Készült: 2024.09.23.12:05:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2018.06.25.),  18-23. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:   14-17   18-23   24-27      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A következő napirend előtti felszólalást „Lesz tanévkezdés?” címmel Mellár Tamás képviselő úr, a Párbeszéd tagja fogja elmondani. Parancsoljon!

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Véget ért a tanév, és ilyenkor, tanév végén az egyetemi oktatók készülnek a következő tanévkezdésre, szeptemberre. Az a nagy kérdés, hogy vajon a budapesti székhelyű Közép-európai Egyetemen is készülhetneke nyugodtan a tanévkezdésre. Úgy néz ki, hogy nem készülhetnek rá, a kormány továbbra is lebegteti az engedély megadását, és ez idő szerint nincs biztos tudásunk arra vonatkozólag, hogy szeptemberben elkezdődhete a tanév a Közép-európai Egyetemen, jóllehet egyébként a CEU minden követelménynek eleget tett. Erről egyébként éppen áprilisban Palkovics - akkor még államtitkár volt - most már miniszter úr bizonyosodhatott meg New Yorkban, amikor látható volt, hogy az ottani képzés is megy és működik. Ehhez képest azonban máig sincs döntés. A CEU úgy próbál védekezni a bizonytalanság ellen, hogy Bécsben kialakított egy kampuszt, hogy ha szükséges, akkor át tudjon oda települni.

Ebben az adott szituációban persze most önök, kormánypárti képviselők megkérdezhetik tőlem, hogy vajon nekem, konzervatív közgazdásznak (Derültség, moraj a kormánypártok soraiban.) miért fáj az, hogy egy liberális intézménynek a helyzete bizonytalanná válik (Dr. Rétvári Bence: Milyen frakcióban is ül? Milyen frakcióban ül?), hiszen önök emlékezhetnek rá, hogy az elmúlt években nekem nagyon sok vitám, nagyon sok szakmai vitám volt éppen a liberális közgazdászokkal. És ha önök erre emlékeznek, önöknek ebben igazuk van, valóban én nagyon sok vitát folytattam le liberális, baloldali és balliberális közgazdászokkal az elmúlt években. De ezek mind-mind rendre szakmai viták voltak, és a szakmai viták nagyon fontosak a tudomány fejlődése szempontjából, hiszen szakmai viták nélkül a tudomány és az elmélet dogmává merevedik, tehát ilyenekre szükség van. Szakmai vitát pedig csak azokkal lehet folytatni, akik megfelelően felkészültek.

No, ha megnézzük, hogy a Közép-európai Egyetem közgazdasági karán oktatóknak milyen publikációs tevékenysége van, tehát ha a minősített A, B és C kategóriás nemzetközi publikációk számát összeadjuk, és összevetjük azt az összes többi hazai közgazdasági felsőoktatási intézményben dolgozó oktatók publikációival, akkor azt kapjuk, hogy a CEU önmagában több publikációval bír, mint az összes többi magyar felsőoktatási intézmény. Tehát itt egy komoly értékről van szó, és nehogy félreértés essék, a CEU oktatói ezt publikációt úgy érték el, hogy ezek mind-mind Magyarországon született, magyar anyanyelvű emberek és nem importált vendégoktatók. Tehát ha bármilyen rangsort tekintünk, akkor azt lehet látni, hogy a Közép-európai Egyetem szinte mindenhol az első 200-ban benne van. Sajnálatos módon a magyar egyetemek az első 500-ban nincsenek benne. Vagyis mindenképpen azt lehet látni, hogy valóban egy olyan szakmai műhelyről van szó, amelyet meg kellene mindenképpen tartani, és amelynek nagyon jelentős kisugárzó hatása van a hazai felsőoktatási életre is. Ezért én arra szeretném önöket kérni, képviselőtársaim, hogy segítsenek megőrizni ezt az értéket, és segítsék hozzá a kormányt ahhoz a döntéshez, hogy ez az egyetem tudjon továbbra is Magyarországon maradni.

Mi, magyar emberek mindannyian büszkék vagyunk Bartók Bélára. Bartók Béla vitathatatlanul a XX. század legnagyobb zeneszerzője volt, és a világon a legismertebb magyar ember. Sajnálatos módon azonban a két világháború közötti keresztény nemzeti kurzus őt elüldözte Magyarországról, 1940-ben rákényszerült, hogy elhagyja Magyarországot, 1945-ben idegen földön halt meg, és hamvait is csak később hozták haza. Én arra kérem önöket, hogy ne kövessük el még egyszer ezt a hibát; próbáljuk meg a magyar tehetségeket itthon tartani, Magyarországon. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr adja meg a választ. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ami az ön politikai hamvasságát vagy politikai pálfordulását illeti, nem most lepődtünk meg először. Akkor, amikor ön egykori rendszerváltó, MDF-es képviselőként abban segédkezett, hogy a szocialistákkal legszorosabb szövetségben induló Párbeszédnek frakciója legyen, és ezért a saját korábbi adott szavát szegte meg, amikor azt mondta azoknak a választóknak, akik önt ide a parlamentbe küldték, hogy független képviselőként csak a helyi emberek érdekét fogja képviselni, és semmifajta pártérdeket nem fog képviselni, és ezután alig telik el pár hónap, és mégiscsak a szocialistákkal együtt induló, teljes mértékben vadliberális eszméket valló Párbeszédet segíti ahhoz, hogy frakciója legyen, és mindezt azzal indokolja, hogy legyen összefogás az ellenzéki oldalon, tisztelt képviselő úr, szerintem mi már ekkor elkönyveltük azt a csalódást (Közbeszólások az MSZP soraiból.), amihez most már csak adalék az, amit ön - néha CEU-t emlegetett, néha Közép-európai Egyetemet - egyszerűen fogalmazva a Soros-egyetem kapcsán itt elmondott.

Egy biztos: Magyarországon a törvényeket mindenkinek be kell tartani. Amikor elfogadtuk a felsőoktatási törvény módosítását, mindegyik, Magyarországon működő külföldi egyetem arra törekedett, hogy minél hamarabb ezeknek a jogszabályoknak megfeleljen, a korábbiakban is egy jó részük megfelelt, benyújtották a kellő dokumentumokat, itt az Országgyűlésben is elfogadtunk ezzel kapcsolatban döntéseket, és mindegyik egytől egyig vagy elismerte, hogy nem felel meg a törvényi kívánalmaknak, és nem folytatja a tevékenységét, vagy pedig benyújtotta az iratokat, és megszülettek ezek a különböző döntések. Egyetlenegy egyetem volt, amelyik nem azt mondta, hogy igen, végrehajtom a jogszabályban előírtakat, hanem azt mondta, hogy ez a jogállamiság sérelme, ez a törvényesség sérelme, ez a tudományszabadság sérelme, és ezt a jogszabályt vissza kell változtatni arra a Magyar Bálint-féle jogszabályra, amelynek elfogadása után Soros György saját maga aláírt levélben köszönte meg Magyar Bálintnak a lex CEU elfogadását, és azt kérte, hogy a többi jogszabály is maradjon érintetlen, és teljes mértékben a Soros-egyetemnek az érdekeit szolgálja.

Tehát csak ők voltak azok, akik megszokták, hogy a törvények fölött állnak, és nem betartani, hanem megváltoztatni akarták a törvényeket. És nem átallottak Magyarország ellen igaztalan, hamis vádak alapján egy nemzetközi tiltakozási hullámot elindítani, akár még jó szándékú embereket is nemzetközi szinten bevonni abba, ami igazából egy valótlan feltételezésre épült. És a valótlanságát az bizonyítja, hogy számtalan másik külföldi egyetem megugrotta ezt a mércét, olyan egyetemek, amelyek mögött nem áll egy olyan milliárdos, mint Soros György, aki igazából bármit megtehet, országoknak a valutáját döntötte be (Kunhalmi Ágnes közbeszól.), és felvásárolt óriási vállalatbirodalmakat és egyebek. Sokkal kevésbé tőkeerős háttérrel rendelkező egyetemek is betartották ezt a törvényt, és megfeleltek ennek az előírásainak.

Mi azt kérjük Soros György egyetemétől is, ön is néha CEU-t mond, néha Közép-európai Egyetemet, ezzel ügyesen sakkoznak, hogy néha a magyar jog szerint működő, néha pedig a külföldi jog szerint létrejött, de Magyarországon működő egyetemre hivatkoznak, nos, azt kérjük, hogy tartsák be a törvényeket; nem megváltoztatni, hanem betartani kell az ő részükről is. Azt pedig szeretném visszautasítani, tisztelt képviselő úr, öntől is és sok másik ellenzéki politikustársától, amikor azt mondják, hogy a CEU a legjobb magyar egyetem, vagy hogy ami a többi egyetemen létrejön tudományos teljesítmény, az nem mérhető a CEU-n létrejött tudományos teljesítményhez. Kiváló magyar egyetemeink vannak, a Semmelweis Egyetem rendre az első 500-ban szerepel a nemzetközi összehasonlításban, rangsorokban, de lehetne sorolni, hogy Szegeden vagy az ELTE-n vagy máshol milyen kiváló eredmények születnek. Az a fajta lenézése a magyar egyetemeknek, ami a CEU-vita környékén kialakult, semminek nem tesz jót (Kunhalmi Ágnes: Ezért akartátok a Corvinust bezárni!), de legfőképp annak nem, hogy ezeken az egyetemeken igenis (Kunhalmi Ágnes közbeszól.) érdemi munka folyik…

ELNÖK: Képviselő asszony, kérjen egy pohár vizet, ha rosszul van. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Az is kicsit furcsa, tudja, képviselő úr, hogy a CEU-nak a budapesti fejlesztéséhez és építéséhez jutott közvetlen brüsszeli forrás, de amikor azt mondtuk, hogy a budapesti centrumkórházakat, a szuperkórházat európai uniós forrásból építenénk, akkor azt mondták Brüsszelben, hogy túl fejlett a közép-magyarországi régió, Budapesten nem lehet kórházat építeni EFOP-os forrásokból, de közvetlen brüsszeli forrásból CEU-t fejleszteni lehetett.

(13.50)

Az viszont biztos, hogy önnek Soros Györggyel bevándorlási kérdésben nem lenne vitája, hiszen önhöz kötődnek, öntől idézem azokat a mondatokat, hogy „a 300 milliós USA-ba évente egymillió ember vándorol be, és a gazdaság nélkülük nem is tudna magas fordulatszámon működni”. „Az 500 milliós Európa hisztériás rohamot kapott félmillió menekülttől, Európának is meg kellene tanulnia együtt élni a bevándorlással.” Vagy máskor ön azt mondta, hogy „olyan országban - itt Magyarországra céloz -, ahol 35 év alatt kis híján egymillióval csökkent a népesség, lázasan kellene keresni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a népesség pótlásának lehetséges forrásait, és nem elzárkózni előle”.

Ön mindenben kiszolgálja Soros György igényeit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   14-17   18-23   24-27      Ülésnap adatai