Készült: 2024.05.01.23:19:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 280. felszólalás
Felszólaló Tóth Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH GYULA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Csökkent az elkövetett bűncselekmények száma, a közrend védelme tovább erősödik, a rendőrök vigyázzák a diákokat, az idősek pedig gombnyomásra riaszthatják a rendőröket. Nem tévedés, ez is hír, mögötte valóságos teljesítmény van; igaz, nem tartalmazza mindazokat a minősítéseket, amelyek manapság a rendőrökről, a rendőrségről szólnak. Tavaly a második félévben feleannyi bűncselekmény történt választókerületemben, a Dombóvár környéki településeken, mint az elsőben. A siker mögött az országban ismereteim szerint egyedülálló kezdeményezés van, miszerint a Dombóvári Rendőrkapitányság és a térség lakói kihelyezett közbiztonsági fórumokon találkoztak. Egy-egy alkalommal akár százan is megjelentek, hogy elmondják, milyen általános és konkrét problémák megoldásában várnak segítséget a rend őreitől. A felmérések eredményei nem porosodó dokumentumokban végezték, "guruló akció" keretében helyben igyekeztek eleget tenni a kéréseknek.

Ezekkel az akciókkal csökkentették a lopások, gyorshajtások számát, kevesebb lett a rendszám és jogosítvány nélkül közlekedők száma, elkerülték az etnikai konfliktusokat, nőtt a rendőrök elismertsége. A lakosság biztonságérzete erősödött meg azzal, hogy maguk is tapasztalhatták: a rendőrség nem íróasztal mögül igyekszik az itt élők nyugalmát biztosítani. A sikerre való tekintettel szeptembertől nemcsak a környéken, Dombóváron is több körzetben megtartják a közbiztonsági fórumokat. A város rendőrkapitánya ezek megszervezésében az önkormányzati képviselők segítségére is számít. Terveik szerint ősztől vezetik be a posztosrendőr-szolgálatot is.

Tekintettel az elmúlt tanévben elharapódzó erőszakos iskolai bűncselekményekre, életre keltik ezt a régen használatos szolgálati eljárást az oktatási intézmények területén. Amennyiben a tantestületek igénylik, veszélyeztetett időben és helyen rendőri szolgálatot vezet be a kapitányság. Ez azt jelenti, hogy figyelnek az iskolába érkező vagy távozó diákokra, vagy akár a szünetekben is felügyelik őket. Ezenkívül a szülőket és magukat a fiatalokat is bevonják a bűnmegelőzésbe. A tantestületek igényeihez igazodva, fogadóórákat tartanak a rendőrök, ezeken a személyes találkozókon akár névtelenül is tanácsot lehet kérni. Az ifjúság mellett az idősek védelmét is szem előtt tartja a dombóvári rendőrség. 2007-hez képest ezt a korosztályt érintő bűncselekmény is kevesebb történt az elmúlt évben. Szeptemberre készül el a kockázatelemzés, amelyből pontosan kiderül, mely településeken vagy településrészeken élő idősek veszélyeztetettek leginkább, velük személyesen is felveszi a kapcsolatot a rendőrség. Az egyesített szociális intézmény keretei között működő jelzőrendszeres segítségnyújtást is használják majd bűnmegelőzési célra.

A dombóvári rendőrség az összlétszámához képest év végére már 10 százalékos létszámhiánnyal is eredményes munkát végez. Belső rendjének rendező elve, hogy mindennek van következménye: a trehány munkának büntetés, a szakszerű munkának fizetésemelés, a kiemelkedő tettnek jutalom.

Együttműködve a települési és a kisebbségi önkormányzatokkal, a polgárőrökkel, a társszervekkel, teszik, amit vállaltak: szolgálnak és védenek.

Elnök úr, köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai