Készült: 2024.09.19.07:17:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.),  183-186. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:   179-182   183-186   187-190      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Tudjae a kormány, hogy „mi folyik” a Ráckevei Duna-ágban?” címmel. Csárdi Antal képviselő urat illeti a szó.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Az infrastruktúra társadalmunk alapszerkezetét adó rendszer, ez létünk mára nélkülözhetetlen feltétele. Nem véletlen, hogy környezetbiztonsági okból uniós irányelv rendelkezik a kritikus infrastruktúrák azonosításáról, kijelöléséről, védelmi fejlesztésük szükségességéről. A kritikus infrastruktúrának a települési szennyvíz gyűjtése, elvezetése és tisztítása is részét képezi. Ezért elfogadhatatlan, hogy ha már a kormány nem gondoskodik a budapesti 100-150 éves vízközművek rekonstrukciójáról, legalább azt biztosítaná, hogy az egyesített csatornába vezetett szenny- és csapadékvizet megfelelő kapacitású tározókban a tisztítás előtt fel lehessen fogni, és az ne hatalmas mennyiségű szennyvízként a Natura 2000-es védettségű, üdülésre használt Ráckevei Duna-ágba ömöljék, mint ahogy ez történt a napokban, és történt már ezen túlmenően eddig is, és még hónapokig bekövetkezhet.

A szakmai tervek évek óta készen állnak a megvalósításra, hogy megoldásra kerüljön ez a probléma. A dél-pesti szennyvíztisztító telepre beérkező csapadék- és szennyvizek előtározása, a tisztított szennyvizek Dunába való átvezetése révén megakadályozható volna, hogy a szennyvíz tisztítás nélkül jusson a Duna-ágba.

Kérdezem miniszter urat, milyen konkrét intézkedéseket terveznek, mikorra és milyen forrásból, mennyi ráfordítással, hogy ez és az ehhez hasonló esetek ne történhessenek meg újra. És mikorra várható, hogy benyújtják végre a hazai vízi közművek átfogó rekonstrukciójáról szóló cselekvési tervet? Tisztelettel várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Pogácsás Tibor államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban régen elkészült a terv, például a dunai főágba történő szennyvízátvezetéshez, azonban a korábbi Fővárosi Önkormányzat ehhez nem járult hozzá, és ezek a tervek ilyen módon nem voltak megvalósíthatók. Ezért a kormánynak új fejlesztési lépéseket kellett betervezni, és új irányba kellett megtenni a lépéseket. Ez folyik is, mindent megteszünk a szennyezés megakadályozása és a vízminőség javítása érdekében.A Ráckevei-Soroksári Duna-ágat, a mellékágat érintően megtörtént a vízbeeresztő zsilip elzáróberendezéseinek a felújítása, megvalósult a vízminőségi monintoringrendszer kiépítése, megkezdődött a tassi többfunkciójú vízleeresztő műtárgy kivitelezése. 2015-ben 14 önkormányzat üdülőterületén megvalósult a gerincvezeték lefektetése, valamint az átvezetők létesítése. Megkezdődött a hajózsilip rekonstrukciójának a kivitelezése, illetve elkészültek a tervek a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep jelenleg három rekeszből álló záportározó medencéjének a bővítésére, és kiírásra került az ezzel kapcsolatos építési pályázat is.

Az átfogó rekonstrukcióval kapcsolatos cselekvési terv előkészítése és kidolgozása megkezdődött. A Kehop 2.2.2 felhívás keretében nevesítésre került a Dél-pesti Szenyvíztisztító Telep vízgyűjtő területéhez kapcsolódó fejlesztések I. ütem megnevezésű projekt közel 3 milliárd forint indikatív támogatási kerettel, melynek keretében a Dél-pesti Szennyvíztiszító Telep tekintetében az iszapvíz-elvezetés, a csurgalékvíz-kezelés fejlesztése, a tápanyag-eltávolítás fejlesztése, a biológiailag tisztított szennyvíz sodorvonali bevezetése a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba valósulhat meg.

A kormány a 2018-as költségvetési törvényben a vízi közművek állami rekonstrukciós alapja jogcímen 1,5 milliárd forintot különített el, amelynek célja a rekonstrukciós munkálatok megvalósítása a rendszerek javításának érdekében. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   179-182   183-186   187-190      Ülésnap adatai