Készült: 2024.09.21.05:53:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A rendszerváltás egyik nagy vívmányaként megszervezett, az ország népegészségügyi, közegészségügyi és járványügyi biztonságát szavatoló Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szerepe az utóbbi néhány évben leértékelődött. Évszázadok óta összetartozó tevékenységek kerültek szétdarabolásra, ma is folyamatban van a korábban egységes népegészségügyi tevékenység részekre bontása. A munkaegészségügy és az élelmezés-egészségügy jelentős részét elvonták, szakemberekkel, szakirányú képzettséggel nem rendelkező intézményekhez szervezték át. A valamikor korszerű laboratóriumi háttér szétzilálódott. Történik mindez akkor, amikor az Európai Unió az élelmiszer-biztonságot kiemelt területként kezeli. Utalok az elmúlt néhány év élelmiszerbotrányaira vagy éppen az uniós határainkon tonnaszámra átömlesztett lejárt szavatosságú, átcímkézett úgynevezett élelmiszerekre.

Miniszter Úr! Az önök döntései mögött nincs szakmai ráció. Az ÁNTSZ-nél ma dolgozó szakemberek zavarban vannak, hatáskörük erősen beszűkült, kompetenciaproblémákkal küszködnek, sokan már el is hagyták a szervezetet.

(14.00)

Az önök által alkotott jogszabályok nem adnak kellő útmutatást arra vonatkozóan, hogy valójában kinek mi a feladata. Példaként említem meg, hogy egy 2009-es kormányrendelet az ÁNTSZ-től újabb élelmezés-egészségügyi feladatokat tett át a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz. Ezzel figyelmen kívül hagyták azt a tényt, hogy az élelmezés-egészségügy még mindig szerepel az ÁNTSZ által ellátott feladatok között a magasabb jogforrásnak számító '91. évi XI. törvényben.

Miniszter Úr! Már a parlament egészségügyi bizottságának ülésein is többször jeleztük önnek, hogy nagy aggodalommal szemléljük az ÁNTSZ és ezen keresztül a közegészségügyi hálózat szétdarabolásának folyamatát. Néha már úgy tűnik, szándékos rombolás történik. Ha valamiben a világ élvonalába tartozott Magyarország, akkor az a közegészségügyi-járványügyi biztonság.

Kérdéseim a következők:

Mit kíván tenni az ÁNTSZ szétdarabolásának és ezzel a közegészségügyi-járványügyi biztonság megrendülésének megakadályozása érdekében? Most, hogy itt a nyár, látja-e szükségét annak, hogy a vendéglátás és a közétkeztetés valamennyi ágának egységes ellenőrzése, felügyelete visszakerüljön az ÁNTSZ-hez? Napjainkban sok, nagy tömeget érintő rendezvény zajlik. Nem gondolja, hogy ezek egységes közegészségügyi szempontú felügyeletét vissza kellene adni az ÁNTSZ-nek? S végül: hogyan kívánja megtartani, motiválni a még az ÁNTSZ soraiban dolgozó, nemzetközi szinten is elismert felkészültségű szakembereket?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai