A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának második rendkívüli ülését megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Móring József Attila és Arató Gergely jegyző urak lesznek segítségemre. Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy Vadai Ágnes képviselő asszony és képviselőtársai a szükséges számú támogató aláírás benyújtásával az Országgyűlésről szóló törvény 35. § (1) bekezdésében foglaltak alapján az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezték a koronavírus-járvány elleni oltások beadása kapcsán kialakult káosz megszüntetéséről szóló H/15353. számú határozati javaslat, valamint a gazdasági válság kezelése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló H/15355. számú határozati javaslat megtárgyalása érdekében. A levelet és annak mellékletét a honlapon megismerhetik a képviselőtársak és az érdeklődők.

A rendkívüli ülést az Országgyűlés elnöke a mai napra hívta össze. Először a napirend előtti felszólalásokra kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Kocsis-Cake Olivio képviselő úr, Párbeszéd-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Először is a Párbeszéd nevében szeretnénk megköszönni az egészségügyi dolgozóknak, szociális dolgozóknak, mindenkinek, aki a járvány elleni küzdelemben részt vesz, a munkájukat, és mivel ma a leghalálosabb nap volt, ezért az elhunytak családtagjainak pedig őszinte részvétünket fejezzük ki.

Ha a kormányt hallgatjuk itt a parlamentben, akkor nem sokat tudunk meg, csak azt, hogy minden nagyon szép, minden nagyon jó, minden nagyon rendben van, és a Fidesz-kormány soha nem hibázik. Azt tudhatjuk meg, hogy ha esetleg bármi gond van, akkor azért Brüsszel vagy valaki más a hibás. Ma reggel például azt hallhattuk a kormánytól, hogy azért olyan lassú az oltás, mert rosszak az európai uniós vakcinaszerződések. Azt azért jó lenne tudni, hogy a kormány milyen szerződést kötött Kínával és Oroszországgal, azon kívül, hogy offshore cég a közvetítő cég. Kötelező vállalás vane benne? Számonkérési lehetőség vane benne? Amit Brüsszelen számonkérnek, az vane benne? Elárulom, hogy nincs. Az eladóval szemben nem alkalmaz szankciókat az orosz szerződés. A magyar fél teljes alárendeltségének a jele, hogy az esetleges jogvitákat kizárólag az orosz törvények szerint moszkvai választott bíróság előtt rendezzék. Ilyen szép finomságok vannak a szerződésben. Tehát amit a kormány számonkér másokon, azt neki nem sikerül teljesítenie.

Azt sem tudjuk, hogy mit csinál Kásler Miklós, az egészségügyért is felelős miniszter egy egészségügyi járványhelyzetben. Lassan egy éve elegáns idegenként tartózkodik itt köztünk. Tegnap beugrott egy kérdésre, és azt találta mondani, hogy hogy merészelnek az ellenzéki képviselők véleményt alkotni arról, amiről nincs információjuk. Na, most az egyszer a fején találta a szöget a miniszter úr, hiszen sok mindent nem tudunk, mert a kormány titkolózik. Azt sem tudjuk, hogy miközben a kormány azt mondja, hogy az oltási terv nagyon szépen és rendben halad, mi történt március 6-án, miért volt káosz a március 6-ai hétvégén az oltási tervben. Az ő indoklásuk szerint adminisztrációs hiba volt, a krónikus betegek adatai nem voltak naprakészek a háziorvosok adataival. Hihető! Tehát pont a krónikus betegek, akik rendszeresen tartják a háziorvossal a kapcsolatot, az ő adataik nem voltak rendben. Persze aki kérdéseket tesz fel, aki kritizál, az egyből oltásellenes, de azt végképp nem tudjuk, hogy meddig tűri a kormány, hogy egy alkalmatlan egészségügyért felelős miniszter van az egészségügyi járvány alatt.

Azt sem tudjuk, csak sejtjük, hogy kik repülgetnek nyaralni a Maldív-szigetekre és Dubajba, miközben a miniszterelnök úr kifejezetten korlátozta ezeket az utazásokat. Okosban kitalálják, hogy ők üzleti tevékenységet végeznek, de valójában nyaralásra mennek, behozzák a vírus gyorsan terjedő mutációját az országba. Ki mondta ezt? Orbán Viktor! Kérdezem tehát, hogy ki engedélyezte a hatalom embereinek ezt az utazgatást. Úgy tűnik, hogy visszaéltek az utazási korlátozások szabályaival, és akkor bizony jogsértést követtek el. Kíváncsiak leszünk, hogy lesze ennek következménye. Nyáron is ki volt adva a jelszó, hogy „több Balaton, kevesebb Adria”, a külügyminiszternek mégis az Adrián sikerült jachtoznia Szíjj László vendégeként. Úgy tűnik, hogy ezek a szabályok a fideszesekre és a hatalom embereire nem vonatkoznak.

Arról sem fogunk hallani, hogy mi a helyzet a lélegeztetőkapacitásról. Ma a rászorulók száma sajnos elérte az 1167 főt, és a szakemberek szerint itt a határ, ez az, amit az ország el tud látni. De a miniszterelnök úr szerint mi megvagyunk, nem kérünk segítséget, sőt mi fogunk majd segíteni. Elképesztő! Felszólítjuk a kormányt, hogy most ne arcoskodjon. Ha egyetlenegy embert is meg tudunk azzal menteni, hogy segítséget kérünk, akkor kérjünk segítséget. Hiába van több ezer lélegeztetőgép, ha nincs elég ember, aki azt szakszerűen tudja kezelni.

A magyar emberek azt várják el a mindenkori kormánytól, hogy járjanak elöl jó példával, tartassák, tartsák be a szabályokat mindenkivel, ne kivételezzenek a haverokkal és a barátokkal, meg a kaszinótulajdonosokkal, kompetens miniszterek irányítsák a járvány elleni védekezést, és mindent tegyenek meg a betegekért. 2022-ben az ellenzéki pártoknak egy ilyen kormányt kell alakítaniuk, mert úgy tűnik, hogy ez a kormány erre alkalmatlan. Csak másokat tud hibáztatni, csak kitalált ellenfelek ellen tud harcolni. Ezt hallanánk most a viszonválaszban az államtitkároktól, a kormánypárti államtitkároktól is, ha lett volna elég bátorságuk eljönni. Köszönöm a szót. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr, LMP-képviselőcsoport. Öné a szó, frakcióvezető úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy egészen döbbenetes helyzetben van hazánk, szörnyű tragédiát él át a nemzet, ezért én is azzal kezdem a hozzászólásomat, mint mindig a napirend előtti hozzászólásomat, hogy tisztelettel köszönöm mindenkinek a munkáját, aki ilyen nehéz időben a magyar emberek egészségének és biztonságának a megőrzéséért dolgozik. E tragédiák közepette  csatlakozva képviselőtársamhoz  az LMP országgyűlési frakciója nevében részvétemet fejezem ki az áldozatok hozzátartozóinak. Döbbenetes helyzetben vagyunk. Aki követi a tudósítást, közvetítést, azoknak szeretném elmondani, hogy egyetlenegy fideszes, KDNP-s képviselő sincs előttünk, teljesen üresek a kormánypárti padsorok.

A mai napon azért hívtunk össze rendkívüli ülést, hogy az elmúlt időszak alkalmatlan és teljesen elégtelen járványügyi intézkedései mellé mi behozzunk az Országgyűlés elé olyan intézkedéseket, amelyek lényege, hogy a teljesen felesleges és pénzpocsékolást jelentő gigantikus beruházásokat állítsa le a kormány legalább ebben a rendkívül nehéz, válságos helyzetben, és azokat a felszabaduló százmilliárdokat, illetve ezermilliárdokat fordítsa a legnehezebb helyzetbe került magyar családok támogatására, fordítsa valódi munkahelyteremtésre és a munkahelyek megvédésére.

(18.10)

Egészen döbbenetes azt látni, hogy a Fidesz-KDNP képviselői közül egyikük sem érezte azt, hogy el kell jönni, egyikük sem érezte azt, hogy ebben a folyamatban részt kell venni és beszélnünk kell vagy kellene ezekről a kérdésekről. Nekik fontosabb volt a frakciófegyelem, fontosabb volt egy frakciódöntés, hogy ezen az ülésen ne vegyenek részt.

Ha kicsit visszatekintünk az elmúlt egy évre, most már valamivel több mint egy éve vagyunk ebben a szörnyű, borzalmas helyzetben, egy éve van velünk a járvány és a koronavírus, érdemes áttekinteni, hogy milyen elképesztő lépéseket tett a Fidesz-KDNP-kormány az érdemi válságkezelés helyett. Nem olyan régen, amikor az Európai Néppárt frakciója elzavarta a Fidesz képviselőit, akkor a miniszterelnök úr és a kormány prominensei egy egészen elképesztő siránkozásba kezdtek, jogállamiságot emlegettek, demokráciát féltettek, és arról beszéltek, hogy milyen döbbenetes, hogy egy ilyen járványügyi helyzetben azon mesterkedett az Európai Néppárt, hogy milyen módon tudnak olyan szabályozásokat hozni, amelyek által kizárhatják a képviselőket. No, hát ezt rendkívül álszent, kétszínű magatartásnak tartjuk. Idézzük fel, hogy mi mindent követett el a kormány az elmúlt egy évben, miket hoztak az Országgyűlés elé, majd milyen döntéseket hoztak a rendkívüli jogrendet felhasználva!

Az egyik legaljasabb húzás volt, hogy a korábbi ígéretükkel, korábbi állításukkal szembemenve durván módosították a választási törvényt. Mindenki felteheti a kérdést, de ez költői kérdés marad, hogy mi köze a választási törvény módosításának ahhoz, hogy egy ilyen járványügyi helyzetben vagyunk. Teljesen világosak a hatalomtechnikai szándékok: a kormány még ebben a nehéz időszakban is azon mesterkedik, hogyan tudja magának a terepet kiegyenesíteni, és hogyan tudja megnövelni a győzelmi esélyeit a jövő évi választáson.

Egészen elképesztő és politikai számítással motivált durva támadássorozatot hajtottak végre az önkormányzatok ellen, jelentős részben és jellemzően az ellenzéki vezetésű önkormányzatok ellen.

Azt sem vették figyelembe, hogy ebben a súlyos járványügyi helyzetben az önkormányzatok a járvány elleni védekezés első számú bástyái. Elvették a gépjárműadó megmaradó részét, kivonultak a tömegközlekedés állami finanszírozásából, ami döbbenetesen szakmaiatlan és kockázatos lépés egy járványügyi helyzetben, elvonták az iparűzési adó jelentős részét, és éppen ma tárgyalt az Országgyűlés egy olyan törvényjavaslatot, amely nagyon durván ismét csökkenti az önkormányzatok mozgásterét a települési tervezés tekintetében. Ez egészen elképesztő és felelőtlen lépés, és látható, hogy az az egyeztetési folyamat, amelyet tessék-lássék elindítottak az önkormányzati szövetségekkel, semmi másról nem szól, mint időhúzásról. Egy olyan helyzetben, amikor a városoknak és önkormányzatoknak össze kell állítani a költségvetésüket. Nem tudják a magyar vidéki nagyvárosok és nem tudják általában az önkormányzatok Magyarországon, hogy mégis mennyi támogatásra, kompenzációra számíthatnak a kormánytól, így gyakorlatilag a költségvetést sem tudják, tudták felelősen megtervezni.

A kormány ezzel a durva megszorítássorozattal nem csak, illetve alapvetően nem az önkormányzatokat károsítja meg, hanem a magyar embereket, hiszen az önkormányzatok egyik legfontosabb feladata az alapvető közszolgáltatások biztosítása. Ebben a helyzetben, amikor csökkentek az önkormányzati bevételek, amikor sokasodtak a feladatok, akkor a kormány megszorításai nyomán nehezebben fogják tudni az önkormányzatok a tömegközlekedést biztosítani, nehezen fogják tudni a legfontosabb közszolgáltatást, az ivóvíz-szolgáltatást biztosítani. Bizony, azzal fognak szembesülni a magyar emberek, hogy egyre több helyen lesz csőtörés, egyre több probléma lesz a vízminőséggel, egyre ritkábban fognak járni az autóbuszok, és egyre nagyobb veszélybe fognak kerülni az emberek.

Egészen elképesztő és döbbenetes. Órákon át lehetne sorolni azokat a felelőtlen intézkedéseket, amelyeket ez a kormány meghozott. Az pedig önmagáért beszél, hogy gyáván nem voltak hajlandóak eljönni az ellenzék által felelősen összehívott ülésre, és nem voltak hajlandóak tárgyalni azokról a javaslatokról, amelyeket mi becsülettel letettünk az asztalra, és valóban olyan megalapozott intézkedések és javaslatok, amelyek valóban segítenék a nehéz helyzetbe került magyar családokat e rendkívül nehéz helyzetben. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, DK-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon sajnálom, hogy üresek a fideszes padsorok, mert egy olyan ügy miatt jött létre ez a mai rendkívüli ülés, aminél most nincs fontosabb. Sajnálom, de nem csodálkozom, hogy a tömeges oltás megszervezésének feladata láthatóan meghaladta a kormány képességeit. Ez egy szívszorító következményekkel járó összeomlás-történet, aminek az az eredménye, hogy 74 ezer ember, akiknek megígérték, hogy beoltják őket, nem kapták meg a vírus elleni védettséget jelentő vakcinát.

Nem tudjuk, azóta hányan fertőződtek meg közülük, nem tudjuk, hogy hányan kerültek lélegeztetőgépre, és nem tudjuk, hogy ne adj’ isten, hányan haltak meg közülük. Nem tudjuk, hogy hány áldozata van a kormányzati összeomlásnak, de hogy van, az a harmadik hullám növekvő dinamikájából ítélve gyakorlatilag biztosnak tekinthető. Aki időt nyer, az életet nyer, aki időt veszít, az életet veszít. Ez a kormány folyamatosan időt és életet veszít. A járvány halálos áldozatainak száma meghaladta a 17 ezret. Éppen ezért döntöttünk mi, ellenzékiek úgy, hogy mindez nem maradhat következmények nélkül, éppen ezért egy olyan határozati javaslatot fogalmaztunk meg, amely több dologra is felszólítja a kormányt a jelenlegi helyzetben. A továbbiakban ezt fogom most önökkel ismertetni.

A kormány először is kérjen bocsánatot azoktól, akiket nem oltott be az oltáskáosz miatt. Legyenek végre egyenesek az emberekkel, ismerjék el az összeomlást, kérjenek bocsánatot, ahogy azt hasonló helyzetben bármely európai kormány tenné, mielőtt lemondatja az összeomlásért felelős emberüket. A kormány teljeskörűen vizsgálja ki a tömeges oltás összeomlását, a vizsgálat eredményét pedig tegye közzé 15 napon belül, és állapítsa meg, hogy ki a felelős a káoszért. Ha nem lesz felelős és nem lesz következmény, az azt garantálja, hogy lesz még részünk ilyen összeomlásban, hiszen ahol nincs felelősségre vonás, ott nincs felelősség sem.

A kormány 8 napon belül hozza nyilvánosságra az állítólag létező, bár soha nem látott oltási tervét, amely tartalmazza az egyes társadalmi csoportok oltásának várható idejét, módját és helyszínét. Elég volt abból, hogy jelenleg senki nem tudja az országban, hogy mikor fog sorra kerülni, mert az oltási terv jobb esetben nem nyilvános, rossz esetben nem létezik. Hisszük, ha látjuk, tegyék végre nyilvánossá!

A kormány 8 napon belül tisztázza, hogy kiket, milyen alapbetegséggel együtt élőket tekint krónikus betegnek, valamint milyen foglalkoztatási csoportokat tekint veszélyeztetetteknek. Várjuk, hogy ha az elhunytaknál még a mandulagyulladás is krónikus betegségnek számít, akkor ugyanilyen módon számíte valaki krónikus betegnek az oltásnál is. A foglalkozási csoportok esetében pedig szeretnénk végre tisztán látni, mert az némi zűrzavart sejtet az erőben, hogy a focisták már be vannak oltva, de a metróvezetők, a pedagógusok, az óvodai, bölcsődei dolgozók, futárok, postások vagy a kereskedelemben dolgozók nincsenek. Kik a veszélyeztetett foglalkoztatási csoportba tartozók, ha nem ők?

A kormány konzultáljon a Magyar Orvosi Kamarával és más szakmai szervezetekkel arról, hogy a háziorvosok milyen módon tudnának az eddigieknél is nagyobb szerepet játszani a lakosság beoltásában. Fontos tapasztalat, hogy ameddig ők csinálták a tömeges oltást, addig semmi baj nem volt, a gondok akkor kezdődtek, amikor a kormány ezt is jobban akarta tudni. A háziorvosoknak köszönhetjük az eddigi eredményeket is, rájuk kellene támaszkodni a jövőben is.

Végezetül, de nem utolsósorban a kormány hagyjon fel a titkolózással, és nyújtson érdemi tájékoztatást az embereknek az oltásról, a vírus terjedé-sének részleteiről, az egészségügyi kapacitásról. Ez egyéves adósság, itt az ideje példát venni, gyakorlatilag bármelyik európai, akár környező országról. Sokkal jobban bíznak az emberek egy olyan kormányban, amelyik mindent elmond az aktuális helyzetről és a döntési háttérről, mint egy ilyen titkolózó, sugárban hazudozó kormányban.

Azt pedig már csak én teszem hozzá, hogy hagyjanak fel azzal a hazugsággal, hogy az ellenzék oltásellenes. Mert aki egy ilyen drámai, rendkívüli helyzetben, ráadásul egy ilyen fontos kérdésben hazudik az ellenzékről, a polgártársairól, ki tudja, hogy az milyen hazugságokra képes még ezen túlmenően is. (Közbeszólások: Így van!) Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony, MSZP-képviselőcsoport: „Hány embernek kell még meghalnia?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Ma kiderült, hogy a kormány nem védekezik, hanem csak versenyez. Mindennél fontosabb számára, hogy versenyeket nyerjen meg, még az emberi életek sem számítanak.

(18.20)

Miért is mondom én ezt? Én azzal szeretném a felszólalásomat kezdeni, hogy ki az, akikről nem beszél ma a kormány, kik azok, akiket nem véd meg ma a Fidesz-KDNP-kormány.

Kezdeném azokkal a gyerekekkel, akiket nem véd meg a kormány, pedig lassan egy éve vannak bezárva. Hiába nyújtottam be többször az ellenzék oldaláról és a Magyar Szocialista Párt kezdeményezésére legalább azt, hogy az érettségi előtt álló gyerekeket minél hamarabb teszteljék le, hogy normális körülmények között tudjanak felkészülni és tudjanak részt venni az idei érettségin.

Nem beszél a kormány a pedagógusokról, nem hajlandó azt a kezdeményezésünket elfogadni, hogy azoknak a munkavállalóknak, pedagógusoknak, akiknél kiderül, hogy Covid által fertőződtek meg, a 100 százalékos táppénzt biztosítsa számukra.

Nem beszél a kormány az egészségügyi dolgozókról. Nem mondja azt el a kormány, hogy március 1-jével összesen több mint 5 ezer egészségügyi dolgozó hagyta ott a szakmáját. Igaz, Jenei Zoltán kórház-főigazgató azt kommunikálta, hogy az ellátási színvonalon ez nemhogy csökkenteni fog, hanem még növelni is fogja a színvonalat.

Nem beszél a kormány több százezer, több tízezer olyan honfitársunkról, aki a járvány miatt veszítette el a munkáját, olyan, mintha ők nem is léteznének a kormány számára.

Nem beszél a kormány azokról a nyugdíjasokról, akik egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek amiatt, mert elszálltak az élelmiszerárak.

Nem beszél a kormány azokról az emberekről, akik egyre jobban félnek, mert nem hallanak megnyugtató híreket, mert cenzúrázzák nap mint nap a kórházban történt állapotokat, cenzúrázzák azokat a híreket, amivel legalább meg tudnák védeni és nyugtatni a magyar lakosságot.

De hát, tudjuk nagyon jól, hogy tavaly ősz óta a kormány a legfontosabb védekezési eszközről mondott le: ez a tesztelés és a kontaktkutatás. A legnagyobb hibát a kormány ott követte el, amikor látszott már, hogy a szomszédos országokban megjelent a mutáns vírus, és nálunk kiderült, hogy hat fertőzöttet azonosítottak, akkor nem kezdte el azt a fajta kontaktkutatást, amivel meg tudta volna állítani a tömeges elterjedését ennek a mutálódott vírusnak.

De lemondott a tesztelésről is, hiába kértük az ellenzék oldaláról, hogy folyamatosan biztosítsa a lakosság számára, sőt olyan kezdeményezést is tettünk, hogy havi szinten öt darab gyorstesztet biztosítson minden állampolgárnak, mint ahogy Ausztriában is történik, azért, hogy minél gyorsabban fel tudjuk kutatni, hogy ki az, aki megfertőződött, és ki az, aki veszélyben van.

De a védekezés nem fontos a magyar kormánynak. Egyetlenegy dolog fontos: hogy versenyt nyerjen. De a versennyel nem tudunk emberéleteket menteni.

Itt ülünk a parlamentben ma, kezdeményeztünk egy rendkívüli ülést, és azt látjuk, hogy elnök úron és jegyző úron kívül a Fidesz-KDNP-s képviselőket nem érdekli az, hogy mi történt ma Magyarországon.

Azt látjuk, hogy az a fontos számukra, hogy az a kép jelenjen meg csak, amit ők közvetítenek. Ez óriási felelőtlenség! Óriási felelőtlenség a magyar lakossággal szemben, amikor nem láthatják azt, hogy mi zajlik körülöttük.

Egyetlenegy példát engedjenek meg, hogy elmondjam. A hosszú hétvégén, március 15e előtt rákapcsoltam a TV2 csatornára. És mit láttam a TV2-n? Közeledik a húsvét, menjünk bevásárolni, menjünk majd locsolkodni, minden szép a világon, minden szép Magyarországon. Egy szó nem esett arról, hogy milyen helyzet van most, hogy milyen súlyos a helyzet! Tényleg ez a legfontosabb, hogy menjünk a boltokba csokinyuszit venni és tojást vásárolni? És közben elhallgatják az emberek elől, hogy mi lenne a fontos, hogyan kellene védekezni, hogyan kellene a magyar embereket megvédeni, milyen intézkedéseket kellene a magyar kormánynak hozni, de ezt nem teszi meg. A magyar kormánynak nem fontosak a magyar gyerekek, nem fontosak a magyar szülők, nem fontosak a magyar édesanyák, nem fontosak a nagymamák, a nagypapák, nem fontosak a munkavállalók, nem fontosak a nyugdíjasok. Egyetlenegy dolog fontos: hogy a saját hatalmát megtartsa. Én azt gondolom, hogy ez a legmélyebb és legsötétebb dolog, amit ma Magyarországon el tudunk képzelni.

Én gratulálni tudok csak a Fidesz-KDNP képviselőinek, hogy ilyen helyzetben sem tudnak bejönni a munkahelyükre, amiért nap mint nap felveszik a fizetésüket. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: „Ami jár, az visszamenőleg is jár!” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miközben Európa országai vállvetve versenyeznek azon, hogy a bajba került munkavállalóik kieső munkabérét pótolják, Magyarország Kormánya egy mikroszkopikus, a magyar dolgozók alig 5 százalékát mérhető módon érintő csomagot dolgozott ki. Most pedig, amikor tudták, hogy a magyar munkavállalókról és vállalkozókról lesz szó, nem jöttek be a munkahelyükre, a 133 legbátrabb a távolmaradásával tüntetett. Vádolom tehát őket a magyar munkavállalók elárulásával!

Nézzük meg, hogy mit tettek a környező és európai országokban! Ausztriában a költségvetés kifizeti az alkalmazott kieső bérét adott esetben a teljes fizetés 80-90 százalékáig. Németországban gondoltak a részmunkaidőben dolgozókra is, és távolmaradásuk esetén vagy csökkentett óraszámuk esetén a 90. naptól kieső bérük akár 87 százalékáig is emelhető az a támogatás, amit kapnak. Csehországban előre leszögezték, hogy az alkalmazottakat érintő támogatást akár kilenc hónapig is folyósítják. Mérjük ezt össze azzal a gyáva, teszetosza politikával, amit Orbán Viktorék csinálnak: két hétre, egy hónapra ajánlgatnak valami csonka támogatást, ahol az apróbetűs rész vagy adott esetben máshol a támogatásoknál a kereskedelmi bank eldönti, hogy ami jár, az esetleg mégsem jár.

Azt is látjuk, hogy Franciaországban a rendkívüli munkanélküli-segély akár a fizetés nettó 84 százalékát is kipótolhatja, mindezt pedig az állam a minimálbér négy és félszereséig vállalja bizonyos feltételek megléte esetén. És azt is láthatjuk, hogy Európa országai versenyeznek azért, hogy segítsenek azokon, akik egyébként ezt a nemzetgazdaságot és az európai gazdaságot is a hátukon cipelik. Magyarország Kormánya pedig nem jön be a munkahelyére akkor, amikor róluk van szó.

Magyarországon sokat beszéltünk már a kieső bérek pótlásáról, arról a mikroszkopikus programról, amit nem nagyon lehetne hirdetni normális körülmények között. De a munkáltatói oldalon legalább ilyen rossz a helyzet. Ezért vádolom Magyarország Kormányát a munkáltatók, a kisvállalkozók elárulásával is, hiszen nincsenek itt, viszont amikor támogatási szerződést kell kitalálni, az Audi magyar leányvállalatának 2 milliárd forintos támogatással a teljes karantén miatti veszteségét kipótolják. És azt látjuk, hogy magyar vállalkozások a legjobb esetben kedvezményes hitelre tarthatnak igényt, és ezt a kedvezményes hitelt sem biztos, hogy teljes összegben megkapják, mert a közvetítő kereskedelmi bank fog dönteni arról, hogy a magyar adófizetők által összerakott támogatást megkapjae a magyar vállalkozó. Ezt a világot, ezt a vegytiszta szégyent hozta össze Orbán Viktor és csapata, és amikor meg tudnák ezt védeni az ellenzékkel szemben, nem jönnek be a munkahelyükre.

Éppen ezért mondom azt, hogy ha van egy ki nem mondott társadalmi szerződés, miszerint a magyar munkavállalók, a kisvállalkozók, a mikrovállalkozók viszik a hátukon ezt az országot, biztosítják a munkahelyek kétharmadát, teljesítik az adóbefizetéseket, akkor a társadalmi szerződés másik fele is legyen érvényes: az, hogy ha bajba kerülnek, akkor segítő kezet nyújtsunk a számukra. Jelen pillanatban a kieső bevétel arányában a vállalkozások is nettó 1-2 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kellene hogy kapjanak a kedvezményes hitel mellé. A kedvezményes hitelből pedig az aknákat, az apróbetűs részeket ki kell venni, hogy aki igénybe akarja venni, az fel tudja ezt venni.

Tehát azok esetében, ahol a bevétel legalább harmada kiesett, ahol a munkavállalók legalább harmadának nem tudnak munkát adni, segíteni kell, vissza nem térítendő támogatással is.

Elhoztuk ezt a csomagot, és úgy gondolom, hogy az ellenzék összes pártja egyetért ebben, nincs a túloldalon senki, aki ezzel a csomaggal vitatkozni tudna, pedig a kasszakulcs most még nem nálunk van. A következő egy évben nem lehet a felelősséget szétteríteni, minden felelősség azé a kormányé, amelynek tagjai, még egyszer mondom, nem járnak be a munkahelyükre, multi cégeknél néha úgy adják oda a támogatást, hogy 27 évre előre az átlagbér összegét odaadják egy munkahely után, a magyar vállalkozó pedig érje be a hitellel, és ebből vigye a hátán az országot.

Számunkra azok a stratégiai partnerek, akik a Fidesz világából, statisztikájából kimaradnak, azok a munkavállalók, azok a kisvállalkozók, akik lehet, hogy öt főnél kevesebbet foglalkoztatnak, lehet, hogy önmagukat foglalkoztatják, lehet, hogy kiszolgáltatott körülmények között dolgoznak, de a jólét nekik is járna, a jólét mindenkinek jár.

(18.30)

Mindent meg fogunk tenni azért, hogy ne csak egy év múlva, hanem addig is elérjük számukra a segítséget, de addig nem tehetek mást a kormányzati szempontból üres ülésteremben, mint hogy vádolom őket a magyar munkavállalók, a magyar vállalkozók elárulásával, és a történelem ítélőszéke nyilvánvaló módon ítéletet fog mondani arról, amit tettek, pontosabban arról, amit nem tettek meg. Köszönöm a figyelmet. (Taps és közbeszólások az ellenzék soraiból: Úgy van!)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk.

Tekintettel arra, hogy a napirendi javaslat tartalmazza a határozathozatal időpontját, kérdezem a jelen lévő frakcióvezetőket, frakció-képviselőket, hogy tartsuk magunkat ehhez az időponthoz, vagy pedig a szavazást most folytassuk le. (Közbeszólások az ellenzék soraiból: Most! Szavazzunk most!) Úgy értékelem  és kérem, ha valaki nem ért egyet, jelezze , hogy egyetértettek azzal, hogy a szavazást kezdjük meg most (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Igen!), tehát ne ragaszkodjunk az eredeti időponthoz. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae a napirendi ajánlást. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.  Derültség és közbeszólások az ellenzék soraiból: Száz százalék! Egyhangú!) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés nem határozatképes. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Név szerint!)

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy Balla György és Vejkey Imre képviselő urak levélben kezdeményezték a szavazás szavazatszámláló gép alkalmazásával történő megismétlését. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Hol vannak?!  Derültség az ellenzék soraiban.) Az indítványnak megfelelően most kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatot. Kérem, a szavazatszámláló gép alkalmazásával most szavazzanak! (Szavazás.  Közbeszólások az ellenzék soraiból: Két gyászhuszár! Erre sem voltak képesek bejönni!  Z. Kárpát Dániel: Még a népbiztos sem jött be!  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Jelenlét!  Dr. Vadai Ágnes: Először jelenlét-megállapítás!  Dr. Brenner Koloman: Szégyen! Két gyászhuszár!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.)

Tisztelt Országgyűlés! Megállapítom, hogy a napirend elfogadása során (Dr. Vadai Ágnes: Ez a jelenlét!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.) jelen van 40 fő, távol van 159 fő. (Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Dr. Vadai Ágnes: Most a napirendről szavaztunk vagy a jelenlétről?!) Megállapítom a jelen lévő képviselők létszámának alapján, amelyet a gép rögzített, hogy az Országgyűlés nem határozatképes.

Tisztelt Országgyűlés! (Dr. Vadai Ágnes: De mi megoldjuk egyedül is!  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Szégyen!) A Fidesz és a KDNP képviselőinek írásos tájékoztatása, valamint további képviselői távollétre vonatkozó bejelentések alapján a határozatképesség helyreállítására a mai napon nem látok esélyt. (Közbeszólások az ellenzék soraiból: Próbáljuk meg!) Ennek alapján a házszabály 14. § (2) bekezdése szerint megállapítom a hiányzó képviselők névsorát. (Közbeszólás az ellenzék soraiból.)

Elfogadott napirend hiányában a napirendi javaslat egyetlen pontja sem tárgyalható. (Közbeszólások és derültség az ellenzék soraiban.  Dr. Brenner Koloman: Hol a Vejkey?! Bajban!)

Tájékoztatom önöket, hogy figyelembe véve jelzésüket, amely szerint az előbb az eredményhirdető táblán ugyan a jelen lévő képviselők létszámára vonatkozóan történt adatmegállapítás, most mégis azt kérem önöktől, ismételjük meg a szavazást (Balczó Zoltán: A napirendről!), tehát kérem, hogy szavazzanak! (Szavazás.  Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Miről szavazunk?  Balczó Zoltán: A napirend elfogadásáról, csak nincs „igen”!  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Az elnök urat magára hagyták!  Derültség az ellenzék soraiban.  Dr. Brenner Koloman: Nem engedték nekem vezetni!  Közbeszólás az ellenzék soraiból: A jegyzők miért nem segítenek?!  Derültség az ellenzék soraiban.) Kérdezem… (Közbeszólások és zaj az ellenzék soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy kellő figyelemmel voltunk eddig, tegyük ezt az elkövetkező időszakban is! Tehát az indítványnak megfelelően megkérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatot. Kérem, most szavazzanak a szavazógéppel! (Szavazás.  Dr. Brenner Koloman: Vejkey és Balla!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Az eredmény megjelenésekor derültség és közbeszólások az ellenzék soraiból: Eggyel több szavazat van!)

Megállapítom, hogy a napirend elfogadása során 41 igen szavazattal (Taps az ellenzék soraiban.), ellenszavazat és tartózkodás nélkül az Országgyűlés nem határozatképes.

Tájékoztatom önöket, hogy a Fidesz és a KDNP képviselőinek írásos tájékoztatása, valamint a további képviselői távollétre vonatkozó bejelentések alapján a határozatképesség helyreállítására a mai napon nem látok lehetőséget. Ennek alapján a házszabály 14. § (2) bekezdése szerint megállapítom a hiányzó képviselők névsorát.

Elfogadott napirend hiányában a napirendi javaslat egyetlen pontja sem tárgyalható.

Tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés jövő héten hétfőn reggel 11 órakor folytatja munkáját.

Az ülést bezárom.