Készült: 2024.05.16.15:21:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 209. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Néhány ajánlási pontot szeretnék itt a plenáris ülésen felvetni a törvénnyel kapcsolatban.

Az egyik az 5. ajánlási pont, amely arról szól, hogy a gyermektartásdíjjal kapcsolatban a gyámhivatal a felfüggesztést követő vizsgálat eredményeképpen, ha a felfüggesztés időtartama alatt a jogosult nem részesül gyermektartásdíjban, elrendeli a tartásdíj további folyósítását, viszont a felfüggesztés időtartama beszámít. A mi álláspontunk szerint ebben az időszakban nem kell a megelőlegezés időtartamába beszámítani.

A 6. ajánlási pontot szeretnénk kiegészíteni a magunk részéről, hiszen ha egy fiatal felnőtt az otthonteremtési támogatást bérlakás bérleti díjának kifizetésére használja fel, akkor a gyámhivatal az otthonteremtési támogatás összegének részletekben történő kifizetéséről dönthet. Mi úgy látjuk, ez nyugodtan kiegészíthető a törvényjavaslatban, még akkor is, ha ez valahol más jogszabályban is megjelenik, ez csak erősíti ezt a szándékot, hogy az államilag támogatott lakás-előtakarékossági programban való részvétel esetében szintén ezt az eljárást kövesse.

A 10. ajánlási pontban a települési önkormányzat jegyzője kérelemre vagy hivatalból legalább évente felülvizsgálja a védelembe vétel indokoltságát. A jegyző a gyámhivatalt haladéktalanul értesíti a szükséges intézkedések megtétele céljából. Viszont ha a védelembe vétel már két éve áll fenn, akkor a védelembe vétellel a gyermek veszélyeztetettségét nem sikerül megszüntetni. Ezért mi ezt a felülvizsgálatot jóval előbbre hoznánk, fél évre a két esztendő helyett, tehát ha baj van, és szükség van a védelembe vételre, akkor ezt legalább félévente vizsgáljuk meg, mert így a legrászorultabb és a legnehezebb helyzetben lévő gyermek hamarabb kaphat segítséget.

Tisztelt Országgyűlés! A 19. ajánlási pontban úgy látjuk, itt a személyazonosító adatokra, az egészségbiztosítási szervekkel kapcsolatos társadalombiztosítási azonosító jelre vonatkozó szabályozást tartalmazza ez a jogszabályhely. Mi úgy látjuk, ezt még ki kell egészíteni, mert az átmeneti, illetve tartós nevelésbe vett gyermek esetében a közgyógyellátási igazolvány kiállítása felől a gyámhivatal a nevelésbe vételről szóló határozatban is kell hogy intézkedjen. Mi ezt fontosnak tartjuk a többi adatmegjelölés mellett.

(18.50)

Végezetül, tisztelt Országgyűlés, a 20. ajánlási pontról mondanék még néhány gondolatot. Az eredeti törvényjavaslat szerint a gyermek szülője vagy más törvényes képviselője a szolgáltató intézmény vezetőjénél kezdeményezheti, hogy betekinthessen a különböző gyermekvédelmi nyilvántartásokba, az adatlapokba a gyermekjóléti, gyermekvédelmi szolgáltatónál, illetve a gyermekkel kapcsolatos összes iratba. Pont azért van gyámság alatt ez a gyermek, mert a szülő az, akinek a nevelése, felügyelete alól ki kell venni ezt a gyermeket, hiszen azért került sok tekintetben, sok esetben oda, mert a szülő a szülői felügyeleti jogát, illetve a nevelési kötelezettségét vétkesen megszegte, elmulasztotta. Majd ezt követően mindenféle jogot megadhatunk neki, hogy az időközben keletkezett, a gyermekkel kapcsolatos, a nevelésével kapcsolatos iratokba úgy tekinthessen be, ami miatt adott esetben a gyermek vonatkozásában még - idézőjelbe téve - zsarolhatóvá is válik.

Mi ezért úgy gondoljuk, hogy a gyám az intézményben keletkezett legfontosabb iratok tartalmáról készítsen egy összefoglalót, és azt tudja a szülő rendelkezésére bocsátani. Ebben minden fontos momentumot - de az apró, legapróbb részletekig nem kell hogy tájékoztassa a szülőt -, a legfontosabbat, ami a szülő-gyermek kapcsolatát a továbbiakban meghatározhatja, mindenképpen a szülő rendelkezésére kell bocsátani, és ebből a szülő megfelelő információt kaphat.

Ezért érvelünk ezen ajánlási pontok mellett, tisztelt Országgyűlés. Mi úgy gondoljuk, hogy ezek nem politikai kérdések, hanem társadalompolitikai kérdések, amelyek a legfontosabbról, a gyermekről, a gyermekvédelemről szólnak. Ezért kérjük, hogy támogassák majd a módosító indítványok szavazásánál ezeket az ajánlási pontokat.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai