Készült: 2024.09.23.19:30:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:23


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ugyancsak „Aktuális ügyekről” címmel napirend előtti felszólalásra jelentkezett az LMP képviselőcsoportjából Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban „Aktuális ügyekről”, ez a címe a mai napirend előtti felszólalásomnak. Olyan ügyekről, olyan javaslatokról, indítványokról fogok beszélni, amelyeket az elmúlt bő egy hétben láthattunk a kormány és egyes kormánypárti képviselők részéről, illetve olyan intézkedésekről is, amelyeket egyes kormánytagok jelentettek be, vagy hozzájuk köthető.Azt látjuk, hogy ezek az intézkedések  a kormányzat részéről egy ilyen törvénybejelentési dömping volt látható nyilván az időprés miatt  nagyjából szimbolizálják azt, hogy mit várhatunk a kormány politikájától, mi a kormány politikájának a lényege, mi jellemző rá, illetve mik azok a szempontok, amelyek hiányoznak a kormány politikájából. Alapvetően én most nem egy hibalistát szeretnék, mondjuk így, nem az elmúlt hét hibalistáját szeretném ismertetni, hanem néhány konkrét példa útján, néhány konkrét, fontos példát említve szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy jól látható, hogy a kormány mit gondol a parlamenti működésről, az ellenzék szerepéről, mit gondol a nemzeti érdekek érvényesítéséről a kormányzása során, illetve mit gondol az önkormányzatokról.

Ugye, azt már az elmúlt sok-sok évben, az elmúlt kilenc évben legkésőbb megtudhattuk, hogy a Fidesz politikájának a lényege a kommunikációs kormányzás, a közpénzből folytatott propaganda, aminek a lényege a hatalomhoz való görcsös ragaszkodás, és ennek rendelnek alá mindent, adott esetben készek a nemzeti érdekeinket is kiárusítani. Azt láthattuk, és óriási figyelmet, mondhatjuk, már-már botrányt kavart az az intézkedéscsomag-javaslat, amit bejelentettek az országgyűlési képviselők jogállása, illetve a házszabályt érintő határozat tekintetében. Ezzel bemutatták azt, hogy mit gondolnak a parlament működéséről, mit gondolnak az ellenzék szerepéről. Erről a kérdésről, azt gondolom, hogy ezen a héten még igen komoly és heves vitákat fogunk folytatni.

(13.50)

Ugyanakkor az is kiderülhetett azok számára is, akik eddig nem látták át, hogy a kormány politikájából és a kormány munkájából éppen a nemzeti érdekek érvényesítése hiányzik leginkább. Ha szükségesnek látják, akkor bármikor képesek ezeket az értékeket, ezeket az érdekeket is kiárusítani.

A legeklatánsabb példa az elmúlt hétről talán az volt, amikor múlt héten kedden Palkovics miniszter úr Pekingben bejelentette, hogy már minden utolsó korlát is elhárult a Budapest-Belgrád vasútvonal projektje elől, ugyanis még idén alá fogják írni a finanszírozási szerződést. Két héttel ezelőtt Szijjártó miniszter úrtól próbáltam megtudakolni, hogy itt a közel ezermilliárdos projekt kapcsán milyen megtérülési garanciák vannak, hát, semmit nem tudott mondani miniszter úr, és minden irányból nagyjából kiolvasható, hogy ez az óriási gigaprojekt a magyar nemzeti érdekek szempontjából semmilyen módon nem igazolható. Ezzel gyakorlatilag nem tesz mást a kormány, mint hogy ezermilliárd forintot kivesz a magyar adófizetők zsebéből. Mégis ezt a lépést megteszik, és tudjuk jól, hogy ez a magyar nemzeti érdekek szempontjából  ismétlem  nem értelmezhető, ugyanakkor a kínaiak számára nyilván óriási érdek, illetve Mészáros Lőrinc cégei körülbelül 300 milliárd forinttal részesedhetnének majd ebből a gigaprojektből.

De szintén szimbolikus előterjesztés volt az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény előterjesztése, amit szerencsére levettek a napirendről, de azért mindenképpen szimbolikus ennek a javaslatnak, a ratifikációnak a beterjesztése és annak a módja is, ahogy azt levették a napirendről. Úgyhogy teljesen világos, hogy ennek a szabadkereskedelmi egyezménynek a kihirdetése a nemzeti szuverenitásunk feladása egy olyan kormány, egy olyan kormánytöbbség részéről, aki magát nemzetinek hazudja.

Teljesen világos, hogy itt a multinacionális cégek profitérdekeinek megfelelően gyakorlatilag a kormány feltette a kezét, ezzel kiárusítva az élelmiszer-biztonságot, a munkajogokat, a környezet védelmét, egyáltalán feladják a nemzeti szuverenitást. És az is szimbolikus, hogy ezt a ratifikációt végül is nem azért vonták vissza, mert ne lennének képesek bármikor kiárusítani a nemzeti érdekeinket, hanem azért, mert önök is számítanak arra, hogy lesz az EU-ban olyan kormány, kormánytöbbség, amely valóban az adott nemzeti érdekeknek megfelelően ezt a ratifikációt meg fogja akadályozni. Így igazából teljesen felesleges önöknek ezt beterjeszteni, és ha beterjesztették volna, nyilván a korábbi gyakorlatnak megfelelően el is fogadták volna.

Az is szimbolikus, hogy milyen intézkedéseket terjesztettek be az önkormányzatok működését érintően. Várta mindenki Magyarországon, hogy itt bő egy hónappal az önkormányzati választáson elszenvedett kudarc után Orbán Viktornak és a Fidesz-kormánynak mi lesz a reakciója, mit fognak tenni, és mondhatjuk, hogy senkit nem lephetett meg ez a reakció. Önök úgy gondolják, és eszerint is cselekszenek, hogy ha súlyosan teret veszítettek az önkormányzatokban, akkor az alapvető zsigeri reakció az önök részéről, hogy megpróbálják tovább korlátozni az önkormányzatok működését és az önkormányzatok autonómiáját.

Ugye, szintén számos intézkedést lehetne sorolni, amivel ilyen irányba terelik a magyar közéletet és a magyar politikát, de ezek között kiemelkedő az a döbbenetes intézkedés, hogy az egyik legfontosabb közszolgáltatás, a közösségi közlekedés tekintetében nem azt a régi adósságot próbálják megoldani, hogy megadják az önkormányzatok számára megfelelő finanszírozást, megfelelő központi finanszírozást, hanem egyszerűen csak rámutatnak az önkormányzatoknál bizonyos tételekre, és diktátumként meg akarják parancsolni az önkormányzatoknak, hogy az iparűzésiadó-bevételekből finanszírozzák ezt.

Tudom azt, kormánypárti képviselőtársaim, hogy nehéz megemészteni ezt az önkormányzati választási kudarcot, de ezekkel az intézkedésekkel önök nem az ellenzéki politikusokat fogják büntetni, hanem mindazokat az embereket, akiket érintenek ezek a fontos közszolgáltatások, mind az ellenzéki és mind a kormánypárti vezetésű városokban is. Köszönöm szépen. (Taps az LMP, a DK, az MSZP és a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A kormány nevében frakcióvezető úr napirend előtti felszólalására Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Nyilván nem véletlen, hogy a felszólalásából elfelejtette azokat említeni, hogy a családok számára mennyi előnnyel járnak ezek a törvényjavaslatok, hogy a bürokrácia csökkentésében mennyire fontos, akár annak, aki építkezik vagy személyi adatai változnak, igazolványt vált ki, mennyivel egyszerűsödik az ő helyzete, hogy az elektronikus ügyintézés milyen mértékben terjed tovább szerencsére a magyar államigazgatásban, és még sok minden más intézkedést elfelejtett. Önmagával kezdte, tisztelt képviselő úr, a saját helyzetével mint ellenzéki országgyűlési képviselő. Tudja, minden házszabályi rendelkezés, amelyik itt a mi működőképességünk kereteit megszabja, minden képviselőre ugyanúgy vonatkozik. Tehát van egy régi mondás: védd a törvényt, és a törvény is megvéd téged. Ezek a jogszabályok csak arról szólnak, hogy a rendbontók ellen lehessen fellépni, és a rend betartóit, a házirendnek, a házszabálynak a betartóit pedig védjük meg, tisztelt képviselő úr. A parlament a jogalkotás mellett elsősorban önöknek, ellenzéki képviselőknek nyújt terepet. Önök tudják a végrehajtó hatalmat, a kormányzatot itt a parlamentben kontrollálni. Azok a szabályok, amelyek a házszabályban kimunkálásra kerültek, pontosan az önök kontrolljának a hétről hétre történő érvényesülését szolgálják, tisztelt képviselő úr, és valahogy ön mindig abból indul ki, és az összes többi ellenzéki képviselőtársa mindig abból indul ki, hogy önök rendbontók lesznek, és ebben az esetben önöket hátrány érheti. Tisztelt Képviselő Úr! Ezek a szabályok garanciális szabályok arra, hogy mindenki minden jogosítványával élhessen. És műfaji adottság, hogy a törvényalkotás mellett a végrehajtó hatalom kontrolljában önök azok, akik a legtöbbször élnek ezekkel a kontrollmechanizmusokkal.

Tisztelt Képviselő Úr! Amit itt ellenzéki képviselők akár tavaly decemberben, akár idén ősszel megtettek a parlamentben, ezt nem hiszem, hogy Európában, főleg Nyugat-Európában, bármelyik törvényhozásban egyébként megtehették, megengedhették volna maguknak, és egyébként nem feltétlen a házszabály miatt. Nem azért, mert a házszabályba bele van írva, hogy tilos tülkölni, meg tilos a szavazásban vagy az üléslevezetésben akadályozni a képviselőtársaikat, hanem a saját frakciójuk is úgy dönt, hogy ilyet nem tesznek. Mert, tudják, önökre is választópolgárok szavaztak, ránk is választópolgárok szavaztak, ez a végeredmény kerekedett ki belőle.

Kérem, tisztelje azoknak a választóknak a véleményét is, akik a kormánypárti képviselőkre szavaztak, és ne akadályozzák meg, hogy annak a több millió embernek a véleménye itt a parlamentben, törvényi formában is megtestesüljön, akik nem önökre, hanem ránk szavaztak. És ne ránk legyenek mérgesek akkor, amikor az előző három választáson nagyon nagy, döntő mértékben a kormánypártok jelöltjeit és listáit támogatták a választók, tisztelt képviselő úr, talán nem csak a Ház méltóságát. Így a választókat, a minket megválasztó választókat is tisztelhetnék, hogy nem erőszakkal akarják azt megakadályozni, hogy amire a mi választóink minket ide a parlamentbe küldtek, azt itt megtehessék. (Dr. Vadai Ágnes: Hát, lopni biztos nem küldtek ide!  Az elnök csenget.)

Másik: tisztelt képviselő úr, ön zöldpárti képviselőként az elmúlt percekben felállt a magyar parlamentben, és vasútépítés ellen szólalt föl. Szerintem ezt külön be lehetne keretezni, és körbe lehetne küldeni az önök zöldpárti európai testvérpártjainak, hogy vane még egy zöldpárt Európában, amely vasútépítés ellen szólal fel a parlamentben. (Taps a kormánypártok padsoraiból.) Miközben elvileg minden zöldpárt minden országban a világon amellett szólal föl, hogy építsünk vasutat vagy adott esetben kikötőt (Demeter Márta közbeszól.  Folyamatos közbeszólások), de a közútról…  a környezetszennyező, a környezetszennyező, a környezetszennyező szállítási formák helyett (Az elnök csenget.) legyen környezetbarátabb vasúti szállítási forma is.

Ön csak azért, mert annyira elvakult már a kormánypártokkal szembeni érzelmeitől, hogy már mindent ellenez, ami kormánypárti, még ezért egy vasútépítést is képes ön itt ellenezni. De azt hiszem, hogy abban is rekordot döntött, tisztelt képviselő úr, hogy ön egyik percben a keleti nyitás típusú kormányzati előterjesztéseket támadta, majd utána a nyugat-európai típusú előterjesztéseket támadta, tehát ön mindenfajta nyitást támadott, akár az euroatlanti térségbe irányul, akár a délkelet-ázsiai térségbe irányul, ön minden nyitást ellenzett, minden gazdasági kapcsolatot ellenzett. Csak akkor tulajdonképpen miből fog bővülni az országunk? Ön lezárja nyugat felé, lezárja kelet felé és dél felé Magyarországot  akkor tulajdonképpen miből fogunk prosperálni, és hogy tud Magyarország előrelépni?

Tisztelt Képviselő Úr! A tömegközlekedés kapcsán szintén zöldpárti képviselőként ön azt ellenzi, hogy egy törvényjavaslat a tömegközlekedés működésének biztonságát előtérbe helyezi. Ön zöldpártiként egy tömegközlekedést támogató javaslatot ellenez, tisztelt képviselő úr, ez is felfoghatatlan egy önmagát zöldnek nevező párttól. Ebből is látszik, hogy önöknek nem a környezet védelme, hanem a kormány ellenzése a legfontosabb, és tényleg kérem, ne keltsen bármifajta, olyasfajta hírverést, vagy ne utaljon arra, mintha nem úgy történne, mint eddig, hiszen a főváros is minden árkiegészítést ugyanúgy megkap, mint a korábbi években. Ezek sok-sok milliárdos összegek, továbbra is a főváros rendelkezésére fognak állni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai