Készült: 2024.09.24.15:08:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2018.06.25.),  192-195. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:   186-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Demeter Márta képviselő asszony, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Visszavontáke az Aszad-rezsim pénzmosó emberének letelepedési engedélyét?” címmel. Demeter Márta képviselő asszonyé a szó, és majd Kontrát Károly államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! 2016 nyarától az Egyesült Államok által bejelentett szankciók célpontjai között szerepel egy Atiya Khoury nevű szír állampolgár is. Ő az Aszad-rezsim egyik legfontosabb pénzembere. A szankciós dokumentumok szerint pénzváltással és készpénzküldéssel foglalkozik. A szír polgárháború és az azt kísérő brutális erőszak miatt az Aszad-rezsim pénzügyileg is egyre inkább elszigetelődött, így a Khoury által működtetett hálózat fontos szerepet kapott a rendszer fenntartásában. Ezen a hálózaton keresztül fizethetett például üzemanyagért a szír kormány, a tranzakciók után pedig az ember jutalékot kapott.

A szankciós dokumentumokban az is szerepel, hogy a szír férfi készpénzt mozgat Szíria, Libanon és Oroszország között a szír jegybank elnökének az utasításai alapján.

A Bevándorlási Hivataltól személyesen kértem a megnevezett szír állampolgárra vonatkozó adatokat. A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal vezetője, Végh Zsuzsanna hivatalosan is elismerte, hogy Atiya Khoury 2014-ben letelepedési kötvényt vásárolt, és ezért meg is kapta a tartózkodási engedélyt. Ezt követően magyar letelepedési engedélyt is igényelt, és 2017 elején ezt meg is kapta, a hivatal viszont az iratbetekintésem során nem engedett az aktákba betekinteni.

A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal főigazgatója, Végh Zsuzsanna szerint a magyar hatóságok a biztonsági ellenőrzés során semmilyen biztonsági kockázatot nem találtak, és nem emeltek kifogást a szír férfi letelepedési engedélye megszerzése ellen, ami önmagában is abszurd, ha a magyar hatóságok képtelenek azt feltárni, ha valaki egy nemzetközi bűnöző, de az is felháborító, hogy ezek után a kérdésemre azt erősítette meg a főigazgató asszony, hogy nem is tervezik hivatalból visszavonni ennek a bűnözőnek a letelepedési engedélyét.

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben Szabó Sándor váltja fel.)

Felhívom a figyelmét arra, államtitkár úr, de ön ezzel pontosan tisztában van, hogy törvényi kötelezettsége a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnak, amennyiben ilyen információk a birtokukba jutnak, hivatalból visszavonni a letelepedési engedélyt. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tehát kérdezem: visszavontáke már az Aszad-rezsim pénzmosó emberének, ennek a bűnözőnek a letelepedési engedélyét, amivel szabadon utazgathat egyébként a schengeni övezetben? Amennyiben nem, akkor miért nem tették ezt meg? Köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt megadnám a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, megköszönöm együttműködésüket, és az elnöklést átadom Jakab István alelnök úrnak. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Először is tisztázni szeretném, hogy tudomásom szerint a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal főigazgatója nem tett olyan nyilatkozatot, amelyet ön a szóbeli kérdésében említett. Javaslom továbbá azt is megfontolni nagy tisztelettel, tisztelt képviselő asszony, hogy fontolja meg, hogy azokat a személyes adatokat, amelyekről ön a képviselői minőségében szerez tudomást, és amelyeknek vonatkozásában önt titoktartási kötelezettség terheli, mennyiben hozza nyilvánosságra.

Biztosíthatom, hogy a nemzeti letelepedési engedély kiadása iránti eljárásban közreműködő szakhatóságok valamennyi kérelmező esetében elvégezték a releváns körülmények feltárását, valamint értékelését, és amennyiben a feltárt körülmények tükrében indokolt volt, elutasító szakhatósági állásfoglalás kiadására került sor.

A letelepedési engedély visszavonására a 2007. évi II. törvényben meghatározott esetekben, a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén van lehetőség. A Terrorelhárítási Központ az eljáró idegenrendészeti hatóság megkeresésére a nemzeti letelepedési engedély kiadása iránti eljárásokban első fokon szakhatóságként jár el, és szakhatósági állásfoglalást ad abban a szakkérdésben, hogy a harmadik országbeli állampolgár letelepedése veszélyeztetie Magyarország nemzetbiztonságát. A TEK csak abban az esetben ad hozzájáruló állásfoglalást, ha az érintett személy vonatkozásában nem merül fel olyan terrorvonatkozású információ, amely kockázati tényező megállapítását eredményezte volna.

Megnyugtathatom a képviselő asszonyt, hogy az ezekben az ügyekben eljáró hatóságok, hivatalok minden esetben a jogszabályi előírások alapján, Magyar-ország nemzeti érdekeinek megfelelően járnak el. Ha a képviselő asszonyt valóban a magyar emberek biztonsága érdekli, akkor támogassa a kormány ezzel kapcsolatos intézkedéseit. (Demeter Márta közbeszól.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   186-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai