Készült: 2024.05.27.01:40:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2021.10.04.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:45


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Korózs Lajos képviselő úr, az MSZP képviselője, „Aktuális kérdésekről” címmel mondja el napirend előttijét. Parancsoljon!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Október 1-je volt az idősek világnapja, és azt hiszem, a patkó mindkét oldalán ülő képviselők egyetértenek abban, hogy az időskori jövedelembiztonság minden olyan embernek, aki nyugdíjas, jár, és nem csak egyesek kiváltsága. Nos, az elmúlt években sajnálatos módon a kormányzati politika következtében a helyzet nem így alakult. Többször elmondtam, nézzük végig, csak ilyen nyuszifülszerűen felsorolva (Dr. Rétvári Bence: Nyuszifül?), hogy milyen problémák vannak a nyugdíjrendszerben, hiszen ezeket időközben lehetett volna orvosolni.

Egy. A nyugdíjrendszer elveszítette a rugalmasságát, magyarul nincs semmilyen lehetőség arra, hogy bárki elmenjen nyugdíjba a korhatár előtt. A másik: az alacsony nyugdíjak felzárkóztatására több év alatt nem került sor, holott az ellenzéki pártok ezt mindig követelték. Továbbá nem tudták megállítani a nyugdíjak polarizálódását, és áttértek az inflációkövető nyugdíjemelési technikára, és ehhez párosult az évről évre, 2017 után pedig, azt hiszem, konzekvensen követett alultervezett infláció.

Nos, ez a problémahalmaz jelenti mindazt, amivel szembe kell nézni a jövőben. Azt gondolom, a következő kormánynak nincs más lehetősége, mint hogy végigmenjen ezen a hibalistán. A legeslegnagyobb problémának most én az inflációkövető nyugdíjemelési technikát látom, hiszen elég elmenni egy bevásárlócsarnokba vagy éppen egy piacra megnézni az árak alakulását. 3 százalékos inflációkövető nyugdíjemelést állított be a költségvetésbe a kormány, holott mindenki tudta, hogy ennél lényegesen magasabb lesz a drágulás, az infláció, még a jegybank is lényegesen magasabb inflációval tervezett, mint ami elfogadásra került.

Én azt látom, hogy csűrik-csavarják a törvény adta lehetőségeket. Ennek eredményeképpen július 1-jével ugyan kaptak egy 0,6 százalékos kiigazítást a nyugdíjasok, és nagy valószínűséggel, ahogy az árak alakulását az év második felében látjuk, talán még novemberben is lesz valamiféle kiigazítás, de ez vajmi kevés. Ez csak egy tapasz, ugyanis arról van szó, hogy a nyugdíjasok éveken keresztül, ha tárgyévet veszünk, akkor hónapokon keresztül hiteleznek gyakorlatilag a kormánynak. Nézzék, a dél-hevesi térségben, ahol én élek, 70-80 ezer forintból élnek a nyugdíjasok. Ha ezt a 0,6 százalékos júliusi kiigazított „nyugdíjemelést”  ezt idézőjelbe tettem  vesszük alapul, akkor ez olyan 25-30 deka lecsókolbászra volt elég.

A másik ilyen probléma a bérektől való leszakadás mértéke. 2010 után, ahogy említettem, amikor áttértek az inflációkövető nyugdíjemelésre, akkor  két adatot citálok csak ide, pontosabban arányokat említek  a nettó bérek átlagához képest az átlagnyugdíjak, GDP-arányosan mondom természetesen, majd később erre is kitérek, olyan 74 százalékát érték tehát a nettó bérek a nyugdíjak átlagát viszonyítva össze, most ez csak 54 százalék. Ha megnézzük a GDP-arányos kifizetéseket, akkor az látszik, hogy 2010-ben mintegy 11,2 százalékát fordítottuk nyugdíjkifizetésekre, és ez mára 8,3 százalékra zsugorodott. Magyarul a gazdaság bővüléséből az elmúlt 10-11 évben a nyugdíjasok vajmi keveset kaptak, és ez érzékelhető egyéb statisztikai mutatókban is.

Az elmúlt tíz évben a nyugdíjasok szegénységi rátája háromszorosára emelkedett. 2010-ben 4,9 százaléka volt a nyugdíjasoknak, akik szegénységben éltek, és 2020-ra  2019-es adatot mondok  ez 14,8 százalékra nőtt. Nos, hogyha az inflációkövető nyugdíjemelés technikájával szemben a svájci indexálás szerint, amit szintén több parlamenti párt és frakció követelt, végezték volna el a nyugdíjemelést, akkor bizony most a 150 ezer forintos átlagos nyugdíjjal szemben 185 ezer forintnak kéne lenni az átlagnyugdíjnak. Hangsúlyozni szeretném, azért a nyugdíjasok közel kétharmada persze nem kapja meg az átlagot. Értik, ugye, képviselőtársaim? Mintegy 35 ezer forint/hó, amivel megrövidíti a kormány a nyugdíjasokat. Ez éves szinten 420 ezer forintot jelent. Most persze lesz majd nyugdíjprémium, amelyet annak idején még mi vezettünk be, csak ennek éppen a fedezetét nem látja az égvilágon senki. Ugyan a költségvetésbe be van állítva 53,4 milliárd forint, csakhogy ehhez kéne még 146 milliárd. Remélem, nem hitelből kívánják ezt finanszírozni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Tessék!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A baloldal mindig becsapta a nyugdíjasokat. A választás előtt mindig ígérgetett, aztán a választás után csak elvett a magyar nyugdíjasoktól, a magyar idősektől. Így volt ez, mondjuk, 15 évvel ezelőtt is: amikor már tudták a választás előtt, hogy megszorítások következnek, már túl voltak tucatnyi rezsiemelésen, azt mondták az idős embereknek, hogy egy biztonságos korszak fog következni, aztán elvették a 13. havi nyugdíjukat. Itt ön is része volt annak a kormányzatnak, amelyik itt a parlamentben elvette az emberek, az idős emberek 13. havi nyugdíját, tisztelt képviselő úr. Ön pedig személyesen azt mondta  most azt mondta, hogy jár persze minden idős embernek a megbecsülés és a biztonság , éppen amikor ezért felelős államtitkár volt, akkor meg azt mondta, hogy nem kell minden embernek, miután megöregedett, automatikusan idősek otthonába kerülni, hogyha erre igénye van, és a többi, és a többi. Ott akkor valahogy másfajta húrokat pengetett, tisztelt képviselő úr.

De másfajta véleménye volt az ön házi szakértőinek is erről, hiszen Ferge Zsuzsa azt mondta önökről, hogy 2008-ban Magyarország volt az egyetlen válság érte állam, amely semmit, egyáltalán semmit, egy gyufaszálat sem tett keresztbe azért, hogy a válság nyilvánvaló veszteseivel valami történjen. Magyarul, amikor önök kormányon voltak, még a saját szakértőjük, Ferge Zsuzsa szerint is az idősekért, akik nyilván egy válságban fokozottan kitettek, azokért semmit sem tettek önök, tisztelt képviselő úr.

Mi ezzel szemben igyekeztünk a nyugdíjak biztonságát megteremteni. Az önök nyugdíjszámítási módszerével több tízezer forintot vettek volna ki az elmúlt évek java részében a nyugdíjasok zsebéből, ami nyugdíjszámítási módot önök javasoltak, tisztelt képviselő úr. Mi viszont megőriztük a nyugdíjak értékét, több mint 44 százalékkal növekedtek a nyugdíjak, ha számszerűen nézzük, és ha a vásárlóértékét nézem, akkor ez körülbelül egy 10 százalékos emelkedést jelent.

Miért? Mert olyan nyugdíjszámítási rendszert hoztunk létre, amelyben a nyugdíjasok nem tudnak rosszul járni. Akár magasabb az infláció a tervezettnél, akár alacsonyabb, a nyugdíjasok csak jól járhatnak, hiszen ha magasabb az infláció, akkor kompenzációval kipótoljuk azt a pénzt, amennyivel jobban romlott a forint, mint amennyivel az év elején számoltunk, ha pedig alacsonyabb az infláció, jó pár ilyen év volt, akkor önök azt támadták, hogy a kormány miért túl magas inflációval számol. Emlékezhetünk, ugyanebben a parlamentben ugyanönök akkor azt mondták, hogy az a szándéka a kormánynak, hogy direkt fölétervezi az inflációt, hogy utána nagyobb cselekvési szabadsága legyen. Nos, amikor pedig fordított helyzet van, amit önök ugyanúgy kritizálnak, mint a mostanit, akkor pedig a nyugdíjasok megnyerik azt a különbözetet, és ez beépül a nyugdíjukba; innen van a 10 százalékos emelkedés is, tisztelt képviselő úr.

Ami az ön valótlan számait illeti a nyugdíjasok és 65 éven felüliek szegénységi mutatóiról, akik súlyos anyagi nélkülözésben élnek, azoknak az aránya 16,2 százalékról 6,2 százalékra csökkent. Ez a valóság, tisztelt képviselő úr, az Eurostat szerint is meg a KSH szerint is. Ön is idézett egy számot, amivel nagyon megtévesztően azt mondta, hogy háromszorosára nőtt a nyugdíjasok szegénysége. Csakhogy ez nem egy szegénységi mutató, hanem egy összehasonlító szám, amely azt mutatja teljesen pontosan, hogy a medián ekvivalens jövedelem 60 százalékánál kevesebb jövedelemmel rendelkezők aránya, ami így nehezen érthető, de jobban érthető úgy, ha azt mondjuk, hogy ahogy emelkednek a nyugdíjak, mellette emelkednek a bérek is, és ön csak azt mondta, hogy a bérek az emelkedő nyugdíjak mellett még nagyobb mértékben emelkedtek.

(11.40)

Miért? Mert rekordmagasan emeltük meg a minimálbér összegét, ami az összes többi bért is följebb tolta. Azért, mert csökkentettük a munkavállalói adókat 36 százalékról 15 százalékra, azért, mert csökkentettük a munkaadói adókat, több mint 33 százalékról szintén 15 százalék közelébe, és ezáltal a fizetések elkezdtek fölfelé kúszni. Hála istennek, hiszen a jövő nyugdíjasai így nagyobb nyugdíjat fognak kapni.

De ön azt támadja, tisztelt képviselő úr, hogy magasabb minimálbér-emelés van, hogy magas béremelkedés van, és a jövő nyugdíjasai még nagyobb nyugdíjat kapnak, miközben egyébként a normál nyugdíjak is emelkednek  nem úgy, mint önöknél. Mert önök voltak az egyetlenegy kormány a rendszerváltás óta  sőt, lehet, hogy az egész magyar történelemben nem találunk még egy magyar kormányt; lehet, hogy a kommunisták a hatalmuk elején ezt megtették, de mások nem nagyon , hogy az emberek nyugdíjából elvettek.

Az időskorunk biztonságának, mióta van társadalombiztosítási rendszer, a nyugdíj-kiszámíthatóság az alapja. És ezt az alapbiztonságot csak és kizárólag a kommunista rendszeren kívül a posztkommunisták tették meg, hogy Magyarországon megrengették; hogy több száz milliárdos lyuk volt a nyugdíjkasszában, és önök voltak az egyetlenek, akik elvettek az idős emberek nyugdíjából, juttatásából.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezért hiteltelen, amikor itt föláll, és bármit az idősek kapcsán mond, tisztelt képviselő úr. Mert senki más a nyugdíjrendszerbe vetett alapvető bizalmat  hogy az én nyugdíjam kiszámítható, és kevesebb nem lehet, csak több , csak és kizárólag önök törték meg, úgyhogy a nyugdíjasok nemcsak a 15-szörös rezsiemelés, a nyugdíjcsökkenés kapcsán (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem önöktől minden téren, azt hiszem, csak tarthatnak.

Számukra a biztonságot csak a Fidesz-kormány jelenti, hogy ne történjen meg még egyszer az, ami megtörtént 15 évvel ezelőtt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai