Készült: 2024.09.23.01:18:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2021.02.15.),  78-83. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:33


Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tehát képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Demeter Márta, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Önöknek tényleg minden élet számít vagy csak a közpénz lenyúlása a fontos?” címmel. Az interpelláció megválaszolására miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter urat bízta meg. Az interpellációra miniszter úr felkérésére Schanda Tamás János államtitkár úr válaszol. Öné a szó, képviselő asszony.

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem tudom, hogy az emberi életekért vagy pedig a közpénz lenyúlásáért felelős az Innovációs és Technológiai Minisztérium, de akkor ez ki fog derülni.A tavaszi ülésszak első napján sajnos ismét meg kell állapítsuk, hogy a kormánypártok az elmúlt hónapokban semmit sem hallottak meg az emberek hangjából, lényegében segélykiáltásából. Szeretném itt konkrétan is megemlíteni azt a katás vállalkozót, aki a vállalkozása bővítéséhez kettőmillió forint kölcsönt szeretett volna igényelni, ehhez amit elvártak volna tőle, az 1,3 millió forint havi árbevétel, ami teljes abszurdum. És ideidézném azt a vendéglőst is, aki a mai napig nem kapta meg a beígért bértámogatást, mint ahogy azt is ideidézném, aki nehezen megkapta a támogatást, de egy fillért nem látott abból, hiszen a NAV azonnal elvitte a számlájára beérkezett összeget. Önök így nem kormányoznak, és így hagynak tömegeket az út szélén.

Láthatóan viszont a közpénz lenyúlása sokkal fontosabb az önök számára. Eddig a turizmus volt az, amit felpumpáltak uniós pénzzel és hazai állami forrásokkal, csak előtte teljesen átrendezték a tulajdonviszonyokat; most az oktatás lett az új turizmus. Hiszen míg az egészségügy vergődik a pénz hiányától, az emberek nem kapják meg megfelelő ütemben az oltásokat, addig önök mindent bevetettek  még az alaptörvény-módosítást is , hogy a vagyonkezelő alapítványokat, vagyis a fideszes vagyonkezelőket százmilliárdokkal, kastélyokkal, vitorláskikötőkkel és egyéb javakkal tömjék ki az adófizetők pénzéből. És ide csatornáznák be a gazdaság helyreállítására érkező uniós források egy részét is. Na, persze csak azután, hogy ebben a szférában is átrendezték előtte a tulajdonviszonyokat.

És hogy mekkora hazugság, amikor azt állítják, hogy a felsőoktatás nagyszabású fejlesztéséről szólna a dolog: miért nem az alapítványok tartják fenn az egyetemeket, miért az adófizetők pénzéből az állam tartja fenn a jövőben is az intézményeket a normatívával ugyanúgy, ahogy eddig? Az elmúlt tíz évben minden állami és kormányzati eszköz rendelkezésre állt volna ahhoz, hogy érdemben fejlesszék a magyar felsőoktatást. És mire futotta? Az intézmények kormány alá rendelésére a kancellárokkal. Most mitől oldja meg a felsőoktatás minőségi problémáit a tulajdonosváltás? És a vagyon mellé miért nem társul a felelősség is? A Miskolci Egyetem adósságrendezése is jó példája annak, hogy önök hogyan képzelik el a kiprivatizált egyetemek működtetését. A válság kellős közepén az elvben válságkezelésre szolgáló forrásokból 435 millió forintot adnak a vagyonkezelő alapítványokhoz kiszervezett egyetem adósságainak konszolidációjára. Tehát önök a vagyont magánosítják, de a költségeket társadalmasítják.

(14.50)

És ha nem pusztán a pénzlenyúlás a céljuk, akkor felmerül a kérdés, hogy vajon miért pont akkor szervezik ki a pénzt a vagyonkezelő alapítványokhoz, amikor egyébként 1500 milliárd forintot fognak szánni a felsőoktatás feltőkésítésére uniós pénzből; persze abból a helyreállítási alapból, amit folyamatosan vétózgattak.

Tehát ez lenne önök szerint a válságkezelés? És most nem a Fidesz válságára gondolok, hanem azokra az emberekre, akik tömegével elvesztették a munkahelyüket, vállalkozásaikat. Kérdésem, hogy a következő egy évben is ezt a politikát fogjáke folytatni. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Schanda Tamás János államtitkár úrnak. Parancsoljon!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az ITM feladat- és hatásköreit a kormány statútumrendelete szabályozza. Az én munkakörömet a miniszter határozza meg, és bármilyen kérdést is tesz föl  érti vagy nem érti a szándékainkat, azokat a stratégiákat és jogszabályalkotási javaslatokat, amiket teszünk , nekem mindig nagy megtiszteltetés önnek válaszolni.Tisztelt Képviselő Asszony! Engedje meg, hogy azért azt elmondjam, hogy amikor ön a kormány válságkezelését támadja és nemtetszését fejezi ki, akkor az azért némiképpen álságos. Ön ugye, megjárta már a kommunista utódpártot is, azt a pártot is, amelyiknek az elhibázott válságkezelését, a 2008-as válság totális félrekezelését köszönhetjük.

Az az időszak is a megszorításokról szólt, a családok és a magyar vállalkozások sanyargatásáról, a magyar dolgozók életének újabb és újabb terhekkel való megnyomorításáról. De, tisztelt képviselő asszony, ez az, amit önök most is akarnak és most is javasolnak. És az a párt, ahová ön most átejtőernyőzött, mára kicsit arcélét vesztette, és Gyurcsány Ferenc karjai között keresi a politikai túlélés lehetőségeit, hogy egy-két mandátumot talán még megszerezzenek. Innen is hiteltelennek gondoljuk ezeket a bírálatokat és ezeket a javaslatokat. (Demeter Márta: Eltelt két perc!)

Tisztelt Képviselő Asszony! A magyar kormány idejekorán nekikezdett a vírus elleni védekezésnek, és a munkahelyek védelmére is jelentős erőforrásokat allokáltunk, hiszen a munkahelyeket meg kell védeni, és új munkahelyeket kell teremteni. Erről szólt a gazdaságvédelmi akcióterv, és ez a védekezés az ön állításával ellentétben egyértelműen sikeres volt, hiszen a foglalkoztatottak száma ismét meghaladja a 4,5 millió főt, vagyis a vírus berobbanása előtti értéket. A munkanélküliség pedig az egyik legalacsonyabb Európában. Ez azt mutatja, hogy a kormányzati intézkedések célt értek, és valóban hasznosultak.

A gazdaságvédelmi akciótervet viszont lezártuk, és indul a gazdasági újraindítási akcióterv. Ennek a pontos elemeiről, tisztelt képviselő asszony, a mai ülésnapon már hallhatott, de engedje meg, hogy felhívjam a figyelmét arra, hogy 5 százalékra csökkentettük a lakásépítés áfáját; az a cél, hogy évente mintegy 40 ezer lakás épüljön fel. 6 millió forintos kedvezményes hitelt adunk a családoknak a lakások felújításához, ebből 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás. Ez azért is különösen jelentős, mert a baloldali kormányok megszüntették az otthonteremtési támogatást, és devizahitelezésbe lökték a magyar családokat. Új hitelkonstrukcióval támogatjuk a kis- és középvállalkozásokat; bértámogatást adunk a bajba jutott vállalkozásoknak; hitelmoratórium; béremelés az orvosoknak, a 25 év alattiaknak szja-kedvezmény; és a 13. havi nyugdíj visszaépítése, amit pont az ön volt pártja vett el a magyar nyugdíjasoktól, az idős honfitársainktól.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ami pedig a felsőoktatási intézményeket illeti, erről is volt ma már szó, a kormány egyértelműen a gazdaságfejlesztés és az innováció központi szereplőiként számít a magyar egyetemekre, felsőoktatási intézményekre, és számukra rugalmasabb, kiszámíthatóbb, szabadabb működési környezetet szeretne teremteni. És valóban, ahogy ön is mondta, az egyetemek egyértelműen nyertesei lesznek az Európai Unió helyreállítási alapjának.

Köszönöm megtisztelő figyelmét, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DEMETER MÁRTA (LMP): Nem fogadom el, tisztelt elnök úr. Államtitkár úr, lényegében egy ilyen politikai elemzést hallottunk volna öntől; azt értem, hogy miért nem azon a pályán helyezkedett el, merthogy köszönőviszonyban nincs ez a valósággal. Viszont arra felhívnám a figyelmét, hogy tényleg nemcsak a lóláb lóg ki, hanem most már az egész ménes, ugyanis önök a válságkezelés helyett elképesztő pénzeket osztanak ki például a ZalaZone Zrt.-nek a zalaegerszegi lövészpáncélosgyár megvalósítására, 29 milliárdot az emberek pénzéből csak eddig. Ha ezt a helyi kkv-knak adják, akkor ebből a pénzből 5600 munkahelyet lehetett volna teremteni éves átlagkeresettel a belebegtetett 500 helyett.

Ugyanígy a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. kapott 198 milliárd forintot, hogy lényegében kiváltsák azt a hitelt, amit a Budapest Bank megvásárlására vettek fel, 38 ezer ember éves átlagkeresetét, mint ahogy az állami vezetők ellátásával foglalkozó kormányzati intézmény 22 milliárd forintot, 4200 ember átlagkeresetét  tehát összesen 50 ezer munkahelyet lehetett volna teremteni. (Az elnök csenget.) Önök nem ezt tették, hanem a kormányzati haveroknak osztogatnak. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai