Készült: 2024.09.19.18:22:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2020.03.02.),  101-104. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   97-100   101-104   105-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mikor adnak valódi fizetésemelést a tanároknak?” címmel. Arató Gergely képviselő urat illeti a szó.

(13.40)

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagy diadallal jelentette be Kásler miniszter úr, hogy szeptembertől 10 százalékos pótlékot adnak a pedagógusoknak. (Dr. Rétvári Bence: Júliustól!) Joggal hívják fel azonban a figyelmet arra a szakszervezetek, hogy 5 százalék körüli infláció mellett ez nem tekinthető a fizetés érdemi javításának, leginkább csak látszatintézkedés. 2020-ban is folytatódik tehát a pedagógusbérek leszakadása, ezzel pedig tovább fog nőni a jelenleg is súlyos pedagógushiány, melyről egyébként ugyanúgy nem hajlandóak adatokat kiadni, mint a gyógypedagógusok számáról. Ráadásul nem is valódi béremelésről van szó, hiszen nem épül be a bértáblába, bármikor elvonható. A legfontosabb kérdés azonban az, hogy mikor adják vissza a pedagógusoknak azt a pénzt, amivel tartoznak nekik. Amikor bevezették a jelenlegi életpályamodellt, megszüntették a pótlékokat és jelentős többletmunkát róttak a pedagógusokra, akkor azt ígérték, hogy a bértábla mindenkori alapja a minimálbér lesz. Ezt az ígéretüket azonban a következő évben rögtön meg is szegték, és a mai napig is a pedagógus-bértábla alapja a 2014-es minimálbér, 101 ezer forint. Ezzel a trükkel önök 60-70 ezer forintot vesznek ki minden egyes pedagógus zsebéből.

Szeretnék segíteni államtitkár úrnak, mert tudom, hogy mi van felírva a papírjára. (Dr. Rétvári Bence: Na!) Azt fogja mondani, hogy mi voltunk az egyetlen kormány, amely csökkentette a pedagógusok fizetését. (Dr. Rétvári Bence: Ez így van!) Tisztelt államtitkár úr, ez egy hazugság. 2002-ben az első Orbán-kormány utolsó költségvetésében egy pályakezdő pedagógus 42 700 forintot keresett. 2010-ben, a mi utolsó költségvetésünkben 122 ezer forintot. Ez, még ha a 13. havi fizetés kivezetését figyelembe vesszük, akkor is 166 százalékos, azaz két és félszeres fizetésnövekedést jelent. Na, ezt csinálják utánunk, és utána beszéljenek pedagógusbér-emelésről! Köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Bárhányszor is mondja el, nem fogják sem a magyar emberek, sem a magyar pedagógusok elfelejteni önöknek azt, hogy semmikor máskor nem volt olyan kormánya Magyarországnak, aki a pedagógusokon annyira spórolni akart volna, hogy elbocsátott 15 ezer pedagógust. Ön most azt mondta, hogy mennyivel jobb lenne, ha több pedagógus lenne, önök mégis 15 ezer pedagógust tettek az utcára, és nemcsak az ő fizetésüket vonták el az iskoláktól, hanem még az ott maradt, maradék pedagógusok egyhavi bérét is éves szinten elvonták tőlük. Tisztelt képviselő úr, ezt hívják úgy, hogy tömeges elbocsátás, ezt hívják úgy, hogy fizetéscsökkentés, és ez volt az, amit önök 2008-2009-ben egyik évről a másikra megtettek, tisztelt képviselő úr.Az, aki 2010-ben 120 ezer forint környékén keresett, most 231 660 forintot vihet haza, 78 százalékkal magasabbat. Nem csökkenésről van tehát szó (Arató Gergely: Ez kicsit kevesebb, mint 150 százalék!), nem csökkenésről van szó, tisztelt képviselő úr, mint ahogy ön mondta, hanem növekedésről. Mind ez alatt az idő alatt a GDP, a nemzeti össztermékünk 23,9 százalékkal emelkedett, tehát kevesebb, mint 25 százalékkal, mialatt egy 50 plusz 10 százalékos pedagógusbér-emelést bevezettünk, hiszen a 231 000 forintos összeg a már júliustól fizetendő bruttó bért és 78 százalékos emelést jelent. Míg egy húsz éve dolgozó, főiskolai végzettségű és magát pedagógus II. fokozatba már minősített tanárnak az önök idején 150 000 forintot sem érte el a fizetése, ez most 331 000 forint, 122 százalékkal magasabb a fizetése, mint amennyit önök adtak neki, tisztelt képviselő úr; önök, akik csökkentettek a fizetéseken, önök követelnek magasabb fizetést. Egyrészt maga az igény, hogy legyen magasabb a pedagógusok fizetése, valós, csak nem önöktől, tisztelt képviselő úr, akik bemutatták Magyarországon a rendszerváltás után egyedüliként, hogy ezt csökkenteni is tudják egyik tanévről a másikra, miközben a multicégek, a közműcégek profitját egy fillérrel sem csökkentették.

Mi arra fogunk törekedni, hogy a pedagógusbérek tovább emelkedjenek. Idén 10 százalékos az emelés. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   97-100   101-104   105-108      Ülésnap adatai