Készült: 2024.09.20.07:12:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2021.02.15.),  47-50. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:13


Felszólalások:   43-46   47-50   51-53      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Ami az előbbi megjegyzésemet illeti, vagyis hogy Bánki Eriké volt az utolsó napirend előtti hozzászólás, annyiban korrekcióra szorul, hogy a frakciók sorában, ugyanis Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló kért és kapott napirend előtti felszólalásra lehetőséget. Megadom a szót.

FARKAS FÉLIX nemzetiségi szószóló: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! 1945. január 27-én szabadult fel a leghírhedtebb náci haláltábor, Auschwitz-Birkenau. Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben emléknappá nyilvánította január 27-ét. Az Országgyűlés 2021. évi első ülésén fontosnak tartom, hogy a hatmillió áldozatra, köztük a roma elhunytakra is emlékezzek. De mi, romák nem csak egy évben egyszer, nem csak az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának évfordulóján emlékezünk a holokausztra és a második világháború emberéleteket követelő szörnyűségeire. Nekünk, romáknak mindennap emlékeznünk és emlékeztetnünk kell erre, hogy soha többé ne ismétlődhessék meg ez a borzalom. Az ott elhunytak leszármazói a mai napig magukon hordozzák lelkükben ezt a bélyeget. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a világon élő cigányság és a hazánkban élő közel egymillió honfitársam identitása, kultúrája, önazonossága védendő érték, és fel kell hívnunk minden adandó alkalommal embertársaim figyelmét arra, hogy senkit nem lehet származása miatt bántani, megszólni, megalázni, különösen nem lehet eltiporni, kivégezni, halálba taszítani. A megemlékezés mindig nehéz, mert amikor emlékezünk, akkor beszélnünk is kell egy tragédiáról, és amikor beszélünk, akkor fájó emlékek törnek elő.

De ugyanígy nem tudja a cigányság elfelejteni azt sem, amikor az 1990-es években szkinhedek járták az országot, köztük későbbi jobbikos képviselők. Cigány testvéreimet rendszeresen zaklatták, gyakran fizikailag is bántalmazták, csak azért, mert sötétebb volt a bőrük színe. Aztán a szocialista kormányzás ideje alatt jött a Magyar Gárda Mozgalom a Jobbik irányításával, minden tisztességes magyar embert megbotránkoztatva és a romákat félelemben tartva.

A magyarországi cigányüldözés utolsó momentuma a 2008-2009-es romagyilkosságok időszaka. A gyilkosok hat áldozatot hagytak maguk után, köztük egy ötéves kisgyermeket. Ők ugyan ma már börtönben ülnek, de a találgatások még ma is aktuálisak: kik voltak az ötletadók, és kik voltak a felbujtók? Az akkori szocialista kormánynak az lett volna a feladata, hogy az antiszemitizmus, a rasszizmus és mindenfajta kirekesztés és megkülönböztetés elleni küzdelem fontosságára koncentráljon, ezzel szemben hagyta, hogy a Jobbik a Magyar Gárdával masírozhasson. A baloldal a nyilvánosság előtt is összeállt a Jobbikkal, és nem érdekli semmi más őket, csak a hatalom. Én biztos vagyok abban, hogy önök tőlünk, romáktól, támogatást nem fognak kapni, hiszen valamennyien emlékezünk erre az időszakra.

Tudják, romaként megnyugtató, hogy 2010-ben végre jött a jelenlegi kormány, amelyik nem asszisztál a kirekesztéshez és a rasszizmushoz, amely a kormányzása idején felszámolta a Magyar Gárdát, kézre kerítette a romagyilkosság-sorozat elkövetőit, és zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmus minden formája ellen; az Alaptörvénybe foglaltaknak megfelelően védi a nemzetiségeit, nem hagyja, hogy valakit származása miatt kirekesszenek, és biztosítja az alapvető jogokat mindenféle különbségtétel nélkül.

Az emlékezés és emlékeztetés azért fontos, hogy hasonló szörnyűségek ne történhessenek újra; hogy se a második világháború borzalmai, se a Magyar Gárda masírozása, se a szocialista érában elkövetett romagyilkosság-sorozat ne ismétlődhessék meg. Nem akarunk soha többé egy szélsőséges ideológia áldozatává válni, és nem akarunk többé fekete háromszöget viselni csak azért, mert más a bőrünk színe.

(14.00)

Végül engedjék meg, hogy őszinte részvétemet fejezzem ki az Országos Roma Önkormányzat egyik elhunyt képviselője, Rafael Gyula családjának, aki a koronavírus áldozata lett.

Sajnos, több életet is követelt ez a szörnyű vírus. De most már megcsillant a remény. Remélem, hogy az életmentő vakcina minden emberhez kellő időben eljut. Megköszönöm a magyar kormánynak, a Belügyminisztériumnak, az operatív törzsnek és mindenkinek, aki tesz azért, hogy a koronavírusra mihamarabb csak mint egy rossz emlékre gondoljunk.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Vigyázzanak magukra, vigyázzunk egymásra! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra Kontrát Károly államtitkár úrnak adom meg a szót.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Szószóló Úr! Január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján megrendülten állunk és hajtunk fejet 6 millió meggyilkolt ártatlan, köztük roma áldozatok emléke előtt. Az áldozatokra emlékezünk. Sokan ilyenkor egy-egy fényképet vesznek elő a családi albumból, és a tőlünk elvett testvérre, szülőre, nagyszülőre, az életük hajnalán meggyilkolt gyermekekre gondolunk. A mi feladatunk az, hogy ez a rettenet soha többé, soha többé ne fordulhasson elő. Soha ne fordulhasson elő, hogy szkinhedek járják az országot, mint a kilencvenes években; soha ne forduljon elő, ami a szocialista kormányzás alatt megtörtént, hogy a Magyar Gárdának nevezett mozgalom a Jobbik vezetésével roma honfitársainkat félelemben tartotta. Rémálmainkban se jöjjön elő, ami 13 évvel ezelőtt, a Gyurcsány-kormány alatt történt, hogy rasszista támadásokat indítottak cigány polgártársaink ellen, és embereket gyilkoltak meg gyűlöletből, a bőrszínük miatt. Mélyen együtt érzünk az áldozatok hozzátartozóival.

Nem feledkezhetünk meg arról, hogy akkor Magyarország, a bűncselekmények elkövetésének idején olyan helyzetben volt, hogy nem tudta megvédelmezni saját polgárait. Mit kell tennünk annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson elő? Emlékeznünk kell, és cselekednünk kell. Soha nem szabad meghátrálnunk, amikor az emberi életeket védjük; mindig az áldozatok mellett kell állni, ez nem többség vagy kisebbség, hanem emberi méltóság kérdése.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-KDNP-kormány volt az, amely felszámolta az egyenruhás bűnözést, megszűnt a Magyar Gárda, kézre kerítette a romagyilkosság-sorozat elkövetőit, és zéró toleranciát hirdetett meg az antiszemitizmus minden formája ellen.

Magyarország ma biztonságos ország, Európa egyik legbiztonságosabb országa. A Fidesz-KDNP-kormány nem tűri, hogy félelmet keltő csoportok bármilyen etnikai vagy kulturális, társadalmi csoporttal szemben fellépjenek, ezért az elkövetőket, a rendbontókat a törvény erejével vonja felelősségre.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Szószóló Úr! Őszinte részvétemet fejezem ki az Országos Roma Önkormányzat elhunyt képviselője, Rafael Gyula családjának, aki a koronavírus áldozata lett.

Több európai országban is tombol a harmadik hullám, amely Magyarországot is fenyegeti, ezért javasoljuk és kérjük meghosszabbítani a védelmi intézkedéseket. Kérem, támogassák a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló törvényjavaslatunkat.

Közös erővel le fogjuk győzni a minket fenyegető járványt, és mielőbb visszatérünk korábbi életünkhöz. Ehhez kívánok mindannyiunknak erőt és egészséget. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   43-46   47-50   51-53      Ülésnap adatai