Készült: 2024.09.19.00:21:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.),  93-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   85-92   93-100   101-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Mesterházy Attila, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Magyarországon többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint közlekedési balesetben?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt a válaszadással Rétvári Bence államtitkár urat bízta meg. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Mesterházy Attila. Igen. Köszönöm szépen.) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a provokatív címmel jelent meg 2016-ban az a tanulmány, amit az „1001 orvos hálapénz nélkül” nevű csoport tett közzé. Ők azt állították, hogy Magyarországon többen halnak meg kórházi fertőzésben, mintsem közúti balesetben. Ez akkor sokkolta a magyar közvéleményt, és ezt az állítást azóta sem tudta tételesen cáfolni a minisztérium, hiszen 2011 óta nő az ilyen típusú fertőzések száma Magyarországon. A szakértők azt mondják, hogy 50-70 százaléka is elkerülhető lenne ezeknek a fertőzéseknek, ha a megfelelő protokollokat alkalmaznák. A WHO-nak volt egy kijelentése, amely arról szólt, hogy ezer főre körülbelül 20 liter fertőtlenítőszert kellene használni, ehhez képest, ezzel szemben Magyarországon 6 litert használunk. Tehát látszik, hogy a magyar egészségügyben nem tudnak mindent megtenni ezen fertőzések elkerülése végett. Ráadásul önök viszont mindent megtesznek annak érdekében, hogy eltitkolják ezeket az adatokat, miközben minden magyar betegnek joga lenne tudni kórházra lebontva azt, hogy hol, milyen fertőzések történtek, és milyen rátával fut az adott kórház. Ebben a TASZ perelte is önöket, és aztán végérvényesen ’18-ban megnyerte ezt a pert, aztán júniusban, most a Kúria is fenntartotta ezt a korábbi bírósági ítéletet.

Ezért azt kérdezném államtitkár úrtól, hogy hány, egészségügyi ellátással összefüggő fertőzés volt Magyarországon 2017-ben és ’18-ban. A második kérdésem, hogy hányan haltak meg egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésben Magyarországon szintén 2017-ben és ’18-ban. Illetőleg a harmadik kérdésem pedig az lenne, hogy mikor lesz nyilvánosan, mindenki számára elérhető és érthető módon közzétéve az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekről szóló adatbázis, amely kórházankénti bontásban tartalmazza a fertőzések számát, hogy a betegek tudjanak egyértelműen tájékozódni. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt kérdezte a képviselő úr itt a felszólalása végén, hogy mikor lesznek elérhetőek közérthető módon ezek az adatok. Tisztelt Képviselő Úr! Bármikor fölmegy az internetre, beüti, hogy antsz.hu, ott rámegy a járvány menüpontra, odamegy, hogy éves jelentések, ezeket az ön által kért évekre, 2017-re, ’16-ra most is, ha felmegy az internetre, előveszi a telefonját, előveszi a számítógépét, tudja követni ezeket az adatokat, és pontosan, minden kérdésre, tisztelt képviselő úr, sokkal alaposabb választ tud kapni, mint sok más nyugat-európai országban. Hiszen míg Magyarországon ezek az adatok 82 ezer ágynak az adatai alapján jönnek létre, addig Franciaországban csak 44 ezer ágyról jelentenek hasonló adatokat, vagy például a magyar 82 ezerrel szemben Belgiumból 43 ezer, Ausztriából 1990 ágyról. Tehát Magyarországon ezek az adatok sokkal részletesebbek, sokkal alaposabbak, sokkal reprezentatívabbak, és sokkal inkább tudják a magyar betegek érdekét szolgálni, hiszen jóval szélesebb körű az adatszolgáltatás, mint a nálunk jóval nagyobb lakosságú és akár tőlünk nyugatabbra eső országokban is.Azt visszautasítom, képviselő úr, ahogy ön most is, a mai felszólalásában is és az előbbi felszólalásában is lenézte a magyar egészségügyi dolgozókat, mert azt sugallta, hogy a magyar egészségügyi dolgozók még arra se figyelnek oda, hogy megfelelő legyen a kézhigiénia, és tisztítószerekkel, egyéb, kórházakban rendszeresített eszközökkel megmossák a kezüket. Tisztelt képviselő úr, ezt Semmelweis országában nagyon jól tudják a magyar orvosok és a magyar ápolók, hogy ezt meg kell tenni, és azoknak az intézkedéseknek, amelyeket az elmúlt években hoztunk, amelyek intézményi szinten, országos szinten egyaránt újabb és újabb feladatokat írtak elő, ennek köszönhető, hogy többféle esetszám az elmúlt években, például a Clostridium difficile, a CDI által okozott megbetegedéseknek is az előfordulása Magyarországon a finn és a német mértéknél is alacsonyabb ezen nemzetközi Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai szerint, és az előfordulási gyakoriság Magyarországon  erre visszatérek majd az egy percemben  jóval alacsonyabb több ilyesfajta eset tekintetében.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót Mesterházy Attila képviselő úrnak.

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Akkor meg nem értem, hogy mit beszélt az önök minisztériuma, tehát akkor miért kellett a TASZ-nak önökkel szemben pert indítania, és miről döntött a Kúria június 5-én. Ha ez mind igaz lenne, államtitkár úr, akkor tegye már meg nekem, üsse már be azokat az adatokat, amiket én kértem, és akkor mondja el nekem, legyen szíves, hiszen mégiscsak válaszadásra kötelezi önt az Országgyűlésről szóló törvény. Ha ilyen egyszerű, és mindenki ilyen könnyen tud tájékozódni, akkor egészen biztosan mindenki Magyarországon őrült, kivéve önt. Én azt látom, hogy önök nézik le az egészségügyi dolgozókat, önök nézik le az orvosokat, de önök nézik le a betegeket is, hiszen olyan egészségügyi szolgáltatást nyújtanak, ami nem megfelelő, úgy finanszírozzák, hogy nem tudnak ebből megfelelő szolgáltatást nyújtani ezek az emberek, és pont az egészségügyben dolgozók áldozatos munkája az, ami miatt ez a rendszer még nem omlott össze, és nekik köszönhető.

Tehát azt kérdezném, hogy miért nem válaszol akkor nekem, ha ilyen egyszerűen csak be kell ütni ezeket az adatokat. Három egyszerű kérdést tettem föl, erre a három egyszerű kérdésre adjon nekem hat darab választ, hat darab adatot, és akkor elhiszem, hogy ez ilyen egyszerűen megtalálható az interneten. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő úr! Önnek lehetősége van, hogy bármelyiket végigfussa, járványok, sorrend, a megbetegedettek számait, a nazokomiális járványokat, ha nézem itt az első oldalakon, a 2016-os 2244 főről 1559 főre csökkent például.

(16.00)

Tehát mindezeket az adatokat itt megtalálja, tisztelt képviselő úr, és ez nem véletlenszerű csökkenés, hanem annak köszönhető, hogy igyekeztünk olyan megelőző lépéseket hozni, amivel a betegbiztonságot tudtuk növelni. Tudja, mi az európai uniós fejlesztési forrásainkat önökkel ellentétben nem négyes metrós különböző korrupciós ügyekre költöttük, hanem többek között magyar kórházakra. Így az intézményekben pontosan a betegbiztonságot is tudtuk növelni kézfertőtlenítőszer-adagolókkal, betegellátási pontokon egyaránt, látogatói belépési pontokon egyaránt.

Ezeknek köszönhető, tisztelt képviselő úr, ahogy mondtam is, hogy míg uniós szinten a kórházi kezelésekkel összefüggő fertőzések előfordulási gyakorisága 4,5-6,7 százalék, nálunk 3,3-4,8 százalék (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), tehát jóval kedvezőbb adatok. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   85-92   93-100   101-110      Ülésnap adatai