Készült: 2024.09.20.06:09:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2018.06.25.),  76-82. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:37


Felszólalások:   70-76   76-82   82-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el miniszter úr válaszát. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadjae azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 113 igen szavazattal, 31 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Hajlandóe valódi nemzeti együttműködésre a kormány?” címmel. Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Rogán Antalt, a miniszterelnök kabinetfőnökét bízta meg. Az interpellációra a miniszter felkérésére Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni. És most öné a szó, képviselő úr. Parancsoljon!

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A két héttel ezelőtti napirend előtti fölszólalásomban már megpróbáltam felhívni a figyelmet a fiatalok elvándorlásának problémájára. Mint ismert, az Eurostat által közölt adatok alapján több mint 600 ezer magyar él európai uniós országban és dolgozik ott. Az elvándorlók jelentős része 2010 után hagyta el hazáját.Ennek a folyamatnak mára az az eredménye, hogy jelentős munkaerőhiány alakult ki, hiszen a szakképzett munkavállalók, a kétkezi munkások egyre nagyobb számban dolgoznak külföldön. A felszólalásomra az államtitkár úr igyekezett felsorolni, miket tett a kormány a fiatalok itthon maradásáért, külön említve a kedvezményes fesztiváláfát, valamint a Cseh Tamás-programot.

Én viszont azt gondolom, hogy ezek a programok a lakhatási problémák és az alacsony bérek miatt itthon csak vegetálni képes fiatalok tömegeit aligha tartják itthon. Ajánlom képviselőtársaimnak is, hogy olvassák el a „Határátkelő” blogot, ahol kivándorolt honfitársaink írják le sorsukat, és azt, hogy miért hagyták el ezt az országot. Engedjék meg, hogy idézzek röviden ebből pár sort.

Az Angliában élő Gergő a következőt írta: „Az én tapasztalatom az volt, hogy a Magyarországon kapott fizetésből igen magas százalékot kell adóként megfizetni, majd ami marad, abból megpróbálni megélni így vagy úgy. Felteszem magamnak a kérdést, hogy élnéke újra a szülőhazámban. A válasz természetesen igen lenne, ha tudnám, hogy megvannak a megfelelő feltételei a jelenlegi életszínvonalam fenntartásához.” Zsolt Münchenből a következőt írja: „Évek óta dolgoztam Magyarországon szakácsként, borzasztó körülmények között. A vendéglátásban a fizetés jobb helyeken a magyar átlag feletti volt, ennek azonban ára volt. 15-16 órás munkanapok, hétvégi munka, ünnepnapok és szabadság nélkül. A magasabb fizetés a több ledolgozott óra miatt jön ki, nem a kimagasló fizetés miatt.”

Ebből is látszik, hogy a kormány nem képes egyedül megoldani ezt a problémát. A „Gyere haza, fiatal!” program is kudarcot vallott. Éppen ezért azt gondolom, hogy itt tényleg nemzeti együttműködésre lenne szükség.

Kérdezem tehát államtitkár urat, hogy hajlandóe a kormány egy olyan országgyűlési eseti bizottság létrehozására a frakciókkal rendelkező pártokkal közösen, amelynek kizárólagos feladata a kivándorlás megállítása, a cikluson átívelő közpolitikai megoldások kidolgozása. Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, az elhangzott interpellációs kérdésre a választ Dömötör Csaba államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A kormány minden szakpolitikai javaslatra nyitott. Ezzel együtt engedje meg, hogy azzal kezdjem, küldeményét, interpellációját abból a szempontból rossz helyre címezte, hogy ilyen kérdésekben az Országgyűlés dönt és nem a kormány. Tehát a kormánynál hiába kezdeményez olyat, hogy az Országgyűlés állítson fel egy eseti bizottságot.Ettől függetlenül, mivel fontosnak tartjuk a fiatalok ügyét, ezért, ha már itt vagyunk, engedje meg, hogy pár gondolatban reagáljak az elhangzottakra. Már csak azért is, mert mindenképpen szeretném visszautasítani a kijelentését a, önt idézem, vegetálni képes fiatalok tömegeiről.

Tisztelt képviselő úr, vegetálni a növények szoktak, nem pedig a magyarok, pláne nem a magyar fiatalok. Mindennap küzdő, az életben helytálló, az ország erősödéséért dolgozó fiatalokat sért meg azzal, ha így beszél róluk.

A tiszteletet önök egyébként akkor sem adják meg, amikor a fiatalokról, a külföldön dolgozó fiatalokról egyfajta gazdasági menekültként beszélnek. Mindezt úgy, hogy az a politikai közösség, amelyhez ön csatlakozott, pár évvel ezelőtt, nem volt még annyira rég, azt ígérte nekik, hogy mindenki nyithat majd cukrászdát Bécsben. Erre most számonkérik őket meg a kormányt is.

De ha komolyan gondolta a munkaerőhiánnyal kapcsolatos felvetését, akkor hadd javasoljam azt, hogy a szakmai munkát a saját frakciójában és a frakciószövetségében kezdje. Ennek oka is van. Ott hozzon létre, ha nem is egy eseti bizottságot, hanem egy munkacsoportot. Ott ül ugyanis Burány Sándor képviselő úr, aki hosszú éveken keresztül tevékenyen alakította az ország gazdaságpolitikáját, hol államtitkárként, hol miniszterként.

Nem az ittas vezetésére gondolok itt, hanem a politikai munkájára. Na, az ő idejében, tisztelt képviselő úr, 27 százalékos volt a fiatalkori munkanélküliség, tehát minden negyedik magyar fiatal munkanélküli volt. Ezt sikerült jelentősen lecsökkenteni, most 10 százalék alatt járunk. Tudjuk, hogy még sok a tennivaló, de az elmúlt évek közös teljesítményét akkor sem lehet egy lapon említeni azokéval, akikhez ön most csatlakozott.

Mi egy olyan országot szeretnénk, ahol minden fiatal megtalálja a számítását, azok is, akik most egyébként külföldön vállalnak átmenetileg munkát. Ezért csökkennek tovább az adók. Ön erről nem beszélt, de 15 százalékos változatlanul az szja, jövőre is az marad, ezért bővülnek a családtámogatások. A baloldallal ellentétben mi ezért szeretnénk folytatni az otthonteremtési programot, és ezért folytatódnak a béremelések, többek között a munkaadói adócsökkentések segítségével.

És ezért őrizzük az ország biztonságát, mert azért küzdünk, az a célunk, hogy akik most kint dolgoznak, ők, ha haza szeretnének térni, akkor egy biztonságos országba térhessenek haza. Egyébként meg a tények kedvéért szeretném megjegyezni, hogy a tavalyi évben többen tértek haza Magyarországra, mint amennyien külföldre indultak el munkát vállalni.

Szóval, ha az üres politikai támadásokon túl valóban fontos önnek a fiatalok ügye, akkor javaslom, hogy szavazzák meg a 2019-es költségvetést. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Most megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon! Öné a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Ha jól értem államtitkár urat, akkor nem hajlandóak ilyen eseti bizottság fölállítására. Ez azért szomorú, mert nemcsak beszélni kell a nemzeti együttműködésről, hanem cselekedni is. Azt gondolom, minden frakciónak nagyon jó szakértői vannak, és ha összeülnének ezek a frakciók, akkor biztosan találnának megoldást erre a problémára. Sajnálom, hogy önök nem szeretnék ezt. Köszönöm.

ELNÖK: Képviselő úr! (Jelzésre:) Nem fogadja el. Köszönöm szépen. Arra kérek minden képviselőt, hogy ezt ki kell mondani, ez tételesen szerepel a házszabályban, hogy el kell fogadni. Nem azért kérdezem, ön még fiatal képviselő, a végén azzal kell befejezni, vagy az elején azzal kezdeni, hogy elfogadom vagy nem fogadom el.Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 111 igen szavazattal, 35 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Ház! Witzmann Mihály képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Mit vár a kormány a bevándorlási különadó bevezetésétől?” címmel. Witzmann Mihály képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

(15.20)




Felszólalások:   70-76   76-82   82-87      Ülésnap adatai