Készült: 2024.09.23.07:58:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2019.06.12.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:35


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Hargitai János képviselő úr, a KDNP képviselője, napirend előtti felszólalásra jelentkezett: „A családok támogatásának költségvetése” címmel. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. HARGITAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A jövő héten fogjuk tárgyalni, illetve kezdeni a költségvetés tárgyalását  a 2020-as költségvetésről van szó , és természetesen az azt megalapozó törvénycsomagot, ezen belül is az adótörvényeket. Minden országgyűlési ciklusban ennek a nyári időszaknak, biztosan mondhatom, hogy a legfontosabb törvénye, amelynek megtárgyalása előttünk van. Ez alkalmat is ad minden parlamenti frakciónak arra, hogy ahhoz a társadalomképhez, amit egy kormány a törvény beterjesztésével az Országgyűlés elé tesz, valamilyen módon viszonyuljon, és a frakciók kifejtsék ennek kapcsán az álláspontjukat. Szerencsés esetben a mi törekvésünk az, hogy ez megtörténik, és július 12-én ezt a törvényt el is fogjuk fogadni, remélhetőleg az önök támogatásával. Egy költségvetésben jó esetben van egy hosszú távú társadalomkép, hisz egy-egy költségvetés önmagában nehezen értelmezhető. Mindig költségvetések láncolatát célszerű értelmezni. Azért mondtam azt, hogy jó esetben van benne egy társadalmi vízió, mert én húsz éve vagyok a költségvetési bizottság tagja, és a szocialista időszakból nehezen fogalmaznék meg egy olyan társadalmi víziót, amit az akkori költségvetések tükröztek.

Az Orbán-kormány esetében azonban ez egészen biztosan így van. 2010 óta jelentős forrásokat fordítunk családtámogatásokra, és ezt tesszük évről évre. Csak emlékeztetem a képviselőtársaimat a valamikori adórendszer átalakítására, amivel nagy léptékben csökkentettük a személyi jövedelemadót éveken keresztül, és a családoknak jelentős támogatásokat adtunk, valamint és az azóta meghozott intézkedésekre.

A hosszú távú célokon, társadalomképen kívül mindig van a költségvetésnek valamifajta aktualitása. Ilyen sajnálatos aktualitás a bevándorlással kapcsolatos problémák kezelése, ami a költségvetés nézőpontjából egy alapvetően biztonságpolitikai kérdés, vagy az eurózóna lassulása, amire a költségvetésünknek reagálnia kell. Idő hiányában erről hosszan nem beszélek, de nem állom meg, hogy ne jegyezzem meg, hogy ennek a 13 plusz 1 pontos akciótervnek, amelyet a kormány megfogalmazott, utolsó pontja a magyar szuperállamkötvény.

Ezt a szót azért használom, mert most az Indexen azt olvasom, hogy ebből a szuperállamkötvényből egy hét alatt 529 milliárdot vett meg a magyar lakosság. Ez két dolgot jelez: sikeres az állampapír, és van miből megvenni ezeket a forrásokat. Ez a magyar gazdaságpolitika és az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának eredménye.

De térjünk rá arra, amit családpolitikának gondolunk ebben a költségvetésben, és ami hosszú távú céljainkat is szolgálja. Eddig is GDP-arányosan Magyarország Európában a legtöbbet fordított a családtámogatásokra. A 2020-as költségvetésben ez az öszszeg bőven 2228 milliárd forint lesz, ami rendelkezésünkre áll. Ez a ’19-es költségvetéshez, a most folyó költségvetéshez képest is 224 milliárddal több. Ezek örvendetes számok.

Nézzük meg röviden, hogy mire kíván költeni a családvédelmi akcióterv realizálása kapcsán a kormány. Ebben a költségvetésben megvannak a források a babaváró támogatásra, a költségvetés megteremti a forrásait annak, amiről döntött a kormány, és kibővítette a CSOK kedvezményes hitellehetőségeit.

Döntöttünk az akciótervben arról is, hogy a gyermekes családok jelzáloghitel-átvállalásának fedezetét is a költségvetés fogja megteremteni. Gondolom, népszerű intézkedése a kormánynak, és itt teremtjük meg a fedezetét a nagycsaládosok autóvásárlási támogatásának. Bölcsődeépítésre 2020-ban még több forrás áll rendelkezésre, mint idén; a választókörzetemben, Szászváron is átadtunk egy ilyen bölcsődét.

A négygyerekes anyák szja-mentességét megteremti ez a költségvetés; a nagyszülőknek gyedet biztosít; az ingyenes tankönyvellátás évek óta folyik, most kiteljesedik, a 2020-21-es tanévtől kezdve ez teljessé válik.

Talán ezek voltak a legfontosabb pontjai a családvédelmi támogatási rendszerünknek, amiről lehetőségünk lesz a jövő héten eszmét cserélni.

Azt gondolom, az ellenzéki pártok is kifejthetik akaratukat és támogató hozzászólásaikat majd a költségvetés tárgyalása során. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(10.00)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr reflektál. Tessék!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány számára a gyermek az első, és nemcsak a jövő évi költségvetés tervezésekor, hanem minden, 2010 óta benyújtott költségvetés tervezésekor. Ezért emelkedhetett valóban rekordmagas arányban, 4,5 százalékos arányban a GDP, azaz a nemzeti össztermékhez viszonyítottan Magyarországon a családtámogatások értéke.Éppen ezért igyekeztünk a jövő évi költségvetésben is  ahogy ön is mondta, tisztelt képviselő úr  még további többletet, összességében 224 milliárd forintnyi további támogatást nyújtani a magyar családoknak. Szükség is volt erre 2010 óta, ugyanis, ahogy ön is mondta, 960 milliárd forintról indultunk, és a jövő évi költségvetésben most 2226-2228 milliárd forintnál járunk. Hiszen a szocialista időszak a magyar családok számára a megszorítások időszaka volt. Gyurcsány Ferenc és akkori szövetségesei mindent megtettek akkor (Közbeszólások a DK soraiból.), amikor valamilyen hibás gazdaságpolitikai döntésük miatt hiány volt a költségvetésben, hogy a családoktól vegyenek el. El is vettek mindenfajta nagyobb aggodalom nélkül. Amikor éppen arra volt szükség, akkor a családi pótlékot akarták megadóztatni, Gyurcsány Ferenc is, Horn Gyula is. Amikor arra volt szükségük, akkor elvették az egy- és kétgyermekesek teljes családi adókedvezményét. Aztán utána elvették a többgyermekesektől is az adókedvezmény nagyobb részét.

Nem akartak támogatást adni a lakásvásárláshoz, azt elvették, cserébe devizahitelbe üldözték a magyar családokat, és időközben tizenötször emelték a rezsit, és ez alatt az időszak alatt nulla gyermek jutott el bármiféle Erzsébet-táborba, kedvezményes üdülésre, hogy a családoknak ezáltal is tudjunk segíteni.

Így tehát, egy ilyen időszak után valóban szükség is volt arra, hogy eljöjjön egy olyan időszak, amikor többet kapnak a magyar családok, és azt hiszem, hogy büszkék is lehetünk a magyar emberekre, büszkék is lehetünk a magyar családokra, hiszen Magyarország egy családbarát szemléletű ország, mi közeledünk a családbarát ország általunk ideálisnak tartott képéhez. Míg Nyugat-Európa országai a migrációra költenek és a migrációt ösztönzik, a közép-európai országok pedig a családpolitikát támogatják, ez látható az úgynevezett gyermekvállalási kedvben, termékenységi arányszámban is.

Hiszen míg Európában összességében a gyermekvállalási kedv közel 2 százalékkal csökkent 2010 óta, addig a visegrádi országokban ez több mint 10 százalékkal emelkedett, Magyarországon pedig 20 százalék környéki az emelkedés a gyermekvállalás tekintetében.

Így, míg 2010-ben a legeslegeslegeslegutolsók voltunk, a 28-ból a 28.-ak voltunk a gyermekvállalási kedvben Európán belül, az elmúlt évek családbarát döntéseinek köszönhetően is most már több országot lehagytunk, magunk mögé utasítottunk, így Ausztriát, Szlovákiát, Finnországot, Lengyelországot, Horvátországot, Luxemburgot, Portugáliát, Görögországot, Ciprust, Olaszországot, Spanyolországot és Máltát. Ők mind előttünk voltak 2010-ben, és 2017-re, 2018-ra ők most már mögénk kerültek. Tehát igenis megérte az elmúlt évek költségvetési többletvállalása is.

A jövő évi költségvetés tehát a családok támogatásának a költségvetése. Sokféle intézkedésre, amelyeket az elmúlt hónapokban jelentettünk be, a fedezet megtalálható a jövő évi költségvetésben. Így a babaváró támogatásnak ott van a költségvetési sora, a CSOK korábbi, már igénybe vett konstrukción felüli kedvezményes hitelbővítésének ott van a fedezete, a gyermekes családok jelzáloghitel-csökkentésének a bővítése: a második gyermek után is már egymillió forintot fizet ki az állam a család helyett, a harmadik gyermeknél már 4 millió forintot fizet ki, és további gyermekenként is további egy-egy millió forintot fizet ki. Benne van a nagycsaládosok autóvásárlási programja, ahol a háromgyermekes családoknál a hétüléses autóból akár az ár felét az állam fizeti ki a család helyett.

Benne vannak a bölcsődefejlesztés forrásai, hiszen a következő években 20 ezer új bölcsődei férőhelyet szeretnénk létrehozni. Benne van a fedezete annak, hogy a négy gyermeket vállaló édesanyák életük végéig teljes mértékben adómentesek, egy fillér szja-t nem kell fizetniük a negyedik gyermek vállalása után, és benne van a nagyszülői gyed fedezete is a jövő évi költségvetésben. De a családok számára fontos, hogy a jövő évtől ingyenes a tankönyvellátás minden köznevelésben tanuló diák után. Ennek is a fedezete szerepel.

Az érthetetlen volt számunkra, hogy Brüsszelből még a babaváró támogatással kapcsolatban is különböző bürokratikus aggályokat megfogalmaztak egyes bürokraták, de ettől függetlenül mi ezt bevezetjük, és ennek a költségvetési fedezetét is biztosítjuk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselői pedig akár a migrációs csatákban, akár máshol, de minden konfliktust a magyar családokért fel fognak vállalni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai