Készült: 2024.09.20.21:51:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2021.02.15.),  184-191. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:   176-183   184-191   192-199      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Mi a különbség a balliberális és a nemzeti válságkezelés között?” címmel. Tisztelt képviselő úr, a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Schanda Tamás államtitkár urat jogosította fel. (Nacsa Lőrinc igent int.) A képviselő úr jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó. Parancsoljon!

(Folytatás 179/2-ben!)

2018-2022. országgyűlési ciklus Budapest, 2021. február 15. hétfő 179/2. szám

Országgyűlési Napló

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A koronavírus-járvány következményeként a gazdaság és különösen annak egyes szektorai az egész világon, Európában és így hazánkban is számos nehézséget szenvedtek el. Most, hogy a válságkezelés eddigi lépései megtörténtek és a gazdaság-újranyitási akcióterv fő pillérei is ismertek, nem okoz nehézséget mérleget vonni és megnézni, hogy egy gazdasági válságra hogyan reagált a Gyurcsány-Bajnai-páros, és mit tett a polgári-nemzeti kormány.2008-2009-ben a balliberális kormány a megszorítások híve volt, a családokat és az időseket sanyargatták leginkább, miközben a külföldi megfelelési kényszer a tetőfokára hágott akkoriban. Nézzünk pár intézkedést a teljesség igénye nélkül, mi lett a következménye a 2008-as, 2009-es Gyurcsány-Bajnai-féle hitelpaktumnak és az évek alatt félrekormányzott gazdaságnak. Megszüntették a családi adókedvezményt és az otthonteremtési kedvezményeket, valamint megszüntették a kedvező lakáshiteleket. A 600 milliárdos pénzkivonástól az összeomlás szélére sodródott a betegellátás, iskolabezárások, bérelvonás és elbocsátások történtek a pedagógusok között. Egyhavi nyugdíjelvonás és a nyugdíjak reálértékének drasztikus csökkentése következett be, valamint háromszoros gázáremelés. Ez még mind nem elég! Megemelték az adókat, a személyi jövedelemadót, a jövedéki adót, és megemelték a nyugdíjkorhatárt is. Elképesztő mértékben csökkentették az önkormányzati támogatásokat, 10 százalékkal megvágták a táppénzt, és felszámolták a gázár- és távhő-kompenzációt.

Csak pár példa az elhibázott, embereket sanyargató válságkezelésből. Gyurcsány Ferenc felesége a közelmúltban ezt be is ismerte, amikor egy tévéinterjúban azt mondta, hogy sikerült megmenteni a bankokat, de nem sikerült megmenteni az embereket. Ez volt tehát a baloldal válságkezelése, sanyargatták a családokat, sanyargatták az időseket, és a bankokat mentették az emberek helyett. Ez volt az, amire az emberek nemet mondtak, és nem kértek többet olyan válságkezelésből, amelyből minden Magyarországon élő ember, kivéve az önök oligarcháit, a vörös bárókat és a barátaikat, rosszul jött volna ki. Ezért kérdezem államtitkár urat, mi a különbség a balliberális és a nemzeti válságkezelés között. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint hallottuk, Schanda Tamás államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a baloldal és a polgári-nemzeti kormány között alapvető filozófiai és hozzáállásbeli különbségek vannak. Mi a munkában hiszünk a megalázó segélyezés helyett, mi munkaalapú gazdaságot építünk, mi a családok megsarcolása helyett pedig családbarát, a magyar családokat segítő intézkedéseket hajtunk végre. A baloldal katasztrofális kormányzása alatt épp ezzel ellenkező intézkedéseket hozott: megsarcolta a családokat, a dolgozókra pedig elviselhetetlen terheket rakott.

(16.30)

Tisztelt Képviselő Úr! A baloldal válasza a válságra az adóemelés volt. Az áfa általános kulcsát 5 százalékponttal emelték, és ingatlanadót is ki akartak vetni. Mi ezzel szemben a lakásépítés áfáját 5 százalékra csökkentettük.

A baloldal a válságban megadóztatta a családokat. Mi ezzel szemben támogatásokat biztosítunk, mint például a 6 millió forintos kedvezményes hitelt a lakások felújításához, amiből 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás. Ez mind-mind a gazdaság-újraindítási akcióterv része.

Ne felejtsük el, hogy a baloldal megszüntette a 13. havi nyugdíjat. Mi a válságban, pont a válság miatt is, megkezdjük a 13. havi nyugdíj visszaépítését, amit pont a baloldal vett el az idős honfitársainktól. Ez mintegy 3 millió embert érintő intézkedés.

Tisztelt Képviselő Úr! Az ellenzék éppen ezért hiteltelen, amikor a munkahelyek megvédéséről van szó, hiszen a baloldal korábban, ezt mindannyian jól tudjuk, megszorításokkal és adóemelésekkel kezelte a válságot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Látszik, hogy a baloldaliak válasza a válságra mindig az adóemelés, az emberek sanyargatása és az idősek kisemmizése. Hiszen láthatjuk, hogy a mostani koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek közepette is a baloldali városvezetők kizárólag adóemelésekben tudnak gondolkodni. Ezért is örömteli, hogy a kormány megtette azt a szükséges lépést, miszerint megtiltotta, hogy az önkormányzatok ilyen nehéz járványhelyzetben és válsághelyzetben további adókkal sanyargathassák az ott élő embereket és az ott működő vállalkozásokat, hiszen számos baloldali önkormányzat folyamatosan adóemelésekben gondolkozott, mint a válságkezelés bevált szocialista módszere.Köszönöm államtitkár úr, hogy felsorolta a gazdaság-újranyitási akcióterv bizonyos elemeit. Egy szimbolikusat szeretnék én is kiemelni, hiszen elkezdődött a 13. havi nyugdíj visszaépítése. A Gyurcsány Ferenc vezette kormány nyújtotta be azt a törvényjavaslatot, és az itt lévő baloldali képviselők közül is többen megszavazták, hogy elvettek egyhavi nyugdíjat az idősektől, akik évtizedekig a hátukon vitték ezt az országot. Örülök, hogy a Fidesz-KDNP-kormány ezt vissza tudja adni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Schanda Tamás államtitkár urat is. Parancsoljon!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ne feledkezzünk el arról sem, hogy a baloldal semmit nem változott 2010 óta. Jól láttuk ezt a mai nap is, amikor nemet mondtak a járvány elleni intézkedésekre, és nemet mondtak arra, hogy a szükséges támogatásokat biztosítani tudjuk. Tisztelt Képviselő Úr! Ha a baloldalon múlt volna, akkor február 22-én éjféltől nem lenne több ágazati bértámogatás, nem lenne hitelmoratórium, nem lenne adó- és járulékcsökkentés, nem lenne bérletidíj-elengedés, nem lenne háziorvosibér-rendezés, ráadásul a támogatásokon túlmenően a védekezés valamennyi szabálya is hatályon kívül helyeződne. A baloldal ennyit tud felmutatni: akadályozzák a védekezést. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   176-183   184-191   192-199      Ülésnap adatai