Készült: 2024.09.19.07:20:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2018.12.10.),  109-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   109   109-112   113-117      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Novák Katalin államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Pintér Tamás képviselő úr, Szabó Sándor képviselő úr, László Imre képviselő úr nincsenek a teremben, ezért Herczeg Tamás, a Fidesz képviselője következik, aki kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Milyen fejlesztésekkel támogatja Békéscsabát a Kormány a Modern Városok Program keretében?” címmel. Herczeg Tamás képviselő urat illeti a szó.

HERCZEG TAMÁS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mindenekelőtt szeretném köszönetemet kifejezni Magyarország Kormányának azért, mert a „Modern városok” program keretei között stratégiai partnerként tekint Békéscsabára. Ennek köszönhetően állíthatom, hogy a békési megyeszékhely az egyik legjelentősebb összegű támogatással bír a program keretében, és azt is elmondhatjuk, hogy az egy főre eső támogatás tekintetében, tehát a „Modern városok” programból a lakosságszámot illető egy főre eső támogatások tekintetében is kimagaslóan szerepel a város. A békési megyeszékhely tehát az egyik legjelentősebb összegű támogatással bír, ugyanis a régiós fejlesztések tekintetében több mint 450 milliárd forintnyi fejlesztési forrást biztosított eddig számára a kormány. 378 milliárd forintnyi támogatásnak köszönhetően épülhet meg a Békéscsabát Kecskeméttel összekötő, nagyon várt gyorsforgalmi út, beleértve a Békéscsaba-Nagykőrös, valamint a Nagykőrös-Kecskemét közötti szakaszt is. Ezen beruházás mellett a régiót tekintve még több közlekedésfejlesztési projekt is megvalósításra kerül, amelyekkel az országos hálózatba bekapcsolódva új perspektívák nyílnak meg a régióban élők számára.

A közlekedésfejlesztés mellett kiemelten fontosak a különböző gazdaságélénkítési projektek is, amelyeknek köszönhetően a régió vonzóvá válhat a befektetők és a gazdasági élet egyéb szereplői számára, az pedig a gyakorlatban is igazolt tény, hogy az említett fejlesztési beruházások eredményeként javul az itt élő polgárok életminősége, új munkahelyek létesülnek, a családok biztos jövedelemforráshoz jutnak, nő a fogyasztás, erősödik a szolgáltatói szektor, valamint fellendül, fellendülhet a turizmus.

(16.10)

Az élet különböző területeit érintő programelemek megvalósulása várható ebben a kormányzati ciklusban a békéscsabaiak számára, értve ez alatt a közoktatást, a sportot, a szakképzést, a helyi közlekedést, a felsőoktatást. A „Modern városok” program keretében nyújtott támogatásoknak köszönhetően a Békéscsabán és annak vonzáskörzetében lakók életminősége javulni fog, valamint az élet különböző területein megragadható lehetőségeik száma növekvő tendenciát mutat majd.

Mindezek alapján tisztelettel kérdezem a miniszter, illetve az államtitkár urat, hogy milyen fejlesztésekkel támogatja Békéscsabát a kormány a „Modern városok” program keretében. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Emlékeztetem a képviselő urat, hogy kettő percre lett volna lehetőség. Elnézést, hogy nem figyelmeztettem korábban. Megadom a szót a válaszadásra Soltész Miklós államtitkár úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Rövid két perc arra, hogy mindent föl lehessen sorolni az ön felvetésére. Biztos, hogy keretbe kell helyezni ezt a hatalmas nagy támogatást, amit kap a város. Először is, 2010 előtt teljes leépítése volt a térségnek, egész Békésnek, így Békéscsabának is, aminek következtében munkahelyek vesztek el, a termelők nem találták akkora értelmét a termelésnek, ezért mezőgazdasági területeket hagytak adott esetben szabadon, és sorolhatnám azt a sok-sok rossz, negatív döntést, amit az előző, szocialista-liberális kormány döntései következtében megszenvedett a térség, így Békéscsaba is. Ezért első lépésben teljesen egyértelmű volt, hogy a városnak a helyzetét kell konszolidálni. Az a jelentős támogatás, amit a konszolidáció során megkapott Békéscsaba, őket, a várost is nagymértékben segítette.

A második: valóban, a „Modern városok” program szerződésének megkötésére volt szükség. 455 milliárd forintot kap az elkövetkező években, illetve kapott már Békéscsaba. Ebből már 128 milliárd forintra tulajdonképpen le is szerződtek, és több mint 105 milliárd forintból, ami talán az egyik legfontosabb, infrastrukturális fejlesztéseket hajtottak végre, leginkább az útépítések kapcsán.

De föl kell sorolnom azokat is, illetve érdemes fölsorolni, hogy mi az, amit még megcéloz Békéscsaba tekintetében a „Modern városok” program: munkahelyteremtés cégek támogatásán keresztül, a tudás egyetemi lehetőségekkel; a sport, ami mindenképp fontos a fiatalok számára, és a turizmus azért is, hogy mások is fölkeressék Békéscsabát és környékét.

Köszönöm szépen képviselő úrnak is, a város jelenlegi vezetésének és mindenkinek, akik Békéscsabáért sokat tettek, hogy mindezt a közös lehetőséget, amit a kormánnyal együtt megtettek és megtesznek a jövőben, azzal szolgálják az ott élő emberek életét. Köszönöm szépen a kérdést. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   109   109-112   113-117      Ülésnap adatai