Készült: 2024.04.26.04:59:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.),  220-223. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   216-219   220-223   224-235      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Beszámítva az időkeretet, most még utolsóként felszólalásra következik Gyüre Csaba képviselő úr, a Jobbik képviselője, aki kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Meddig romlik még Szabolcs-Szatmár-Bereg megye helyzete az Orbán-kormány regnálása alatt?” címmel. Gyüre Csaba képviselő urat illeti a szó.

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Szinte minden gazdasági mutató azt mutatja, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az Orbán-kormány mostohagyermeke. De olyan mostohagyermek, akit a kormány meg sem próbál ugyanolyan módon kezelni, mint a többi megyét. Mintha nem is az ország egyenrangú egysége lennénk ott, Északkelet-Magyarországon.Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a legalacsonyabb jövedelmek, a legkisebb nyugdíjak, a kiemelkedően legmagasabb munkanélküliség hazája. Míg az elmúlt évtizedben sorra települtek nagy cégek, nagy munkaadók az ország nyugati és középső részébe, addig megyénk lemaradása tovább nőtt.

Míg országos átlagban a munkanélküliségi ráta 3,5 százalék körül mozog, addig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ez ennek a két és félszerese, 8,7 százalék. De ez a mutató csak azért ilyen alacsony, mert nagyon sokan kényszerűségből Nyugat-Európába, Nyugat-Magyarországra és Budapestre járnak el dolgozni. Szinte minden második-harmadik család férfi tagja jobb esetben hétvégenként, rosszabb esetben havonta, kéthavonta találkozik családjával, gyermekeivel.

(16.20)

Ha ezek az emberek nem járnának el Nyugat-Európába vagy az ország más részeibe dolgozni, akkor a munkanélküliségi ráta 30 százalék fölött lenne a megyében. A megyéből dolgozni eljáró személyek nem örömükben vagy kalandvágyból utaznak hetente akár ezer vagy több ezer kilométert is, hanem gazdasági kényszerből, mert más módon nem tudna megélni a családjuk. És a helyzet egyre romlik. 2018-ban az előző évhez képest 0,5 százalékponttal, 6 százalékkal tovább nőtt a munkanélküliség Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

Kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy meddig romlik még Szabolcs-Szatmár-Bereg megye lakosságának helyzete az Orbán-kormány regnálása alatt. Mit kíván tenni a kormány Szabolcs-Szatmár-Bereg megye felzárkóztatása érdekében? Miért nem tesznek érdemi lépéseket, hogy a megye munkanélküliségi mutatói közelítsenek az országos átlaghoz? Várhatóe javulás megyénk munkanélküliségi viszonyaiban? Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Bodó Sándor államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a rendszerváltást követő időszakban semmiképpen nem a nyertesek sorába tartozott. De azért azt látni kell, hogy az utóbbi időszakban kedvezőbb mutatószámok is vannak, szemben azzal, amiről ön tájékoztatást adott. Engedje meg, hogy figyelmébe ajánljam a GDP növekedését, hiszen 46,5 százalékról 2010 óta jelentősen növekedett. S az is látható, hogy 172 ezerről 242 ezer főre nőtt a foglalkoztatottak száma. Teljesen egyértelműen adódik ebből, hogy a munkanélküliek száma pedig 43 ezerről 20 ezer fő alá esett vissza. Tehát vannak kedvező tendenciák. Az is kétségtelen tény, hogy van még számtalan teendő, de ön azzal vádolja a kormányzatot, hogy semmit sem tesz. Hát engedje meg, hogy a két legfontosabb programunkról tájékoztatást adjak ebben a viszonylag rövid időben. Az egyik a nagyvállalati beruházási támogatási program, ami hazai forrásból fejleszti az adott térségeket, az adott vállalkozásokat. 2015 óta öt nagyvállalat részesült támogatásban a megyében, és a beruházások összértéke megközelíti a 7 milliárd forintot. Ebből 321 új munkahely jött létre. A másik program pedig  és ez azért jelentősebb  a kkv-k támogatása. Erre szintén kiemelt figyelmet fordít a kormány. 2011 és 2019 között 385 cég részesült kkv munkahelyteremtő támogatásban közel 7 milliárd forint összegben, amely 3270 új munkahely teremtéséhez járult hozzá.

A bérszínvonallal kapcsolatban a következőkről tudom tájékoztatni. 2019 első félévében az előző évihez képest mért átlagos bérnövekedés mértéke megegyezik az országos átlaggal, ami azt jelzi, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye biztos tempóban zárkózik fel. Mindemellett kétségtelenül egyetértek önnel abban, hogy számtalan teendőnk van még ebben a megyében is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   216-219   220-223   224-235      Ülésnap adatai