Készült: 2024.09.20.09:30:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.),  229-238. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 14:00


Felszólalások:   221-228   229-238   239-274      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! 17 óra 47 perc van, az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az emberkereskedelem áldozatainak kizsákmányolása elleni fellépés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/9280. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Ovádi Péter képviselő úrnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon!

OVÁDI PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. március 5-én tartott ülésén megtárgyalta az emberkereskedelem áldozatainak kizsákmányolása elleni fellépés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/9280. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 33 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő javaslat hatékonyabb eszközökkel kívánja a fiatalkorú személyeket megvédeni a szexuális kizsákmányolással szemben. Éppen ezért a nemzetközi gyakorlathoz, például a New York-i egyezményhez vagy az Európa Tanács egyezményéhez is igazodóan, valamint az egyéb uniós jogi előírásoknak eleget téve szükséges a hatályos magyar szabályozás módosítása.

Úgy célszerű megalkotni a vonatkozó jogszabályokat, hogy azok az összes, prostitúcióban részt vevő gyermeket áldozatnak vagy az emberkereskedelem feltételezett áldozatának, ne pedig elkövetőnek tekintsék a gyermek mindenek felett álló érdekeinek védelme érdekében.

(17.50)

Az előttünk fekvő javaslat fő irányai tehát a felajánlkozás tilalmának rögzítése, az eddigi szabálysértés kizárása felajánlkozás esetén, a gyermekvédelmi intézményrendszer fejlesztése és a büntetőjogi eszközrendszer erősítése.

A benyújtott módosítás generális tilalmat vezet be az említett szolgáltatásnyújtásra való felajánlkozás terén, viszont annak megszegése esetére nem helyez kilátásba szabálysértési felelősségre vonást. Új, büntethetőséget kizáró okként kerül tehát a javaslat szerint bevezetésre, ha a felajánlkozó személy a cselekmény elkövetésekor a 18. életévét még nem töltötte be. Ebben az esetben a gyermekvédelmi rendszerbe bevezetett általános védelmi intézkedést kell alkalmazni. Az állam tehát nem maradhat tétlen, ha a gyermek mindenek felett álló érdekéről van szó. Az emberkereskedelem feltételezett áldozatává vált gyermek mostantól speciális ellátási szükségletű gyermeknek fog minősülni, melyhez fontos a gyermekvédelmi intézményrendszer fejlesztése.

A büntetőjogi eszközrendszer erősítése érdekében a javaslat két irányból kívánja módosítani a Btk. hatályos normaszövegét, egyrészt az emberkereskedelem törvényi tényállása kerül módosításra oly módon, hogy a kizsákmányolási folyamat lényeges elemei egyértelmű kidolgozást nyernek. A Btk.-módosítás másik vetülete pedig a gyermek szexuális tevékenységére épülő más bűncselekmények súlyosbítását irányozza elő. Ez alatt érteni kell a gyermeket érintő kerítés és prostitúció elősegítését, valamint a gyermekprostitúció kihasználását.

Tisztelt Ház! A Ház asztalán fekvő javaslat szabályaival reményeink szerint biztosított, hogy a 18. életévét be nem töltött személy ne legyen kitéve további, a testi, szellemi és erkölcsi fejlődését súlyosan akadályozó szexuális kizsákmányolás veszélyének, éppen ezért mindenképp támogatható. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Völner Pál államtitkár urat, hogy az előterjesztők képviseletében most vagy a vita későbbi szakaszában kíván szólni. (Dr. Völner Pál jelzésére:) Államtitkár úr jelzi, hogy a vitának ebben a szakaszában nem kíván szólni. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a kijelölt Igazságügyi bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek, a napirend szerinti időkeretekben. Megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, Demokratikus Koalíció. Parancsoljon!

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Egyetlen olyan módosító javaslatunkra szeretném felhívni a figyelmet, amit a kijelölt bizottság sajnálatos módon ugyan elutasított, de mi külön szavazást fogunk róla kérni a holnapi parlamenti ülésen. Amellett szeretnék érvelni, hogy a tisztelt Ház, a frakciók támogassák ezt a módosító javaslatot, reményeim szerint akár a kormány is. Ez pedig arra vonatkozik  megismételve azt, amit az általános vitában is elmondtam , hogy a törvényjavaslat alapvető céljaival, szellemiségével, a legtöbb választott eszközzel egyetértünk. Azzal is egyetértünk, hogy az ilyen helyzetbe került gyermekek esetében, a gyermekkereskedelem, illetve prostitúció áldozatává vált gyermekek esetében ne a büntetőjogi vagy akár a szabálysértési utat kövessük, hanem abba az intézményrendszerbe kerüljenek ezek a gyerekek, tudniillik a gyermekvédelmi intézmény rendszerébe, ahol ők leginkább segítséget tudnak kapni. Még egyszer mondom, egyetértünk a törvényjavaslatnak ezzel a szemléletével.

Egyetlen korrekciót javaslunk. A törvényjavaslat a speciális gyermekotthont jelöli ki mint olyan intézményt, amely ellátja ezeket a gyermekeket. A speciális gyermekotthon egy létező, különböző szempontból nehéz helyzetben lévő gyermekek gondozását ellátó intézményhálózat. Tehát ezek létező intézmények, de ide a gyerekek egyedi mérlegelés és gyermekvédelmi döntés alapján kerülnek be akkor, ha ezt a helyzetük indokolja. De ha behoz valakit az utcáról a rendőr, vagy emberkereskedelem áldozataként azonosítja a rendőr, akkor ebben az esetben még nem folyt le az a gyermekvédelmi eljárás, amit gyermekvédelmi szakembereknek kell lefolytatniuk, amely döntene arról, hogy hosszabb távon mi legyen ezeknek a gyermekeknek a sorsa, hogy milyen elhelyezés indokolt az ő esetükben.

Ezért javasoljuk azt, hogy megfelelően annak, ahogy az a kormány által elfogadott 2019-es kormányhatározatban szerepelt, jöjjenek létre olyan átmeneti gyermekvédelmi intézmények, amelyek speciálisan ezeknek a gyerekeknek, fiataloknak nyújtanak segítséget. Nem tudjuk, hogy mekkora a számuk, mert a kormány erről nem adott tájékoztatást sem az előterjesztés, sem a vita során, de nem lehetnek nagyon sokan, én attól félek. Azért mondom, hogy attól félek, mert szerintem sok áldozat van, de ma keveset tud belőlük a rendőrség megtalálni. Én persze bízom benne, hogy az új jogszabályok segítenek abban, hogy többet tudjanak közülük megtalálni.

Amit ezzel mondani akarok: szerintem nem jelent megoldhatatlan anyagi vagy szervezési terhet az állam számára, hogy kijelöljön ilyen átmeneti menedéket nyújtó gyermekotthonokat, s ott gondoskodjon azokról a speciális ellátásokról, amire szükségük van ezeknek a gyerekeknek, addig, amíg 60 napon belül lezajlik a gyermekvédelmi eljárás, és döntés születik a végleges elhelyezésről.

Látható, hogy ez a javaslat az eredeti törvényjavaslat szellemébe illeszkedik, ezért is kérem azt, hogy ezt támogassák.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonynak, MSZP-frakció.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Nagyon ritka az, amikor olyan törvénymódosításról beszélünk, ahol az ellenzék összes felszólalója támogatásáról biztosítja a kormánypártot és államtitkár urat, persze a saját kritikánkat megfogalmazva. Én is nagyon sajnálom, hogy attól függetlenül, hogy felajánlottuk az együttműködésünket, és azt mondtuk, hogy végre egy olyan törvénymódosítás, amely igaz, hogy tíz éve megkésett és már régebben meg kellett volna tenni, elmondtam a vezérszónoki felszólalásomban is, hogy pontosan azért megkésett, mert egyre rosszabb jelentéseket írnak Magyarországról. Egy módosító javaslatot mi is beadtunk, de az igazságügyi bizottsági ülésen, ahol kezdeményeztük, hogy a bántalmazottaknak megadjuk azt a lehetőséget, hogy amikor a jelzőrendszerről beszélünk, akár a gyermekotthonokról, akár a rendőrségről, akkor felülről nyitott legyen a költségvetésben ennek a problémának a megoldása, akár a szociális ellátórendszerben, erre adtunk be módosító javaslatot, de a kormánypárti képviselők ezt sajnos elutasították. Pedig nagyon fontos lenne, s nemcsak ezzel az üggyel kapcsolatban, hanem ha a rendőrségről beszélünk, a jelzőrendszerről, a gyermekvédelemről, a szociális ellátórendszerről, adósok vagyunk nagyon sok mindennel.

Mi tettünk egy kísérletet, de ettől függetlenül továbbra is azt tudjuk mondani, hogy egy nagyon fontos ügyről beszélünk. Természetesen támogatni fogjuk ezt a törvénymódosítást. Csak arra kérem államtitkár urat, hogy ha legközelebb egy ilyen nagyon fontos ügyről beszélünk, amit minden párt támogat, akkor legyenek szívesek önök is valamiféle pozitív hozzáállást eszközölni mifelénk. Nem akarunk rosszat ezekkel a módosítókkal, ahogy Arató Gergő is elmondta előttem. Szerintem jobbító szándékkal adtuk be, de ettől függetlenül támogatjuk, és remélem, hogy jövőre, amikor az idei évi jelentést olvassuk, akkor már előrelépést tudunk a tavalyi évhez képest bemutatni, és nem arról beszélünk, hogy hány kiskorú esett már áldozatul, hanem arról, hogy hány kiskorút tudtunk megmenteni. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Kovács Zoltán képviselő úrnak, Fidesz-képviselőcsoport. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Csak nagyon röviden. Valóban egy rendkívül fontos törvényről van szó. Örömmel vettük észre, hogy a TAB támogatta azokat a módosító javaslatokat, amelyek a büntetési tételek jelentős szigorítását irányozzák elő. A vezérszónoklatomban is kértem, hogy ebbe az irányba mozduljon el a törvényjavaslat. Ami az imént felszólaló két képviselőtársamat illeti: Arató képviselő úr speciális intézményről beszélt. Ezek az intézmények megvannak ma is. Nyilvánvaló, hogy ezek bővülése a kihasználtságot illetően továbbiakat is indukálhat, ezért valóban fontos az, amiről Bangóné Borbély Ildikó beszélt, hogy költségvetési fedezetük legyen ezeknek az új intézményeknek, ha újabbakat vonunk be a rendszerbe.

(18.00)

De véleményem szerint ezt nem ebben a törvényben kell szabályozni, hanem a költségvetési törvényben kell szabályozni, hogyha ehhez pluszfedezet szükséges. Ha pedig nem, ha ezen keretek között megoldható, akkor eszerint kell megoldani a speciális ellátást. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem önöket, kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom.Megkérdezem államtitkár urat, kíváne válaszolni. (Jelzésre:) Igen. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Köszönöm szépen minden pártnak a támogatását, ami ebben a fontos ügyben megnyilvánult már a bizottsági szavazásnál. Remélem, hogy a holnapi szavazásnál is ezt tapasztalhatjuk. Az Arató képviselő úr által felvetett, illetve Bangóné Borbély Ildikó képviselőtársam által felvetett kérdésben pedig a bizottsági ülésen is elhangzott, hogy ezek a jelenlegi speciális otthonok tudják kezelni ezt a kérdést. A rendőrségi intézkedés pedig arra irányul, ha történt ilyen cselekmény; ezt most is el tudják dönteni, be tudják vinni az otthonba. Gyakorlatilag a különböző szakértői eljárások elhúzódása éppen azt eredményezné, hogy nem egy azonnali védelembe kerülnének be ezeknek az ügyeknek az áldozatai. Nagyon remélem, hogy a gyakorlat majd igazolni fogja ennek a szabályozásnak a megfelelő minőségét.

Valóban, ilyen ügyekben nem lehet költségvetési kérdés, hogy megfelelő fedezet álljon ezeknek az ügyeknek a rendezésére. Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   221-228   229-238   239-274      Ülésnap adatai