Készült: 2024.09.21.23:20:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2020.10.05.),  93-102. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:   83-92   93-102   103-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Földi László képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit tesz a kormány az egészségügyben dolgozókért?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszter úr halaszthatatlan elfoglaltsága miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat hatalmazta fel. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét, képviselő úr.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Igen.

ELNÖK: Jelzi most már egyértelműen is, hogy elfogadja. Földi László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hónapokban az egészségügyben dolgozók nagy része azért dolgozott, dolgozik, hogy a koronavírus-járványnak Magyarországon minél kisebb negatív hatása legyen. A járvány első hulláma idején példaértékű volt az az odaadás és elkötelezettség, ahogy az ismeretlen veszély közben végezték a munkájukat. A közelmúlt egyik legnagyobb kihívásával kerültünk szembe, azonban minden egyes egészségügyi dolgozó tudta a feladatát, és szerepe volt abban, hogy a járvány első hulláma elleni harcban győzedelmeskedtünk. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt időszakban az egészségügyi kiadások összértéke a költségvetést tekintve is emelkedett. A 2009-es 1300 milliárd forintos, a kormányzati egészségügyi alrendszereket érintő kiadás az elfogadott 2021-es költségvetés szerint 2115 milliárd forintra nő, és mintegy 156 milliárd forinttal haladja meg a 2020-as forrásokat is. Fontos még megemlítenem, hogy idén novemberben 20 százalékkal emeli a kormány az ápolók és az egészségügyi szakdolgozók fizetését, mely a korábban bejelentett 72 százalékos béremelés harmadik része.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány a második hullám idején is számít az egészségügyi dolgozók áldozatos munkájára. Az infrastruktúra fejlesztése mellett az egészségügyben dolgozók munkáját is el kell ismernünk. Ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat, mit tesz a továbbiakban a kormány az egészségügyben dolgozókért. Várom tisztelettel válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy mindannyian duplán is odafigyelünk arra, hogy valóban az egészségügyi rendszer most jól működjön. Nem csak mi, magyarok, a világ minden országában odafigyelnek erre. És ahogy láttuk a különböző híradó-tudósításokat, -felvételeket más országokból és látjuk a magyarországi helyzetet, azt hiszem, hogy méltán lehetünk büszkék a magyar egészségügyi alkalmazottakra, orvosokra, ápolókra, mert más, nálunk gazdagabb országokhoz képest is sikerült a járvány első hullámát sikeresebben vennünk, és bízunk benne, hogy együtt újra sikerülhet a második hullám esetében is. Az egészségügyi dolgozók nyilván nagyobb veszélynek vannak kitéve, hiszen a koronavírusos betegeket is ápolják, illetőleg más betegeket, akik adott esetben a koronavírust is hordozhatják, éppen ezért az egészségügyi dolgozók számára, ha a munkahelyükön fertőződnek meg a koronavírussal, akkor számukra 100 százalékos táppénz jár. Ezt az egészbiztosítási szerv utalja ki nekik, és előtte a tisztiorvos részvételével állapítják meg a megbetegedést. Ez azért is fontos, hiszen ők sokkal inkább kockázatos körülmények között dolgoznak, nagyobb az esély, hogy megfertőződjenek. És az is fontos, hogy őket igyekezzünk minél jobban megvédeni, hiszen ők azok, akik megvédik a többi embert, a nem egészségügyi dolgozókat, vagy gyógyítják a többi, nem egészségügyi dolgozót abban az esetben, ha a betegségnek a veszélye felmerül. Ezért is fontos, hogy az egészségügyi dolgozók számára a munkahelyi megfertőződés esetén 100 százalékos táppénz járjon.

A mai napon és a holnapi napon itt a parlamentben bizottsági ülésen és a plenáris ülésen is az orvosoknak a bérduplázása, a radikális béremelése napirenden szerepel. Előző időszakokban válságkezeléskor csökkentették az orvosok bérét, ez a Gyurcsány-féle modell, és van a jobboldal válasza a válságkezelésre, nem a megszorítás, hanem a béremelés. Bízunk benne, hogy ez a béremelés még többeket fog pályaválasztási döntései során az orvosi pályára ösztönözni, és éppen ezért Magyarországon az orvosutánpótlás is minden téren sokkal inkább biztosított lesz ezen radikális, nagyon nagy mértékű orvosbéremelés után. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra képviselő úré a szó. Parancsoljon!

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm megtisztelő válaszát. Ezt a kérdést azért is tettem föl, mert az én választókerületemben kettő kórház is működik, a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és a ceglédi Toldy Ferenc Kórház. A két kórházban mintegy 4500 ember dolgozik, és nagyon fontosnak tartom, hogy azok a kormányintézkedések, amelyek korábban is megtörténtek és meg fognak történni például az orvosbéremeléssel kapcsolatban, ezek jó lehetőséget adnak arra, hogy az orvosok, szakápolók helyben maradjanak, hogy ne menjenek el más területre, főleg ne menjenek el külföldre. Azt a reményt is kifejezem, hogy ilyen béremelés mellett a külföldön dolgozó magyar orvosok is talán haza fognak jönni, mert itthon is megéri majd orvosként dolgozni. Köszönöm szépen, államtitkár úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra államtitkár urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány elfogadta a Magyar Orvosi Kamarának a komplex javaslatcsomagját annak sok-sok részletével együtt, melyek között a nagyarányú béremelés mellett a hálapénz kivezetése is szerepelt, hiszen ez egy olyan örökségünk, amely mindenki számára tehertétel volt. Bízunk benne, hogy most már minden orvos számára ott a kórházban, ahol dolgozik, egy olyan mértékű hivatalos, legális jövedelme lesz, amely mellett mind az orvosok számára a mindennapi életben nagyon megalázó helyzeteket létrehozó hálapénz rendszerét, mind a beteg számára megalázó hálapénz rendszerét sikerül kivezetnünk, és ez valóban egy polgári életformához, az orvosi hivatás presztízséhez méltó fizetést tud eredményezni.

Nyilvánvalóan mindannyiunk számára nagyon fontos, hogy a kórházak jól tudjanak működni, és ne legyen a hálapénz az, amely adott esetben egy rossz logikát ültet el a rendszerben. Reméljük, hogy a hálapénztől ez a nagymértékű béremelés meg tudja szabadítani a magyar egészségügyet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   83-92   93-102   103-104      Ülésnap adatai