaslatot azért, mert az egész CEU-ügy nem szól másról, mint hogy a Fidesz kollektíven tízmillió magyar állampolgárral együtt éli ki azt a pszichodráma-problémáját, amit a korábbi finanszírozója okozott neki, arról, hogy mint a teremtő nem tudnak mit kezdeni Soros Györggyel, ezért kiplakátolják vele az országot, mindent elüldöznek, és mint a pszichoanalízisben, ilyen kompulzív módon minden dologba belemondják egyszer a nevét. Az a helyzet, hogy ha nagyon érdekli őket az akkreditációs visszaélés, ami egy valódi dolog a magyar felsőoktatásban  a nálam tanultabb kollégák tudják , akkor meg lehet nézni azokat a vidéki doktori iskolákat, ahol néha odarakják a habilitált egyetemi docenseket, egyetemi tanárokat arra az egy pillanatra, amikor létrejön az akkreditáció, és utána kiveszik őket, hogy megfeleljenek a kritériumnak. De nem láttam, hogy Nacsa képviselőtársam, mondjuk, erről sajtótájékoztatót tartott volna, vagy feljelentett volna valakit. Ezzel nem volt semmi probléma.

Akkor van probléma, ha egy Magyarországon jól működő, a közgáz egyetemnél magasabb egyetemi rangsort elérő intézmény van, csak azért, mert az önök volt finanszírozója finanszírozza ezt az egyetemet. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Kunhalmi Ágnes képviselő asszonynak, az MSZP részéről.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tehát az Országgyűlés 2017. április 4-ei ülésnapján igen heves vitát követően elfogadta a lex CEUt, a felsőoktatási törvényt módosította. Ebből a szegény, szerencsétlen egyetemből Magyarországon  a modern kori politikai per egyik mintapéldánya  bűnbakot képeztek, akkor vádolták meg, amikor még odajártak a kormánytagok is, ahogy képviselőtársam elmondta, akkor hirdettek már ítéletet, amikor még meg sem volt lényegében ennek a törvénymódosításnak a szövegezése sem.Az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője 2017. április 4-én, tehát az elfogadás napján a köztársasági elnökhöz fordult, hogy ne írja alá. Hiába, szégyenteljesen egy ilyen, jogállamiságot mélyen megcsúfoló törvényjavaslattal kapcsolatban nemhogy nem tett, még csak fel sem emelte szavát a köztársasági elnökünk. Nagyon szomorú vagyok. Szomorú vagyok egész Magyarország nevében, mert ez nemcsak a jogállamiságot, de bizony az egész demokráciánkat súlyosan sérti. Sok-sok évvel veti vissza a fejlődésben, a demokratikus fejlődésében ez az ügy is, mint oly sok más Magyarországot. Ez az egyetem ma elképesztő erőfeszítéseket téve harcol a saját igazságáért, hogy ne lehessen belőle jogtalanul bűnbakot képezni.

Mi ezzel a javaslattal is hozzá szeretnénk járulni ehhez a harchoz. A szolidaritásunkat fejezzük ki minden egyetemi hallgatóval, minden tanárával, mert ez a demokráciát és az egész egyetemi tudományos szférát súlyosan sérti. Ezért az MSZP frakciója nevében mondhatom, hogy támogatni fogjuk ezt az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Most megkérdezem az előterjesztőt, Mellár Tamás képviselő urat, hogy két percben kíván-e válaszolni az elhangzottakra. (Dr. Mellár Tamás: Igen.) Úgy látom, hogy igen. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Szeretném megköszönni ellenzéki képviselőtársaimnak, hogy ilyen egységesen kiálltak e mellett a törvényjavaslat mellett. Ez némi reményt nyújt arra vonatkozólag, hogy talán mégsem veszett el minden, hogy talán az oktatás, a tanszabadság ügyét tovább tudjuk vinni ilyen nehéz körülmények között is. Épp ezért arra szeretném kérni, látva ezt az egységet az ellenzéki oldalon, hogy a kormánypárti képviselők is próbáljanak meg a lelkiismeretükre hallgatni és arra gondolni, hogy az ország hosszú távú érdeke az lenne, ha minél inkább egy tudásalapú társadalom alakulna ki. Az pedig csak úgy fog menni, ha a kiművelt emberfőket fogjuk képezni, ahogy ezt annak idején Széchenyi elég jól leírta. Tehát itt nem rombolni, hanem építeni, építkezni kellene. Ezzel a törvényjavaslattal éppen ebbe az irányba szeretnénk fordítani ezt az egész kérdést és ezt az egész ügyet. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:   213-222   223-237   238-249      Ülésnap adatai