Készült: 2024.09.24.13:55:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.),  29-38. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 14:02


Felszólalások:   25-28   29-38   39-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ezzel a napirend előtti felszólalások végére értünk. Most soron következik a Magyarország Kormánya és a Jordán Hasemita Királyság Kormánya között a diplomata-útlevéllel rendelkező állampolgáraik vízummentességéről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/534. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Menczer Tamás úrnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jordán Hasemita Királysággal ápolt kapcsolat fontosságát jelzi, hogy az elmúlt években az országba látogatott Orbán Viktor miniszterelnök úr is, valamint Áder János köztársasági elnök úr is. 2017-ben, tehát tavaly több miniszteri szintű találkozó történt, Szijjártó Péter külügyminiszter úr tavaly két alkalommal is egyeztetett, többek között a jordán védelmi képességek fejlesztésében vállalt magyar szerepről, a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramról, amelynek egyébként Jordánia 400 ösztöndíjassal a legnagyobb kedvezményezettje, valamint a migrációs válság következményeiről is beszélt a magyar külügyminiszter a partnerével.Jordánia külpolitikáját hagyományosan a szélsőség és a terrorizmus elleni nemzetközi küzdelemben való aktív részvétel, a regionális konfliktusok kezelésében lévő érdekeltsége határozza meg. Ezek olyan célok, amelyeket a magyar kormány csak támogathat.

A diplomata-útlevéllel rendelkező magyar és jordán állampolgárok vízummentességéről szóló megállapodás alapját miniszterelnök úr 2013. február 17-én és 18-án Jordániában tett látogatása jelentette, ahol megállapodás született a kétoldalú kapcsolatok erősítéséről. A magas szintű döntés után 2013 májusában a szerződéstervezetek kölcsönös megküldésével és véleményezésével részletes szakértői egyeztetés kezdődött, amelynek eredményeként kialakult a megállapodás mindkét fél számára elfogadható szövege. A szerződés aláírására miniszterelnöki határozat adta meg a felhatalmazást, amelynek birtokában a megállapodást 2017. szeptember 22-én írta alá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.

A megállapodás magyar, angol és arab nyelven került aláírásra, a törvény pedig a hiteles magyar és angol nyelvű szöveget hirdeti ki.

A magyar-jordán diplomata-útlevelekre kiterjedő részleges vízummentességi megállapodás 11 cikkből áll, és a diplomata-útlevelek birtokosai számára Magyarországon és Jordániában a 180 napon belül 90 napig történő vízummentes tartózkodás részletes szabályait tartalmazza. A megállapodás célja tehát az, hogy azok a magyar és jordán állampolgárok, akik diplomata-útlevéllel rendelkeznek, 90 napnál rövidebb utazásaik esetén vízummentesen utazhassanak egymás területére. A megállapodás megkötésével tehát a diplomata-útlevéllel rendelkezők a rövid távú utazásaikat a vízumügyintézéssel járó adminisztrációs teher nélkül szervezhetik meg.

Az aláíró felek természetesen kötelezettséget vállalnak a másik fél területén érvényes jogszabályok és egyéb előírások maradéktalan betartására. Kérem a tisztelt Házat, hogy fogadja el a beterjesztett törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Hörcsik Richárd képviselő úr. Képviselő úr, öné a szó, parancsoljon!

HÖRCSIK RICHÁRD, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyarország Kormánya és a Jordán Hasemita Királyság Kormánya között, ahogy hallottuk, a diplomata-útlevéllel rendelkező állampolgáraik vízummentességéről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat beterjesztésével, úgy hiszem, azon kormányzati stratégia mentén haladunk előre, amit államtitkár úr említett, amely egyértelműen azt a célt tűzte ki, hogy a kétoldalú kapcsolatokat fejlesszük, illetve a magyar érdekeket a kétoldalú kapcsolatokban következetesen képviseljük, mert ez, ahogy sokszor szoktuk hangoztatni, az ország nemzetközi súlyának növelését is elősegíti.

(10.20)

Annál is inkább fontosabb ez Jordánia esetében, mert régiós összehasonlításban, ahogy államtitkár úr is említette, egy nagyon stabil, jó adottsággal rendelkező országról van szó, így tehát célszerű Magyarországnak szorosabbra fűzni a kapcsolatait ezzel az országgal, s ennek egyik legalapvetőbb módja, ha a beutazással és a tartózkodással kapcsolatos kérdéseket rendezzük először egy szűkebb kör esetében. Ez a megállapodás tehát lehetőséget ad arra, hogy a két fél diplomata-útlevéllel rendelkező állampolgárai vízummentesen tudjanak 90 napot meg nem haladó utazásokat tenni a másik fél területén. Ugyanakkor, ahogy olvassuk, az egyik félnek a másik fél területén működő diplomáciai vagy konzuli képviseletein szolgálatot teljesítő azon állampolgárok, akik érvényes diplomata-útlevéllel rendelkeznek, valamint ezen személyekkel közös háztartásban élő családtagjaik előzetesen kiállított vízum birtokában léphetnek a másik állam területére. Úgy vélem, hogy ez a megállapodás hatékonyan elősegíti majd a kétoldalú kapcsolatok ápolásának lehetőségeit.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Jordániával fennálló külkereskedelmi kapcsolatainkban, úgy hiszem, van még lehetőség a fejlődésre. Csak néhány számot szeretnék idézni: 2017-ben exportunkban a 80., míg importunkban a 87. helyet foglalja el Jordánia, amelynek kevesebb mint 8 millió lakosára egyenként 5300 USA dollár jut a GDP-ből. Országaink fejlettségbeli különbségeiből következik, hogy külkereskedelmi többletünk 2016-ban 45, 2017-ben 30 millió USA-dollárt tett ki. Exportunk 2017. évi visszaesése következtében jelenleg - a 32 millió dollárral szemben - 1,25 millió dollár értékű behozatal áll a KSH adatai szerint. Meggyőződésem, hogy ezen van mit javítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Jordániával való kapcsolataink szorosabbra fűzésének egyik alapvető feltétele, hogy egyfajta intézményesített partnerség álljon fenn közöttünk, s ennek alapján az általunk, ahogy államtitkár úr is említette, 2011-ben megtárgyalt, az Európai Közösségek tagállamaival, másrészt Jordánia közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás is jelenti. (Sic!)

A másik kritérium pedig az, hogy országaink között a közlekedés rendezett legyen. Sajnos, a távolságból és a térség helyzetéből fakadóan a légi közlekedés ügye szorul tisztázásra, és ez ugyancsak a 2011-ben általunk kihirdetett, az Unió és tagállamai, másrészről Jordánia közötti euromediterrán légi közlekedési megállapodás szabályozása, amelynek módosításáról ma nyílik lehetőség szavazni a tisztelt Házban. Bár minden körülmény adott, közvetlen légi járat sajnos nem közlekedik Ammánba, ezért sajnos a magyar állampolgároknak csak átszállással lehet eljutni, jellemzően például Bécs, Frankfurt, Isztambul vagy Róma érintésével juthatunk el. Az egyik, hazánkban komoly kapacitással működő fapados légi társaság, a Ryanair február 4-én jelentette be, hogy a 2018-as téli menetrendi időszakban hetente kétszer indít járatot majd Budapestről Jordániába.

Így tehát, tisztelt képviselőtársaim, okkal remélhetjük, hogy jövőbeli kapcsolataink szorosabb fonásában ez egyre inkább előre halad. Tisztelt képviselőtársaim, ezért kérem a törvényjavaslat támogatását. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportjának vezérszónoka Molnár Gyula képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

MOLNÁR GYULA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Általában külügyi kérdésekben nem szokott nagy vita lenni a Ház falai között, magam sem szeretném ezt a szokást megszakítani, azonban miközben én is üdvözlöm, ahogy az előttem szóló vezérszónok elmondta, hogy fontosak a kétoldalú kapcsolatok, örülök azoknak a mondatoknak, amiket államtitkár úr az expozéjában elmondott, mégis azt az egyszerű kérdést felteszem önöknek, a költőinek tűnő kérdést, hogy ha ma Magyarországon a politikával átlagosan foglalkozó ember számára Jordánia nevét kiejtjük, akkor milyen nevek jutnak eszükbe. Mit gondolnak az átlag magyar emberek akkor, amikor a jordán kétoldalú kapcsolatokról beszélünk és 90 napos vízummentességet biztosítunk diplomata-útlevéllel rendelkezők számára, mi is jut eszükbe? Államtitkár úr elegánsan nem szólt arról itt az expozéjában, hogy még mindig a jordán tiszteletbeli konzul tulajdonában lévő ingatlanban van-e az ammáni nagykövetsége Magyarországnak? Mennyit fizetünk ennek az embernek a magyar adófizetők pénzéből, mi van azzal a magyar állampolgársági kérelemmel, amit, ha jól tudjuk, akkor nemzetbiztonsági okokból végül is nem kapott meg Zaid Naffa? És továbbra is úgy gondolják, hogy helyes-e, hogy a magyar vízumkérelmek elbírálása ezen az emberen keresztül történik, helyes-e az, hogy ennek az embernek a magáncége marketingtevékenységre a kereskedőháztól, a magyar kereskedőháztól 220 millió forintos közpénzt kap?

Tehát amikor arról beszélünk, hogy nagyon helyes és fontos az, hogy a kétoldalú kapcsolatok erősödjenek, amikor arról beszélünk, és mi is nyilván támogatni fogjuk ezt az indítványt, hogy a diplomata-útlevéllel rendelkező emberek vízummentesen 90 napig tartózkodhassanak, akkor azt gondolom, hogy ezekre a kérdésekre, amiket csak felvillantottam, mindenképpen érdemes a kormánynak és államtitkár úrnak válaszolni. Amíg ezt nem teszik meg, addig mindig lesz annak táptalaja ebben az országban, hogy ez az egyezmény nem szól másról, mint bizonyos üzleti körök számára a könnyebb és egyszerűbb mozgás lehetőségét megteremteni Jordániába. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most van lehetőség arra, hogy képviselői felszólalások következzenek. (Jelzésre:) A Jobbik-képviselőcsoportból Szilágyi György képviselő úr, az Országgyűlés jegyzője kért szót. Parancsoljon, jegyző úr!

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! A vita során valóban jogos kérdések merültek fel különböző gazdasági kapcsolatokkal, folyamatban lévő gazdasági kapcsolatokkal kapcsolatban, ami itt elhangzott, de úgy érzem, hogy ez most, jelen pillanatban nem erről szól. Minden országnál elvárható az, hogy azok az állampolgárok, akik diplomata-útlevéllel rendelkeznek, azok annak az országnak a megbízható állampolgáraiként kívánnak szerte a nagyvilágban utazni. Úgy gondoljuk, hogy ez egy technikai jellegű módosító javaslat, egy technikai jellegű javaslat, éppen ezért a Jobbik Magyarországért Mozgalom támogatja, hogy a vízummentesség életbe lépjen azoknál az embereknél, akiknek, mint mondom, valóban a saját országaikban minden valószínűség szerint megbecsült állampolgároknak kell lenniük ahhoz, hogy diplomata-útlevéllel rendelkezzenek. Tehát mi támogatjuk a javaslatot. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem, hogy kíván-e még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom. Most megkérdezem Menczer Tamás államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Igen, kíván. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr, csak röviden egy felvetésre. A támogatást szeretném megköszönni, Molnár képviselő úr felvetésére pedig annyiban szeretnék reagálni, hogy a felvetést megértettem, hozzáfűznivalóm annyi lenne, hogy mindig a küldő ország szuverén joga az, hogy kit jelöl tiszteletbeli konzulnak, ez ebben az esetben is így történt, és talán annyi megjegyzést még az üggyel kapcsolatban fontos tenni, hogy Zaid Naffa tiszteletbeli konzuli működését 2003-ban a szocialista kormány külügyminisztere, Kovács László engedélyezte. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:   25-28   29-38   39-48      Ülésnap adatai