Készült: 2024.04.26.11:38:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  108-111. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:   104-107   108-111   112-117      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Molnár Gyula képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: „Kórház  miért a város szélén?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úr képviseletében Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Képviselő úr, öné a szó.

MOLNÁR GYULA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A választási kampány egy újabb fokozatot lépett az elmúlt napokban. Tudjuk azt, hogy fél év múlva parlamenti választás lesz Európában, egy év múlva pedig önkormányzati választások lesznek, és nyilvánvalóan ilyenkor a különböző billegős térségekben az ígéretek halmaza jelentősen megváltozik és megnő. Azt szeretném önnek mondani, államtitkár úr, és üzenni a miniszter úrnak, miniszterelnök úrnak, hogy a következő egy esztendőben szisztematikusan szeretnék foglalkozni a szuperkórházak ügyével, különös tekintettel a dél-budai szuperkórházzal mint a választókörzetem egyik fontos területével.

Most ez a kérdéssor csupán arról szól, hogy tegyük le az alapokat ebben a helyzetben, hogy hol tartunk most, mit gondolnak önök arról, hogy mi is történt eddig és mi várható, és majd ez egy szép folyamat lesz, mint ahogy az úszó-Európa-bajnokság esetében is, megnézni azt, hogy hogyan, miképpen alakultak később a számok, a szándékok. Tehát a kérdéseim nagyon világosak, egyszerűek, nem kommunikációs természetűek, nem kötekedő természetűek.

Lesz szuperkórház Dél-Budán: igen vagy nem? Azt a döntést, hogy ez azon az egyébként szerintem meglehetősen meglepő területen készül el, fenntartják-e még, vagy inkább a szakma javaslatát, miszerint célszerűbb lenne meglévő kórházat fejleszteni, újra esetleg megfontolják? Mire számítanak, hogy kik fognak dolgozni ebben a kórházban? Az 1400 ágy ellátásához körülbelül milyen személyzetre számítanak és honnan? Mi történik a környező többi kórházzal? Mennyibe kerül a közlekedési beruházási rész? Tudjuk, hogy ma gyakorlatilag tömegközlekedés ebben a térségben nincs, ahova tervezik a beruházást. Ma, 2018. november közepén mit gondolnak arról, hogy mennyi lesz a teljes beruházás költsége? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt levezető Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Arról tudom a kérdésével összefüggésben tájékoztatni, hogy igen, lesz dél-budai szuperkórház, ahogy ez többször a nyilvánosság előtt is elhangzott. Ez az „Egészséges Budapest” program célkitűzéseivel összefüggésben valósul meg, ami egyébként követi a Semmelweis-tervet és az ágazati stratégiákat, amelyek ez ügyben készültek. Ezen terv szerint ennek a fejlesztési programnak, ami az „Egészséges Budapest” nevet viseli, a legfontosabb része az aktív sürgősségi betegellátás színvonalának a javítása, az infrastruktúra és a műszerezettség fejlesztése, valamint az informatikai eszközök és hálózatok fejlesztése, ami nélkülözhetetlen a korszerűbb betegellátáshoz. Mi úgy gondoljuk, hogy a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház országos viszonylatban is egy jó állapotban lévő kórház, amely jelenleg közel 300 ezer embert lát el, azonban a demográfiai előrejelzések szerint folyamatosan növekvő lélekszámú térséget kellene ellátnia, és ezen a telephelyen ezt az ellátási kötelezettséget még a bővített infrastruktúrával és egyéb fejlesztésekkel sem lehet alkalmassá tenni, egyszerűen nem lehet megvalósítani azt, amit egy zöldmezős beruházással meg lehet valósítani.

Ez egy 1,2 millió ember ellátásáért felelős szuperkórház lesz. Egészen addig a Szent Imre kórháznak változatlanul magas színvonalú ellátást kell biztosítania, ezért aztán egészen addig jelentős fejlesztések lesznek, és a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház sem zár be, hanem az egyik alegységi helye lesz ennek a dél-budai szuperkórháznak, ahol mozgásszervi műtétre váró betegek felkészítése és egyéb projektek zajlanak majd. Az addig is bekövetkező fejlesztések 3,7 milliárd plusz 5 milliárd forintból valósulnak meg, és azt hiszem, a Szent Imre Kórház jövőjével kapcsolatban az egy garancia, hogy egyébként az egész területért felelős miniszterelnöki megbízott személye a Szent Imre Kórház főigazgatója.

Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   104-107   108-111   112-117      Ülésnap adatai