Készült: 2024.09.23.06:08:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.),  161-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:22


Felszólalások:   159-160   161-172   173-174      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Mármint a válaszadó személyét? (Arató Gergely bólint.) Köszönöm szépen. A miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.Tisztelt Országgyűlés! Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit tesz a kormány a koronavírus miatt karanténba kényszerültek gondjainak enyhítésére?” A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja. Öné a szó, Sebián-Petrovszki László képviselő úr.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr, a koronavírus megérkezett hozzánk is. A mai nap is egyfolytában erről beszéltünk. Egyre nő a regisztrált fertőzöttek száma hazánkban, így nem ringathatjuk magunkat abban az illúzióban, hogy a fertőzés nem kezd el terjedni is az országban. Észszerű óvintézkedés, hogy a fertőzésgyanús személyeknek két hétre karanténba kell vonulniuk, ez viszont két hét távollétet jelent a munkából. Erre az időre természetesen nem jár munkabér jelen állás szerint, és nincsenek kevesen Magyarországon, akik kétheti jövedelemkiesést semmiképp nem engedhetnek meg maguknak.

Munkajogi szakértők szerint ugyanakkor karantén idejére táppénz sem jár, mert a magyar jogrendszer a karantén fogalmát nem ismeri. Ez semmiképpen nem méltányos, hiszen aki karanténba kerül, az nem saját elhatározásából kerül oda, hanem hatósági intézkedés következtében, közérdekből marad távol a munkától. Akinek a jövedelmi helyzete nem teszi lehetővé a két hét kiesést, az igyekezni fog elkerülni ezt a bizonyos karantént, kijátszani az egészségügyi szabályozást, eltagadni, hogy olyan területen járt, ahol megfertőződhetett, így pedig csak elősegíti a járvány terjedését.

Ugyanennek a problémának a másik oldala, hogy a karanténba zárt személynek ezalatt mindenféle fizetési kötelezettsége, például tartásdíj, lakásbérleti díj, közüzemi számlák, bankhiteltörlesztés vagy adóhivatali tartozása is keletkezhet, amelyeknek nem tud eleget tenni, hiszen éppen karanténban van.

Az államnak intézkednie kell arról, hogy a közérdekből karanténba zártakat ne érje hátrány azért, mert anyagi kötelezettségeiket emiatt nem képesek teljesíteni. Kérdezem ezért államtitkár urat, milyen intézkedéseket tervez a kormány az említett problémák elhárítására. Köszönöm. (Taps a DK és az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ahogy ön is utalt rá, Európában most már számtalan országban megjelent az új típusú koronavírus. Magyarország is, amint a WHO kiadta a figyelmeztetést, rögtön lépett, és különböző intézkedéseket léptetett hatályba. Jelenleg, mivel a vírus már felbukkant Magyarországon, a legfőbb feladata a járványügyi ellátásnak is és mindenkinek az, hogy ezek a jelenleg még külön lévő egyedi megbetegedések ne csoportosuljanak, és ne legyenek gócpontok, amelyek utána, mint azt Észak-Olaszországban is látjuk, fokozni tudják a megbetegedéseket és a veszélyt. Ezért fontos az, hogy egyrészről azonosítsák a betegeket, elkülönítsék őket, és gondozzák őket.

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben dr. Vinnai Győző váltja fel.)

Szerintem mindenkinek a jól felfogott érdeke az, hogy ha a koronavírus-megbetegedés veszélye áll fenn, akkor önmaga is igyekezzen egyrészről minél hamarabb ezt orvosi vizsgálattal igazolni vagy cáfolni, tehát ő is tisztában legyen azzal, hogy a fertőzés az ő esetében pontosan fennálle vagy sem, és utána pedig szerintem mindenki belátja, hogy abban az esetben, hogyha elkülönítik, ez az ő érdekét és az egész társadalom érdekét is szolgálja, a szeretteiét is, a munkatársaiét is és minden magyar ember érdekét szolgálja, hogy ne fertőzzön tovább másokat. Tehát szerintem ebben azért konszenzus van, és mindenki elfogadja, hogy ha ilyen helyzet alakul ki, akkor a többi ember egészsége szempontjából is ez fontos. Ráadásul a Dél-pesti Kórházban mind a tárgyi, mind a személyi feltételek adottak ahhoz, hogy ott ez megvalósuljon.

Ami az ön kérdésének azt a részét illeti, hogy pontosan a keresőképtelenség fennálle vagy nem, az egészségügyről szóló CLIV. törvény rendelkezéseit szükséges e tekintetben figyelembe venni. Itt az egészségbiztosítási ellátásról szóló jogszabálynak is a 44. § g) pontja definiálja, hogy mi az a keresőképtelenség. Elmondtuk, hogy itt a munkáltatóknak is fontos  és itt a kormány tíz pontja közül a 7. pontban is elmondtuk, ön is emlékezhet  az együttműködése; az ő érdekük is az, hogy minél inkább megelőzzük a munkavállalóik megbetegedését. Ha tud olyan beosztást adni a munkavállalójának, amit adott esetben távmunkában, otthonról vagy számítógépen keresztül tud végezni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), az is egy fontos lépés. Innen fogom folytatni az egy percben.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra van lehetősége képviselő úrnak.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Igen. Igazából államtitkár úr egyelőre nem tudott válaszolni a kérdéseimre. Felhívnám a figyelmét arra, talán elkerülte a figyelmét, hogy a Demokratikus Koalíció képviselői törvényjavaslatot nyújtottak be e gondok orvoslására. Javasoljuk, hogy törvény mondja azt ki, hogy karantén idejére mindenkinek jár a munkabér, amit a költségvetésnek kell utólag megtérítenie a munkáltató felé. Javasoljuk azt, hogy a karantén kezdetétől annak lejártát követő egy hónapig a munkavállalót a munkáltató ne rúghassa ki, tehát egyoldalú döntéssel ne bocsáthassa el.

Javasoljuk, hogy a karanténba zártak intézményekkel szembeni tartozására az intézmény kötelezően biztosítson legalább 3 hónapnyi kamatmentes részletfizetési lehetőséget. És végül a magánszemélyekkel szembeni tartozást pedig a költségvetés vállalja át azzal, hogy az adós a karantén lejártát követő 3 hónap során kamatmentesen térítheti azt vissza a kincstárnak. Kérdezem államtitkár urat, hogy ezek a pontok támogathatóke, a kormány hajlandóe támogatni a DK javaslatait. Köszönöm szépen. (Taps a DK és az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszonválaszra van lehetősége az államtitkár úrnak is.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Ott folytatnám, ahol abbahagytam. Tehát a keresőképtelenség definíciója az egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény 44. § g) pontjában található, és itt az is szerepel, hogy ha valakit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, ilyenkor a tiszti főorvosnak kell értesítenie a keresőképtelen állományba vételre jogosult orvost, tehát sokszor, legtöbb esetben a háziorvost vagy mást, aki keresőképtelen nyilvántartásba veszi az illető személyt, és igazolja az ő keresőképtelenségét, és ekkor az általános szabályok szerinti különböző juttatásokra jogosult.Szerintem a legfontosabb mindnyájunk érdekében az, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy mikor áll fenn a kockázata annak, hogy ő ebben a megbetegedésben szenvedhet, hogy mik azok a pontos szindrómák, amiket ki-ki ha magán érzékel, köhögéssel, lázzal együtt, amelyeket most már a különböző médiumokban is mindenki videóformában láthat, több tízezer vagy százezer megtekintéssel (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), a közösségi médiában is láthat, ha ezeket érzékeli magán, akkor minél hamarabb hívja fel a háziorvosát, aki utána a kérdéssor feltétele után….

ELNÖK: Köszönjük szépen…

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: …a többi teendőt elmondja. Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   159-160   161-172   173-174      Ülésnap adatai