Készült: 2024.09.20.04:19:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2018.09.17.),  145-151. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:   137-144   145-151   151-157      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! 17 óra 21 perc van, az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk. Most az interpellációkkal folytatjuk munkánkat.Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnök úrhoz: „Tömegek az út szélén?” címmel. Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Trócsányi László igazságügyi miniszter urat bízta meg. Az interpellációra miniszter úr felkérésére Völner Pál állam-titkár úr válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem először és ígérem önöknek, nem utoljára fog szó esni a Házban a kilakoltatásokról. Miniszterelnök úrral egy rövid anekdotázásra már kitértünk ez ügyben. Államtitkár úrhoz fordulok a tekintetben, hogy mennyiben tartja emberileg elfogadhatónak azt, hogy több mint 1300 családot május óta kilakoltattak az otthonából, és a moratórium meghirdetése híján a következő hetekben folytatódnak ezek a jelenségek. És azt kell hogy mondjam, a végrehajtói visszaélések összes verziója előfordul egy nagyon széles skálán. Azt kell mondjam, hogy a közjegyzők esetében is sokszor tetten érhető, hogy egészen egyszerűen nem látták el törvényben vállalt feladatukat, már térült követeléseket igyekeznek behajtani.

És egy nagyon sajátságos történet alakult ki: a civil jogvédők, a károsultak, jogászok, aktivisták és alternatív médiamunkások ellenzéki képviselőkkel  jellemzően jobbikos képviselőkkel - együtt megjelennek ezeken az eseményeken, természetesen csak ellenőrizvén a folyamatok jogszerűségét.

De már ezen ellenőrzés során is szakjogászaink annyi problémát találtak, hogy amelyekkel szembesítve a végrehajtót rögtön elérhetővé vált az a helyzet, hogy a végrehajtás foganatosítása, a kilakoltatás elmaradt. Állítom tehát, államtitkár úr, ha önök egy minimális fáradságot szentelnének ennek, és ugyanígy megvizsgálnák akár a törvényhozás szintjén ezen folyamatok jogszerűségét, több ezer magyar családot lehetne megóvni a kilakoltatástól. És gondoljon csak arra, államtitkár úr, hogy mi történik egy ilyen családdal az otthon, az élőhely elvesztése után. Nagyon sokan jellemzően nem tudnak hova menni, ez esetekben szétszakad a család, ha a gyámügy elviszi a gyermeket, akkor pedig a visszarendeződés esélye minimális.

Engem elsősorban az érdekelne, hogy morálisan hogyan tud elszámolni több mint 1300 család kilakoltatásával. Amellett, hogy értem én a gazdasági állítólagos sikerekről folytatott propagandájukat, de itt mégiscsak magyar emberek elvitathatatlanul nehéz sorsáról van szó.

Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Völner Pál államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban hosszú ideje folytatjuk ezt a polémiát ebben a körben, illetve miniszterelnök úr az azonnali kérdések órájában is érintette ezt a témát, amikor felvetette. Én azt hiszem, senki nem állíthatja azt, hogy akár a kormányzat, akár a parlament az elmúlt időszakban ne legjobb szándékai szerint és a lehető legtöbbet tette volna meg ebben a kérdéskörben. Ha csak arra gondolunk, hogy több mint egymillió adósról beszéltünk az elmúlt időszakban, akiknek a helyzetén sikerült javítanunk, és akiknek a nagy részét sikerült az adósságcsapdából is kiszabadítani akár a forintosítással, akár a bankok elszámoltatásával, végtörlesztéssel, és sorolhatnám tovább azokat az intézkedéseket, amelyeket számtalan felszólalásunkban a tisztelt Ház elé tártunk, akkor látható, hogy nagy munkát végeztünk. Ugyanakkor azt is be kell látni, hogy jogállami keretek között nem lehet a piac viszonyait teljes egészében kizárni a jogi szabályozás köréből, meg kell teremteni azokat a jogszabályi garanciákat, feltételeket, kezdve a közjegyzők eljárásán keresztül, a bírói út folyamatos igénybevételén keresztül, a végrehajtói kar szakképzettségének a javításán át, amelyek garantálhatják azt, hogy senkit se lehessen akár a tulajdonától, akár a lakhatásától a jog ellenében megfosztani.

Én nagyon örülök annak, ha ezeknél a cselekményeknél képzett jogászok jelen vannak, ha rá tudnak mutatni azokra a hiányosságokra, amelyek megállítják ezeket a folyamatokat, ha vannak tévedések. De éppen képviselő úr előadása támasztja azt alá, hogy valóban létezik a jog, vannak lehetőségek, és amennyiben nem annak megfelelően járnak el, akkor megakaszthatók ezek a folyamatok.

A másik része a dolognak, amiről miniszterelnök úr is beszélt, hogy az állam akár az eszközkezelőn, akár a magáncsőd intézményén keresztül folyamatosan keresi, megteremti azokat a lehetőségeket, amelyekkel a végképp bajba jutottaknak, akik teljesen anyagilag ellehetetlenültek, azoknak is még tudjon egy mentőövet dobni.

Nagyon jól tudjuk, hogy több mint 30 ezer családnak sikerült az eszközkezelő segítségével a lakhatását megteremteni, megőrizni. Az, hogy vannak, akik még ebben a helyzetben, ebben a környezetben sem tudják a fenntartásukat, a folyamatos rezsiköltségüket biztosítani, természetesen eredményezheti azt, hogy az eszközkezelő sem finanszírozhatja ezeket a végtelenségig, hanem akkor más megoldásokat kell találni.

Itt jött szóba a családsegítő szolgálatok, a gyámügy, az önkormányzatok segítsége, de amit említettünk, hogy a végképp nehéz helyzetnél például a téli kilakoltatási moratórium meghosszabbítása is azt szolgálta, hogy ne akkor kerüljön valaki abba a helyzetbe, hogy költöznie kell, amikor adott esetben az évszaki nehézségek még jobban hátráltatnák és még nehezebb helyzetbe hoznák azokat az adósokat vagy azokat, akiknek el kell hagyniuk mások ingatlanát. Mert ebben a körben - erről természetesen keveset beszélünk - nemcsak a tulajdonjog elvesztése, nemcsak a lakás elvesztése esetén, hanem a lakbért nem fizető bérlők esetében, ahol magánszemélyek a sérelmezettjei ennek a helyzetnek, kérik a végrehajtást azoknak a lakóknak a tekintetében, akik nem teljesítenek a jogszabályoknak megfelelően.

Én nagyon remélem, hogy akár a kereszténydemokraták által szorgalmazott magáncsőd intézményének a könnyítése, akár a további lépések, amelyek idekerülnek a Ház elé, az ellenzék támogatását is bírni fogják a jövőben. Miniszterelnök úr is utalt arra, hogy számtalan esetben ezzel sem rendelkeztünk, amikor ezeket az adósságkönnyítő lépéseket tettük. Kérem az önök együttműködését is majd a jövőben. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az interpellációra adott választ.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Államtitkár úr, szeretném leszögezni, nincsenek olyan körülmények, amelyek mellett egy féléves időszakon belül több mint 1300 kilakoltatás igazolható lenne, mindamellett, hogy a szociális ellátórendszer ezeknek az embereknek szinte semmilyen formában nem segít. Én tehát azt kérem önöktől, hogy a kilakoltatási moratóriumot addig hirdessék meg, amíg meg nem tudják oldani ezt a problémát. Lehetne vitatkozni eszközkezelőről, hogy hogy kellene feltőkésíteni, illetve arról, hogy az EBRD-vel kötött paktumokat hogyan mondják fel, de, államtitkár úr, amellett, hogy a válaszát annak nem kellőképpen szakmai mivolta miatt nem tudom elfogadni, hadd éljek egy unortodox javaslattal: ezen a héten, csütörtökön reggel hat órára hirdettek meg harmadik körben egy olyan kilakoltatást, amit már kétszer sikerült megakadályozni, amiatt, mert jogsértések ezreitől vérzik. Csütörtökön reggel hatra hirdette meg mindezért a végrehajtó. Én ott leszek a XXIII. kerületben. Az a kérésem, hogy tartson velem, tartson velünk. Személyes csatornáimon keresztül mind a címet, mind az elérhetőséget természetesen prezentálni fogom önnek. Várom megkeresését, várom férfias kiállásukat. (Taps a Jobbik soraiból. - Szórványos taps a DK padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 99 igen szavazattal, 24 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

(17.30)

Tisztelt Országgyűlés! Korózs Lajos, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „A megbukott reform” címmel. Korózs Lajos képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   137-144   145-151   151-157      Ülésnap adatai