Készült: 2024.05.06.12:07:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2020.03.02.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. Demeter Márta, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Mire jut az uniós pénzekből?” címmel. A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Palkovics László innovációért és technológiáért felelős minisztert bízta meg. A kérdésre a miniszter felkérésére Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó, képviselő asszony.

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Akkor természetesen megkérdezem az ezek szerint mindenért felelős Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárát. Tisztelt Államtitkár Úr! Elkezdődtek a tárgyalások a következő uniós költségvetésről a 2021-től ’27-ig tartó időszakra. Az már most látszik, hogy semmi nem lesz ugyanolyan, mint amilyen korábban volt, hiszen a brexittel az uniós költségvetés második legnagyobb nettó befizetője távozik, és nagyjából 60 milliárd euró hiányozni fog a kasszából.

Eközben a prioritások is változtak: tovább fog csökkenni a közös agrárpolitika és a kohéziós politika részaránya a büdzsében, és először fordul elő, hogy az úgynevezett új prioritások  azaz klímavédelem, külső határok védelme, migráció, védelmi politika, innováció  a két klasszikus tételnél nagyobb összeghez jutnak majd a közös költségvetésből. Azt gondolom, ez nagyon helyes. Ezek az új prioritások mind olyan célok, amelyek nagyon fontosak a magyar embereknek.

De legalább ilyen fontos kérdés, hogy a Magyarországnak jutó forrásokból a következő években elég pénz fordítódike majd az embereket közvetlenül érintő ügyekre, vagy ismét csak azt láthatjuk majd a kormánytól, hogy politikai alkuk és magánbizniszek vezérfonala mentén osztják majd ki az európai uniós pénzeket, és hogy a kormányközeli nagyvállalkozók jutnak forráshoz, mint ahogy azt legutóbb turisztikai fejlesztések kapcsán joggal nehezményezte a közvélemény.

Kérdezem tehát, hogy 2021 után jute majd a magyar emberek számára valóban fontos olyan célok megvalósítására az uniós pénzekből, mint a lakóingatlanok szigetelése és energetikai korszerűsítése, a nagy napelemparkok mellett végre a jóval hatékonyabb lakossági napelemek felszerelésének támogatására. Jute majd az uniós pénzekből az eddigi porhintés helyett a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások kutatás-fejlesztési terveinek a valós támogatására, vagy megint csak a multikat támogatja majd a kormány ebből a pénzből?

És utolsó kérdésem, hogy milyen garanciát tudnak adni a magyar embereknek, hogy az uniós források érezhetően javítják majd a magyar emberek életminőségét, és hozzájárulnak a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások sikerességéhez. Várom válaszát. Köszönöm szépen, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönjük. Schanda Tamás államtitkár úré a válasz lehetősége.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Bár a 2021 utáni uniós költségvetési időszak még csak a tervezés szakaszában jár, a kormánynak pontos és határozott elképzelései vannak a jövőt illetően.Úgy gondoljuk, hogy ambiciózus Európához ambiciózus költségvetésre van szükség. A jelenlegi javaslat sajnos azonban nem ezt célozza meg. A célokat, mint például a határvédelem, a digitalizáció, az iparpolitika, a mezőgazdaság, a kohézió, az infrastruktúra-fejlesztés, nem lehet ugyanannyi pénzzel finanszírozni, mint amennyi a 2020-ig tartó költségvetési időszakban rendelkezésre állt. Sőt, Magyarország számára jelentősen kevesebb forrás állna rendelkezésre, mint a mostani ciklusban, ha a brüsszeli bürokraták terveiből valóság lenne.

A vita szakaszában állunk, tisztelt képviselő asszony. Több más tagállammal egyetértésben javasoltuk, hogy az Európai Parlament azon javaslatához kellene viszonyítani a számításokat, amely alapján a 27 tagállam egyaránt bruttó nemzeti jövedelmének 1,3 százalékát fizetné be a költségvetésbe. Ameddig nincsen megegyezés arról, hogy mekkora lesz a befizetés mértéke, addig nem lehet érdemben beszélni a költségvetés szétosztásáról sem, hiszen nem tudjuk, hogy mennyi pénzt lehet szétosztani.

Úgy gondoljuk, még messze vagyunk a megállapodástól, és még komoly viták állnak előttünk. Ehhez kérjük az ellenzéki képviselők támogatását is, hogy a magyar érdeknek megfelelően jöjjön létre az európai uniós költségvetés.

Tisztelt Képviselő Asszony! A kormány céljai egyértelműek: Magyarország 2030-ra legyen az öt legélhetőbb és legversenyképesebb ország egyike Európában, ugyanis olyan országot építünk, ahol minden magyar család és vállalkozás a mindennapokban tapasztalhatja hazánk gyarapodását. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.  Demeter Márta: De hogy lesz a legélhetőbb?)




Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai