Készült: 2024.09.19.15:24:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.),  83-89. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:46


Felszólalások:   77-82   83-89   89-94      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Salacz képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mi garantálja a kultúra szabadságát?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! „A kultúra nemzeti alap”  aggódó magyar polgárok ezzel a szlogennel tiltakoztak annak idején decemberben, amikor a tisztelt Ház falai között itt is vitatkoztunk arról a kulturális törvényt módosító csomagról, amelyben aztán különböző kultúrstratégiai intézmények összevonásáról, a Nemzeti Kulturális Tanácsról és egyéb módosításokról vitatkoztunk itt, e tisztelt Ház falai között.Én már akkor is kifejtettem ebben a vitában, hogy rendkívül aggályos az a fajta magatartás, amit a Fidesz ezzel kapcsolatban tanúsított, hiszen miután a Fidesz zaklatta a munkavállalókat a rabszolgatörvénnyel, majd zaklatta a tudományt az MTA kutatóintézeteinek elcsatolásával, zaklatta az egyetemeket, majd aztán ezzel elkezdte zaklatni a magyar kultúra művelőit is, és sovány vigasz, hogy az utolsó utáni pillanatban az előzetesen kiszivárgott tervezethez képest aztán a Nemzeti Kulturális Alap kikerült abból a sorból, amelyet teljesen központosított ez a törvénymódosító csomag.

A Jobbik felelős nemzeti néppártként (Felzúdulás, derültség a kormánypárti padsorokban.) a kultúra és annak művelői pártján áll, és mindig is felhívtuk a figyelmet arra, hogy az a fajta, káosszal és kapkodással terhelt erőpolitika, amivel a fideszes kormány a magyar kulturális élethez viszonyul, sajnálatos módon tökéletes módon illeszkedik abba a tudás-, tudomány- és értelmiségellenes irányba, amiről a már említett Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának einstandolása, az egyetemek autonómiájának szűkítése és az oktatás területén is a legújabban bevezetni kívánt NAT is tanúskodik.

Azt gondolom, hogy nagyon árt a magyar kultúra művelőinek a fideszes kormány központosító szemlélete. Nem vigasztal minket az, hogy többek között a Fidesz által létrehozott Magyar Művészeti Akadémia tiltakozása nyomán került ki a Nemzeti Kulturális Alap ebből a törvényből, és fel szeretném hívni ebben az interpellációban arra a figyelmet, hogy bizony nagyon komoly aggodalmak lehetnek bennünk, hogy a kollégiumok tisztújítása során, a Nemzeti Kulturális Alap kollégiumainak tisztújítása során megint nem szigorúan szakmai szempontok fogják vezetni a döntéshozókat.

Azt is szeretném mondani és kérdezni, hogy mi garantálja tehát a jövőben, hogy a kultúrafinanszírozás egyik fontos elemét, mint a Nemzeti Kulturális Alap, mi védi meg a további kormányzati központosítástól, megmarade a szakmai kollégiumok autonómiája, kijelenthetőe, hogy a tisztújítás során semmilyen politikai indíttatású befolyásolás nem történik majd. Tisztelettel várom államtitkár úr válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Brenner képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az, hogy önnek a tisztújításról rögtön a tisztogatás jut eszébe, elsősorban azért elképzelhető, mert a Jobbik frakciójában ül, tisztelt képviselő úr, és hónapok óta önöknél a két fogalom, a tisztújítás és a tisztogatás teljes mértékben összefonódik. (Felzúdulás, folyamatos közbeszólások a Jobbik soraiból.) Saját párttársai vádolják egymást zsarolgatással jobbra-balra. Olyanokat mondanak, hogy „Nagyon sajnálom, hogy a Jobbik elnöksége azt a következtetést vonta le a lassan tömeges kilépési hullámból, hogy nyilvánosan kell megzsarolni képviselőtársaimat és engem. Engem nem lehet megzsarolni, ezzel a demokráciába vetett kevéske maradék hitet is elveszik az emberektől.” (Folyamatos közbekiáltások a Jobbik soraiból.) Nos tehát, tisztelt képviselő úr, azért, mert önöknél párton belül ilyen viszonyok uralkodnak, és aki nem hódol be Gyurcsány Ferencnek, az tiltólistára kerül, ezt nem kell kivetítse, nem kell hogy projektálja mindenre, amit maga körül lát, tisztelt képviselő úr.

Az önök kultúrpolitikája elég széles ívet írt le azért az elmúlt években. A kuruc.infós kultúrkörtől egészen a teljesen liberális kulturális szemléletmódig igencsak széles spektrum az, amit magukénak tudhattak. Azt kifejezetten visszautasítom, amit ön a Tudományos Akadémiával, a Művészeti Akadémiával vagy a magyar felsőoktatással, egyetemekkel kapcsolatban mondott, hiszen az egyik legutóbbi egyetemi rangsor, a QS is nagyon szép eredményeket hozott a magyar felsőoktatással kapcsolatban. Ön azt mondta, hogy itt rombolás történt az elmúlt években, ha valóban ez történt volna, ezeken a nemzetközi rangsorokon nem érnének el ilyen szép eredményt a magyar egyetemek és főiskolák.

Tisztelt Képviselő Úr! Semmifajta kulturálisintézmény-összevonásra nem került sor, amit ön említett a felsorolásában, valószínűleg valami rossz hírt olvashatott, tisztelt képviselő úr. Beszélt a múlt év végi tiltakozásokról. Tisztelt képviselő úr, ne feledjük el, ez egy olyan tiltakozás volt, amikor például az önök támogatásával kiállt Karácsony Gergely a színpadra, aki színházigazgatókról döntő politikus, és azt mondta, hogy meg kell akadályozni, hogy politikusok döntsenek színházigazgatókról. Ennél nagyobb képmutatást, ennél nagyobb kétszínűséget kevéssé lehet elképzelni.

Csupán arról van szó, tisztelt képviselő úr, hogy míg a korábbiakban egy olyan színház-finanszírozási rendszer állt fenn, hogy a finanszírozás nagy részét az állam adta, de teljes mértékben, a tulajdonosi jogokat száz százalékban az önkormányzatok gyakorolták, itt most, mivel bizonyos intézményeknél közös a finanszírozás  van, ahol teljesen önkormányzati, van, ahol állami, de van, ahol közös a finanszírozás , ott az a jogkör, amely korábban a tulajdonos számára biztosított jogkör volt, nem szélesedik ki, csupán nem pusztán a főpolgármester úr gyakorolja ezt, mondjuk, a főváros esetében, hanem közösen gyakorolja azzal, aki a támogatás nagy részét adja, és erről, ennek a mechanizmusáról közösen meg kell állapodni. Ez semmiben nem befolyásolja az autonómiát, tisztelt képviselő úr, hiszen nem kerülnek bővítésre a jogkörök, csupán a gyakorlása nemcsak az önkormányzat, hanem az önkormányzat és a kormány közös döntésén fog múlni.

Számunkra rendkívül fontos a nemzeti kultúra megerősítése, ezt az identitásunk alapjának tartjuk. A kultúra iránti elkötelezettségét mutatja a kormánynak, hogy míg európai uniós átlagban a nemzeti össztermék 0,6 százalékát költik kultúrára, addig Magyarország két és félszer annyit, másfél százalékot. Míg 2010-ben 172 milliárd forintot fordítottak erre a célra, most már az idei évi költségvetés 578 milliárd forintot tartalmaz erre. Tehát nem 172 milliárd, hanem 578 milliárd, és nem az európai uniós átlag, az alig több mint fél százalék, hanem másfél százaléka a nemzeti összterméknek erre vonatkozik.

A taotámogatás helyébe lépett kulturális többletfinanszírozási rendszer is sikeres volt az elmúlt esztendőben. Túlpályázás is volt az egyes tematikus pályázati kiírásokon, tehát kiderült, hogy valóban jó volt az az átalakítás, mind a taorendszeres átalakítás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mind a tavaly decemberi törvénymódosítás, mert ez szolgálja a magyar kultúra erősödését.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem Brenner képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönettel vettem szinte szakmai elemeket is tartalmazó válaszát (Derültség a Jobbik soraiban.), amelyet sajnos nem áll módomban elfogadni.

(15.40)

Az önök kultúrpolitikájának egyik szimbóluma a maga válasza, a másik pedig Demeter Szilárd, az önök kultúrpápája. Az a Demeter Szilárd, aki még mindig a helyén van, pedig egy, a németek kiirtásán viccelődő műsort finanszírozott és engedélyezett szégyenletes módon, és egy olyan kultúrkampfot vezet az önök nevében, a Fidesz nevében, amelyet nem tud megnyerni, mert ahhoz kulturális teljesítmény kéne, amelyet ő nem tud építeni, mert idegenül mozog a hazai kulturális közegben. Eddig egy 25 milliós VW-jeepre futotta neki VW-támogatással.

Ez az önök kultúrpolitikája. Szégyelljék magukat! Nem fogadom el a választ! (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr a választ nem fogadta el. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadjae az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 104 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Szászfalvi László, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mit tesz a kormány a nevelőszülői rendszer megerősítése és továbbfejlesztése érdekében?” Szászfalvi László képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   77-82   83-89   89-94      Ülésnap adatai