Készült: 2024.09.25.07:40:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.),  261-271. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 18:08


Felszólalások:   260   261-271   272-281      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ez az indítvány már a második alkalommal van itt a plenáris ülés előtt, és csak meg tudom erősíteni azt, amit a múlt héten is elmondtam. Véleményünk szerint támogatni kellene ezt az országgyűlési határozati javaslatot, mert az ebben foglalt pontok sokkal igazságosabbá tennék elsősorban a nyugdíjrendszert.Fölhívtam a figyelmet, és most is ezt teszem, hogy az az inflációkövető nyugdíjemelési technika, amit 2010 után az Orbán-kormány alkalmaz, a nyugdíjas-társadalom totális kettészakítását eredményezi. Itt arról van szó, hogy ha valakinek sajnálatos módon  azt most ne kérdezzük vagy ne firtassuk, hogy milyen okból kifolyólag, akár kevés szolgálati időt szerzett, vagy kevés járulékot fizetett, bár az egész életét végigdolgozta, de nem volt jogszerző az a tevékenység, amivel leélte az életét  nyomorultul kevés nyugdíja van, akkor ez az inflációkövető nyugdíjemelési technika csak azt tudja garantálni, hogy jövőre is nyomorultul kevés lesz a nyugdíja, hiszen csak annyival emelkedik meg január 1-jével az ő juttatása, mint amennyi a pénzromlás mértéke. Éppen ebből adódóan a javaslatunk egyik legfontosabb pontja az, hogy vissza kell térni a svájci indexálás technikájára. Ismeretes önök előtt, hogy itt legalább 50 százalékban az előző évi nettóbér-növekedést és 50 százalékban a tervezett inflációt veszi figyelembe a nyugdíjemelési technika.

A múlt héten éppen arra is rávilágítottam, hogy az elfogadott 2020-as költségvetésben 2,8 százalékos nyugdíjemelés van beállítva. Ha ezt az úgynevezett svájci indexálást vennénk alapul, akkor mintegy 5,6 százalékos nyugdíjemelésre kerülne sor.

Egy igazságos nyugdíjrendszerben nem engedhető meg az, hogy most már tizenegyedik éve 28 500 forint az öregségi nyugdíj legkisebb összege, nem beszélve arról, hogy nagyon sok olyan szociális transzfer, szociális ellátás hozzá van rendelve, mint például az anyasági támogatás vagy éppen a gyes.

Szeretném kifejteni abbéli véleményemet képviselőtársaimnak, hogy az országgyűlési határozat kapcsán tettünk javaslatot arra, hogy ez a 28 500 forintos legkisebb öregségi nyugdíj legalább 80 ezer forintra emelkedjen a következő évben.

Javaslatunk között szerepelt, hogy a közel egy éve vagy most már 13. hónapja elfogadott alkotmánybírósági határozatnak érvényt kellene szerezni itt az Országgyűlésben, hiszen az Alkotmánybíróság a rokkantak kapcsán március 31-ében jelölte meg azt a határidőt, amelyben meg kellett volna születni azoknak a törvényeknek, amelyek visszahelyezik jogaikba azokat az embereket, akik a 2012-es átalakítás után elveszítették az ellátásukat vagy csökkentették az ellátásukat úgy, hogy az állapotukban érdemi változás nem volt.

Ebben a javaslatban szerepel továbbá az, hogy át kell tekinteni a nyugdíjprémium intézményét, hiszen ez is most már a tizedik éve hatályos szabály. Az akkori átlagos öregségi nyugdíjnak megfelelően került beállításra a 80 ezer forintos adható legmagasabb értékhatár, illetve összeg. Ez nem került indexálásra, következésképpen ez a 80 ezer forint elveszítette a vásárlóértékének közel egyharmadát.

Javaslataink között szerepel a járulékplafon visszaállítása, hiszen 2012-t követően gyakorlatilag nincs járulékplafon. Illetve ebben az országgyűlési határozati javaslatban az is szerepel, hogy a járulékok megfizetését olyan degresszióval kell beállítani, hogy ne legyen lehetőség a jövőben több millió forintos nyugdíj megállapítására. Ahogy az előbb említettem, igazságosabbá tenné ezt a rendszert, hogyha alulról részben a legkisebb öregségi nyugdíj megemelésre kerülne, felülről pedig gátat szabnánk a több millió forintos nyugdíjnak.

(17.10)

Idekívánkozik még  és befejezésképpen csak ezt hozom fel , hogy nagyon sok olyan régen megállapított nyugdíj van, amely sajnos elveszítette a vásárlóértékének jelentős részét. Ezeket nevezzük értékvesztett nyugdíjaknak. Az értékvesztett nyugdíjak felzárkóztatására egy, akár több lépcsőben megvalósuló nyugdíjkorrekciós programra van szükség. Nagy vonalakban ez szerepel ebben az országgyűlési határozati javaslatban. Kérem képviselőtársaimat, hogy a holnapi szavazásukkal támogassák az indítványomat. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő kétperces időkeretben, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő ismertetheti álláspontját kétperces időkeretben. Megadom a szót Dudás Róbert képviselő úrnak, Jobbik-képviselőcsoport. Parancsoljon!

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Azt gondolom, kevés ennél aktuálisabb kérdés van, mint amiről most tárgyalunk, és amely kapcsán tervezzük, hogy tárgysorozatba vegye az Országgyűlés.Mint képviselőtársam is elmondta előttem, több mint 11 éve, lassan már 12 éve mondhatjuk el, hogy Magyarországon a minimálnyugdíj 28 500 forint. Engedjék meg, hogy egy nemzetközi összehasonlítást idehozzak. Az OECD-tagállamok közül nem a középmezőnyben, hanem a legutolsó helyen vagyunk, a minimálnyugdíj átlagkeresettel való összehasonlítása kapcsán létrejövő arányszám tekintetében Magyarországnak legrosszabbak a mutatói. 28 500 forint  még egyszer mondom  lassan 12 éve! Abban az esetben, ha a minimálnyugdíj 80 ezer forintra lenne felemelve, akkor érnénk be arányszámok tekintetében a brazil helyzetet. Ezzel csak azt szerettem volna érzékeltetni önöknek, hogy rendkívüli leszakadásban van a magyar nyugdíjrendszer, és bőven van mit tenni ebben a kérdésben.

A kormány 2013-ban megszüntette a nyugdíjplafon intézményét, és bár addig is nyílt az olló, azóta egyre inkább nyílik az olló. Maradt a 28 500 forint több százezer nyugdíjas számára.

Nyolc-tíz évvel ezelőtt azt mondtuk, hogy vannak sok százezer forintos nyugdíjak, most elmondhatjuk, hogy rendkívül sok sokmilliós nyugdíjról beszélünk. Engedjék meg, hogy az idő szűke miatt csak nagyon röviden két dolgot megemlítsek. Differenciált nyugdíjemelésekre van szükség, hiszen 3 százalék nem ugyanannyit jelent egy minimálnyugdíjjal rendelkezőnek, mint egy milliós nyugdíjjal rendelkezőnek, illetve ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a hölgyeknek lehetőség lett biztosítva, hogy 40 év ledolgozott munka után nyugdíjba mehessenek, de ezt meg kell hogy kapják a férfiak is, hiszen Európa legveszélyeztetettebb nemzete vagyunk e tekintetben. Ebben a férfiakat még külön ki kell emelni, mert sok esetben nem érik meg a nyugdíjkorhatárt. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonynak. Parancsoljon!

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Nemrégiben Gulyás Gergely kijelentette, hogy jövőre sem fog a nyugdíjminimum összege emelkedni, pontosabban úgy fogalmazott, hogy nincs ilyen javaslat a kormány előtt. De van! Most szeretnénk tárgysorozatba vetetni. Többször megtettük már, hogy ezt a kezdeményezésünket egyáltalán vitára lehessen bocsátani, de tudjuk mindannyian, hogy holnap ugyanúgy le fogják szavazni, mint az eddigieket. Talán a válasz is megvan arra, hogy ezt a 28 500 forintot miért nem emelik. Mert nemcsak a minimálnyugdíjról beszélünk, hanem ez a minimálnyugdíj az az összeg, amiből nagyon sok más szociális ellátást számolunk ki. Mondhatnánk azt, hogy a Fidesz-KDNP-kormány kilenc éve több száz milliárd forintot spórol meg a magyar embereken. De azért is lenne nagyon fontos, hogy ezekről az intézkedésekről legalább vitatkozni tudjunk, mert az elmúlt években azt láttuk, hogy két társadalmi csoportban nőtt drasztikusan a szegénység Magyarországon.

Egyrészt a dolgozók körében, akik dolgoznak és fizetéssel rendelkeznek, a másik társadalmi csoport pedig a nyugdíjasok, akik körében körülbelül 50 százalékkal nőtt az elmúlt években a Fidesz-KDNP áldásos tevékenysége kapcsán a szegénység mutatója. Akárhogy is nézzük, ez tragikus, képviselőtársaim, hogy pont arról a társadalmi csoportról beszélünk, akik ledolgozták az életüket, és lassan elmondhatjuk, hogy a kifizetett nyugdíjuk, amit ők amúgy megfizettek az államnak anno, arra elég, hogy nyomorogjanak. Ez sehogy sincs jól.

Ha azt nézzük, nem tudunk előrelépést tenni az otthonápolási díjban, és e javaslatban sem, pedig a szüleinkről beszélünk, amikor a nyugdíjról beszélünk. Szerintem ez az egyik legelkeserítőbb, ami ma ebben a Házban történik.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Hohn Krisztina képviselő asszonynak, LMP-képviselőcsoport.

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Természetesen a törvényjavaslat tárgysorozatba vételét támogatja a frakció; támogatja annál is inkább, mert több olyan része is van, amelyet már én magam vagy mi magunk is benyújtottunk. De nemcsak ez fontos, hanem az is, amire most szomorúan jöttem rá, hogy tulajdonképpen ezek az utolsó ilyen viták, ha jól tudom, itt a Ház előtt, mert ezentúl már majd nem hozhatjuk be ezeket a törvényjavaslatokat, nem kérhetjük a Ház elé, csak majd a Törvényalkotási bizottság elé  ha jól tudom; ha nem, akkor javítsanak ki! A mindenkori öregségi nyugdíjminimum 28 500 forint, és ez tarthatatlan, azt gondolom, az elmúlt években nem emelkedett. Bár tény, hogy nem ebből számolják a nyugdíjakat, ugye, ez már többször elhangzott itt, viszont nagyon sokféle szociális juttatásnak ez az alapja, illetve ennek szorzata. Azt is kaptuk már meg válaszban, hogy ha ezt emelik, majd ezáltal rossz helyzetbe kerülnek önkormányzatok s a többi. De a szorzókat is lehet változtatni, tehát önkormányzati rendelet módosítása lehetővé teszi, hogy a mindenkori öregségi nyugdíjminimum bizonyos szorzata lehet alapja különféle juttatásoknak, illetve a szociális törvény is ad erre lehetőséget, tehát ez is módosítható lenne, ha túlságosan megemelkedne.

Mi már többször mondtuk, hogy 50 ezer forintnak is simán lennie kéne. Ha önök elismerik azt, hogy 99 085 forint, tehát közel százezer forint a minimálbér, akkor azt is el kellene ismerni, hogy 100 ezer forint alatt nem lehetne nyugdíj Magyarországon, de 50 ezer alatt semmiképpen sem, hiszen a statisztikák megmutatják, hogy sajnos rengetegen kénytelenek ebből tengődni. Ismerek ilyeneket magam is. Dolgoztak! Ilyenkor jön az, hogy biztos, nem dolgoztak, meg nem fizettek járulékot. Nem így van. Csak esetleg alacsonyabb keresetük volt, olyan munkakörben dolgoztak, ahol kevesebbet kerestek.

Ezért kérem önöket, hogy már csak e nap alkalmából, hogy többet ilyen nem lesz, támogassák a tárgysorozatba vételt. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nacsa Lőrinc képviselő úrnak, KDNP-képviselőcsoport. Parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Korózs képviselőtársamnak el kell mondanom, hogy a munkatársaim kudarcot vallottak, hiszen megkértem őket arra, hogy keressenek öntől 2004 és 2010 között olyan nyilatkozatot, amelyben ön kiáll amellett, hogy az ön kormánya, amely az egyetlen volt a rendszerváltás óta, amely csökkentette a nyugdíjat, ezt ne tegye. Nem találtak öntől ilyen nyilatkozatot, pedig az Idősügyi Tanács titkára volt 2004-től 2010-ig, kétszer volt a szociális tárca államtitkára. Egyszer sem találtak öntől olyan nyilatkozatot, amelyben azt követelte volna, hogy a Gyurcsány-kormány ne csökkentse egyedüliként eddig a magyar történelemben ’90 óta a nyugdíjakat. (Arató Gergely: Ez nem igaz! Nézd meg, hogy mennyi volt az átlagnyugdíj 2010-ben, és mennyi volt 2002-ben!) Nem találtunk ilyen nyilatkozatot (Arató Gergely: Nem mondasz igazat!), biztos, hogy a munkatársaim tévedtek, de valahogy ilyen nyilatkozat öntől… (Az elnök csenget.) Tessék gombot nyomni, Arató képviselő úr! (Arató Gergely: Annyit azért nem ér meg, hogy gombot nyomjak!) Mint az azonnalinál is kellett volna, csak nem volt itt. Ezzel szemben sosem emelte fel a szavát az ellen, hogy önök elinflálták a nyugdíjak értékét, sosem emelte fel a szavát az ellen, hogy önök csökkentették a nyugdíjak értékét. Ezzel szemben a valóság a következő: 2010 óta 33 százalékos nyugdíjemelés történt, ami 10 százalékos vásárlóérték-növekedést jelentett. Azzal szemben, hogy önök csökkentették a nyugdíjakat, mi megőriztük az értéküket, ahogy megígértük a nyugdíjasoknak, sőt még növeltük is, több alkalommal tudtunk nyugdíjprémiumot is kifizetni, 81 milliárd forint értékben Erzsébet-utalványt adtunk. Önök voltak azok egyedüli kormányként, akik csökkentették a nyugdíjakat, és mi voltunk azok, akik nemcsak hogy megőriztük a vásárlóértéküket, hanem még emeltük is. Azoktól hallgatjuk nyugdíjügyben a kioktatást, jobbikos vagy szocialista kollégáktól, akik leszavazták 220 ezer nő kívánságát, hogy elmehessenek 40 év munkaviszony után nyugdíjba, önök ezt nem támogatták, és 220 ezer nőt hagytak volna ilyen ellátás vagy ilyen kedvezmény nélkül. Szerencsére a Fidesz-KDNP-többség a helyén volt, és megszavaztuk a „Nők 40” programot, ezért 220 ezer nő élni tudott ezzel a lehetőséggel. Önökre megint nem számíthattak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(17.20)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön az egyes kormányzati szoftverlicenc-beszerzések körülményeinek tisztázására, valamint az ezzel… (Közbeszólások az MSZP soraiból: Viszonválasz, elnök úr!  Nacsa Lőrinc: Viszonválasz!  Bangóné Borbély Ildikó: Kimaradt!) Parancsol?

Megértésüket kérem. Azt gondolom, hogy itt már a nagyon intenzív vita az év vége felé, úgy látszik, már a levezető elnöknél is valami gondot okozott. Megkövetem önöket, Korózs képviselő urat különösen. Öné a szó két perc erejéig. Parancsoljon!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Korán kezdtük a mai napot, úgyhogy semmi baj nem történt, elnök úr. Néhány mondatot csak tényleg nagyon röviden. Az egyik, hogy én borzasztóan fontosnak tartom azt, hogy mindannyian értsük azt, amiről beszélünk. Itt van egy országgyűlési határozati javaslat, ennek vannak pontjai, úgy néz ki, hogy az ellenzéki oldalon nincs olyan paragrafus, nincs olyan pontja ennek az előterjesztésnek, amely ne kerülne támogatásra. Van egy rakat civil szervezet a NOSZ-tól a NYOK-on keresztül a Szakszervezetek Országos Szövetségen, nyugdíjasszövetségen keresztül, akik mindegyikkel egyetértenek. A múlt évet megelőző év végén létrejött egy nyugdíj és időskor kerekasztal, és a kerekasztalon részt vevő politikai pártok mindegyike egyetértett abban. Én semmi olyat nem mondtam és nem hoztam ide, amiben ne lett volna konszenzus.Éppen ezért megismétlem, hogy itt, én azt gondolom, hogy lehet támogatni ezt az országgyűlési határozati javaslatot, merthogy adna feladatot a kormánynak. A kormány az elképzeléseit idehozza az Országgyűlés elé, és akkor megvitatjuk, hogy rendjén vane ez így.

Két dolgot szeretnék mondani, nem részletekbe menve, mert hát ez az idő kevés rá. Soha a magyar történelemben a rendszerváltás óta, amikor mi kormányoztunk, olyan nem volt, hogy valamilyen nyugdíjas ne kapta volna meg a nyugdíját. Tehát itt soha senkitől nem vettek el egyhavi nyugdíjat. Ez hazugság! Én büszkén vállalom, hogy hét és fél éven keresztül fizettünk 13. havi nyugdíjat. Amikor a gazdasági válság ezt elsodorta (Nacsa Lőrinc: Elsodorta!), még akkor is tudtunk kétheti nyugdíjat fizetni. (Nacsa Lőrinc: Hitelből!) És azóta eltelt tíz év, mióta önök kormányoznak, képviselő úr, és még nem adták vissza. Ez az egyik dolog.

A másik, hogy azért világosan beszéljünk, kedves képviselőtársaim, hogyha a számokat legalább tiszteletben tartjuk, ha nem is egymást, legalább a számokat, akkor pontosan be tudom önöknek bizonyítani, hogy a nyugdíjprémium intézménye, amelynek én előterjesztője voltam, és a 2009-ben a Bajnai-kormány fogadott el… Kedves barátaim (Nacsa Lőrinc: Csak nem fizetett soha!  Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), önök 42 ezer forintot kivettek egy nyugdíjas zsebéből csak azért, mert nem valós értéken fizették ki a prémiumot. (Nacsa Lőrinc: Hányszor fizettétek ki?  Nunkovics Tibor közbeszól.  Nacsa Lőrinc: Ne védd őket!  Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem mutogass, Nunkovics!) Köszönöm szépen. Holnap támogassátok az előterjesztést! (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   260   261-271   272-281      Ülésnap adatai