Készült: 2024.09.21.15:26:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  103-108. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:59


Felszólalások:   95-103   103-108   109-115      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyűlés az államtitkári választ 109 igen szavazattal, 23 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc és Szászfalvi László, a KDNP képviselői, interpellációt nyújtottak be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Hogyan segítheti a Magyar Falu Program a falvak népességmegtartó képességét?” címmel. Szászfalvi László képviselő urat illeti a szó.

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-KDNP-kormány a kezdetektől elkötelezett a kistelepülésen élők életminőségének javítása mellett, éppen ezért dolgozott ki olyan pályázati programot, aminek célja az 5 ezer fő alatti kistelepülések hátrányainak enyhítése. Ezzel azokat a fejlesztéseket valósítja meg, melyek ezeket a településeket vonzóvá, vonzóbbá teszik az ott élők, illetve a letelepedni szándékozók számára.Éppen ezért 2019 elején elindult a vidéki Magyarország megújítását célzó „Magyar falu” program. A program pályázatai a lakhatási viszonyok javítását, a szolgálati lakások kialakítását segítik, továbbá bölcsődei, óvodai fejlesztéseket, az egészségügyi ellátást fejlesztő támogatást tartalmaznak. A nemzeti és helyi identitást erősítő közösségi és kulturális intézmények fejlesztését irányozzák elő, illetve a közösségszervezést segítik.

Külön kiemelném a falusi CSOK elindítását. Ez szintén segíti a hátrányos helyzetű vagy nehezebb körülmények között működő kistelepüléseken élőket. Ők azok, akik falun akarnak családot alapítani és otthont teremteni. Őket is olyan támogatás illeti meg, mint a nagyobb településeken vagy a városokban élőket.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány céljaival a Kereszténydemokrata Néppárt teljes mértékben egyetért. A szociális és egészségügyi ellátórendszer fejlesztésével növelnünk kell a kistelepüléseken élők életminőségét, népességmegtartó erejét. Támogatnunk kell a fiatalok helyben maradását, vissza kell szorítani az elvándorlást. Idén a „Magyar falu” program keretében tizennyolc célterületre lehet pályázni, a tervek szerint az alprogramok támogatására összesen 75 milliárd forint áll rendelkezésre. Az önkormányzatok és az egyházközösségek kiemelt érdeklődése kíséri a programot, már az előkészítés óta. Civil szervezetek, polgármesterek, jegyzők, önkormányzati szakemberek és egyházi vezetők mondhatták el véleményüket a „Magyar falu” programról. Az érdeklődők már benyújthatják pályázataikat a Magyar Államkincstárhoz, éppen ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat: mit vár a kormányzat a „Magyar falu” programtól? Hogyan segíthetik a pályázatok a vidéki kistelepülések népességmegtartó képességét? Mire fókuszálnak az első pályázati kiírások? Tisztelettel várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A kormány teljes mértékben osztja azt a nézetet, miszerint a vidék fejlesztése kiemelkedő hazánk fejlődése, a mindennapok biztonsága, a társadalmi fejlődés, az értékmegőrzés és mindenekelőtt a minőségi élet biztosítása szempontjából. Ez a gondolat noha evidenciának tűnik, de sajnos nem minden politikai erő, politikai csoportosulás osztja. Érdemes lehet felidézni például Mihályi Péter, SZDSZ-hez közel álló, baloldali, liberális közgazdász 2006-ban elmondott gondolatait, aki úgy vélte, hogy a falunak meg kell szűnnie. Mint nyilatkozta akkor: középkori hagyomány a falu, miért kéne fenntartani? Egész Nyugat-Európában nincs falu, a magyar települések többsége életképtelen. Azt a felvetést, miszerint bizonyított, hogy az a falu, ahol az iskolát bezárják, megszűnik, azzal tudta kommentálni, hogy akkor mindenki költözzön el. Ezek súlyos, a nemzet identitása szempontjából húsba vágó kijelentések. Mindezen gondolatok leírják azt kiválóan, hogy vannak olyanok, akik ezzel nem foglalkoznak, és nem tekintik kiemeltnek a magyar falvak életminőségének javítását. Ezzel szemben számunkra fontosak a magyar családok, éljenek bárhol az országban. Célunk, hogy vonzó életkörülményeket, színvonalas szolgáltatásokat, kiszámítható jövőt és biztonságot nyújtsunk a legkisebb településeken élőknek. A „Magyar falu” program az 5 ezer lélekszám alatti településekre fókuszál, ezeken kívánja biztosítani azt, hogy falun élni a városhoz képest életminőség tekintetében ne hátrányt, csupán egy másik életstílust jelentsen. Ezzel célunk az elvándorlás megállítása, a falvak népességmegtartó erejének növelése.

2019-ben a programra 150 milliárd forintot fordítunk. Mi úgy gondoljuk, hogy igenis van igény a falusi életmódra a fiatalok részéről, nem véletlen, hogy az általános CSOK-lehívások több mint 30 százaléka is a falusi ingatlanok vásárlására vonatkozott.

Képviselő úr említette a falusi CSOK intézményét, ami szerintünk rendkívüli fontosságú. Ez ugye az általános CSOK-programon keresztül újdonságként jelenik meg. Ha valaki használt lakás vásárlását vagy korszerűsítését egyszerre bonyolítja, ugyanolyan összegű támogatás jár számára, mint az általános CSOK-szabályok szerint új lakás vagy ház építése esetén. Ez konkrétan azt jelenti, hogy aki faluban szeretne használt ingatlant vásárolni, korszerűsíteni, az egy gyerek esetén 600 ezer, két gyerek esetén 2,6 millió forint, három vagy több gyermek vállalása esetén 10 millió forint vissza nem térítendő támogatásra jogosult. Ebből 5 millió forintot a megvásárlásra, 5 millió forintot pedig a korszerűsítésre lehet fordítani.

Hiszünk abban, hogy a „Magyar falu” programnak a komplexitása az, amely igazi változást hozhat a legkisebb településen élők számára is. Ez idáig öt pályázati felhívás jelent meg a 18 pályázati felhívásból, pénteki napig 2090 önkormányzat, 985 egyházközösség regisztrált, és 1216 pályázat érkezett az önkormányzatok és 949 pályázat az egyházközösségek részéről.

Számunkra ez azt jelenti visszaigazolásként, hogy a magyar falu népszerűsége töretlen, folyamatosan felfelé ívelő, és ez azt mutatja, hogy a magyar vidék népességmegtartó erejének erősítése mindannyiunk számára küldetés, egy olyan program, amely az ország jövője szempontjából stratégiai jelentőségű. Így köszönöm az önök támogatását, és ebben a kormány nevében számítunk a közeljövőben is a támogatásukra. Köszönöm szépen a szót, köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Természetesen elfogadom a választ, tisztelt államtitkár úr. Szeretném én is aláhúzni, amit államtitkár úr is említett, hogy ez a program egy komplex vidékfejlesztési program, amelyre 30 esztendő óta nem volt példa Magyarországon, részben maga a „Magyar falu” program, részben az ehhez kapcsolódó falusi CSOK programja, részben az alsóbbrendű utaknak a felújítási programja.

(16.20)

S ha még ehhez hozzávesszük a készülő iskolabuszrendszerünk megindítását, akkor azt mondhatjuk, hogy az elmúlt három évtizedben ehhez fogható vidékfejlesztési komplex program nem volt Magyarországon. Arról nem is beszélve, hogy a tervek szerint nemcsak erre az esztendőre fog szólni ez a program, hanem reménység szerint ez a következő években is folytatódni fog.

Mindezek alapján továbbra is támogatjuk a kormánynak ezt a munkáját, és azt kívánjuk, hogy töltse be a küldetését ez a program Magyarország és a magyar vidék fejlődésében. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   95-103   103-108   109-115      Ülésnap adatai